rum.herbefe.ru

Plantarea și în creștere ceapa, ceapa de tăiere nap (foto)

O altă modalitate de a creste ceapa - bulbi de plantare tocate

Vreau să împărtășesc cu nap gradinari caracteristică-ceapa. Am crescut într-un sat izolat din Siberia.

În familia noastră, arcul a fost una dintre legumele cele mai iubite și mai populare.

Bunica l-a pus deloc, carne și preparate din carne, preparate bulion un număr nelimitat (de salate si am avut nici o idee la acel moment).

De asemenea, numărul mare am mâncat ceapa prime. Poate că este motivul pentru care un pic bolnav, și toate crescut sănătos.

Ceapa au agățat întotdeauna impletituri (cu privire la modul de a țese împletituri de ceapă, a se vedea link-ul de mai jos), pe care mama și bunica mea țeseau de la sfârșitul verii până toamna târziu. Când am crescut, asta, el a fugit de la școală a stat le ajuta. Mi-a plăcut.

Eu locuiesc în prezent în oraș, deja pensionat, și familia mea iubește, de asemenea, arcul în toate formele. Dar esența povestea mea nu este asta.

Doar din copilărie mea îmi amintesc că, atunci când am plantat ceapa de primăvară, semințele de ceapa nu este întotdeauna suficient: ceapa rău urât, a persista rău, semințele se coc în toamna anului rele (semințe cultivate și recoltate ele însele, de asemenea).

Prin urmare, bunica de aterizare folosit tot ce a rămas din iarna, iar becurile sunt prea mari.

Chiar înainte de a urca bunica taie o ceapa mare pe care nu cât de multe piese, dar strict pe centru, astfel încât fiecare parte a piesei conservate de bază (punct de creștere, a se vedea. Foto), iar din aceste piese au crescut bec plin.


link Related: cultivarea ceapa si seyanki de plantare. Dăunători și depozitare ceapa


Aceasta este nicăieri în literatura de specialitate nu am citit, și, înainte de a scrie o scrisoare, am decis să verifice, făcând tot așa cum a făcut bunica mea.

Pregătite special cu ceapa toamna nu am, dar au rămas cu căderea becului olandez soiuri de ceapa Radar, care este plantat înainte de venirea iernii.

Am vrut să văd cum este stocată și cum va crește, în cazul în care este plantat în primăvară. În acest scop, am lăsat cele mai mari becuri, iar cele care sunt mai mici, plantate înainte de venirea iernii.

Spre surprinderea mea, ceapa este foarte bine conservat într-un apartament oraș.

Am tăiat modul în care se face bunica păstrat nucleul (punctul de creștere) pe fiecare lob.

Eu atunci ea decapant într-o soluție slabă de mangan și plantate ca de obicei, rânduri de 20 cm. Rânduri Top intercalate cu humus.



Același lucru se face cu câteva becuri de ceapă eșalotă, luând becuri mai mari (I ceapa olandeză varietate Emerald).

Ceapă pe un pat și am transformat verde, la fel ca și capete întregi plantate. El în nici un fel se îndepărteze de ceapa de obicei, eșalotă numai în cuiburi au fost mai puține capete.

Grija pentru ceapa a fost de obicei, cu udare abundenta.

Făcut două fertiliza urzica cu adăugarea unei soluții de microorganisme eficiente (I au trecut mult timp la o agricultură sănătoasă, fără substanțe chimice).

Când era timpul de recoltare, am fost placut surprins de rezultat.

Radar tir cu arcul, tăiate în bucăți, a crescut cu capete mari, esențiale, că dimensiunea semnificativ capetele superioare obținute în timpul iernii sub aterizare (a se vedea. Fotografia).

eșalotă cuiburile erau 2-3 cap, dar dimensiunea nu diferă de mărimea medie obișnuită ceapă.

A fost eliminat fără mine, așa că nu a fost capabil să-l fotografieze.

El tocmai a fost pierdut în mulțime.

Acest lucru sa întâmplat pentru că noi Krasnoiarsk această vară a existat o seceta, timp de două luni - nici o ploaie.

În ciuda udare regulată, ceapa au acest an a crescut în mod semnificativ mai mici.

Acesta este modul în care sa încheiat experimentul meu - sau mai degrabă experiența de verificare a bunicii sale.

Desigur, eu nu pot ajuta, dar să o împărtășească cu cititorii, grădinari, în special pensionari.

La urma urmei, de multe ori am o problemă cu semințe, inclusiv ceapa.

Autor NS Kostionova

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru