rum.herbefe.ru

Ridichea alba (foto) - plantarea și îngrijirea

Cum să crească daikon

M.KORMUHINA
In toamna anului trecut, am stat ca o familie la dedushki.Let șapte ani în urmă sa mutat de la oraș la sat și în acest timp a devenit un ogorodnikom.Chto nobil numai că nu crește și mai ales ne-a impresionat cu legume neobișnuite - o rădăcină imens alb. Bunicul cu unele speciale respectuos l-au numit „Daikon“ .Prichinu astfel de onoruri am realizat când la cina ne-a dat acest lucru mai daykonom.Vkusnotischa incredibil! În semn de recunoștință pentru sărbătoare nobil auzit dedulinu poveste lungă despre cum a crescut ea chudo.Peredayu cuvântul său poveste cuvânt.

PREFERINȚE daikon

„Daikon sa născut în Japonia. Acolo el este la o primă, spre deosebire de ridiche noastră, care reprezintă rude apropiate.

Când a decis să planteze un japonez, m-am gândit că nu ar sta zemlitsy grele noastre, dar experții au sugerat că, în ceea ce privește Daikon solului - ascetică. Creste chiar si pe zgura, doar un fel de trebuie să aleagă corect.

Acum știu că pe luturi preferă să crească soiurile Miyasige și Tskinasi, pe sol lumina va prinde rădăcini Nerrima și Ninengo, dar pe zgura soiuri de grup la sol sunt aranjate fara probleme Siroogari și Shogoin.

Cresc Fang elefant. Aș dori să aibă Sasha - rodul muncii noastre este ca ridichi noastre, maturizeaza rapid - timp pentru a câștiga putere până în septembrie.

Asta e doar semințele nu chemase. Vei vedea în oraș, Sasha ceva.

ATERIZARE daikon

Am Daikon o trăsătură urât - strelkovatsya iubește. Abia din pământ varza arată un gust puțin de soare, doar tu - și arunca flori săgeată. Acest lucru înseamnă că rădăcina nu poate spera.

Trebuie să fie trecerea să semene luminos și primăvara devreme sau toamna este mai aproape de sfârșitul timpului de vară să nu piardă.

primăvară de plantare daikon

Aici sunt daikon, pe care l-am tratat, sunt semănate la începutul lunii aprilie pe răsaduri, iar în luna mai teplichku transplantat. Trebuie să spun, îi place să trăiască liber, asa ca am aruncat plantele la o distanță suficientă față de fiecare groomsman. Rândurile de peste 70 cm face, iar între răsaduri aproximativ 30 cm la stânga.

Mai multe bucăți de probă a aterizat chiar în grădină, atunci când amenințarea de inghet a trecut. Faptul că ridiche japoneză oroarea ca rece nu poate sta. Temperaturi sub 10 ° căldură pentru ea ca inghet. De aceea, pe timp de noapte și în zilele reci de film de plantare acoperite.

Atunci ce trebuie să știți: rădăcină, uneori daikon în pământ durează aproape o jumătate de metru. Prin urmare, atunci când plantarea de un pat de flori săpat la aceeași adâncime în kompostiku care trece si arunca tot felul de îngrășăminte minerale.

O potrivire foarte de a face acest lucru. Eu iau găurit și fiecare daikon are o adâncime de 50 cm gaura, se umple cu pământ fertil, udat cu generozitate și apoi se așează arbuști puieți.

Plantarea daikon în toamnă

Vreau doar să încerc să semene ridiche pentru toamnă, aterizare programată la sfârșitul lunii iulie - începutul lunii august. Doar redisnaya și castravete paturi eliberat. De altfel, am fost promis că la această daikon de plantare târziu nu înfloresc, ceea ce este bun pentru rădăcină. Asta e doar, mă tem, el este plin de îngheț să crească nu ridica. Da, bine, dar va fi mai dulce, ceva tânăr.

Paturi deja preparate în același mod ca și pentru plantarea de primăvară, doar un pic mai mult decât zemlitsu energizat de azot și fosfor. Am pus în fiecare bine pentru fiabilitatea trei semințe, și în cazul în care toate germina, atunci când frunzele dobândesc acestea trebuie sa se subtieze, lăsând doar un singur germene. Să vedem ce se întâmplă. Asigurați-vă că pentru a scrie.

Daikon: Asistență

În ceea ce privește îngrijirea, aici nu există complicații. udate și abundent (daikon vodichku iubește), buruieni buruieni, slăbiți solul dintre rânduri, iar coloana vertebrala de a respira mai ușor, chiar și furculițe în jurul fiecărui tufiș trecut.

Și când văd că rădăcina începe să-și arate „față“ alb pământului, am acoperi cu solul, Spud respectiv. Acest lucru face sigur, pentru că rădăcina daikon de aer pierde vitamine si aroma.


A se vedea, de asemenea: daikon în creștere - proprietăți utile și rețete


dăunătorilor daikon

Paraziții, dăunătorilor pe Dai-con este mult. Deci, crucifere purici mănâncă fără milă frunze. Am aruncat afară din cenușa - pulverizează frunzele cu apa si pudra deasupra prisyplyu cenușă.

Din grădina de legume Sovoace o altă metodă - udarea plantări soluție slabă de permanganat de potasiu. „Tratează“ sunt uneori infuzie de ardei iute.

Există un alt atac - melcii. Ei atenteze la rădăcină. Whittle jos laturile sale, și să fie sănătos. Din aceste barbari erupe în jurul valorii de fiecare canelură Bush și se toarnă cenușă în ele.

Colectarea și stocarea

La momentul daikon maturitate perfectă este nevoie de o oră și jumătate sau două luni de la plantare. Harvest numai pe vreme uscată. Am scoate rădăcina topuri și, împreună cu ea solul aderarea la lase deoparte - lasă să se usuce că pic de teren a fost improscat cu el.

Faptul că cojile Daikon într-un blând, ușor deteriorate, și pentru stocarea rădăcină nu mai este adecvat. Prin urmare, imediat după recoltare fac sortare: întregi pe stoc, dar cu defecte - pentru produsele alimentare.

Un cuplu de rădăcini de semințe de primăvară însămânțare pentru a defini. blaturi trunchiat pe ele, lăsând-o tulpină de aproximativ 10 cm lungime păstra aceste rădăcini într-un loc rece timp de 10 zile, după care acestea sunt plantate din nou în grădină -. Semințele să aducă la maturitate deplină.

rădăcini întregi plasate în cutii de lemn, intercalate cu straturi de nisip umed și am luat în pivniță. Acolo ei trăiesc în perfectă de sănătate până la Februarie - în doar la timp pentru ziua mea salvată. Cu toate acestea, din când în când pentru a merge și de a le vedea - am verifica dacă rădăcinile uscat. În orice caz, limaxul de nisip umezit.



Legume Ridichea: Ajuta

origine

strămoșii sălbatici (Raphanus sativus daikon), distribuite pe scară largă în Asia de Est. Creditul pentru adaptarea plantelor, cum ar fi culturile de legume deținute de crescătorii japonezi, care a adus o mulțime de soiuri diferite, care diferă ca formă, mărime și gust.

Seychasdaykons cultivate cu succes în multe țări din întreaga lume. În plus, gastronomiche Skog utilizare, plante fructifere servesc drept material de bază pentru meșteșugari ghivent (carving arta pe legume).


A se vedea, de asemenea: ridiche neagră (amar) - cultivarea și proprietăți utile


Informații nutriționale

legume Daikon rădăcină - conținut scăzut de calorii și produs dietetic. 100 g de ridiche japoneză conține 21 kcal și 34% satisface necesarul zilnic de vitamina C.

Rădăcina are de asemenea enzime care ajuta la prelucrarea substanțelor care conțin amidon, care este un factor decisiv pentru a reduce greutatea. Proprietatile curative ale Daikon realizează cu succes o funcție antiseptic, combate în mod eficient împotriva bolilor infecțioase, trateaza ateroscleroza si reumatism. Folosirea regulată a fructelor daikon promovează excreția de excesul de lichid, ficat și rinichi purificarea și chiar dizolvarea calculilor biliari.

Conform unor studii recente, proaspete daikon neutralizeaza efectele radiațiilor.

GRADE daikon

elefant Tusk

Mid-rădăcină formă cilindrică, cu o lungime de 25 cm, cu o greutate de până la 400 g Are palatabilitate ridicată, magazine bine.

Minovase

Creșteri mari (până la 60 cm în lungime), fructe suculent gust slab cimbru. Un grad ridicat de siguranță și fără pierderi de calități valoroase de aromă.

japoneză timpurie

High-recoltând soi, are un gust delicat are proprietăți medicinale.

Tokinashi

Rezistent la un fel de prematură stem. Root suculent, un gust cremos, atingând lungimea de 35-40 cm.

Miyasige

plante rezistente la frig, nu este înclinat să zagaze devreme. Greutate rădăcină matură - 400 g

Reteta daikon murat

NEVOIE:

2 kg de daikon, 200 g de zahăr, 50 g de sare, un pahar de vodca, coji de mere uscate, ardei iute pod, sac din plastic rezistent.

Cum să se pregătească:

Zahar, sare, vodca, coaja de mere și piper pliat în punga și lăsați infuzat. Între timp, gatiti daikon. Rădăcinile spălare, dar nu coaja, se taie în coloane lățime de aproximativ 10 cm, apoi se taie pe lungime.

Ori Daikon feliat în pachet, se amestecă bine, a pus într-un vas adanc sub presiune. De două ori pe zi ar trebui să fie amestecat conținutul pachetului. După o săptămână puteți sărbătoare. Stocați nedeschise la frigider.

daikon decapat adauga la supa, tocană, se prăjește, face salate sau pur și simplu servi ca un fel de mancare separat.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru