rum.herbefe.ru

Tehnologia Horticultură la John Jevons

Ce este „Legumele lui Jevons

Pot să vă ofer o nouă tehnologie de cultivare cu randament ridicat de legume în zonele suburbane. În baza sa - oamenii de stiinta de descoperire: microbi aerobe și anaerobe, Metoda biointensivny de fermier american John Jevons, descris în cartea „Cum să crească mai multe legume decât vă puteți imagina, iar zona este mult mai puțin decât crezi,“ activitatea de oamenii de știință japonezi și ruși pe castraveți cu germeni în creștere și, desigur, observații personale și concluzii. Voi da doar concluziile, omițând întregul proces, am venit la ei.

Am fost surprins si cifre impresionat de recoltare, care au primit oamenii de știință, reproduce tehnologia biointensivnuyu D. Jevons.

Judecător pentru tine. Prima cifră - media, al doilea - maxim.

Cartofi - 450-3540 kg țese, pepene verde - 450-1450 kg orz - 45-110 kg, dovlecei - 440-370 kg varză - 870-1740 kg tardivă ceapă - 910-2450 kg.mor-Kov - 680-4900 kg, castravete -540-2170 kg, roșii - 880-1900 kg, sfeclă roșie - 500-1200 kg, sfecla, furaj - 1810-4300 kg, usturoi - kg 550-1100.

Plantele stau în același interval de timp care încurajează agricultura internă, deși semințele, deși puieți.

În ceea ce privește aterizare sistem, pentru o mai bună utilizare a plantelor din zona au fost plasate într-o manieră eșalonată la distanța de la tulpina la tulpina sau centru la centru gropi erau identice. Pentru culturile de legume comune sunt: ​​vinete - 45 cm, fasole - 20 cm, pepene verde, dovleac, roșii - 46 cm, varză, dovlecei, pepene galben, porumb dulce - 38 cm, mazăre - 7,5 cm, fasole - 15 cm, morcov - 8 cm, pătrunjel - 13 cm, ceapă, usturoi, sfeclă de masă de 10 cm, cartofi - 23 cm, ridiche - 5 cm, castraveti, ardei - 30 cm.

Japoneză în Buriatia, și apoi, în apropiere de Moscova Barvikha a primit o cultură de castraveți în 1,7 ori mai mult decât parcela de control rusesc. Mai mult, consumul de microbiană 1 linguriță 1 st. l. 10 litri de apă.

Ochii mei aprins: cum să se comporte alte legume?

Ce fel de germeni?

Și am găsit răspunsul într-un articol intitulat „Microbi împotriva bolii.“

Se pare, aceasta este soluția obișnuită mullein (1/3 găleți mullein, restul - apă). După toate fermentul, care este de 5-7 zile (depinde de temperatura mediului ambiant), a adăugat zer, lapte bătut, degresat - lapte deșeuri de producție, putrezire fân (2/3 găleată + apă).

Acești germeni ucid făinare, antracnoza, mană, putregai, etc. Diverse

Întreaga parcelă este împărțit în paturi și căi. Lățimea paturilor de până la 1,2 m, lungime -. Arbitrare, alei largi de 0,3-0,5 m Am mers pe jos numai pe căile din grădină nu are loc în orice moment al anului. Plantat peste tot paturile.

preparatului Tehnologia solului D. Jevons este săpat dublu, folosind humus sau strat de compost de 5-7 cm, adică, turnat pe un strat de strat de humus de 5-7 cm, săpat pe o baionetă, a fost scos pentru a săpa solul, încă o dată turnat 5-7 cm humus, din nou dezgropat ceea ce obișnuia să fie săpat, întors pe un pat.


A se vedea, de asemenea: răsaduri în creștere pe Mitlayderu


Microbii din sol, sau fenomene enigmatice

Să ne uităm la pregătirea solului din punctul de vedere de astăzi.

bacterii aerobe sunt în stratul superior al solului :. 0-5 cm exemplu clasic țăruș înfipt în pământ, câțiva ani mai târziu începe să se dezintegreze de la suprafață adânc în adâncimea de 5 cm, în cola lemn nu se schimba in timp ..

Care este rolul de humus sau de compost pentru a doua sape D. Jevons, ca răspuns în agronomie acolo.

Orice grădinar știe, rolul jucat de o mână de compost și humus în primăvară, atunci când plantare. Începe munca viermi Pahari și toți locuitorii din sol aerobă: putregai distruge, manei, oidium, antracnoza, etc. Planta nu irosi energia în acest sens, este în creștere rapidă.

În realizarea etapa de cenușărire sol am fost confruntat cu un alt fenomen, care nu este descrisă de știință. Suntem obișnuiți cu faptul că, odată ce izvestkuem, apoi de lucru pentru a schimba pH-ul solului. Dar, se pare, cenușărire solul, nu se schimba doar pH-ul, vom schimba compoziția solului.

Deci, buruienile nu cresc sau dispar pentru o lungă perioadă de timp (de exemplu, lemnul păduche). Se merge adânc în sol slăbire la o adâncime considerabilă. Dacă ne menținem acele valori care conferă științei adâncimea afânarea 90-120 cm la cenușărire.

Am citit pe cineva despre acest lucru în literatura de specialitate? Nu am întâlnit niciodată. Solul arcă după cenușărire ad libitum permeabil la vapori și apă, solul nu se lipesc între ele, fără cocoloașe rămân în vrac 4-5 ani. Toată lumea este familiarizat cu fenomenul de rouă, când la o anumită temperatură, vaporii de umiditate din aer în lichid, se stabilească la obiecte, iarba, solul, care absoarbe umezeala.

ajutoare invizibile în grădină

Din moment ce proizvestkoval toamnă toată țara în primăvară a rupt pe paturi și căile. Nouă ani nu sape! Cine dezleagă solul și îl face potrivit pentru plantarea de legume? umezește ploaie de toamnă sol, îngheț cătușeNotă gheață. Când înghețarea apei se extinde, dar este în sol. De primăvară merge la rece, solul este slăbit. Nici unitatea nu va crea un sol afânat.

Fă-l și locuitori în vrac subterane -. Microbi aerobic, viermi, etc. Atunci când cenușărire sol afânat adânc în 90-120 cm până la 5-6 ani. De ce săpa? Paturi Corectat grebla de margine, umiditate întârziată. Am luat un asistent de microbi, și toate lucrările se face cu ei: tratarea semințelor, plantarea răsadurilor, pregătirea compostului. Soluție microbiană Munca neschimbat - 1 linguriță .. 1 st. l. bacterii pe 10 litri de apă.

Am dat peste trei compoziție microbiană (lumânărică, deșeurile industria produselor lactate, putrezire fân). La sfârșitul articolului vă dau o altă rețetă pentru care lucrez.

Am planta la fel ca și D. Jevons.

Recoltat din primăvară până compost toamna tuturor reziduurilor organice. Pentru masa de iarbă cosită, care este adiacent la capătul grădinii din pârâu. Anterior straturi stropite cu iarbă cumpărat droguri din deșeuri de la fabricarea zahărului, și apoi a început să folosească soluții de lucru microbiene, și apoi, în general, nu se mai ocupa.

Iarba se usucă putregai (preet) - sămânța este gata. Prin toamna de a obține o grămadă de compost adâncă, iar în anul următor, aproape toată iarba este prelucrată în compost. Acesta este utilizat pentru plantarea pe paturi raznoshu.



Udarea: o găleată de apă (10 L) a fost adăugat 1 linguriță .. 1 st. l. microbi și astfel, soluția de lucru, udate prin pulverizare arbuști și plante pentru prevenirea bolilor și tratamentul bolii, dacă este. Timp de 9 ani, nimeni nu planta nu este bolnav.

Microbii stocate și preparate din sticlă, lemn, recipient din plastic, dar nu și în metal, chiar dacă containerul inoxidabil. Microbii se tem de radiațiile ultraviolete și mor de la ea - nu poate fi stocat în lumină. Microbii mor din soluții de săruri, acizi, baze (acest lucru este pentru acei fermieri care doresc

se combină cu o soluție de irigare îngrășământ microbiană). Microbii lucrează într-un mediu umed.

Fără îngrășăminte chimice sunt dificil să crească legume. Dacă am aplica îngrășăminte asa. așa cum este scris în instrucțiunile, și udate la rădăcini sau pe teren, voi distruge asistenții săi - microbi aerobice. Am stat într-un fel - frunze, care este, aplicarea foliară. Și astfel încât să nu fierbințeala arde frunzele plantelor, doza de îngrășăminte ar trebui să fie redusă de mai multe ori în comparație cu hrănirea rădăcină. Am luat ca bază de 0,5 litri la 10 litri de apă. Și aici am fost de așteptare pentru încă două descoperiri.

Primul - tot ceea ce infloreste, legat și dă roade. Nici o floare pârlit și a dispărut! Al doilea - plantele se dezvolta mai intens, devenind mai inalt, mai productiv.

Toate acestea l-am folosit pentru cultivarea legumelor. Vă rugăm să rețineți: nu contaminează îngrășământului. nu se acumulează în plante. Plantele se dezvolta armonios și viguros. Gust, aroma, depozitare - toate la cel mai înalt nivel. Negativ Nu am observat nimic. Iată câteva exemple pentru legume în creștere.


A se vedea, de asemenea: Mitlayder în limba rusă - utilizează metoda cu amendamentele la Rusia


Tehnologii de dozare Dzhevonsa în horticultură

usturoi

Plantarea preparate și prelucrate usturoi în septembrie, conform kalendaryu lunar. În primăvara anului culoar ploskorez friabil, fertilizarea foliara hrănire 3-4 ori un îngrășământ complex plin cu un interval de 3 zile.

Usturoiul vine în creștere intensivă. Solul este umed, ud muncitorii soluție microbiană - microbi lucrează la capacitate maximă. Apoi am udat după cum este necesar, dar încă cu microbi. Pentru o săptămână înainte de data de pregătire, și chiar mai devreme, sape usturoi, uscat la umbră, și taie vârfurile și rădăcinile.

cartofi

materialul vegetal de prelucrare și germinate. 23x23 cm plantare, și am plantat în schema de 23x10-11 cm - rezultatele sunt încă excelente. În gaura de plantare am arunca o mână de compost, 1 lingura. l. cenușă de lemn. În cazul în care cartofii sunt mari, am tăiat o fracțiune care a fost de 2-3 germen. Dacă mici, face o incizie, dar nu până la sfârșitul anului, pentru a avea mai mulți germeni. Giving in gaura si ceapa coaja, procesul, și a cumpărat de droguri pentru pre-procesare - tot ceea ce este la îndemână. Toate rezultatele au fost bune.

După plantarea cartofilor întreaga suprafață a unei soluții microbiene de lucru procesată. La o înălțime de 10-12 cm rând Hiller plug formă atât săpăligă, și a făcut un canal de irigare.

Nu mai lucra pe teren pentru a săpa nu. Săpat un capăt îngust spre porțiunea nevykopannoy. Dacă sapi vechi de modă, taie o mulțime de cartofi. Colorado Gândacul de cartofi este recoltat manual, cu o mătură într-un container.

În acest an, cu două paturi o lungime de 4,9 m, 1,2 m înălțime 7-8, avem un 10-LI-ters complete găleți de cartofi. Am plantat tot ce a rămas după iarnă și nu a fost folosit alimente. Conform calculelor mele, recolta 980-1100 kg pe sute.

arbuști

Sub fiecare tufiș, în toamna năruie la o găleată de compost, un pahar de cenușă de lemn. Spring agrișe mucegaiului din tratat. Toate arbuști Bud a primit un îngrășământ foliar, iar apoi, dupa inflorire - din nou.

Și aici, din nou, am urmărit tot ce era în floare, și cravată o cultură dată. Solul nu a fost abandonat-o singură floare!

căpșune

îngrășământ foliar să se hrănească de trei ori: imediat după zăpadă, înainte de înflorire, în timpul înfloririi. Deși plantație de toamnă plantate dar recolta este în mod surprinzător abundent cu o aplicare pe frunze, eu nu văd nici un mucegai cenușiu în căpșuni, la toate.

9 ani fără plivit și controlul buruienilor

Asistenții mei, microbi cultivate culturi pentru mine. Este posibil pentru a obține a doua și chiar un al treilea!

Cresc gunoi de grajd verde. Stația de muștar ca o cultură. Primele Crestele sunt eliberate de usturoi, apoi de la tir cu arcul, etc. Și pe aceste paturi, plantate cu roșii și ardei, semințe de muștar împrăștie între plante.


Link cu conținut similar: Plante pentru Siderate Știință


Aici mă acționează în două moduri: prima - în picături gunoiul de grajd verde, al doilea - să plece până în primăvară.

Apoi, îngrășăminte verzi, sau mai degrabă ceea ce a mai rămas din ei, întârziind zăpadă iarna și primăvara decongelare lentă, solul este saturat cu apa vindecarea de zăpadă topită. greblă de primăvară îndepărtat resturile și fie trimise la grămada de compost sau zdrobite și returnate la patul de prelucrare de către microbi și viermi. Toate paturile sunt grămezi de compost comun. Și paturile am 59.

Nouă ani am Paju pe pământ în paturi. Se pune întrebarea: ce despre plivire, controlul buruienilor? Paturile nu sunt sau aproape nici un buruieni. Buruienile numai pe căi și care fără stăpân: purslane sălbatic și importate din America de Sud Galinsoga.

În timpul lunii pline și noi ploskorez luna elimin buruienile, iar lucrarea este petrecut foarte puțin timp.

Și Făgăduita compoziția microbiană, cu care lucrez - baza. 1 litru de ser, se dizolvă 1 oră. L. Crema (primer).

La 1 litru de apă (iaz, zăpadă, primăvară, etc, dar nu de la robinet!) Se dizolvă 1 lingura. l. miere (sau melasa sau zahăr sau acoperite cu zahăr gem nepotrivite - produse de prelucrare chimică). Aceasta este puterea de microbi.

Conectarea atât a soluției și a aduce volumul la 10 litri. Feluri de mâncare ar trebui să fie din sticlă, lemn, plastic. Puteți adăuga 10 grame de drojdie - pe care le extinde doar intervalul de funcționare a microbilor. Depozitați într-un loc unde nu există nici o lumină. Când deschideți un recipient închis, în cazul în care microbii sunt păstrate de sunet popping. Acest lucru sugerează că microbii de acolo și ei de lucru.

Autor A.P.Bessarab

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru