rum.herbefe.ru

Cultivarea morcovi - soiuri de îngrijire testate și pentru pregătirea solului. Plantarea morcovi.

Cum de a planta morcovi, în căutarea după ea, și câteva rețete

Aproape toate soiurile noi și hibrizi de morcovi au un randament foarte ridicat și bun gust, cu nici un gust, chiar și atunci când iarba de creștere de peste. Cu toate acestea, ei trebuie să crească morcovi în condiții apropiate de perfecte - astfel încât complot de obicei pentru a le crește este dificil.

Bazat pe acest lucru, dacă aveți o cabana obișnuită și nu de teren foarte fertil, apoi încercați să pună este necesar mai întâi de toate soiurile testate de morcovi.

Principala și prima provocare cu care se confruntă proprietarii de site și grădinari - plantare (însămânțare) de morcovi - este nevoie într-adevăr o mulțime de silitor de atunci. Apoi, trebuie să așteptați pentru germinare și nu produc morcovi subțierea mai puțin dificile ca „frumusete din închisoare“ nu-i place plantarea dens, și absolut nu tolerează buruienile din apropiere.

Restul grija de morcovi nu este atât de dificil - timp pentru a elimina rădăcinile sau plivitul, adăpare și paturi libere și Coridoare.

A treia etapă în cultivarea de morcovi depinde de cantitatea de morcovi recoltare - sunt cunoscute sarcina sa nu se simte și dacă recolta a fost un succes, apoi curat și să-l în pivniță mult mai ușor.

îngrijire de bază pentru morcovi

Oricine a plantat vreodată morcovi și a urmărit evoluția creșterii sale, știu că toate legumele din răsaduri de morcov apar aproape cel mai lung timp - 25-30 de zile (20 de zile într-un sol foarte slab și fertilizate). Acest lucru se întâmplă datorită faptului că semințele de morcov sunt saturate cu uleiuri esențiale (o caracteristică de aproape toate țelina) și, în consecință, foarte grav umflate după plantare în sol.


A se vedea, de asemenea: Seminte Alegerea pentru plantare - energie de semințe


De îndată ce prietenos lăstarii trebuie să facă mai întâi morcovi subtiere.

Avize de la fermieri la acest subiect pot varia, dar o plantare fericit densitate medie și cultivarea de morcovi - până la 30 25ti morcovi metru HA1, adică, de la 4 la 5 cm între plante. Acesta este un standard și se aplică ar trebui să fie atunci când se specifică altfel pe ambalaj cu semințe.

După plantare, morcovi subtiere a doua consumatoare de timp proces în cultivarea ei, etc vin numai de udare paturi proryhlivanie și între rânduri, plivit și curățare, acestea nu sunt atât de complicate.

Pentru a crește morcovi mari au nevoie pentru a face o subtiere secundar. Asigurați-vă că este necesar atunci când pentru a recolta fascicul de legume. Lăsați doua subțierea 6-8 centimetri între morcovi. Această distanță le va permite să se dezvolte în mod liber, având mai multe elemente nutritive din site-urile de sol din jur pentru formarea unui mare rădăcină.

curățenie

timpul de recoltare depinde de vreme și climatul în care locuiți. Comunicarea cu grădinari și rezidenții de vară din diferite regiuni ale Rusiei, am ajuns la concluzia că cele mai multe dintre ele, indiferent de regiunea de morcovi ședere recoltate pentru depozitare la sfârșitul lunii septembrie sau începutul lunii octombrie, deoarece creșterea de morcovi se termină atunci când temperatura medie zilnică de 5-6 grade Celsius.

Dacă eliminați morcovi prea devreme, atunci pierderile procentuale în timpul depozitării pe termen lung va crește din cauza unei lungă ședere în aer cald, în cazul în întârziere în morcovi recoltei poate suferi de botrytis, sau chiar mai rău că nu există sub congelare (morcovi, de obicei, înghețate teribil sub -3 ° ).

Cum se păstrează morcovi

Poate de prisos să spunem că magazinul ar trebui să fie cele mai mari, dăunătorilor rădăcină intacte și boli. le colecta, și mici, deteriorate în timpul recoltării morcovi începe sucul pe salate, conserve și de fălțuire.

Cel mai bun mod de a stoca morcovi ca el a fost, și acolo a fost una - deversând nisipul, care dă ajunge la bacterii, agenții patogeni și a bolilor în morcovi litigiilor de fructe, și în același timp previne pierderea de morcovi fructe de apă, și anume deshidratarea ei (când deversând nisip morcov elastic și „clare“, chiar și în primăvară) ..

Pentru a face acest lucru, pune un strat de morcovi, în care rădăcinile individuale nu se ating între ele și se toarnă nisip (eu folosesc doar gri, râu - cariera galben pentru un motiv oarecare am da cele mai slabe rezultate). De asemenea, pune și un al doilea rând, numai o suprafață mai mică și deasupra ei se toarnă nisip etc. Ar trebui să obțineți un fel de piramidă.

Protecția și tratamentul bolilor de morcovi

Pentru controlul bolilor fungice și bacteriene, și am aplica Mikosan Guapsin. Cu putrezirea radacinilor în morcovi este cel mai bine pentru a lupta Trihodermin de droguri. Pentru a combate afidele la modă pentru a utiliza Vertitsillin.

Semănatul, plantarea de morcovi - cum să

morcov rezistență la rece făcându-l unul dintre cele mai vechi culturi de însămânțare poate începe imediat ce zăpada se topește. Efectuarea Hoe șanț de mică adâncime, puteți turna semințe. Partea de jos a canelurii înainte de semănat este mai bine la apă, sau mai bine încă, dacă ați ghicit o ploaie de însămânțare.

1. Pentru majoritatea recoltare rapidă soiuri timpurii de morcovi semănate în luna martie. Asigurați-Hoe canelură de mică adâncime.

2. Semințele sunt semănate în mod individual. Mult mai ușor să semene semințe acoperite cu zahăr, care va fi, de asemenea, mai ușor de subțire afară.


Acest lucru vă va ajuta acest articol - morcovi drajare independenți Sejanus


3. Morcovii sunt semănate la fiecare 2-3 centimetri. Densitatea maximă de plantare morcov - de la 30 la 50 de bucăți pe metru.

4. Se toarnă cu atenție canelura adâncimii de semănat nu depășește 1,5-2 cm și se toarnă cu grijă patul de flori.

Plantarea morcovi: Fotografie 2

Soiurilor de morcovi - populare și fructuoase

Aproape toate noile soiuri și hibrizi de randament ridicat de morcovi. Anterior, considerat cel mai bun la gust soiuri autohtone, cum ar fi "vitamina 6„(Grad defect principal de cracare și inutilizabile, ulterior, la instalațiile de depozitare - cum să se ocupe cu fisurarea morcovi Citește mai aici) Și "necomparat“. ele constituie acum concursul "Campo""Perfektsiya""regina toamna„Și mulți hibrizi populare.

Varietatea Reginei toamnă

grad târziu

Fructele într-o formă cilindrică, care trece în partea de jos a unui con. Culoare saturate, portocaliu strălucitor. Acesta ajunge la lungimea de ingrijire dreapta de 25 de centimetri. Gustul este dulce. varietate foarte suculent. Rezistent la cracare. La fel de bine adaptate pentru a mânca proaspete și pentru zakatok și pentru stocarea pe termen lung.

Vitamina „6“

Grad mediu de maturizare a morcov. Forma - un alungit, conic. Pulpa este foarte dulce și blând. Se ajunge la o lungime de 20 de centimetri. Miezul mediu galben. Ca morcovi, „Regina Toamnei“ este de asemenea potrivit pentru suc și pentru depozitare și pentru salate.

morcovi de îngrijire Calendar

Luna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Însămânțarea - - + + + - - - - - - - Decimarea - - - + + + - - - - - - Fertilizarea - - - - + + + - - - - - Plivitul - - - - - + + + + - - - HARVEST - - - - - + + + + + - -

A se vedea, de asemenea: Sfaturi practice pentru morcovi în creștere


feluri de mâncare Rețete din morcovi

morcov picant

Morcovii spălate și curățate. Tails, poți pleca. Se fierbe pana cand se inmoaie. Într-un castron, se amestecă sucul de lamaie, ulei de masline, condimente și coriandru tocat. Adăugați morcovi fierți, se amestecă si se pune deoparte în frigider timp de 2-3 ore, deci este marinata. Inainte de servire vasului cu sare dupa gust.

veți avea nevoie de

  • 500 g de morcovi, congelate adecvat
  • sucul de la o lamaie
  • ulei de măsline
  • chimen, coriandru, piper, sare
  • fascicul de coriandru

Crema de supa de morcov

Se spală și se curăță legumele, apoi se taie cartofii și ceapa în cuburi mici și morcovi grosolan grătar. Gatiti ceapa în ulei de măsline până capătă o culoare aurie si apoi se adauga morcovii, se fierbe timp de ceva timp toate cel puțin cinci minute, urmată de adăugarea de făină și se amestecă bine.

Se toarnă în supă de pui tigaie, se aduce la fierbere și se adaugă cartofi tocat cu legume (protushennye).

Fierbeti la foc mic pana cand legumele sunt fierte nu, apoi se îndepărtează de la căldură și se pisa blender. Se adaugă smântână și sare după gust și piper, apoi se fierbe la foc mic timp de încă 5 minute.

Pentru a pregăti crema de supa de morcovi aveți nevoie.

  • Patru morcovi mijlocii sau trei mari
  • Doi cartofi medii
  • Două cepe
  • Litru de supa de pui
  • ulei de măsline
  • 500 ml frișcă
  • făină 1-2 linguri
  • piper
  • sare

Desert „Orange“

Morcovii spălate, întregi fierte. Peel și grosolan grătar. Produse de patiserie frișcă (puteți lua de gătit și bici cu zahăr). Pe o placă de pus într-un inel de gătit straturi morcovi, smântână, morcovi și din nou crema. Acoperiti cu prune uscate. Se decoreaza cu mentă și zahăr pudră.

veți avea nevoie de

  • 2-3 morcovi
  • cremă de patiserie
  • prune uscate
  • mentă
  • zahăr praf

Tocană de morcovi cu fructe uscate

Morcov spală, se curata si se taie în felii și se usucă bine clătire. este necesar să se stingă într-o tigaie se toarnă ulei de măsline și capac pentru morcovi, se adaugă puțină apă și se fierbe la foc mic timp de 7-10 minute, apoi se adaugă vinul și fructele uscate, și se fierbe în continuare - până morcovi fierte. La sfârșitul anului de zahăr adăugat la gust.

Pentru a face aceasta reteta va fi nevoie

  • kilogram de morcovi
  • 50 mililitri de vin uscat (alb)
  • 100 de grame de stafide
  • 100 grame de caise uscate
  • 100 g de prune uscate
  • ulei de măsline
  • zahăr

Salata „Sănătate“

Legume pentru salată, se spală, coji de fructe și taie lemne în mod separat. Ori legumele mărunțită într-o farfurie adâncă sau castron, se adauga sucul de ulei de măsline și lămâie, se adaugă un pic de zahăr. La sfârșitul gătitului, se adauga semintele de susan prăjite și sare. Salata înainte de masă ar trebui să infuzat timp de o jumătate de oră.

Pentru a face aceasta reteta va fi nevoie

  • sfecla mari
  • morcov mare
  • o ridiche alba mijlocii
  • semințe de susan negru
  • suc de lamaie (1 buc.)
  • sare
  • ulei de măsline

Cultivarea morcovi - șoferi de camion, consiliere și agricultori


morcovi concluzii în creștere 7 și 6 din normele

Am experimentat grădinar, folosit pentru a depăși dificultățile. Și am învățat să aibă răbdare în căutarea de răspunsuri la misterele pe care l-am întrebat planta. Eu recunosc că cele mai multe dintre problemele am creat un morcov. Dar, la început se pare atât de docil! A trebuit să încerc tot felul de metode de cultivare sale, semănat semințele în moduri diferite și în momente diferite. Ca urmare, cel mai bun am început să crească morcovi mai târziu plantate în luna iunie. De data aceasta decât utilizatorul prietenos? În primul rând, în partea noastră a sezonului ploios vine la un capăt în al doilea încetează muștele ani morcov, bine și în al treilea rând perioada -blagopriyatny a calendarului lunar. Am ieși din acest morcov târziu în luna octombrie. Fructele tuturor netede, luminoase, suculent. Le-am păstra în saci cu nisip, stabilite în pivniță. Și păstrați-le un morcov foarte bine. Se pare că pentru stocurile de iarnă o astfel de plantare târziu - cea mai bună opțiune. În același timp, eu pot partaja acum, iar concluziile desprinse din observațiile sale.

Este cel mai bun morcov în creștere soluri ușoare în cazul în care. Prin urmare, având în vedere că avem solul negru, sunt pe partea de sus a patului de morcovi acoperite cu pământ amestecat cu nisip. În acest caz, nu se formează o crustă, care este dificil de a sparge prin lăstari.

Foarte pasionat de morcovi sol am fugit produsele organice în urmă cu 2-3 ani. Aceasta este o chestiune de paturi, în cazul în care am plantat castraveți, dovlecei și cartofi.

Ea a lucrat bine împreună cu ceapa sa de plantare. I casetat porție de ceapa morcov-Seva și culoarele - Chernushka.

La rândul plantare spațierea morcov amestec GTC-drivayu timpurie de cenușă și tutun sau boia (1 h. L. Per 200 g de cenușă).

Morcovii a crescut „cu coada“, cu seceta prelungită și utilizarea gunoiului de grajd proaspăt.

După semănat semințe, la prima dată pe săptămână de udare paturile pentru a sprijini procesul de germinare.

Indiferent de modul în care am plantat morcovi, întotdeauna înainte de a fi spălat (mai mult de o dată) semințele cu apă caldă pentru a le spăla plenochku, întârziind germinația în sol.

6 din normele de cultivare morcov

Un cuplu de ani în urmă, am decis să experimenteze și plantat morcovi într-un mod nou. Acesta este modul în care l-am descris ca fiind „in maturizarea“ mutat semințele selectate plin prin înmuiere în apă caldă (bun scufundat la fundul bazinului). Uscat.

Hârtie igienică tăiat în fâșii înguste.

Pasted semințele pe o fâșie de pastă de făină și apă, după cum urmează: 2 pe semințele de la o distanță de aproximativ 1 cm unul de altul, atunci diferența este de 1,5 cm, și așa mai departe.

Cel mai important lucru: se taie banda după uscare în pătrate, astfel încât fiecare luat 2 semințe.

Înainte de plantare, rulată fiecare pătrat în mazăre.

Tratati stimulator de creștere (10 picături la borcan de jumătate de litru de apă).

In paturile preparate peg la o distanță de 5-6 cm a adâncitură inundate cu apă și bulgări uscate care stabilește semințele la o adâncime de aproximativ 2 cm. Se presară un amestec de pământ și nisip la același nivel cu suprafața solului.

Desigur, o mulțime de tam-tam, pentru a argumenta aici. Relief unică - panglică cu semințe, am recoltate în timpul iernii, când a fost timp liber. Margele de hârtie cu semințe indoite înainte de noul sezon în cutii de carton, care sunt depozitate într-un loc uscat (în cabinet). Dar, deja prelucrate, înainte de plantare. În opinia mea, acest lucru este cel mai bun mod de aterizare, deoarece semințele sunt salvate și nu trebuie să-și petreacă timp și energie de rupere prin paturile greu în vârstă. În cazul în care germina pe un pat de doi germeni, unul îndepărtat în etapa de legare.

Wet - la umed

In fiecare an, încerc atât de obsadit grădina lui că el și plăcut ochiului, și cultura erau prieteni unii cu alții. Aici, de exemplu, între rândurile de cartofi (am patru tufă fiecare) plantate două rânduri de sfeclă furajeră (am păstra puii de găină). Terenul de castraveți, pe de o parte obsadila două rânduri de sfeclă roșie, cu o alta - fasole. Ceapa înconjurat site-ul mor- Kovno și alternate în altă parte ceapa si morcov paturi. Melons plantate între rânduri de porumb pentru a le proteja de vânt, astfel (a făcut-o prima dată, și este foarte mulțumit de rezultat). Și paturile de varză obsadila dublu rânduri de sfecla.

Este clar că, în același timp și să respecte regulile de plasare necesare. De exemplu, roșiile sunt plasate cât mai departe de cartofi, pentru a evita să fie hărțuită Colorado. Vreau să împărtășesc această conexiune câteva concluzii. La transplantare în umiditatea solului deschis la sol (la fel de mult motiv pentru turiști) nu contează, pentru că plantele udate abundent în gaură. Și un alt lucru: în cazul semințelor înainte de plantare înmuiate și germinat, apoi le semene urmează numai în irigare (ca să spunem așa, umed pe umed). Poate că sunt în ceva greșit, dar aceste observații am făcut pe baza a mai mult de un an de muncă pe teren.

În general, încerc o abordare creativă la plasarea plantarea legumelor pe zece acri lor. Este necesar toate la fel pentru a vă mulțumi și casa ta nu este doar recolta, ci și frumusețea.

© Lyudmila G. Ciurkin Harkov.


Cum se păstrează în mod corespunzător morcovi

Principalul lucru cu curățarea și depozitarea de morcovi - pentru a selecta timpul optim și dezgroape rădăcinile înainte de rezistent la îngheț.

Familie: Umbrela sau telina

Ciclu: plantă bienală: în primul an de viață formează rozeta de frunze și rădăcini, în al doilea - semințele de semințe și arbuști

Root: rotunjite, de formă cilindrică sau conică, galben, portocaliu, roz, rosu sau violet-negru, 30 până la 300 de grame și mai mult

Rotația culturilor: Cele mai bune precursori - castraveți, varză, roșii, ceapă, cartofi timpurii, care a fost introdus sub organicii 2-3 ani în urmă

curățarea prea devreme duce la o pierdere semnificativă a culturilor și formarea de rădăcini fine. Într-o astfel de coajă subțire de morcov, acesta este stocat slab, se acumulează mai puțin caroten și enzime. rădăcini SUPRAMATURAȚI - prea rele pe care le crape, rigidizează, pierd nutrienti.

morcovi biologice maturitate apare atunci când varietatea inerente de formă și culoare, de obicei, pe 100-110y de zile de la germinare

Și scoateți-le la temperaturi mai scăzute. Neutralizarea morcovi furculiță grădină sau lopata, și apoi scoateți din vârfurile. Am uscat sub un baldachin în soare {rădăcini can

Alegerea unui timp pentru a recolta morcovi

Cum poate fi asta? Am observat că curățarea morcovi depinde de umiditatea solului și a precipitațiilor. În cazul în care vremea de toamnă este uscat, fără săparea în grabă. Dacă umiditatea solului începe să fluctueze dramatic, rădăcini imediat ordonat, altfel fisurate.

podvyalitsya) și apoi să decupați vârfurile umerilor, spălați cu capul nu atinge țesuturile. Sănătos, fără daune mecanice lăsați morcovi pentru depozitare, și mici, crăpate recicla imediat (grătarului prin congelare).

morcovi depozitare Metode

În timpul horticulturii sa încercat mai multe moduri de a stoca morcovi.

FAPT: morcovi depozitare nevoie temperatură constantă (maxim -1 ... + 1 ° C.) Și o umiditate relativă de 90-95%.

În cutii

Cutii cu ziduri groase și capace de capacitate care nu depășește 20 l pun în pivniță să stea 15-20 cm deasupra podelei, la o mică distanță de pereți. Pe fundul cutiei de rulare în râu curat, strat de nisip usor umed de cel puțin 20 cm. Apoi morcov stivă {sfaturi mai bine pe verticală în jos), astfel încât rădăcinile să nu se ating între ele și acoperite cu nisip. Doar stiva și al doilea strat. Straturile din caseta ar trebui să fie nu mai mult de 5-6, din moment ce mai multi morcovi la partea de jos poate „sufoca“.

În nisip

În cazul în care o mulțime de morcovi, o jumătate de stocare puteți turna o mare, ușor umezită cu strat de nisip de râu curat 2-3 cm si pune legumele piramida sau umăr. Fiecare rând de morcov acoperit cu un strat de nisip de 1-2 cm. Înălțimea de zidărie nu trebuie să depășească 1 m.

vorbăreț

Zgura se amestecă până când crema groasa, muiată în rădăcinile ei, și să ia țara. În jurul morcovi format un fel de acoperire de lut pe care îl protejează de degradare și de boală. După uscarea plasate în cutii sau coșuri. La partea de jos a acestora, precum și între rândurile de rulare în ceapă sau usturoi tarate. Înainte de argila se poate dip rădăcinile întâi în mash usturoi: 1 lingura. catei de usturoi carne tocată și rasa în 2 litri de apă.

În sol

În ierni cu zăpadă morcovi păstrate perfect nevyko-pannoy. Înainte de îngheț taie la vârfurile de cultură rădăcină, fără a deteriora pielea, stropite patul de turbă sau uscate frunze, acoperite cu labe de brad (și poate fi paie, dar poate fi luat sub mouse-ul), apoi filmul care nu a primit de umiditate în timpul iernii - și chiar zăpadă. Suculent, dulce, sape morcov crocantă în luna aprilie.

Pungile din polietilena

Pregătirea acul de perfuzie sau ceapa pielii 100 g de materie primă 1 litru de apă, insista 4-5 zile.



I omit l tuberculii timp de 10 minute, se usucă, se pune în saci și a stropit pat rumeguș de 10 cm. Pungile puse în pivniță și să păstreze deschisă.

în bloc

Morcovi în pivniță pot fi depozitate în vrac, poleniza cu cretă sau coaja de ceapa peresloiv, mușchi sphagnum ușor umedă și puțin rumeguș de pin umed.

Morcovi - beneficii

Există morcovi utile pentru viziune, pielea și mucoasele.

Legume întărește intestinele, elimină radionuclizilor din sânge și excesul de colesterol.

Suc de morcovi proaspăt - o modalitate buna de a recupera după un atac de cord. Bea-l la 0,5-1 st. De 3 ori pe zi, înainte de mese.

In ateroscleroza, urolitiaza și colelitiază utile de 3-4 ori pe zi, pentru a bea 0,5 art. amestecul de sucuri de morcov, sfeclă și castravete. Cursul de tratament - 1 -2 săptămâni.

anghină

varicoasă extensie vene

durere de gât

Se toarnă 1 lingura semințe de morcov 1 lingura. apă fiartă timp de 1 minut, să insiste 2 ore un loc cald sau termos.

Strain. Bea 3 linguri De 3 ori pe zi. Curs - 2 non-Delhi.

Se toarnă 2 linguri ai uscat morcovi ate 0,5 litri de apă la fierbere timp de 8-10 ore. Bea sub formă de căldură în 1/3 art. 4-5 ori pe zi, timp de 20 de minute inainte de a manca de la 1 la 2 luni.

1 Art. proaspete de mare-Kovno suc de adăugare

2-3 catei de ras

usturoi și băutură la

30 minute înainte de mese 2

de două ori pe zi pentru

2-3 zile.

Faust Shkatulov, Zhodino


cultivarea morcov pe sol nisipos

Sunt, de asemenea, un grădinar cu experiență, și vreau să vorbesc despre morcovi. Doar face o rezervare: pământul am nisip. Există doar experimentare, nu am apăsat: și cu morcovi de toamnă plantate, și peste paturi, și alternate cu ceapa ... Dar am nu a mers: a crescut de mică adâncime și „ondulat“ - în câteva cozi. Spre deliciul iepurilor vecinilor&# 8230;

Într-o zi, nu am fost prea leneș pentru a opri masina la domeniul colhoz de morcovi. Întotdeauna invidioși se uită la saci selective morcov. Și apoi, realizând principiul cultivării morcov, am trei ani, cu recolta excelent rovnenko morcovi, cu toate că solul de la mine tot la fel și nisip.

Primăvara în picături o lățime pat de aproximativ 80 cm, în mijlocul ei face o adâncime canelură de 35-40 cm pe toată lungimea. S-a obținut în grădina două creasta teren. Sunt un pic de nivelare până la 10 cm lățime, vărsat apă dintr-un furtun, se presară cenușă și să semene morcovi într-un model de tablă de șah.

Sow încearcă rar, undeva între 4 semințe cm. Un pic stropite cu pământ uscat și materialele de acoperire, care acoperă atât timp cât nu se înalță. Nu uitați să apă, ocazional, chiar la adăpost. După răsărirea închiriat materiale de acoperire, și există deja începe să udate cu sârguință de către centrul de paturi brazdă.

Diluare încercați să nu facă, astfel încât să nu atragă zbura morcov. Pe vecina de paturi de plantare prova. mi morcovi acum toate netede, suculente.

Dacă undeva îngroșarea format - este decimat pentru produse alimentare, atunci când el este cultivat. Dacă rădăcina este dezgolit, l-am Spud să nu devină verde.

© Natalia Pavlova Kolomna


Morcovii: Ogorodnaya poveste

Dacă urmați toate regulile și nu fi leneș, apoi cu morcovi în creștere se poate ocupa un copil. Sub stricta, desigur, direcția bătrânilor.

Eșecul de morcov lung mi-puzzle-uri: recolta a fost - suficient pentru a jura, apoi rădăcinile de cracare. În 2008, am avut ocazia de a călători în Ufa la cursuri de perfecționare. Au trăit două săptămâni și tot timpul, de îndată ce prelegerea sa încheiat, am alergat la magazin cu semințe.

Oh, și este un loc interesant: aici și o mare selecție de material săditor, cataloage, și înainte de a cumpăra, puteți citi descrierea soiului. Și în timp ce tu stai la coadă pentru cumpărare, de a comunica cu producătorii și delishsya experiență.

Așa că am plâns de morcov. Și mi-am dat sfaturi pentru a planta semintele ar trebui să fie în granule - acestea sunt cele mai alese și prelucrate de tehnologie specială. I-am cumpărat aceste semințe și inspirat pentru a merge acasă. Și toate problemele mele sunt peste.

Și acum cum am cresc. Paturi face întotdeauna înguste, dar mult timp. Deoarece morcovii nu le place gunoiul de grajd proaspăt, apoi l-am fertiliza întotdeauna humus (și apoi pus în gaura doar un pic). Granule de plantare Matchbox distanță unul față de celălalt și lăsând între rânduri de 15 cm. rotație a semințelor Observat. După plantare, eu uit de morcovi timp de două săptămâni (încercând să planteze mai devreme, când umiditatea solului este suficientă). Spre sfârșitul lunii mai, când a fost plantat totul, am verifica morcovii ca ea a venit.

Și de fiecare dată când sunt convins că o bună germinație. Atunci când plantele au bine-creștere, devine clar în cazul în care există locuri goale în grădină. Și mă uit pentru ei, în scopul de a se apropia de o seturi de ceapa de plante morcov. L-am plantat întotdeauna pe marginile crestei pe toate părțile, și el nu se plânge, este în cazul în care chefuri.

Un acasă punctul meu este că eu nu morcovi decimează (doar Spud la mai puțin verde, cu soare). Ea crește de la sine, o tânără doamnă, și nici o ceapa zboară, pentru că ea nu-i place mirosul de morcovi.

Acesta este modul în care am fost prieteni timp de șapte ani deja, și de recoltare (ambele culturi) este întotdeauna inchiriat excelent. soiurile mele preferate de morcovi: toamna Queen, Nantes și Samson. Îmi place ei, nu numai pentru că au rădăcini mari, dar, de asemenea, că calitatea lor de păstrare este foarte bun. Odată ce am săpa morcovi recoltare a terenurilor, a culturilor și a adăuga până la o grilă. Ne shlakoblochnogo drum de iarnă, și acolo și suficient de umiditate, și aer curat.

Nu mă laud, dar eu împărtășesc faptul de ceea ce ea a învățat de la oameni grijulii, recunoscator pentru asta.

Ludmila Patrakova cu. Ucholy. Bashkortostan


Morcovii: secretele de cultură

Semănat semințe de morcov, fiecare grădinar dorește să crească ca urmare a unor rădăcini mari, netede, suculente. Dar cum de a realiza acest lucru - gradinari cu experiență promptă cu experiență!

FAMILIE

Umbrela, sau telina

CICLU

plantă bienală: în primul an de viață formează rozeta de frunze și rădăcini, în al doilea - frecarea de semințe

rădăcini

În funcție de varietatea rotund, de formă cilindrică sau conică, galben, portocaliu, roz, rosu

rotația culturilor

Cei mai buni precursori - castraveți, varză, roșii, ceapă, cartofi timpurii, care a fost introdus sub organicii 2-3 ani în urmă

Grija pentru morcovi - nu sarcina cea mai dificilă. Excepție - plantarea și perioada timpurie de dezvoltare a plantelor, deoarece semințele de morcov germinat încet și piardă puternic în acest sens, semințele de buruieni. Ajută-mă să se ocupe de astfel de reguli.

1. gunoiul de grajd proaspăt este contraindicat morcovi, astfel încât semăna semințele sale ori de câte ori se aplică gunoi de grajd în urmă cu 2-3 ani.

2. În sol grele rădăcinile pot să crească strâmb, bărbos, așa că am adus în sol o mulțime de humus și nisip.

3. La semănat semințe de morcov la șuntarea un pic de semințe de salată, care va servi ca o cultură far. Odată ce salata va marca rânduri, apoi încep plivitul între rânduri.

4. Uneori, răsaduri de morcov sunt întârziate din cauza ploii trecut. În acest caz, crusta dedurizată solului răcoritoare udari. Ulterior neconsolidată sol după fiecare irigare sau ploaie.

5. discontinuități morcov, lăsând între plante cel puțin 4 cm. După subțierea rânduri Spud și udate ușor.

6. morcovi udate seara și doar apă caldă. Remarcat irigarea solului nisipos ar trebui să fie frecvente, dar încetul cu încetul. În lut și argilos - o rara, dar abundent.

Conform calendarului lunar cele mai bune zile pentru plantarea semințelor de morcovi - 25-29 aprilie, 24-26 mai, 28-29 iunie, 27-28 iulie

dressing morcov

În perioada inițială de creștere în special morcovi au nevoie de azot și fosfor. De aceea a primit răsadurilor puternice fertiliza nitrat de amoniu cu superfosfat - printr-o cutie de chibrituri 10 litri de apă. Am fertiliza doua oară după rândurile subțierea finale (30 g diammofoska în 10 litri de apă), o treime - o lună înainte de recoltare (30-40 g 20-30 g de superfosfat și sulfat de potasiu). Toate fertilizator Înaintez în sol umed - atunci este garantată o recoltă bună.

Crestele - împreună!

De asemenea, orci cresc în paturi ridicate - acestea se încălzesc mai repede decât paturi normale, răsaduri apar mai devreme și mai energic. În iarna de teren pentru arat fertiliza humus. În primăvară, imediat ce dezgheț și solul este, Hiller vrac uscat și taie crestele. Deasupra creasta face un șanț superficial, în care se seamănă uniform și slab semințe de morcov. În cazul în care plantele cresc la 7-8 cm, pentru prima data de decimare și a fertiliza cenușă: uniformă de rulare în lungul rândurilor de pe ambele părți ale coamei - 1 lingura. 3 pog.m. morcovi trata Ash și împotriva bolilor și dăunătorilor: (. 6 m lipsesc 1 lingura) primele semne de strângere frunze nailon ciorap toarnă cenușă cernute și slab se pulverizează pe plante. Când morcovul este bine stabilit, acesta decimates a doua oară și fertiliza urzică săptămânal, mușețel, păpădie și pătlagină (luând o cantitate egală în rezervor litri gramada 30 umplut cu apă, înainte de utilizare razvozhu 1: 4). După culoar Spud. In vreme uscata la fiecare 10 zile se toarnă din belșug apă în brazdele între crestele.

Beneficiile de morcovi

Unul sau doi morcovi grătar, stoarce sucul prin tifon, se adaugă la ea 1 linguriță ulei vegetal. Insufle 2-3 picături în fiecare nară. Ea mă ajută să scap de congestie nazală.

Cei care doresc sa aiba dinti si gingii sanatoase, este necesar să se mesteca de multe ori pe un morcov - se descurcă cu germeni care provoaca cariilor dentare si a bolilor parodontale, si curata resturile alimentare din smalț.

Când te scapa de o durere în gât rece va suc de morcov proaspat - este util să clătiți gâtul lor.

Sucul de morcovi amestecat cu miere (1: 1) pentru a ajuta la ameliorarea tusei.

Pentru a preveni apariția de afide, muște morcov și paturi Psylla morcov la fiecare trei zile, pot fi stropite cu tinctura de ace de pin, iar după slăbirea și plivitul între rânduri stropite cu cenușă, rostopasca pulbere uscată.


Thunder clap - un morcov devine mai dulce

Despre gustul de morcovi a fost mult timp dezbatut. El a fost întotdeauna bun.

Și totuși, ce morcov este cel mai-cel mai delicios? Această întrebare a stârnit conștiința agricultorilor la sfârșitul secolului al XVIII-lea, așa cum știința a dovedit, cel mai bun morcov în creștere sub tunete și fulgere

Cele mai delicioase morcovi nu ascuțite și dure, dar ... „The Storm“, care este în creștere în „tunet“, „tunet“, un moment în care supra-gradini vysver da din cap fulgere și amurg intermitente fulgere de vară. Această întâmplare grădinari ghici era Catherine verificate și confirmate (în '70 ai secolului al XIX-lea), marele grădinar rus Yefim A. Graciov: „Vara furtunoasă dă morcovi produse gustoase.“

Aceasta a fost urmată de experimente, ca să spunem așa, pentru public. Și sigur! În cazul în care paturile au fost întinse o rețea de fire subțiri conectate la paratrăsnet, morcovi a dat o recoltă de „gust uimitor!“

Desigur, gustul de morcovi - conceptul nu este atât de mult atmosferic ca soiului și a solului, într-un cuvânt, agronomică. Dar, dacă luăm în considerare faptul că gustul - este rezultatul complex morcov educație horticol, caracterul complet al informațiilor - numai pentru binele.

De asemenea, nu scade sau adăuga

La temperaturi ridicate, combinate cu lipsa de rădăcini de umiditate sunt formate curbate, ramificate și grosier. Temperatura optimă pentru morcovi creștere și dezvoltare - 15-22 ° C. Cu lipsa de lumină de morcovi încetinirea creșterii și acumulării de substanță uscată (cretă formată rădăcini Kie) - morcov - planta lung - prin urmare, lumina zilei se dezvoltă bine atunci când lungimea zilei, timp de cel puțin 12 ore.

Pe argiloase și argiloase soluri grele mlastinoasa, formând o crustă, culturi de morcov sunt rare, iar rădăcinile sunt formate ramificate, slab stocate.

Nu are nici un preț

Morcovii - un produs alimentar valoros. rădăcinoase contin zaharuri, vitamine - A (caroten), B1, B2, B6, C, E, PP, săruri minerale de calciu, magneziu, sodiu, fosfor și fier. Folosit în hipo-și beriberi, este un laxativ ușor. În medicina populară, rădăcini și semințe de morcovi este utilizat ca un diuretic și se dizolvă fonduri de pietre, mai ales calculi urinari.

Lipsa de umiditate a format rădăcini fine de formă neregulată, aspră și lemnoase.

Dacă excesul de umiditate generat rădăcini de cracare, blaturi crește în detrimentul formării rădăcinilor. Formată cu conductorii crusta de sol la foame de oxigen din plante.

Bucătărie de multe popoare ale lumii este de neconceput fără morcovi. Chiar și colorant morcov acordă unt apetisant, margarina si alte produse! De o importanță deosebită o are în copilărie și nutriție clinică. Oamenii de știință cred că fiecare individ pentru a menține funcționarea normală a organismului ar trebui să consume cel puțin 8,5 kg de morcovi pe an.

moment crucial

semințe de morcov diferă în germinabilita- (de obicei, nu mai mare de 70%) a redus, germina încet. Înainte de semănat semințele pot fi în sac sape în sol umed la o adâncime de 15-20 cm și semănate imediat ce acestea se umfla - se va oferi prietenos lăstari.

Morcov creșteri proaste la confluența a două situații: creta plasarea Coy semințelor (mai puțin de 1 cm), iar lipsa de umiditate în sol. Faptul că semințele de morcov sunt foarte lent pentru a se umfla ^ datorită conținutului ridicat de grăsimi și uleiuri esențiale. Și pentru că semințele au morcov mici, adâncimea optimă de terminare a acestora este de 1-2 cm. Ce avem? În vreme caldă uscată, stratul superior al solului se usuca foarte repede și începe să înmugurească semințe vai! - die.

Stocate în „baia de muștar“

Dezgroparea morcovi la sfârșitul lunii septembrie - începutul lunii octombrie. Este mai bine să se evite subfreezing rădăcini.

Ea-l mai bine conservate în cutii, acoperite cu folie pe partea de sus, dar. a venit la respirabilitate. Temperatura optimă de păstrare de 0 până la 1 ° C

răni vindecă

Razuit morcov crud este aplicat la arsuri, răni prelungite, ulcere scrofuloase si scorbutic si tumori de vindecare. De altfel, celebrul chirurg rus Nikolai Pirogov în 1883 Societatea de medici ruși au făcut o „acțiune miraculoasă a morcov svezhenaskoblennoy este bolnav.“

Morcovii sunt bine păstrate, dacă este prăfuită cu cretă sau adaugă var hidratat, muștar uscat în nisip, care se toarnă morcov. De asemenea, este posibil să se schimbe rădăcinile cu mușchi uscat, se ascunde deasupra rumeguș.

© Autor: Daria Knyazeva


© Autori: Vladimir Babijchuk Svetlana Berezneva, Volgodonsk, Maria Drobysheva, poz. Kachalin Maria Maksimenko


Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru