rum.herbefe.ru

Cultivarea tomate în semințe - Sfaturi cottagers și grădinari

Cum să crească roșii pentru a crea o colecție de semințe și roșii

părinții Dmitri Gusev nu a adus doar o experiență de grădinărit, dar, de asemenea, dragoste pentru pământ. Nu este surprinzător faptul că, în timp Craze începe să genereze venituri, și Dmitri, în opinia familiei și a prietenilor, a fost „rege roșii“.

Gradinarit nu este doar un loc de muncă, ci un exercițiu interesant.

Seminte de rosii - si de afaceri si hobby

Am crescut legume, chiar și atunci când sunt transportate departe pe calea aerului și a plecat să studieze la Colegiul de Aviație, unde a lucrat la fabrică. Pentru a face acest lucru profesional așa cum am forțat anii 90 situația: nu mai plătească salariile de magazine au dispărut produse ... Și am avut un spatios, 24 sute de metri pătrați, teren cu bine.

Dar, pe acest domeniu este dificil de realizat un succes comercial. Cum înțelegeți că să crească profitabil, și că nu atât?

Înainte de primul sezon am prin toamna iarna si a studiat la începutul Binder „agricultura de subzistență“, registrul a fost soiurile preferate. Apoi, el a început să se una după celelalte magazine de semințe. Sa dovedit că nu au nimic de pe lista mea. Dar cine caută va găsi întotdeauna am dat pe una dintre piețele reglementate la ghișeu, în cazul în care au fost toate semințele pe care am vrut să cumpere. Cu toate acestea, prețul de ... semințe Stoneley 5 ori mai multe magazine scumpe. Bani, desigur, nu este suficient. Vânzătorul a oferit să plătească un deficit găleată în timp ce tânăr crap iaz său. Și, până la mijlocul lunii martie, o colecție de soiuri rare de marar, salata verde, ridichi, patrunjel, castraveti, ardei și 30 de soiuri de tomate a fost cu mine.

Astăzi, grădinari pot cumpăra orice motiv, orice îngrășământ, o varietate de instrumente pentru creșterea legumelor. Și apoi am reușit să obțină o „roșii“ cutii de reproducere. Ghiveci a făcut mod de modă veche, din mai multe straturi de hârtie, răsucindu-l într-o sticlă.


link Related: Cultivarea tomate de la A la Z


Pământul a trebuit să taie cu un topor, îndepărtarea zăpezii. Ferestrele din casa erau răsaduri mici pe raft din cauza lipsei de lumină întinsă. Am început imediat să construiască o seră în cadrul filmului.

A fost construit din ceea ce a fost la îndemână, noi nu a reușit singura structură boltită de 2,5 m înălțime, 12 m lungime, 4 m lățime. De-a lungul timpului, a devenit clar că o astfel de formă cea mai potrivită pentru tomate în creștere. Este posibil pentru a maximiza zona: înălțime medie tomatos loc pe părțile laterale ale serei, înalt - de-a lungul pistei. Ea a pus pe centru, și să aibă grijă de tufele între rânduri ar trebui să fie stabilite panouri detașabile.

Deja în primul an, am dat seama că se angajeze în produse comerciale este supărătoare și mai puțin profitabile decât semințele. Și a reușit să-și procure o parte din semințe: am avut experiența copilăriei, mâini efectua la nivelul de instinct. După câțiva ani, nu mai este nevoie pentru a cumpăra semințe.

Se pare, va produce semințe, nu legume. Ce a cauzat această alegere? Cum vă gestionați pentru a obține semințe de calitate?

chin propriu pentru a găsi o sămânță îmi voi aminti pentru o lungă perioadă de timp ... Este evident că semințele de calitate interesante - componenta principală a culturilor viitoare. Sa întâmplat că am fost înșelat prin trimiterea de semințe de proastă calitate sau nu de acest fel. Dar am continua să aibă încredere în oameni și nu au vrut să-i lase în jos. De aceea, eu nu fac distincție semințele de vânzare și pentru ei înșiși, urmați reguli simple, dar riguroase. Esența lor este că este necesar să se monitorizeze cu atenție sănătatea plantelor și a purității soiurilor. Deoarece informații despre tipurile de colecția mea se bazează pe informațiile care însoțesc semințele, am toate noile elemente, pe care am aduna din întreaga lume, a verifica, comparând cu descrierea și fotografii. Acest lucru ia în considerare răspunsul acestor soiuri la condițiile site-ului meu.


A se vedea, de asemenea: Semințe rusești - selectați soiuri de reproducere interne


Și cum ați reușit să mențină ridicat de germinare, sănătatea lor? A nu se confunda într-un număr de soiuri, nu declasificare?

Într-adevăr, în ultimii douăzeci de ani, am experimentat mai mult de 700 de soiuri de tomate, ca și coloana vertebrală a colecției mele de 400 de soiuri, în fiecare an, am semănat nu mai mult de 100 de articole. Și trebuie să fim foarte atenți să nu confunde nimic.

Familia noastră în producția de semințe de toți cei implicați. Regula mea principală este: în toate etapele - de la răsad la ambalarea semințelor - fiecare trebuie să lucreze numai cu anumite soiuri, nu doar câteva, și au semnat întotdeauna cupe, cutii, foi pe care sunt uscate semințele.

Calitatea semințelor este dependentă de sănătatea plantelor. Dacă vedeți un tufiș bolnav, chiar si in stadiile incipiente ale infecției, fără milă sau să îl ștergeți, și vecinii. Niciodată fructe de arbuști infectate nu folosesc semințe.

Motivul pentru semințele mele vitalitate - ambalare manuală. Masina, desigur, ușurează munca, dar semințele de o lovitură. Pe plan extern, nu este vizibil, dar lăstarii care sunt mai puțin puternice și pe cale amiabilă. Când descompunem în saci, vom efectua semințe de sortare suplimentare - ține pe cei slabi, nu culoarea. Mașina nu va fi.

Și mașini să respecte cu strictețe. sere de iarnă aproape de gol, fără zăpadă solul este bine congelat. La fiecare trei sau patru ani, a reînnoit complet la sol in toamna. Asigurați-vă că să se uite la stația de produse alimentare, unde a săpat și unde a adus. Aduc pe un pat de substanțe organice, oligoelemente, în primăvară, înainte de cultivare - un îngrășământ mineral complex Fertikov (conform instrucțiunilor). Cenușa sunt îngropate de două ori - în toamna și primăvara cultivate, și în fiecare godeu la transplantare a pus un pumn de vermicompost.



Răsaduri scroafă de la 3.cincisprezece-4.zece, nu înainte și nu mai târziu, când plantele nu sunt întinse și de timp pentru a forma. La sfârșitul lunii aprilie scufunda direct tomatele o crestele seră - sub arc electric adăpostită gros (40 g / cm) nețesut. Răsaduri plantat în adâncimea găurii largi de 3-4 cm, astfel încât cotiledoane erau la același nivel cu partea de jos. Când udare a solului umple treptat gaura, iar pe tulpina cresc rădăcini suplimentare.

răsad cu efect de seră este bine sigilată, iar pierderile de căldură prin diferența este neglijabilă. Aici, eu dețin roșiile până la mijlocul lunii mai, iar apoi totul este plasat pe un loc permanent.

Fără apă, fertilizarea nu funcționează. Prin urmare, prima petrece mai multă apă, după transplant, în două etape (1 litru per plantă). A doua oară când am da apă prin săptămână și jumătate, în cazul în care există o vreme normală de primăvară. Apoi, înainte de înflorire a apei a doua parte a tomatelor o dată la fiecare 10 zile. Apa ar trebui să fie absorbit treptat și umezi stratul de sol la o adâncime de 10 cm, în loc de noroi în picioare. În vremuri de secetă și apă de căldură cel mai mult.

Vitregi îndepărtat în mod regulat, până la mijlocul lunii august (înainte de maturizarea principalelor fructe ale maselor). Este mai bine să facă acest lucru până când au crescut mai mult de 10 cm. Toate tomatoes'm nedeterminat în două tulpini. La soiurile cu tip determinant de creștere a elimina fraieri chiar înainte de prima perie. În căldura pentru a reduce temperatura aranja un duș dimineața - stropite ușor plantele cu apa pe frunze. Cu capetele frontoanelor cu efect de seră închiriate sau elemente de fixare deșurubează de la baza pereților laterali acele padele. Policarbonat în sine este îndoit pentru a forma un fund de „fereastra“, și se pare că efectul de ventilare.

Este la fel de important pentru a elimina rodul semințelor la timp. Mai târziu, am început să recolta roșii abia după 10-15 august. Acest lucru adună prietenii - distracție, armonie, și în schimbul asistenței pe care le iau borcane pline de pastă delicioase, folosite pentru a face sosuri sau alte preparate pentru iarnă. Și totuși, pentru a da semințe să rătăcească exact trei zile. Dacă măriți timpul semințele își pierd viabilitatea lor, dacă se taie - acestea continuă infecția și calitatea filmelor semințelor nu este clar.

Pentru fermentativ pus într-un loc cald întuneric, departe de fructe. Semințele sunt apoi spălate cu atenție de mai multe ori de reînnoire bine de apă, pe hârtie și răspândirea stau să se usuce în pod, dar în partea sa cea mai întunecată. Pe vreme însorită, există, de asemenea, foarte cald și uscat. Semințele obținute de la unu-la-unu, germinare nu este mai mică de 91%, cu excepția soiuri în care în mod natural nu depășește 70%.

Și ceea ce este principiul de selecție de tomate pentru colectarea?

Eu cresc doar soiuri, hibrizi nu fac. Colecția a luat roșiile cu istoria și exotic - fructe de culori diferite. Am un roșii mici și mari, rotunde, în formă de pară, cu nervuri, cărnoase și cu o cavitate pentru umplutura interior, dulce și acru. Dar toate acestea sunt destinate pentru cultivare în neîncălzite aceste padele. Prin urmare, geografia creșterii lor este destul de vastă. Ei cresc peste tot în cazul în care acestea cresc roșii, dar, desigur, sub rezerva agriculturii regionale. Aceasta este, în partea de nord a instalației trebuie să fie protejate de umezeală și frig vrăji, nu uitați să eliminați frunzele inferioare și copiii vitregi, iar în sud - de la soare mistuitoare și aer uscat.


Link cu conținut similar: Creșterea randamentului de tomate


Multi gradinari se plâng că, din cauza capriciilor tomatele meteorologice dispar, spun ei, nu sunt necesare să crească.

Se întâmplă, și nu am noroc in orice anotimp. Cu toate acestea, riscăm o zonă agricolă. Dar eu văd acest lucru ca un motiv pentru a actualiza din nou colecția. Iar entuziasmul vine din nou. După colectarea - acest cerc de prieteni (și roșii cultivate oameni entuziaști), și cunoștințe unice. Anterior am colectat clasice de tomate. Apoi, purtat de exotice. Odată cu epoca de descoperiri geografice asociate cu rosii Lycopersicon pimpinellifoliut Insulele Galapagos. De exemplu, gradul de mazăre Swit dă la 2 kg pe Bush dulce „mazăre“, nu bolnav vreme, rea și ușor chiar și după ce rezistă primul inghet este decongelată rapid și este potrivit pentru utilizare. Același soi geografic Reisetomate sau usturoi originar din Transilvania. Este foarte apreciat de călători, deoarece a fost posibil să se rupă de pe o felie de rosie, fără a deteriora restul fructului.

Acum caut soiurile naționale. Mă aștept la o parcelă din Bulgaria, cu soiuri vechi ale acestei țări. Am tomate Noua Zeelandă, Spania, Canada și o comoară națională recunoscută de soi Italia San Marzano (San Marcano), fără de care pizza napolitană nu poate fi considerată reală. Asta este, lăsați roșiile gusta feluri de mâncare de țări de peste mări, chiar și fără a părăsi Rusia.

Soiuri de tomate - care sunt cele mai bune

Oricât de ciudat ar suna, cred că atât novice și tomatovod cu experiență trebuie să păstreze în mod necesar clasa a secolului al XIX-lea Regele Gumberg (Determinat, cu fructe oval roșu cu cioc mic). Plantele cresc bine sub film, da recolta treptat, din august până la jumătatea lunii septembrie.

Fructele sunt foarte gustoase în decapare. Apropo, acest soi a fost listat în catalog Yefim Graciov, pentru a surprinde întreaga lume cu legume din Rusia. Nu-mi pot imagina cum este posibil să se facă fără roșia istorică Moneymaker.

E de înălțime medie (1,5 m) arbuști, fructe roșii netede, care pot avea și în stare proaspătă și sare. Îmi place, de asemenea, fructuoasă universală varietate bi-color Grapefruit roz (grapefruit roz de culoare bi) - înroșit înălțimea lui și 1,5 m, fructul dulce, cu o greutate de 100 g, portocaliu-somn ruzhzhi, roșu interior.

Deoarece mare galben pur (250 g) de gradinari novice tomate recomanda tall (nu mai puțin de 2 m) salata grad Azoyushka, rodirea abundent caracterizat. Merită să încerce să crească și roșii inima din Tibet - rezultând cel mai reprezentativ al Tall inimă de bovină. El a crescut de-purpuriu de fructe în formă de inimă cărnoase, cu o coaja de blând, de zahăr în pauza și pulpa aproape fără sâmburi. De la tomate exotice câteva dintre oaspeții mei trec de tomate cu nepăsător fructe inchise la culoare: Chernomor (negru om de mare) -Early, poludeterminantny, grad salata cu greutate fructe până la 200 g inima neagra de Brad (Brads Negru Hearts) maro cu fructe în formă de inimă cu o greutate de până la 900 g Kazan locale, care se formează pe mâinile a doi fetuși cântărind 700-900 g (iar vara aceasta am primit un record o pereche de 1300 g și 900 g).

cireașă Mă refer la desert, care este roșii dulci cu o rezistență ridicată la boli. În plus, aceste soiuri de fructe și conserve de culoare nu se sparge atunci când se pregătește conserve. Acest grup am, de asemenea, destul de diversă în forma și culoarea de fructe - de la aproape negru (Cires negru) și verde (verde de struguri) la violet (Dans cu Smurfit).

A se vedea, de asemenea, un alt articol interesant despre cum să crească semințele lor aici

© Înregistrate Yu.Belopuhova

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru