rum.herbefe.ru

Castravete Chineză (foto) - varietatea și cultivarea de castraveți miracol

castraveți chinezi - plantare și îngrijire

M-am născut și a crescut într-un oraș mic în partea de sud a regiunii Voronej. Site-ul am avut 10 de acri. Că acolo doar nu este în creștere, dar cele mai importante erau cartofii și castraveți. Îmi amintesc că mama mea a crescut Nezhinskaya - puzatenky cei cu butoaie albe. Aici, într-adevăr, ei erau moi pe cerul gurii (și în creștere, de altfel, fără nici un adăpost). Întotdeauna le-am luat cu el și masa de prânz, când am, elevi au fost trimise pentru a ajuta la sfecla de buruieni agricole sponsorizate.

Aceste lecții au durat timp de două săptămâni de muncă, și în fiecare zi în aer curat Sunt gustări pe muraturi delicioase și pâine. Și apoi forță a fost mai mult decât suficient! Este clar că eu și mama mea în jurul pentru a ajuta în grădină, inclusiv castraveți. Noi, de altfel, nimic nu este aruncat niciodată departe de zona, în special al buruienilor. Este acum că ne transporta și transporta căruțe de-a lungul decupaje iarbă de stradă, ca și în cazul în care ea (și toate celelalte materii organice), alte aplicații nu pot fi găsite.

Și am plecat toți în grămada de compost, în cazul în care gunoiul de grajd de porc cu paie amestecate cu iarbă și alte reziduuri {au existat, de asemenea, „deșeuri“ de la găini și nutria, pe care am ținut la acel moment). Toate acestea este de a insista un an și jumătate. De data aceasta am ajuns la o altă movilă și plantat castraveți, suc de fructe sau de dovleac. Anulează toate au crescut. Mai ales castraveți, pe care am mancat la sfârșitul lunii mai.

Dacă cineva nu a fost, se credea că proprietarii nu știu nimic despre grădinărit, și apoi toată lumea a făcut tot posibilul să explice acceptat „perdanți“, în cazul în care au făcut greșeli. Și nimeni, în același timp, pentru o astfel de predare nu a fost jignit - trăiesc ca o familie unită, totul în comun unul cu celălalt. De exemplu, dacă am venit cu copiii, apoi a predat gard unele pere neobișnuite sau prune, dar, în cazul în care celălalt cineva a venit, mama mea se numără deja faptul că are la acel moment rămas.

Oh, îmi pare rău, am căzut în nostalgie ... pentru că acum totul este diferit. Și eu trăiesc acum, de asemenea, într-un alt loc. Și aici trebuie să creștem castraveți deja cu adăpost.


A se vedea, de asemenea: Cultivarea castravete Chineză - grădinar consiliere


castravete chineză este o legumă miracol ...

Ei bine, despre castraveți. De asemenea, am început să-i planteze imediat ce a dobândit o dacha. Semințele au luat cele care ar putea fi găsite în magazin sau pe piață: Zozulya, Boy Thumb, concurenți și secțională. Aceste soiuri și acum trebuie să merg Darlings. Dar, într-un fel in-lege a adus de un pețitor în judecată castravete Chineză o magnitudine fără precedent (o jumătate de metru mai lung în lungime).

Eka, cred, curiozitate! Ei bine, în cazul în care am avea? Nu manca repede, și într-o poftă de mâncare este greu de rău. Dar cred că, eu sunt foarte multumit acest prieten din China și tovarășul.

soiuri de castravete din China

O astfel de Zelentsy acestea au fost licitație și ușor dulce, că anul viitor am cerut fiica-mi trimite semințe de castravete din China, pentru că avem această după-amiază cu focul nu se va găsi. Ea a trimis. Apoi am aflat, iar ambele soiuri sunt numite: China F1 rezistente la căldură și F1 crymophylactic Chineză

Bucuria mea nu cunoștea limite. Privind în perspectivă să spun că am plantat doi arbuști, iar recolta a fost de ajuns pentru mine si pentru decaparea si hrana pentru animale de pui. Sub castraveți chinezi sol am fertiliza bine.

Acolo gunoiul de grajd - utilizarea nu este - cursul este iarbă uscată de plante perene.

Ei au fost tăiate înainte de iarnă și au adapostit, de asemenea, de aterizare, și în primăvara acestui material este deja în curs de desfășurare, sub castraveti, dovlecei, dovleac. La aceasta se adaugă compost anexați cazul dosochki vântului măturat, patul este gata. Da, și atât de mult mai convenabil de udare și fertilizare pentru a face mai convenabil.

Semințele am semănate direct în Lune, nu a germina, dar aveți grijă să nu uscarea solului. Ce mai plăcut castraveți chinezi: planta o creștere puternică, rapidă, rodirea are loc în termen de 50 de zile.

Frumusețe și nimic altceva, iar dacă acestea cresc de fereastră, în general, poate fi foarte devreme pentru a colecta castraveți lor. Este doar sprijinul necesar pentru ca ei să vină cu o normală, și am plantat lângă gard, la baruri și legat.

Faptul că castraveți sunt un incredibil de mult timp, așa că este un lucru bun. Fructele, deoarece acestea sunt o lungă perioadă de timp, până la căderea (în cazul în care o bifă în timp util pentru a lupta), iar când au existat roșii, am început să taie bucăți „chinezești“ și împreună cu rola de roșii în bănci. Foarte gustos, deoarece castraveți, deoarece au fost transferate dulceața de tomate, castraveți și roșii - picanterie.

Eu nu pretind a fi cea mai buna gazda, dar fiul meu în borcane de trei litri, la un moment dat se goleste! Pentru el, și eu încerc, iar apoi cardul va scădea&# 8230;


Link cu conținut similar: Castravete-lamaie mere de cristal - FOTO și în creștere


castravete asortate chinezesc

La partea de jos a cutii spălate stivă frunze de coacaze negre și bucăți de rădăcină de hrean (îmi bucăți place, deși mulți oameni folosesc frunze, dar cum se spune, gustul și culoarea tovarăși acolo), apoi la omițând roșiile, felii castraveți decalării. Am adăuga condimente, se toarnă apă clocotită, drenată și au adauga 1 lingura. l. sare si 6 linguri. l. zahăr. Ca fierbe, se toarna doua oară deja saramură, și trei arunca aspirină (dacă se dorește, este posibil să se înlocuiască 2 linguri. L. 9% oțet soluție). Rolls găzduind o pătură veche până dimineața.

Poate că cineva va fi de folos, și mi-povestiri mijloace, care nu sunt în zadar în lume vii. Toți angajații ploconire pământului și de sănătate bună!

© L.KOSTINA.

locuitorii de vară împărtăși experiențele lor de castraveți în creștere din China



Crocodili în seră

Într-un fel, printre oamenii pe care îi cunosc agricultorii nu se bucură de atenția soiurilor chineze de reproducere. Unul chiar mi-a spus atât de nedumerit: ce spun ei, nu au dispărut lor? Și chiar glumea: tip, eu pur și simplu nu știu cum să le crească. De ce, aceasta este doar ceea ce este nici o problema. Chiar dimpotrivă - să stăpânească (nu complet, desigur) știință castravete, am început să apreciez munca lor și rezultatul. Și din acest punct de vedere, selecția chineză - mai presus de toate lauda. Aceste castraveți sunt modest și rezistente. Ei bine, desigur, delicioase. Când sunt de cumpărare prietenii lui „crocodili“, toate acestea la unison lăudat gustul și aroma lor.

Deci, în afară de principalele plantații de castravete, în fiecare an am neapărat sunt plantate pe o pereche de soiuri chineze în seră, în cazul în care roșiile vii înalt. Aș argumenta că cele două culturi sunt considerate a fi incompatibile în metodele de cultivare. Da, în teorie, acest lucru este adevărat, dar în practică, așa cum se dovedește, acestea nu interferează unele cu altele. Familia mea îi lipsește doar câteva tufișuri din China, deoarece acestea pot genera înlocui un pat întreg de castraveți convenționale! Practic este varietatea de destinație salata, cu toate că am le uneori sărate, și Marina, dar ele rămân la fel de puternice și clare.

Dar sincer, este mai bine să utilizați aceste castraveți proaspete: ele sunt foarte mult dulce, suculent și savuros. Știu că unele aspect confuz - mulți spini se uita în pericol (cum ar fi cactus verde în creștere în grădină), dar toate se încadrează în afara de spălat.

selecție chineză are o mulțime de soiuri de hibrizi, de exemplu, Crocodilul Gena, aligator crocant, delicioase Beijing, zmee chineză și chineză pentru orice vreme. Toate acestea, am încercat în ele și foarte fost mulțumit. Aceste plante sunt auto-polenizarea, rezistente la diverse boli. Cu toate că au nevoie de sol fertil si udare abundenta, dar poate crește în umbra de lumină. Fructele au cresc în lungime de la 30 la 80 cm. De multe ori am tăiat de creșterea fătului o mică parte din salata, dar el nu-l observa, se toarnă mai ușor (și întârziat rapid rana).

Se taie fructele în magazinul meu pentru o lungă perioadă de timp, nu rândul său galben, deși un pic uscat afară și își pierd suculență lor. Dar toți membrii familiei le adora, chiar și în această formă.


Cultivarea castravete Chineză - experiența de plantare și îngrijire


Cadou chinezesc al Trinității

În acest sezon, am decis să încerc să crească în castraveți-ki Thai. Log-le imprimate multe scrisori pe această temă.

I-am cumpărat semințele de soiuri Key Thai Holo-doustoychivy. În sac erau doar 8 bucăți. Pentru a obține uro-Zhi rănit-a decis că-crește răsaduri de semințe au fost grain-thanes și înmuiați-le era imposibil. Le-am plantat uscat-mi direct în sol, în cupele Maleny-Kie, un lucru mic. La cabana am prieha Lee, la 10 și 14 aprilie am Yala însămânțat castraveți și le-a pus pe pervazul ferestrei.

Ned a trecut la - germinare acolo. Apoi am în Nyala, că acestea sunt reci. Am Stoked soba și dimineața, și Camera de rom, dar în dimineața EVAP-ra în casă a fost nu mai mult de 15 °, și chiar mai rece în fereastră. Culturi Pe-restavila pe aragaz, și în trei zile castraveți de pe-Chali cojii oului. Vzosh lo 6 din 8 bucăți.

04 mai, le-am plantat în perechi-nick în găleată.

Old găleată fără un set de jos de jos în sus, completate de somn provo fân agatat pe un teren fertil cu presoară adaos de cenușă zburătoare, pro-droguri Lila lira cu ef-ficiency răsaduri mikroorganiz-plantate și a acoperit Mami l spanbond.

Nopțile erau încă ho-lodnymi dar ZEM La găleți ho Rosho cald las zi, și castraveți Side-fie în găleți ca în case, sub marginea cupei. Apoi, atunci când acestea au crescut și întins, am fost exact, dar a alunecat la sol la sistemul de rădăcină a devenit Lee Bo-puternic. Cu toate acestea, terenul este încă inflexiuni după Insulele poli, și am zamulchirovat fân ei.

Primii castraveți am mâncat pentru Trinitate (8 iunie). Ei Dei și neavenit au fost foarte gustoase! Bun pentru SA-lats, dar poate fi, de asemenea, conserve. Sunt ei și co-Lila uciderea. Varietatea este destul de o cultură-TION și un lung plodono ecrane, dar la 16 septembrie, un ger greu, Koto-ing nu sunt mutate.

În plus față de aceste șase Kusti-ing în seră, planta I Ogur-tzu în teren deschis pe creasta-ku. Deoarece castraveți timpurii am avut, am fost în grădina pe care sadila-Seme-germinate în soiurile convenționale, doar 6 iunie. Și apoi a început rece! Castraveți nu cresc, de fapt, în luna iulie, în căldura tronului, au fost în creștere, floare, dar atunci când au început să dea roade, pogo dar din nou, din păcate, schimba-las! Castraveți cresc, deoarece noaptea, iar nopțile erau reci-Nye. Și, deși le-am ascuns, nu a ajutat, castraveți cultivate dacă foarte încet. Am salvat chinezii - au mâncat, și din grădină - pentru conservare. Dar China-parametru pentru a mânca, nu au avut timp, atât de repede au fost în creștere în sus, așa că am prea devenit sare.

castraveții săi, precum și tomate, ardei și Buckley Jany, eu sunt într-un sezon de două ori (7 iunie și 16) au fost hrănite cu compost km microorganisme eficiente.

Și în luna iulie a urcat la mansardă - acolo am cric la din punct, și în el cinci pui - și a marcat spații care-păsări puțin mai mult decât un pahar. Ei bine, nu dispar la fel de bun! Zamo-Chila-l într-o găleată de apă, da fiertură, apoi când în biți Livet se adaugă apă. SECȚIUNEA pomalen-ku, la toate - castraveți, trans-tzu, vinete și roșii. Slab, desigur, pentru a primi un elan, dar plantele deja sa uitat frumos și bine-OEP-denunțată.

© Autor: Natalia Gadalova Nijni Novgorod


© Tatyana Semenovskaya. St. Petersburg

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru