rum.herbefe.ru

Usturoi Sadim pentru iarna. Reteta marinata de usturoi și săgeți

Cum se marineaza usturoiul și săgețile. usturoi de plantare podzimny.

Vrei să vă rugăm să ochi în verdeață primăvara devreme? Pune usturoi pe paturile lor. Acum, în luna octombrie, pentru acest lucru - este timpul.

Un pic despre mine: Sunt grădinar cu o mare experienta. Pe baza experienței sale, pot afirma cu siguranță că usturoiul a fost un succes și bine păstrate, trebuie să respecte cu strictețe condițiile de plantare și recoltare.

Cu trei săptămâni înainte de plantare se pregătească un pat pentru plantare. Pământul, care va fi rupt pat, se presara un strat subțire de gunoi de grajd și a săpat imediat. Am forma un pat, am să stropească un îngrășământ combinat și făină dolomită puțin. topsheet Hoe mici sau S-a agitat grebla - pat și gata.

Apoi încep de usturoi de gătit pentru plantare. Din catei de usturoi, separate, fără a se deteriora, cuișoare. Plec pentru plantarea de cuișoare numai sănătoși, unstripped. Depozitați-le înainte de plantare într-un castron într-un loc uscat, amestecând din când în când (foto 1).

Vine de plantare de timp: 1 - 10 Octombrie - și mai târziu, chiar dacă vremea este caldă. Usturoiul ar trebui să fie bine înrădăcinată înainte de vreme rece. Neukorenivshiysya sau usturoi slab înrădăcinate perezimuet rău: nu așteptați pentru germinarea la sută de primăvară sută (vei-sensibile), pen-ul este galben, și plante - slab.

Deci, la momentul numit sunt plantate usturoi. Clove primi trei degete și de plantare în sol afânat, degetele sunt limitatoare de adâncime de plantare, care este de aproximativ 7 cm. Podzimnego top aterizare nu decupați căței de usturoi, nici, nici arcul. Godeurile au fost acoperite cu pământ după plantare cu un pat și un strat mic de turbă (sau humus ușoare, rumeguș). Dacă este posibil, se acoperă cu ramuri de molid. În paturi mulched nu a format crusta, și usturoi germinează liber de primăvară. Într-un stat în care usturoiul ierni.

Primăvară ramuri de molid ordonat. După ce plantele sunt trase în creștere, fertiliza-le cu o soluție de azotat de amoniu (1 lingura. L. Bucket de apa) direct dintr-o stropitoare pe toate paturile. repeta îngrășământ Nitrați în două săptămâni. În continuare îmi petrec alimentare infuzie de mullein, diluarea acestuia în 1:10.

Am obiecta îngrășământ urzica pentru că, dacă aplicați un pansament de top pentru o lungă perioadă de timp, solul este bine acru.

În vreme uscată, udare, udare pentru a opri la sfârșitul lunii iunie. Când săgețile 10-15 cm și rup din port lor. Nu, nu lăsați balizele săgeți, pen-ul într-un nod sau cravată.

Vine un timp pentru a recolta este de 15-20 iulie și nu mai târziu. Supraexpusă în țara de căței de usturoi nu va stoca vor fi separate de miez și putregai. scoop cu atenție lopata Sanchez-NOC, fără a deteriora capul. Clătina pământul și-am luat pe maturarea și uscarea în hambar.

După trei săptămâni, tăiați de pe rădăcini cu foarfece, lăsând lujeri de 2 mm (focul nu arde, astfel încât să nu expune răni și arsuri sale). Apoi bordurate, lăsând un cm ligament tulpina 15-20 în buchete. Scoateți partea de sus tricou usturoi. Selectează marinata cap mai mic, usturoi și restul las să termin de uscare timp de încă 2 săptămâni. După această uscare elimină toate cămașa, lăsând una sau două.




A se vedea, de asemenea: Cultivarea usturoi - plantare și îngrijire, soiuri, utilizarea și rețete


Usturoiul gata pentru depozitare (foto 2).

Depozitați-l în vechiul mod, așa cum a făcut bunicile noastre. Întrepătrunderea ceapa și usturoiul împletiturile sau ciorchinii și atârnat pe un cui în bucătărie, unde uscat și cald, aproape de aragaz rus, și toate frumos păstrate. usturoi Bind în fascicule de 10-12 unități și atârnă pe o țeavă de încălzire centrală în apropierea bateriei în bucătărie pentru perdea. Usturoiul este depozitat până la următoarea recoltă. Tu, de asemenea, se va dovedi, dacă vă va ține cu strictețe calendarul de plantare și recoltare de usturoi.

usturoi decapate: retetele mele

Rețetă marinare săgeți usturoi (foto 3)

Săgețile tăiate în segmente de aproximativ 5 cm, muiată în apă sărată clocotită, se fierbe 3 min., Apa este drenată. Am pus în cutii de 0,5 litri. Pe partea de jos a băncilor pune frunze de dafin - 1 unitati, mazăre ienibahar -. 3 muguri de unități de cuisoare. - 3 unități. Se toarnă sosul de fierbere și se rostogolesc pleoapele.

Sosul: 1,5 litri de apa - 2 linguri. l. sare grosier, 3 linguri. l. zahăr, oțet Mlg 100 (9%).

Rețetă de usturoi marinată (foto 4)

cuișoare usturoi separat de cap și de a le purifica, apoi se pune într-o tigaie și se toarnă apă clocotită, lăsând pe zi. După ce am pus în borcane de 0,25 litri. Pe partea de jos a băncilor pune frunze de dafin, ienibahar mazăre și cuișoare, se toarnă sosul de fierbere timp de 5 minute, apoi se drenate și se fierbe din nou și se toarnă. (Și așa mai departe - de trei ori), Rulati capace.

Pentru a recolta de usturoi într-adevăr mulțumit, este necesar să se respecte câteva reguli simple. În primul rând, în fiecare an trebuie să planteze usturoi într-o nouă locație și în locul acestuia puteți întoarce nu mai devreme de 5 ani. În sol pentru o lungă perioadă de timp este salvat și a bolilor și dăunătorilor. Acesta este motivul pentru care trebuie să urmați a doua regulă: nu planta de usturoi, după culturile solanacee - tomate, ardei, cartofi, vinete, pentru a se evita posibilitatea de mai boala-fu zariozami și nematodelor. De aici rezultă a treia regulă: usturoi plante după dovleac (dovlecei, suc de fructe, dovleac), fasole, timpurii și conopidă, verde.

Sosul: 3 cesti de apa - 1 cana zahar, 1 lingura. l. sare, 200 ml de 9% oțet masă putere.

Autor: N.Koloshin

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru