rum.herbefe.ru

Katran hrean - în creștere

Cum să crească Katran varietate de hrean

Hreanul este cunoscut, este celebru nu numai pentru aroma sa puternică, dar, de asemenea, un comportament agresiv - el este un invadator al unui spațiu de grădină. Deci, câine de mare privați de acest dezavantaj: creșteri strict în cazul în care posadili.A gust și claritate nu este inferior tovarășului său Aici hrean și judeca dacă este de la otkazyvatsya.Hotya câine de mare - o planta perena, să crească este încă mai bine în 1! -2-ani-l cultură. Destul de rădăcini mari pot fi recoltate încă din primul an de creștere, iar cele mai slabe plante sunt cel mai bine lăsat pentru creștere în al doilea an.

semințe de katrana necesită stratificare, deci cel mai bine pentru a planta înainte de iarnă este. Dar am cumpărat o pungă de soiuri scene Pi în ianuarie, așa că însămânțarea podzimny era deja irelevant. Prin urmare, semințele au trebuit să se supună stratificare în frigider.

Am făcut acest lucru, mai întâi (de îndată ce semințele au adus acasă) a pus un sac fără a deschide chiar pe un raft parte a frigiderului. Acolo, el a petrecut mai mult de o lună -până la mijlocul lunii februarie. Apoi am deschis geanta și ud semințele în apă pentru o zi. Seminte, de altfel, katrana destul de mare în dimensiune și aspect similar cu un bob de mazăre ienibahar, doar o culoare bej deschis.

Conform regulilor, pentru a stratifica semințele trebuie să fie amestecat cu nisip umed sau orice alt material în vrac și se pune într-un loc rece pentru un anumit pentru fiecare tip de viață a plantelor.


A se vedea, de asemenea: Hreanul - cultivare, plantare și îngrijire


Am făcut-o în mod diferit: semințele nu se amesteca cu nici un substrat, și după înmuiere le-a pus pe pliat în mai multe straturi și bine inmuiat hârtie igienică în partea de sus și acoperite cu hârtie umedă și a pus totul într-o nouă pungă de plastic.

Pachetul legat și pus pe raftul de sus al frigiderului, unde temperatura este menținută în 3-5 °. Despre o dată pe săptămână pentru a verifica, dacă semințele mucegăite, umeziți de hârtie, dacă este necesar, iar spre sfârșitul stratificării a început să germineze dacă -nu e semințe.

Caucazul a fost mult timp consumate crude decojite fruitlets imature și frunze katrana - există o mare cantitate de vitamina C! Plantele, de asemenea, ca rechinul. Rechin Dacă el pleacă zamulchirovat culoar, legume și plante aromatice va merge la o creștere cu o viteza fantastica: frunziș contine un stimulent natural al creșterii.

La mijlocul lunii mai ies din oua, cu toate acestea, de la 14 CE mjy încolțite numai 6 bucăți. Le-am plantat într-un pahare de plastic de jumătate de litru umplut cu pământ de grădină, amestecat cu substrat de nucă de cocos (1: 1). Dar pentru a păstra ochelarii răsaduri katrana pentru o lungă perioadă de timp nu este necesară, deoarece volumul sticlei este limitată, iar rădăcina nu este suficient spațiu pentru dezvoltare. Așa că am katranchiki transplantat în grădină o dată a crescut prima frunză adevărată.

Nu este răsaduri pe pat de flori plantate, și fiecare plantă - într-un puț separat de un diametru de aproximativ 50 cm.



Cel mai important lucru: locul ar trebui să fie soare, iar solul este necesar să sape cât mai profund posibil, deoarece solul compactat va preveni creșterea lungimii rădăcinii.

Katran - plantă rezistente la frig, dar dacă sunt de așteptat înghețuri, răsaduri este mai bine să se ascundă. Nutream cutiile de carton obișnuite, care sunt complet în orice magazin. Acoperind caseta încolți, și pe partea de sus, care nu este suflat de vânt, a pus o bucată de piatră sau cărămidă. Desigur, pentru a planta nu ajunge lumina soarelui, bine și nimic rău nu se va întâmpla pentru 1 și 2 zile și înghețurilor sunt, de obicei mai lungi și nu durează. Oricum, plantele mele sunt transferate este „găzduirea“ excelent.


link Related: Plant câine de mare - un fel de hrean


Restul plantei, de obicei, ia: udare -rare (o dată pe săptămână), dar din belșug - 1-1,5 găleți pe godeu.

Fertilizarea: în prima jumătate a apei de vara I cu diluat (1:10) infuzie de plante, iar al doilea - infuzie de cenușă (borcan litru de 10 litri de apă, infuzat timp de 3 zile, iar la fiecare plantă turnat 1,5-2 litri de infuzie). Toate 6 katranov meu luat cu succes rădăcini și toamna au crescut rozetă destul de voluminoase de frunze.

La mijlocul lunii septembrie, am săpat un eșantion de una dintre cele mai puternice plante. Root a apărut aproximativ 30 cm lungime și un diametru de aproximativ 2 cm.

5 katranov rămase stânga pe creștere sezonul următor, ca la 2-3-lea, rădăcinile poate ajunge la o grosime de 4-5 cm si lungime de 50 cm. Deci, vezi Katrana mi cresc la orice dimensiune.

Regiunea N.Vlasova Orenburg.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru