rum.herbefe.ru

Afine fructe mari - de plantare și îngrijire

Plantarea de afine de fructe mari

Foarte gustoasa si util Berry - afine fructe mari. Aș dori să o aibă la dacha lui și de a primi recolta ca un coacaze Bush. Și deja ca stiu ca solul de sub ea trebuie să fie acidă, și că acest lucru necesită rumeguș mușchi de turbă, astfel ... Oh, dacă ar fi atât de ușor!

Partea întâi. Îngrijire afine atunci când cultivate în teren deschis

Acum trei ani, am ajuns în pepinieră afine patru răsaduri de chic patru soiuri, cumpărate mușchi de turbă, marcat rumeguș putrezit, terenuri forestiere, sac aprovizionat de acid citric (adăpare o dată la fiecare 20 de zile), am săpat în fiecare tufiș gaura 60x60x60 cm, încărcat la substrat mixt .

Ei bine, acum este „super“, în fața ochilor lui erau deja găleți de fructe de pădure culese&# 8230;

Fructe de padure au fost. În al doilea an. O mână. Copacii au crescut un pic, dar sa oprit în creștere.


link Related: afine creștere în grădină


Partea a doua. Cercetarea și studiul de afine

Ce sa întâmplat? De ce arbuști nu cresc? Am decis să sape gaura de plantare sub unul dintre tufișuri. De la sol acid liber lăsat o amintire, ochii lui a apărut o brazdă de pământ compactat cu elemente de turbă și se amestecă sol-rumeguș, turbă se spală în jos ... Probabil, pentru a menține acest substrat „străin“ numai prin reaprovizionare constantă. E o rușine. Dar ceva trebuie făcut! Nu aruncați tufele de fapt ... Așa că am decis să acționeze.

Mai întâi am afundat în toată literatura de specialitate despre afine. După ce a studiat și comparat cu atenție toate punctele de vedere, am ajuns la concluzia că: să aibă fructe de pădure, răsaduri trebuie să fie soiuri diferite. Dar este evident, dar cel mai important lucru - aveți nevoie de un sol special, și anume:

Solul în afine ar trebui să fie, cum să spun, pufos, sau ceea ce - este trecut cu vederea cu ușurință apa și aerul. Ingrediente: turba + nisip + rumeguș + ace în diferite combinații. Notă: nu vedeți pământul și humus! În partea de jos - se scurge mereu (crengi și așchii de lemn de conifere).

Top - asigurați-vă că stratul de mulci de 5-8 cm (notă - până la 8 cm în jurul degetului - acest lucru este tot un mulci). Ingrediente: rumeguș putrezit sau pin (dar nu brad!) Urne (ace, conuri, crengi).

  • Nu putem permite stagnarea apei și prezența apei subterane. Dar nu ar trebui să fie permisă și uscarea stratului superior al solului la 20 cm În mare, udare castraveți -. Se toarnă și afine, dar nu și băltoace, dar moderat.
  • Locație - o sută la sută iluminare, la umbră, în orice caz, nu pentru a planta!
  • Tufisuri in zadar sa nu deranjeze. Tunderea începe cu numai 6 ani.
  • Periodic (la fiecare 10-15 zile) acidifierea solului, dar numai acid sulfuric, în orice caz, nu de lamaie! Aciditatea solului: pH 4-5, pentru a lua acest electrolit pentru acumulatori (1 ml per 1 litru de apă) și se udă o dată la două săptămâni, începând de la al doilea an de la plantare.
  • Dintre îngrășămintele sunt aplicate doar o dată pe an (aprilie-mai), și numai sulfații și fosfații, pentru tufiș un adult: sulfat de amoniu (100 g), superfosfat (100 g), sulfat de potasiu (50 g), sulfat de magneziu (15 g) .


Ei bine, ca tine? Există încă o dorință de a crește boabe miracol? ..

Partea a treia. Afinele în suburbii

Nu, e imposibil să se oprească ... eu o vreau! Și dacă vom pune un pat de flori, apoi o dată un deceniu! Și aici vine cea mai grea etapă.

  1. Sape o groapă (yamischu) - Am o dimensiune de 2,5 m x 1,60 m, o adâncime de aproape două lopeți.
  2. fund blanketed și părți ale unei singure piese dintr-un film dens negru (pe substratul dorit, în viitor, a rămas mai degrabă decât stânga și se amestecă, ca și prima dată, cu solul adiacent), cuțitul de jos a face găuri undeva la fiecare 40 cm decalate pentru a evita stagnarea apei.
  3. Începem să umple gaura. (Cum este -kazhetsya lung și greu ea fără fund!) Am avut noroc, am găsit în pădurea de pini doborâți uscat suficient de aproape de drumul forestier (la mașină la lansare aproape, și căpușe în timp ce nimeni nu a anulat!). Primul strat - o ramură cu ace și așchii de lemn, apoi nisip râu, apoi praf, apoi solul excavat în apropierea ulmul (este un nisip de la sol), apoi la sol, săpat în jurul unei rădăcină pin - un substrat similar cu turbă, etc. - cumpărare depresionară de turbă, mușchi de turbă cumpărare mai departe, și asta e tot pungi, saci! Nu uitați să ștampileze tot ceea ce este necesar. Ca urmare, nivelul găurilor umplute trebuie să fie puțin peste nivelul solului adiacent, măgură atât de scăzut.
  4. Și apoi, afine în cele din urmă, de plantare (1x0,5 cm). mulcirea Top ace selective de pin cu butoni (6 pungi formează un strat de 3 cm), iar mai târziu au de câteva ori să se repete&# 8230;

Link cu conținut similar:  Afinele - Cultivarea grădinari expert consiliere


Plantarea afine - fotografie

1.Posadochnaya pit 2. Plantarea puieților afine răsadurilor 3. 4. Mulcirea afine increment lunar

A se vedea, de asemenea: Honeysuckle și afine - în creștere de la un site sau similare fructe de padure 2


Partea a patra. Rezultat!

E doar un mistic! Patru zile mai târziu (!) Bucșe „pufos“ tinere frunze de culoare verde deschis, noi ramuri au crescut în ultima lună&# 8230;

Ele sunt ca niște copii la mine acum, în fiecare zi, se uita în jur, eu laud, observând succesele lor, vă faceți griji dacă acestea au suficient de umiditate, soare ... simplul fapt că în cele din urmă au început să crească, aduce bucurie.

Sper ca anul viitor să aștepte și fructe de pădure. Pah-PAH-HTP, în lemn! ..

© A.KRUTILINA. Regiunea Moscova.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru