rum.herbefe.ru

Cultivarea hrean - Sugestii și idei

Cum să crească hrean, mai degrabă decât să lupte cu ea

Acest Ogorodny Truckers rezident opinii variază: unii l-au lăudat pentru simplitate și versatilitatea sa, altele din cauza acestor proprietăți au aceleași pentru el o ură de ardere. Dar ei amândoi sunt de acord că fără el, majoritatea feluri de mâncare - proaspete.

Hrean - o plantă cultivată

Pentru a fi sincer, îmi pare foarte rău pentru acei cititori care, în scrisorile sale se plâng că acestea nu sunt în măsură să facă față cu hrean, confiscate parcelele lor. Cred că e totul pentru ca nimeni nu la început, atunci când aceasta planta tocmai a stabilit fără a cere-le, nu a colecta semințele sale. Aici este acum în creștere în cazul în care nimeni nu a semănat. Am un iad sub control strict, iar eu doar nu-l naraduyus.

Eu consider că una dintre culturile cele mai utile! Da, este culturale, indiferent cât de ridicol unele crezut. La urma urmei, acesta este cel mai bun condimente, ceea ce se poate veni cu! Fără frunze murături nu la fel, și ca un medicament este foarte bună.

Nu este folosit ocazional ca un diuretic și antiprostudnoe agent în medicina populară de hrean. Un prieten de-al meu suc de aceasta planta, amestecat cu alcool, freca partea inferioara a spatelui, la atacuri de febră reumatică - și două zile de funcționare, ca și tineri. De asemenea, ei spun că un cal-ridiche cu miere este foarte bun pentru probleme hepatice.

Cultivarea hrean

Cu toate acestea, nu este dificil să crească în grădină, chiar dacă la domiciliu (în fotografie, de exemplu, hrean crește în oală mare de flori de plastic obișnuit).

Ea creste in orice sol, cu excepția ser fiziologic, calm iernează în câmp deschis, chiar cu înghețuri sub -30 °.

Singurul lucru - este foarte exigent la lumină și umezeală. Pentru reproducere lui am folosi butași obținute din rizomii anuale. Pentru plantare primesc cele care nu grosime mai mica de 1,5 cm și aproximativ 20 cm lungime.

Chiar înainte de a urca în partea de mijloc a butașilor ștergeți cu o bucată de pânză groasă de sac pentru a elimina muguri latente.


A se vedea, de asemenea: Cum să crească hrean. Rețete și proprietăți utile de hrean.


Buta plantare rânduri.

Distanța între rânduri de 60-70 cm și între plante -. 25-30 puțuri cm plasează gambei la un unghi de aproximativ 30 °, și chiar să rămână peste vârfurile de 3-4 cm strat de sol.

Se crede că cel mai bun timp de plantare - acesta este sfârșitul lunii aprilie - începutul lunii mai, dar eu sunt de plantare în vara și toamna, și se pare bine.



În grija aproape de hrean nu are nevoie, dar trebuie să fie protejate de dăunători. vederi excelente la ea sunt gândaci crucifere purici, rapiță și muștar gândaci sawfly care mănâncă carnea tuturor frunziș, lăsând doar venele (il considera cel mai mare rival meu în dragostea de un cal-ridiche). Ca agent respingător este utilizat un amestec de praf de tutun cu var. Încă o mulțime de sânge pentru mine răsfață fluture varza, care și se străduiesc să-și depună ouăle pe frunze de hrean. omizi ei distrug prin ruperea frunzelor cu ei.

În plus față de dăunători, hrean amenință să mană și rugină albă (apar pe frunze de pete galben pal). În anul trecut, am aproape universal de hrean suferit de acest flagel. A fost necesar să se taie întregul frunziș și când noi plante sunt pulverizate cu o soluție de toate 1% fluid Bordeaux. Iar la primul semn al manei imi petrec manipularea iaurt fermentat (0,5 litri la 5 litri de apă).

Eu o fac în fiecare săptămână, timp de o lună.

În nas, dar fără lacrimi

Toti fanii sunt obișnuiți cu condimentele ascuțite din hrean obișnuită, care este atât de nas shirnet, lacrimi Welling.

Și atunci există o varietate de hrean - un rechinul câine de mare. El este în nas, nu se adâncește, dar este o bună alternativă la prostiile ca de obicei superior lui și la gust și suculență, iar numărul conține substanțe nutritive și productivitatea. În plus, aceasta nu contaminează site-ul, deoarece rău înmulțite prin semințe. Are o puternică masă rădăcină netedă la kilograme, in timp ce radacina de hrean convențional are o greutate de 100-150 grame (cel puțin nu mai crește).

Katran stocate perfect în pivniță în timpul iernii. Rădăcinile sale Eu folosesc pentru sărare, și într-o varietate de salate. Am citit undeva că în țara noastră există aproximativ 20 de specii crambele. Nu știu, poate că e adevărat, dar eu cresc doar o singură specie - Crimeea.


link Related: La dracu ' „rechinul câine de mare“ - Cultivare


L-am condus la utilizarea rădăcini, care a cumpărat în magazin pentru grădinari. Le-am planta in primavara si infloresc sezonul următor. Semințele nu au avut timp să se adune și nu au improscat, și nimeni nu atunci nu a crescut. Anul trecut am fost în gardă, iar când semințele sunt coapte, timp pentru a le colecta. De altfel, ei au fost într-un fel toate diferite: unele de mărimea unui bob de mei, celălalt - un bob de mazare piper negru. Am vrut să-i planteze acum, ci doar suflece la fermă și a decis să amâne această chestiune pentru primăvara anului viitor. De ce? Și este interesant. Dintr-o data, rezultatul va fi mai bun decât rădăcinile aterizare?

Apropo, plantele tinere katrana necesită fertilizator frecventă. Eu folosesc acest lucru ca ureea, și plantele răspund bine la ea. Odată cu debutul frunzelor rezistente la îngheț mor de evacuare katrana, iar rădăcinile, cum au fost trase în cap la pământ, ascunde de frig. În primăvara ei încep să crească de îndată ce solul dezghețat

În luna mai, a format deja tulpinile în iunie - există tulpini de flori uriașe. Se excavează rădăcinile unei mai bune la sfârșitul toamnei. O parte din rădăcini pot fi lăsate în pământ până în primăvară. Frost, după cum am spus, ei nu se tem.

© V.BROVA Art. Podgornaya, Teritoriul Stavropol

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru