rum.herbefe.ru

Cum să crească de susan (foto) - plantarea și îngrijirea

Cum să crească o plantă de susan

Pentru că îmi place prăjituri cu semințe de susan parfumat, apoi el a planificat să încerce să-l crească la dacha lui. Am vrut doar să vadă ce se va întâmpla.

Un pic despre cultura de susan

Din directorul am constatat că semințele de susan, semințe de susan numit în Est și nemurirea simbolizând, este Anualei de până la 3 m în înălțime. Acesta crește în principal în sud, și în latitudinile noastre, este extrem de centrala rusa. Frunzele de susan sunt lungi și înguste, verde deschis. Florile pot fi mov, roz sau alb. După ce planta cu flori produce capsula verde, de formă alungită, cu semințe mici, care nu sunt numai alb (ceea ce se găsește în principal în piață), dar, de asemenea, negru, roșu, galben.

semințe de susan, cu excepția delicioase, de asemenea, foarte util! Ele conțin o serie de vitamine necesare corpului uman si minerale, calciu și ulei număr record de până la 60%.

susan însămânțare

Deci, achiziționarea unui magazin în departamentul de condimente prăjite seminte de susan alb, am decis să le planteze. Metoda de creștere a unei culturi selectate răsad.

Se înmoaie semințele în 1 zi, în 0,5 cană cu apă clocotită, la care se adaugă 1 h. L. suc de aloe si miere. Eu fac mereu cu semințe, astfel încât acestea vor ecloza. atunci

semințele distribuite pe suprafața terenului fertil brut într-un recipient plat și adâncit 2-3 vârful cm creion. Însămânțarea acoperite de sticlă și pe un radiator, ca ulei de susan necesar pentru germinare de 25 ° sau mai mare de temperatură. Atunci când apar răsaduri, m-am mutat containerul la fereastra de sud. Mai târziu, rostochku transplantate în pahare de plastic individuale.


A se vedea, de asemenea: plante de susan (foto) de plantare și îngrijire


Susan transplantare în teren deschis

Cel mai bun moment pentru transplantare în câmp deschis - începutul lunii iunie, atunci când solul se încălzește până la 18 ° C și se trece pericolul înghețurilor de noapte. La temperaturi mai mici de susan nu cresc, iar la 0 ° ștanțe generale.

Deoarece cultura termofile, un loc pentru ea pe site-ul ar trebui să aleagă undeva mai uscat și mai însorită pe argilos. Se pipetează 100 g superfosfat de primăvară sol, 25 g de azotat de amoniu și clorură de potasiu per 1 mp. m.



Atunci când se plantează un concediu între plantele de 6-8 cm între rânduri - 50-70 cm se poate folosi chiar și semințe de susan în rânduri ca o barieră de protecție împotriva căldurii și vânt și alte plante ..

Mai ales cultivarea de susan

Unii gradinari stiu ca au încercat să semene susan imediat pe site-ul folosind sere să crească răsaduri. Dar apoi a abandonat această metodă din cauza ineficienței. Faptul că zona în primăvara culturii este în continuă evoluție și este racim rău. Iarna cultiva seminte de susan pe pervazul ferestrei, ca eu personal sunt convins, ceea ce înseamnă, de asemenea, nu are. Este nevoie de prea mult spațiu, necesită iluminare constantă, și randamentul culturilor slabe. Asa ca am ales metoda originala a fost cea mai exactă.

Susan în grădină necesită aceeași grijă ca și pentru alte culturi: udarea moderată, plivit regulate și prășitul la sol.


Link cu conținut similar: Cultivarea plantelor oleaginoase - Partea 2 și partea 1


recoltat

Poate că vara am încă rece la susan, pentru că am o cabana de pana la 3 metri, el nu a crescut, dar numai până la 80 cm. Dar semințele maturată. Cu paturi de 1 mp. m-am luat 200 de grame de semințe.

Faptul că este timpul pentru a recolta, în susan pot fi identificate prin frunze galbene, precum și păstăi de semințe maronii. Nu așteptați până când acestea sunt semințe uscate și împrăștiate. Rupe casetele în timp ce acestea sunt încă suculente, și în final uscat în căldură. Apoi, le-a pus într-un sac de pânză și frecat mâinile pentru semințe vărsat. Și, în cele din urmă separa semințele de neghină, pentru a le vântura în vânt, sau cernere printr-o sită.

În general, în ciuda recoltei modeste, cultiva susan mi-a plăcut. măturică lui verde, cu flori, clopote împodobesc grădină. Soția acestui an intenționează de susan, chiar și în planta sa grădină de flori.

© Ilia Mihailov, Nijni Novgorod

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru