rum.herbefe.ru

Cum și ce să fertiliza conopidă

Ce fertilizator nevoie conopida si morcovi - experienta de rezident de vară

Când am primit-o zonă cabana de 5 acri, soțul meu și am început să exploreze cu entuziasm nou la sol, iar primii patru ani de un randament bun de legume. conopidă Deosebit de plăcut: cap dens, cremos, de aceeași magnitudine ca și selecție. Site-ul este format treptat, se afla în grădina de grădină, fructe de pădure și flori, locul nu a fost suficient. Am început să se folosească de plantare compactat.

Și, începând din al șaselea an, randamentele potolit, ceapă, roșii și alte legume au devenit mai mici, conopidă nu a mers deloc bine. Experiența specială nu am avut, dar am înțeles în mod clar că debarcările lor compactat epuizat teren. A trebuit să facem ceva.

Primul pas este realizat în toamna anului săpat și gunoi de grajd de masă verde decupaje iarbă. În anul următor, după excavare de cartofi timpurii greblat vârfuri uscate, nivelate cu un teren rake și semanate cumpărat la amestecul de echitabil verde culturi pentru îngrășăminte: ovăz, muștar, secară și fasole.


De asemenea, a se vedea articolul: Beneficiile de plante verzi de gunoi de grajd
Udate o dată pe săptămână, dintr-un furtun cu un spray

Acesta a crescut toate perilor, iar la sfârșitul lunii octombrie, când primele înghețuri, am săpat un pitchfork toată această masă verde la o adâncime de 20 cm.

Următoarele primăvară, terenul a devenit în vrac, în mod clar mai fertil. cultură Încântat de roșii și cartofi. Dar capetele conopidă nu sunt fixate, și lipirea în direcții diferite inflorescențe rare.

Sezonul următor, înarmat cu noi cunoștințe prin studierea diferite sfaturi în timpul iernii, am ajuns în luna mai, în week-end la cabana, și imediat m-am dus la o râpă pentru urzici urzică din apropiere. Faptul este că, în timpul înfloririi are o putere enormă datorită bogăția de oligoelemente - conține aproape întreaga tabelul periodic.

La sfârșitul lunii iunie, am turnat deja pentru legume fermentate în infuzie butoi de gunoi de urzică și pui la rata de: o galeata plina de urzici tocate, 2 găleți de gunoi de pui uscat la butoi cu apa (100 litri).



Fermentată timp de patru săptămâni, în soare. Apoi, vasul a fost luat din acest negru-verde lichid (750 ml) într-o găleată de apă și a turnat sub rădăcinile tuturor legumelor. roșii și vinete Harvest succes fantastic, toți vecinii au fost uimiti! plante Conopidă erau ridicate, dar capul - încă mici. Având în vedere că varza - cultura scurt timpul zilei, și există soiuri de început, de mijloc și târziu, am crezut că am făcut o greșeală prin plantarea soiurilor târzii de coacere timpurie. Dar, într-un efort de a crește legume lor preferat al anului, a fost serios nedumerit: De ce nu se poate recolta în primii ani?


Mai mult: Cultivarea conopidă și de îngrijire. broccoli

Îngrășăminte cu molibden și potasiu

În pregătirea pentru sezonul de vară în primăvara anului următor, m-am dus la magazin și brusc a atras atenția asupra îngrășământul cu un conținut ridicat de molibden. I-am cumpărat de două ori fertilizat în termenul specificat în instrucțiunile. Am așteptat cu nerăbdare. Și recolta am fost placut surprins! Se pare, asta e ceea ce lipsea în sol de varza mea - un rar oligoelement molibden (Mo). Cine ar fi crezut!

Capul este format gros, cu o greutate de 1,7 kg, frumos, curat. Acum știu cum să crească o recoltă bună a acestei legume minunate.

Deci, de-a lungul anilor am învățat să caute și să recupereze restabilirea stării de sănătate a solului. Câte set de experimente, probele de făcut, am învățat o mulțime de secrete și oferă randamente ridicate, și se pare că toate acestea - datorită conopidă.

Un pic despre maturizare și îngrășământul de morcov

Există mai multe modalități de creștere morcovi soiuri târzii pentru depozitarea pe termen lung. Modul nostru de asta. La sfârșitul lunii mai, am pus semințele într-un pachet de țesut în vrac, îmbibată într-un recipient cu cald (40 °) cu apă și se pune în a treia zi de lângă baterie. Am schimba apa în dimineața și seara. În a patra zi au răspândit semințe, uscat la capacitatea de curgere (a se vedea, de asemenea, sfaturi sugerate peletizarea de semințe de morcov).

Paturi pentru însămânțare pregăti dublu săpat adânc, vom face cenușă de lemn. Înainte de plantarea semințelor amestecat cu nisip, astfel încât răsaduri nu erau groase. Am vărsat pat de apă și să semene semințele la o adâncime de 1,5 cm, iar apoi compactează solul pentru a reține umezeala și pus pe patul unei lungi scânduri subțiri. Patru zile mai târziu, vom elimina placa, în loc să se toarnă iarbă uscată ca mulci și de așteptare pentru germinare. Ele apar împreună. Rădăcini cresc drepte, lungi, și foarte dulce. Morcovii sunt foarte receptive la potasiu conținute în cenușă.

E.Dovbysh.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru