rum.herbefe.ru

Cartofi de pe sol argilos grele - plantarea și îngrijirea

Cultivarea cartofi lemn de foc stivă (Leningrad reg.) - un experiment interesant

Sub cartofii fân sau paie deja la nimeni nu este surprinzător. Dar, se pare, se pot dezvolta perfect cartofi si lemn de foc stivă. Ți-e frică de experimente? Nu? Apoi, du-te mai departe! Și nu uitați să vorbească despre realizările lor.

surprize plăcute

Am observat că mulți turiști pe tot parcursul sezonului este întotdeauna ceva garou. Chiar și atunci când arderea incendii turbă nu merg pe site-urile. Cred că da: a venit de la sol, solul și lăsați frunzele. Excepție: pacienții cu ramuri de arbori și arbuști, rădăcinile de căpșuni și varză, cartofi, verde, roșii și vinete. Despre materiale plastice de ardere și sintetice, poate chiar și copiii știu cât de periculos este pentru oameni, cât și pentru sol.

Noastre soluri argiloase grele cu apele subterane de mică adâncime pentru a îmbunătăți în mod constant, pentru a crește sale sol vegetal. Acest lucru este în mare parte de succes, dar uneori&# 8230;


A se vedea, de asemenea: Plantarea de cartofi și îngrijire


Pe partea de sud a site-ului nostru in umbra: copaci înalți nu a dat pauza de la soare, și sa decis în primăvară să taie vârfurile. La începutul toamnei am două paturi devreme săpat tranșee eliberat. Stabilite ramuri mari doborâți apexurilor, apoi mici - vreascuri, apoi un strat gros de iarbă, strat de compost, și în cele din urmă - solul paturilor. Și paturi, cum ar fi tort cu mai multe straturi, a dispărut sub iarna.

La începutul în primăvară pentru un pat rapid cald acoperit de film alb. Odată ce solul este încălzit, gătit materialul săditor de cartof și începe de plantare. A face gauri, am dat peste vreascurile, și ... oh! Ramurile au fost acoperite cu muguri albi, crengi a apărut în viață, el nu a avut o lumină. Același „surpriză“ de așteptare pentru mine pe celelalte paturi. Întrebarea a apărut: ce să fac? Vreascuri viabilitatea sa poate disloca orice cultură plantate. Pentru că paturile în poziția inițială? Acesta este un mare lucru, greu. M-am gândit și a decis: dacă sădiți, așa cum a fost planificat, pe aceeași grădină de cartofi, pe de altă parte cucurbitacee, dar aterizarea va trage Popeye ramuri verzi.

Lucrarea nu a fost ușor, pentru că ramurile erau sub un strat gros de materie organică, și a fost o mulțime de ei. În cele din urmă, aterizarea a fost finalizată, dar nu a lăsat sentiment de anxietate: ce se întâmplă dacă în loc de recolta de așteptat, voi obține arbuști verzi?

Curând au existat răsaduri de cartofi.

Aspectul vorbit despre răsaduri sănătoase: groase, tulpina îndesat cu frunze de culoare verde închis, răsaduri de viață fericită. Îngrijire este prășit, mușuroirea si udare regulate, deoarece umezeala de pe foc stiva nu este întârziată. ramuri de zi cu frunze verzi prinse în doar două locuri. De-a lungul limitele marginea paturilor am plantat asters.

Nu știu nimic despre asteri cartier și cartofi, dar, judecând după randamentul de tuberculi și asters înflorire abundentă, aceste culturi nu interferează unele cu altele.

O mai interesant, blaturi de cartofi pe foc stivă a fost în mod clar mai bun decât grădina normală!



Mari, tufe mari inflorit abundent, iar în iulie am decis să submineze cartofii. Cu o mână de sprijin de tija, iar celălalt prin alunecare sub un tufiș, în căutarea pentru tuberculii tactile mari. Am tras pentru 3-4 bucăți, și apoi bine udate și Bush Spud.

Nu vă fie teamă de a experimenta cu cartofi!

Astfel, a fost subminat treptat întreg cartofi. Am folosit pentru a sparge prin ea, dar fără sol grele cu o lopată nu a fost suficient, tufele pentru o lungă perioadă de timp, în viitor, să prindă rădăcini, înrădăcinare, și, ca urmare, nu au fost pe placul recolta. Deși Verzii erau încă verzi, e timpul să sape toate cartofii. Aș spune că recolta din paturi pe foc stivă a fost mult, mult mai bine decât de obicei!

Fiecare Bush mulțumit cu mari tuberculii, curate culcat pe foc nu putrezit stivă. Harvest dovleci prea mulțumit, rădăcinile ei sunt mai mult de 1 m lungime au fost pe suprafața vreascurile.

Pe măsură ce vreascurile pe paturile nu au perepret, am ajuns la concluzia că, pentru anul următor, aceste paturi sunt potrivite pentru culturile cu un sistem superficial, rădăcini fibroase. Deci, nu pune dlinnoplodnye culturi (de exemplu, morcovi), pentru că, dat pe foc, planta nu este în măsură să dea roade pe deplin. La cele mai bune, rădăcini personalizate mici. Așa că voi schimba, probabil, cultura mea, uneori.

Și anul viitor, am îmbunătățit un pat. Punând resturile de crengi uscate pe coama plantate fasole, și până la îngheț au putut da masă verde abundent și azot, care conțin rădăcinile lor.


Link cu conținut similar: Cartofi pentru Northwest: soiuri și cultivare


Pe paturi de cartofi eliberat plantate secară de iarnă ca îngrășământ verde, asters și lung pentru a te înflorirea lor pe fundalul covor verde.

În concluzie, eu spun: nu vă fie teamă de a experimenta, trebuie doar să le petreacă mai bine într-o zonă mică.

© Nadezhda Gromova St. Petersburg

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru