rum.herbefe.ru

Soiuri de tomate pentru regiunea Saratov

Noi creștem roșii în regiunea Saratov

Modulus în loc de rachete

Îmi place că în zona mea de diversitate de soiuri de tomate. După toate grădinari - este o poveste de dragoste, toate și întotdeauna interesant. Desigur, există oameni care sunt potrivite doar la sol dintr-un punct de vedere rațional și văd ca doar numere. Dar ce plictisitor ... Am înțeles că nu toată lumea își poate permite experimente pe scară largă. Dar, poate, este încă în valoare de o încercare de cel puțin un pic pentru a schimba schema de obicei?

Încerc să stoc produse noi pentru fiecare sezon, și a primit o varietate de forme, culori și arome de noi soiuri aduce o pondere semnificativă în bucuria Ogorodny de muncă. Cu toate acestea, cele trei soiuri care alcătuiesc fundația de nezdruncinat a recoltei, rămân mereu în arsenalul meu. De exemplu, un vechi de plantare soi Rocket local pentru mai mult de douăzeci de ani. Îl iubesc pentru randamente stabile și date tehnice -Beautiful bune fructe cărnoase alungite sunt roșii bune și conserve, și în stare proaspătă. răsaduri bondoc, pinch nu este necesară (și este, de asemenea, un plus semnificativ).

Îmi amintesc acum câțiva ani cumpărat semințele magazin rachete. nu au fost încă imprimate pe pungi de ceai fotografie de plante, și nu m-am gândit la întrebarea. răsaduri cultivate, plantat 250 de arbuști, dar sa dovedit că aceasta este doar omonim de tomate noastre preferate. Grew dens, mici „explodat“, cu toate acestea, nu se poate plânge asupra productivității, și am luat acest soi în companie. De atunci și discerne: doar rachete și impostor.


A se vedea, de asemenea: Cultivarea tomate sub filmul - care soiuri mai bune?


Pentru animalele mele de companie se aplică desert roz. El arata ca inima unui taur, dar mult mai fructuoasă, și lasă genul lui „cartof“. Am fost mult timp prins și Altaechka, aprecia pe durata de maturare timpurie și fructoase. Frunze acest soi este, de asemenea, amintește de frunze de cartof, dar mai încrețită. Atunci când se plantează în sol dă complet o cultură deloc fiu vitreg.

Sezonul trecut, a plantat trei duzini de aceste plante la sfârșitul lunii aprilie, fără adăpost. Germeni au fost de 10 cm înălțime, Kripen'ka, indesata, aterizat în godeurile lor încastrate cu adaos de humus (1 găleată 4-5 stâlpi). De obicei, în aceiași termeni am picătură răsaduri într-o seră pe creștere pentru a atașa la un loc permanent după toate îngheț. Și aici era un loc însorit în zatishke, aici și a decis să simplifice munca.

Apoi am pus pe arc plante stabilite, dar sa dovedit că nu este necesar să se ascundă de frig, ci mai degrabă de la căldură - vara descindere atât de repede încât, chiar am bâzâi. Și nu e de mirare - căldura a venit seceta. Ei bine, cel puțin că alimentarea cu apă satul nostru a lucrat fără probleme, am udat roșiile și iubit în același timp, ea a luat un duș rece în același loc, în paturi.

Pe drum, am afla pentru tine că același material de acoperire bine protejează plantele de frig și de soarele arzător - și este deja economisirea de bani, și nu mici. După orice vreme anormală consfințește drepturile lor aici, și trebuie să se adapteze la ea, pentru a schimba tehnicile agricole. Deci, în acest an am jumătate din culturile lor a oferit adăpost de soare, chiar și paturile cu ardei, vinete și castraveți. Și asta pentru că o afacere: în trecut, am vrut doar pentru a obține plantele mele devin mai mari

soarele, iar paturile acum umbrite dau astfel de culturi, pe care nu am visat! Desigur, nu uitați să mulci humus pentru o mai bună retenție de umiditate în sol.


A se vedea, de asemenea: tomate Cultivarea indeterminatnyh


tomate dungate cu aroma de kiwi

Dar acele plante care au rămas fără adăpost, a suferit mult timp înainte ca fructele au fost livrate. Datorită faptului că un volum mai mare de debarcări îmi pot permite numai după îndepărtarea primelor culturi verzi și mugurii de recoltare, acoperă o suprafață de aproape eliminate la mijlocul lunii iunie, atunci când căldura a plecat plină desfășurare. plantele cultivate să prindă rădăcini mai mult decât de obicei. Noi, cei care au dus la creșterea de tomate am închis humusul solului nu este numai în cavitățile, dar între rânduri, iarba buruienile lăsate pe loc.

Deși tomate și recomandă udarea numai în rădăcină, în după-amiaza târziu a pus aspersoarele umezirea frunze și sol. Pentru o protecție suplimentară împotriva secetei și a bolilor, precum și pentru a crește rezistența la stres, stropită biostimulator natural (3-4 picături de apă per litru) a fost amestecat cu îngrășământ de irigare humic la rădăcină și frunze. Fabulos de culturi de tomate lea în câmp deschis nu a funcționat, dar având în vedere această căldură și a fost bucuros că a crescut. Și chiar în măsură să speculeze cu privire la perspectivele de soiuri care sunt cultivate pentru prima dată.



Atunci când alegeți elemente noi pentru colecția sa de grădină, apoi mă uit la perioadele de maturare au fost mai devreme sau mai devreme de mijloc.

Uneori, cu toate acestea, că-clasa de mijloc și „face modul“ în această companie, ma mituit cu o culoare sau forma. Cum ar fi malachit siberian, mi-a dat un galben pentru fructe cu dungi verzi. Ei gust este, de asemenea, foarte ciudat - cum ar fi kiwi. A luat o fantezie pentru mine și Dean cu fructe sferice severe de culoare galben-portocaliu. Radunitsa mulțumit, și randamente chiar mai mari Stu ea nu se poate lăuda, dar mare alungit fructe chihlimbar (și cu o cantitate mică de semințe) au fost foarte gustoase. Greutatea de 200 până la 250 g, iar acest lucru fără pasynkovaniya.

tomatele timpurii a placut Ray cu extinse (pana la 8-10 cm) portocaliu „raze“ groase și Gulliver (abundent fertil, fructe rosii alungite arata frumos în bănci). Aceste două soiuri sunt bune la maturarea lor prietenos, ceea ce este convenabil pentru recoltarea de masă.

Windrose și Winter Cherry, de asemenea, sa dovedit a fi un mare succes. Răsaduri întâi frunza lată, frumos, îndesat, după aterizare transformat într-un puternic tufișuri stabil până la 40 cm, cu fructe roz cântărind 80-100 g A doua rundă a dat roșii purpurii bogate, adecvate pentru decaparea si conservare.


A se vedea, de asemenea: tomate în creștere în Yakutia


soiuri timpurii moderne în general, și atât de bine, încât maturizarea timpurie și gustoase, și dens, și potrivite pentru utilizare universală.

Semințe Rose vânturi și cireșe iarna am dobândit mai târziu decât celălalt, și a vrut să vadă fructele deja acest sezon. Prin urmare, ele sunt semănate la mijlocul lunii aprilie pe un pat cald a unui film pe ryadochkam cu cireșe de iarnă, fructe de pădure și asters San raznosortiem. Filmul a fost eliminat la scurt timp după germinare.

Foarte mult mi-a plăcut această metodă de eliberare rezident de vară de a avea în masă pentru a forța jardiniere cu răsaduri! Lor suplimentare de știri devreme scroafă sezonul următor în acest fel.

Foarte fructe gustoase este clasa de mijloc Peach a crescut. Grow ar trebui să fie după răsadurile de la semănat la mijlocul lunii martie. Nu prindeți. În general, am fost implicat în această procedură, deoarece seră am, și roșii foarte mari nu dorește. Cu toate acestea, în cultura de tomate mijlocul sezonului în partea de sus a treia, cu o perie fină la începutul lunii august, care crește ușor fructele rămase.

Peach a depășit așteptările în gust. La început am fost surprins bile galben palely cremoase (în punga cu semințe de fructe luminoase portocaliu și suculente au fost prezentate), dar au topit în gură. Sunt câștigă o farfurie mare - și pe masă.

Oaspeții treierat roșiile, astfel încât trosni în spatele urechilor. Puțin fructele păros nu sunt chiar în ochi și la atingere, gust blocat eșec de culoare. Fructele cu o greutate de 50-60 g, unele până la Iar când pe '80 fond galben Peach grad de obraz brusc zaalel și complet ma câștigat.

Regiunea Saratov E.Kuzmina.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru