rum.herbefe.ru

Cartofi sub paie: 6 Adaosuri la această metodă de cartofi în creștere

Cultivarea cartofilor sub paie - cum să: completări și clarificări

Susținătorii vechi de secole tradiții în zadar metoda considerate ca având în creștere cartofi sub paie noutate: este utilizat pe scară largă încă din secolul al XIX-lea. Nu e de mirare ei spun că este nou - bine uitat vechi. Dar, din păcate, mulți șoferi de camion au avut convingerea falsă că această metodă nu necesită nici un cost.

Vreau să vorbesc despre cartofi sub paie.

In vara am intalnit astfel de reviste de scrisori, dar impresia, spunând că împrăștiate cartofii, acoperite cu paie - și nu mai trebuie să lucreze, așa că stai așteptați recolta. Nu, nu se întâmplă!

Salut oamenii care sunt în mod constant găsirea de noi modalități de a dezvolta culturi în diferite condiții climatice, mai ales în cazul în care este o a doua pâine.

Sugerez moduri de a partaja de plantare și cartofi în creștere.

Și toată lumea deja se va alege mai aproape de el - luând în considerare climatul și caracteristicile fizice. Trebuie să se gândească, în cazul în care pentru a cumpăra și de modul în care pentru a ajunge la site-ul paie, în timp ce altele nu au nici o astfel de problemă, toate la îndemână, și păcat să nu folosească această oportunitate.

Chiar și aici, în Polesie, în ultimii ani, caldura verii este de așa natură încât pământul nu se opune piciorul goale, ce putem spune despre cartofii, care au nevoie de umiditate la ovar? Eu, ca mulți, nu există nici un sistem de irigare.

Deci, gândiți în ce fel să planteze și să crească, în scopul de a obține o recoltă. Și poate diferite, și apoi ținând cont de vreme toate corecte.

A crezut că în mod greșit aterizarea sub paie nu are nevoie de nici un cost. Da, săpat, nu este necesar să sape și buruienilor, dar ... Pregătirea pentru plantare în acest fel necesită un efort mult mai mult decât de obicei.

Am cumpărat în avans cantitatea necesară de paie (fân), puteți utiliza mărunțită tulpini de porumb, floarea-soarelui.

Baza pentru a primi paie: strat de paie corect selectat va proteja plantele de temperatură ridicată și asigură umiditate. În iulie, când temperatura a ajuns la 37 ° umbra, sub paie nu a fost mai mare de 20 ° pentru creșterea optimă cu tuberculi.

Este important de a alege grosimea corectă a stratului de paie. În cazul în care plantate în sol uscat, și chiar adormi imediat cu un strat gros de paie, este posibil să rămână fără a recolta. La urma urmei, în cazul în care va lua un pic de ploaie, nu se înmoaie un strat gros de paie.

Tuberculii sunt plantate în pământ umed încălzit. Înainte de plantare ploskorez sol neconsolidat (poate sapa) lățimea 15-17 cm și 7-10 cm adâncime.

Pe solul desprinsă face același șanț cu avionul, care este cald și pus afară și încolțite cartofi.


A se vedea, de asemenea: cartofi în creștere în paie




Fiecare tubercul răspândit toarnă un pumn de humus și aceeași ploskorez stropește un pic de teren, de exemplu, cartofi peste movilă obținut (movilă). Anterior, a făcut o canelură seamănă acum „guler“ - cum ar fi cartofii prevăzute pentru depozitare. închide imediat stratul de paie de aterizare undeva 10-12 cm. Este foarte important nu doar toate de 30-40 cm, și doar a treia parte! Ați încălzit cartofi, germinat, și în cazul în care, de asemenea, tratate un stimulent, acesta va germina și între paie și iarba încă se va trezi.

Cartofi pe paie crește cu 5-8 cm, iar apoi am adăuga un nou strat de paie pe partea de sus a stabilit anterior. Numai acum răsaduri de cartofi vizibile, și am încercat să pună paie între arbuști, nu pe tufișuri, și, desigur, între rânduri. Per total strat de paie va fi acum deja 30-35 cm.

De asemenea, Bucșe va cuibărit (de cartofi a crescut cu 8 cm), dar l-am lăsat, „găuri“, paie pe care am pus între tufișuri!

Desigur, cu toată diligența pentru a părăsi „găuri“ cartofi încă închis (doar nu puteți apăsa în jos paie sub tufișuri). Dar buruienile, ne-am acoperit mai mult, ei nu cresc, pentru că ei nu pot vegetează fără lumină.

De stabilire a unui al doilea strat de paie, de preferință, după ploaie. Udarea nu este necesară, deoarece un strat de mulci reține umezeala, chiar și la temperaturi ridicate. Viermii și microbii sunt fericiți și lucrează în mod activ la îmbunătățirea calității terenurilor.

Și acum poți sta pe spate și așteptați pentru recolta. Dacă se dorește, arata ca cartofii se dezvoltă ridicați marginea paie. Alegeți un tuberculi mare, și tuberculi mici, dau posibilitatea de a crește încă.

Utilizați strat subțire de paie impracticabilă. Ea repede „stă“ și nu protejează împotriva buruienilor, nu împiedică uscarea solului afară, și paie este uscat și nu se va descompune.

Da, mod simplu, dar aș sfătui să învețe de la o mică grădină din seria 3-5. Deci, puteți calcula cu mai multă acuratețe volumul și paie, și înălțimea patului. La urma urmei, ar trebui să fie mult chiar și pe o suprafață mică.

De preferință, paie are o „moale“, a trecut prin combine de recoltat cereale, în timp ce în urechi nu vor. La urma urmei, în cazul în care cerealele pentru a elimina secera, mâna nu va fi în măsură să scuture toate cerealele și cereale și șoarecii pot face.

Principalul lucru este de a face totul cu dragoste și gânduri bune, și vei reuși.


A se vedea, de asemenea: cartofi violet


Hay - Paie

Nu numai pentru a acoperi paie, dar paturile se fac din ea - aceasta este una dintre cele mai de succes noile tehnologii. Pe sol sau în cutii stivuite baloturi de paie (neslezhavsheysya și fără mucegai) și 7-10 zile pentru ei au plantat puieți.

Primele trei zile paie udă abundent, în următoarele 5-7 zile, ceea ce face îngrășăminte cu azot sau surse de azot organic. Răsaduri sau semințe sunt plantate cu o bucată de pământ. Da, este necesar să se verifice dacă dăunătorii, dar au baloturile de pe site-ul poate fi oriunde ca acolo nu erau.

Z.NAGORNAYA, Chernygov

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru