rum.herbefe.ru

Vanilie (dulce) lamaie - soiuri de creștere

Dulce de lamaie - un fel de „Vanilie“: de plantare și îngrijire la domiciliu

Acum există mai multe varietăți de lămâie. Ele se disting prin forma coroanei - cea ea a fost de raspandire, in timp ce altele - petale de flori kompaktnaya- - acestea sunt albe, mov, frunze de culoare rozovye- de la verde închis la verde deschis-lumină. Este cunoscut sub numele de soiuri de acru și dulce. Lemon este un astfel de soiuri dulci și decontate pe pervazul ferestrei - cu parfumat numit Vanilla.

Colonist VERDE

Planta a apărut în casa mea, în toamna anului 2014 am cumpărat acest soi special, deoarece este cel mai potrivit pentru creștere în apartamente cu încălzire centrală, cu alte cuvinte -in camere cu aer uscat.

Era un copăcel mic grefat cu 5 frunze. El a fost luat de lamaie mama care sosesc din canisa italian. Frunzele acestei plante sunt bogate de culoare verde închis, tăbăcită și gros. Acesta a vândut în recipiente mici, si au transplantat, nu am făcut-o, pentru că sistemul de rădăcină era încă foarte slab dezvoltat. Plantele tratate și pământul ca prevenire împotriva dăunătorilor insecticid acoperit sacul lui și a pus într-un loc luminos. A doua zi, am presara cu lamaie stimulator de creștere și a lăsat un pachet pentru o altă zi, iar apoi a luat pachetul.


A se vedea, de asemenea: Lemon într-o oală - cultivarea și îngrijirea


SETEA floare

Pentru că era toamna târziu, iar lumina zilei era deja mic, el a organizat o lumină de fundal. Aparent, este atât de plăcut la planta care 2 săptămâni mai târziu, au lansat 3 Bud. Le-am, desigur, toate tăiate ca lămâie era încă foarte mic, și-ar fi petrecut o mulțime de energie pe înflorire. Dar lamaie mea persistat, iar o lună mai târziu a lansat din nou boboci. Ei, de asemenea, a trebuit să rupă. Dar noile rate de creștere a plantelor nu a vrut să dea nici&# 8230;

Fără schimbări semnificative au avut loc luna trecută, după care dependent de munca mea în a treia oară a dat muguri. 3. În acest moment am renunțat. Unul dintre ei a plecat, gândindu-mă că, pur și simplu de lamaie asa ca vrea, să-i înflorească.

Bud a dezvoltat și umflate, probabil, săptămâna 2. Trezindu o frumoasă dimineață însorită de iarnă, am simțit o aromă subtilă și delicată, care umplut întreaga camera mea. Imediat am dat seama că a fost respinsă de vanilie Lemon. Flower a fost de 4 petale, alb, dimensiune destul de mare. Am polenizate cheltuielile cu pistil pe un tampon de bumbac cu polen. Petalele a căzut de pe o săptămână, și am văzut că fructul a fost fixat.

VINE AICI lamaia

Evaluarea puterea de lamaie, am luat un risc și a plecat ovar. Dar acest fapt nu este în valoare de a face, din moment ce au existat câteva frunze de lamaie. La 1 fruct nu trebuie să fie mai mică de 15-20 frunze, și totul a fost pe mea 7. Apoi m-am gândit că ovar este încă în curând se estompeze, deoarece planta este încă foarte puțin. Dar am subestimat frumos lui.



Start Ovarul să crească cu fiecare lună care trece tot mai mult a crescut în dimensiune. Treptat, sa transformat într-un fruct mic. Până în momentul de primăvară a ieșit din găurile de scurgere a început să tragă cu ochiul din rădăcini. Am gandit mult timp de manipulare o lamaie intr-un recipient mare sau nu. El se temea că manipularea fructelor se estompeze.

După cum sa dovedit, temerile au fost nefondate - manipularea de lamaie nici nu am observat. Fructele au continuat apoi să fie turnat. Singura mea preocupare este faptul că noua creștere, el nu a dat afară, în ciuda faptului că le-am hrănit o dată pe lună de îngrășăminte minerale complexe, se alternând cu organice (infuzie de bălegar de cal). îngrășământ Bred conform instrucțiunilor, infuzia de bălegar de cal - 20 părți de apă (în vara trebuie diluat 1:15).

După 3 luni, atunci când a venit vara, am făcut o lamaie pe balcon din sticlă,. După ceva timp, el a dat în cele din urmă impuls sub formă de 4 frunze - aparent, atât de multe, și nu a fost suficient pentru dezvoltarea în continuare a fătului.


Link cu conținut similar: Cultivarea de lămâie în casă, condițiile de cameră sau cu efect de seră


Prima recoltă de lamaie dulce

În timpul verii fructe a crescut în diametru numai 3-4 mm. și prin căderea sa oprit în creștere. Dar, în februarie 2016 Lemon a început să crească brusc în mărime, și apoi rândul său, galben.

02 martie, în cele din urmă am decis să taie fructele. Era mic, de numai 2,5 cm în diametru și 5 cm în lungime. Crusta a fost foarte parfumat, iar gustul - cu un pic de amărăciune. Carnea este foarte suculent și dulce. Chiar a avut ceva neobișnuit este o astfel de lamaie, noi toți am obișnuit cu gustul acru al fructelor. În ceea ce privește fructele am 8 segmente, în timp ce era încă în cele 5 semințe. Din momentul de înflorire și de maturare la lamaie plin un pic mai mult de un an. Termenul este destul de mare, așa cum este, de obicei, fructele se coc în 9 luni.

Pe scurt, nu vă fie teamă și să crească pe fereastra lor glafuri lămâi, este o experiență foarte interesantă și incitantă. Si cel mai important - foarte frumos pentru a culege roadele muncii lor!

© Autor: Pavel Zimin, Sarov, regiunea Nijni Novgorod.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru