rum.herbefe.ru

Cultivarea ridiche în țară - de plantare și îngrijire

Cum și când să planteze și să aibă grijă de ridichi

Unul dintre semnele de primăvară - ridiche roșu suculent. Și gustoase, și un cadou de la corp, a ratat pentru o iarnă lungă de vitamine - deoarece ridichea are o grămadă de proprietăți utile (de exemplu, ridiche mărunțită, aplicat pe piele, revitalizeaza vizibil, împrospătează, hrănește nutrienți, conferă fermitate și elasticitate). Puteți, desigur, cumpara, dar mult mai plăcut atunci când suculent, rădăcini sănătoase, curate du-te în bucătărie direct din grădină!

Acum, despre cultivarea de ridiche. Înțeleg că himpreparatov creează să le folosească, dar ce se întâmplă dacă de curte și de nepoți și strănepoți crawling ca țestoase, și uita-te la asta să smulgă ceva și să mănânce. Pentru mai mult de zece ani, eu nu folosesc nici pesticide.

Cum de a planta ridichi:

Fertiliza pat de gunoi de grajd bine putrezit sau compost syptsom-syptsom (1 găleată pe metru liniar). Pe jar top presărare litru de cenușă 2 rm. m și sape cu atenție. Bună dezlipi, eliminarea bulgări. Pe un pat pentru a face fluxuri de 10 cm unul de altul pe toată lungimea paturilor și se presară pe Brooks piureu de cărbune din șemineu. Semințe de ridiche gravat într-o soluție de permanganat de potasiu violet închis, uscat, turnat într-o sită, cretă sau pudră de amidon, astfel încât acestea sunt albe. Apoi, ei pot vedea cel mai bine pe teren, pentru că vom semăna semințele și răspândit pe o sămânță de la 5 cm unul de altul.

Dar aici a fost plantat patul. Acum trebuie să stropească semințe de 1,5-2 cm strat de sol, sol să apese pe partea opusă a elicopterului și tot patul de pour (1 udare per 1 mp. M), cu adaos de formulare EM-apă. După aceea, un pat de flori de-a lungul întregii stropitul lungime cu un amestec de cenușă și de rostopască încrucișate cărăbușii (pulbere rostopască litri borcan peremyatogo și aceeași cenușă). Lățimea a patului de 80 cm este pregătit.

Pe margine, perimetrul debarce pe 1 de funcționare. m spanac, salată, năsturel, fenicul. Acum adăpostind o lumină pat Span Bond (grosime de 17 sau 30 microni). Lungimea spanbond trebuie să fie de 1 m paturi lungi, lățimea -. 3.2 m uniform se descompun spunbond pe pat și, retrăgându la 20 cm pe fiecare parte, presează pe toată lungimea plăcilor, plăcile prese cărămizi, și se termină cu restul -2M spanbond (cu bule de mai sus paturi) prevăzute falduri și prese prea bine. Dezvoltarea, plantele se vor ridica spunbond, îndreptare l.

Se toarnă preemergentă (direct pe spanbond) o zi dimineața: 1 udare seara de apa pura per 1 mp. m Odată cu creșterea de ridiche de 5 cm. - o ședință de dimineață caldă cu o singură mână și cu capetele filmului și în cele din urmă străpunge cu creșterea de ridiche de până la 10 cm Nu fi surprins -. Acest soiuri de ridiche dimensiune rusă. Timp de 7 ani de cultivare nu a fost o singură tsvetushnosti și nici ridiche gol! O ridiche frumoasă, aproape de 10 cm.

ridichi Cum udare

După apariția acestor două frunze trebuie să fie udate de 2 ori pe zi. Până în dimineața, și primul mic dejun warm-up - se toarnă în pat 6-picior de 18 cu stropitori de apă recoltate, iar seara, la amurg, al doilea antrenament. 1 zi pe săptămână de udare iarba fermentată (găleată 2 litri de apă), | îndepărtarea sita cu o stropitoare.

Când lungime completă ridiche de fructe mature alege 4-6 pentru plantarea semințelor. Într-un loc însorit slăbi profund diametrul orificiului de 35-40 cm, se toarnă în ea o găleată cu iarbă fermentate.

Noi ciuguli off ridiche rădăcină de 2-3 cm, frunze apex rupe si ridichi plantate, nu îngropat punct de creștere. count Stick Aproape nu este mai mică de 1 m deasupra solului. În contorul de la primele găuri pentru a face a doua, etc.

In jurul ridiche plantate amestec se cerne sol cenușă și rostopască și urzică zamulchirovat, brusture, pelinul sau alte iarbă non-înflorit. Udarea și îngrășăminte frecvente.

tulpini Ridichea în fiecare an sunt afectate de afide, cross-bloshkamii, Meligethes aeneus, care stabilește, de asemenea, larvele. Scap de acest extract de usturoi scum: 100 g de infuzie puternică pe termen lung în 5 litri de apă. Am pulverizat în dimineața și seara.

O altă modalitate foarte bună de a scăpa. Ia 2 pumni de coji de ceapa, 2 pumni de frunze uscate și tulpinile rostopasca, se toarnă o găleată de apă clocotită și insista noapte. În cazul în care primele tulpini de flori - apare gărgărița viol.

Atenție! El este intepatura lor străpunge tineri pastai si suge sucul din semințe. Aici și începe pulverizare. După pulverizare, praf de cenușă.

O lacrimă în luna iunie, sape, rostopasca uscat, și, pe cât posibil, este potrivit pentru toți. Dar asta e altă poveste. Vă doresc recolte mari!

ridichi pepene verde

Descoperă un hibrid neobișnuit - ridichi de pepene verde. Sub BEPO-zepenoy jupuite rădăcină ascunde roz sau carne violet, care seamănă cu culoarea de pepene verde. Extern hibrid ca un nap mic, un diametru de aproximativ 8 cm.

Interesant, partea exterioară a exoticului ușor amar, dar mai aproape de mijloc există un gust dulce. Util datorită conținutului de vitamina C și acid folic. În gătit, este copt, compot cu legume, piure fierte, consumate crude sau în salate. Feliile decora cocktail-uri. ridichi pepene verde pot fi cumpărate de la supermarket. Și dacă doriți - chiar să crească propria lor.

notă

soiuri medii timpurii de ridiche

Selectați ridichi pentru plantare de primăvară.

Soiurile sunt precoce (25-30 zile), la mijlocul lunii (30-35 zile) și târzie (35-45 zile sau mai mult). Timpurie și Mid-rezistent la inghet si bolțuire, acestea sunt cultivate în primăvară.

Late-proiectat pentru însămânțarea la sfârșitul verii.

Grad "Korund".

Perioada de vegetație de la germinare a recolta - 32-36 zile.

rotunde rădăcină până la alungite, de culoare rosu aprins, cu o greutate de 15-30, carnea este de culoare albă și roz, strâmt, clare, ușor picant. Soiul este rezistent la bolting.

Grad "Sachs".

Perioada de vegetație de la germinare la recolta 25-30 de zile. Root cântărind 8-12 g, roșu, roz și pulpa albă, suculentă, dens, dulce-picant.

O trăsătură caracteristică - verdeață mici în comparație cu rădăcini.

Cultivarea ridiche - plantare și îngrijire (cititoare de sfaturi)


Teren în grădina noastră - nisip. Iar atunci când ia în considerare că se încălzește până la 40 °, și chiar și vânturi de stepă ale vieții, în vara nu dau, e ușor de imaginat cât de mult de lucru trebuie să crească cel puțin unele recoltare. Dar noi nu pierdem inima.

Vreau să-ți spun cum să crească cultura timpurie de muguri de ridiche și roșii. Poate cineva din sfatul meu va fi de folos.

Semănați ridichi, în prima zi de apariție în țară, după iarna - undeva în a doua jumătate a lunii martie. Sow ridichi ryadochkami, dar nu foarte mult, astfel încât să nu străpungă. Pe lângă cuplu ryadochkov scroafă salata verde, precum și răsaduri timpurii și conopidă. Ei bine udate pat de flori și se acoperă cu folie de plastic. Când totul se va ridica, și acoperite cu un film am închiriat un agrovoloknom pat. Dacă încă rece, chiar și în două straturi. Apăs în jos pe sticlele de plastic margini agrovoloknom umplute cu apă. Ei bine, am udat patul de flori și să aștepte pentru recolta. (Dacă nu există nici o ploaie, se dorește udare.)

Recolta va fi în jur de 1 mai. După curățare închiriate agrovoloknom - ridiche sub ea pare gustos, dulce, suculent, fără amărăciune și nici o infestare cu dăunători. Solul nu funcționează fără adăpost agrovoloknom ridiche atât de gustoase.

Acum, despre răsaduri de roșii.

Garden am departe pentru a merge și trebuie să transfer cu autobuzul aglomerat, astfel încât transportul de material săditor din casa - o problemă. La acasă, am să crească un răsad cel puțin: piper, albastru puțin, rosii timpurii, dovlecei Iskander F1 și un pic de răsad roșii înalte. Restul răsaduri cultivate în grădină.

La începutul lunii aprilie, este în construcție în grădina parnichok. Cutia - din scânduri, orice dimensiuni (I 2,5x1,5), dar consiliul trebuie să fie astfel încât conducta de 5 centimetri a fost deasupra nivelului solului și în jos - de un lopeți baionetă.

Teren de cutii de ordonat.

Se toarnă în ea 2-3 găleți de compost, eu sap puțin adânci, nivelurile, însămânța ryadochkami semințe, bine udate, a pus scăzut arc și acoperite cu folie. Din când în când am deschis filmul, răsad de udare, fertilizarea cu uree, buruieni, în cazul în care există buruieni, apoi overlay film. Atunci când cald, filmul în ziua deschide pentru răsaduri de întărire. După transplantare la o cutie de loc permanent scot din pământ, se usucă și se pune deoparte într-un hambar, și o groapă acoperită cu pământ.

În acest fel, am cresc răsaduri de tomate de 22 de ani.

În răsadniță mea ea chiar și îngheț nu se teme: la începutul lunii mai 1999, când a fost -7 °, în neîncălzite teplichke pomerzla vecini răsaduri, și am - deși asta!

L.I.Lashina


recolta de toamnă de ridichi

Pentru a fi pe masa de ridichi proaspete până în toamnă, petrec mai multe recolte pe sezon. Acesta din urmă - în prima jumătate a lunii august.

înfumurat ÎNGHEȚAT

Ridichi - plante rezistente la frig suficient, ger, inclusiv nocturne, nu se teme, și scăderea temperaturii la minus 2-3" suferă în liniște. Cultura prefera sol neutru sau ușor acide. Pe ridiche acidă crește planta slab și slab afectat rapid de diverse boli, inclusiv Kila.

Semințele sunt semănate în mod obișnuit, lăsând distanța dintre rândurile de 15 cm. Ridichi iubește lumina, deci este necesar să se subtieze răsaduri. aterizări ingrosare poate duce la o alungire a plantelor și bolting.

Să se ferească?

Este important să se respecte regimul adecvat de apă. Planta ii place solul umed. În cazul în care este lipsa de apă, rădăcinile vor fi mouldering nu suculent, cu goluri. Dar, în același timp, umiditate periculoasă și exces, ceea ce se întâmplă după irigare nemăsurat, ploile torențiale și ploi torențiale. În aceste condiții, rădăcinile se pot sparge. Excesul de umiditate poate contribui, de asemenea, la ridiche la înnegrire boala. În astfel de cazuri, vom acoperi cu folie înainte de a culturilor de ploaie.

Ridichi merge de multe ori la săgeată. Acest lucru se întâmplă atunci când o fotoperioadă de 13-14 ore. Pentru a reduce durata acesteia, aterizare port o cârpă de culoare închisă sau folie de plastic pentru perioada cuprinsă între 18 și 6 ore. Dar, în luna august, atunci când lumina zilei este scurt, acest lucru nu este necesar.

Puricii izgonește

Ridichi plantate în zonele în care anul trecut a crescut de cartofi, deoarece este considerat un precursor bun pentru ridichi. Dar, după familia cruciferelor culturilor (napi, varză, salate), este mai bine să nu planta, deoarece acestea au cu ridiche aceleași boli și dăunători.

Dacă dăunători (foarte des crucifere purici) de aterizare nu poate salva, se presara ridiche de cenușă. Puteți acoperi, de asemenea, patul din material nețesut sau un film. Ridichi iubește sol fertil, dar nu transporta materii organice proaspete, deci îngrășăminte organice proaspete sunt aplicate în săpăturii toamna.

Există mai multe varietăți, dar ne-am îndrăgostit de timpuriu de maturare campion. Este atractiv faptul că rădăcinile suculentă, crocantă, gustoase și nu formează goluri în interior. Vintage primesc în termen de o lună de la apariția.

Julia Bush, Belgorod


Pentru ridiche nu este înflorit

Multi gradinari se plâng că ridiche favorit - cele mai vechi legume de primăvară - nu este în creștere, sau toate „frunze“ în topuri, sau toate mâncat purici dăunătoare. Să ne uităm la motivele eșecului.

Patriei ridiche - China. În Rusia a început să crească pe instrucțiunile personale Petru I. În ridiche multe vitamine (B, grupa C), oligoelemente - potasiu, fier, calciu, fosfor, magneziu. Se curăță organismul de toxine, descompune grăsimi.

În teren deschis pentru a planta începe atunci când ridichi un pic mai cald, de la mijlocul lunii aprilie până la mijlocul lunii mai. Pentru legume a fost întotdeauna pe masă, am podseivayu semințele cu un interval de 10-20 de zile. Nu-mi ud semințele, dar paturile sunt udate în mod constant și abundent. După însămânțare pat de flori de film de acoperire, dar nu uita sa ude ridichi cu câteva ori pe zi. Film retractează când apar lăstari. În continuare - în vrac și să continue să adăpate în mod constant. În mod constant solul umed - este cheia pentru o ofertă și rădăcină suculent. Atunci când apar răsaduri, două frunze, începe să-i decima. Lăsați între plante nu este mai mică de 4 cm. O atenție deosebită la ridichi în vreme uscată, în cazul în care în acest moment nu udare rădăcină, apoi ridichi cresc urât, greu și amar.

Cu gândaci purici crucifere luptă folosind muștar uscat, ridiche opudrivaya-l. De la melci și melci salvați cenușă și praf de tutun.

© Scris de NP. Pavlova, Orel


Și cum ridiche verde?

Ceapa, marar, patrunjel, macris ... Tradițional pentru tot mai mare asupra culturii pervazul ferestrei. Dar puteți face o varietate! Cum vă place verdeață ridiche de iarnă?

Optati viteze regionalizati și clasa de mijloc (Belarus selecție): Zori gust, Alba. De asemenea, mi-a placut ridichi Mokhov soiurile rusești, care pot fi cultivate pe tot parcursul anului. Deoarece legume place de potasiu în amestecul de sol (este disponibil în magazine) înainte de semănat, noiembrie-decembrie, am face un praf de sulfat de potasiu (sau după însămânțare rânduri GTC-drivayu cenușă de lemn). Apoi rostogoli ușor în jos la pământ și semăna semințele schemei de 5x10 cm la o adâncime de 1 cm.

Ridichi nekaprizen, dar receptiv la ingrijire competente. El este rezistent la rece, asa ca am transporta cutii pe un pervaz rece. De asemenea, ridichi dragostea de lumină, și din cauza acelei zile de iarnă scurt, după ce mă pregătesc pentru iluminarea suplimentară artificială (lămpi fluorescente sunt folosite de 80-watt alb). Mai aproape de iluminare de primăvară poate fi oprit. slăbiți periodic solul, udat zilnic, dar moderat. Atunci când mergeți la frunze de creștere (poate și la o săptămână după însămânțare), acestea sunt pulverizate, deoarece în timpul perioadei de încălzire a aerului în apartament uscat. Am deschis fereastra - Ridiche nevoie de aer curat. Deja martie stau cutie cu plante pe balcon in timpul zilei sa se intareasca, apoi, atunci când temperatura de noapte este peste zero, finala „restabilite“ aici. În cazul congelării capacității de film de acoperire.



O hrănire suficient: ușor solubil în apă lumânărică 01:12 (nu exagerati!).

Tinere, frunze acutate gust de ridiche sunt bogate in vitamina C, zaharuri, proteine, aminoacizi esențiali posedă proprietăți bactericide. ulei de muștar le dă o picanterie specială. Adăugați frunzele în salate și garnituri. Beneficii pentru corpul de necontestat!

© Autor: Viktor Rusia, Minsk


Cultivarea ridiche - experiment cu semințe

Nu întotdeauna avem puterea, capacitatea și dorința de a face totul așa cum ar trebui, și se poate referi la orice sferă a vieții. Ferma gradina de legume, desigur, nu este o excepție. Mai ales dacă - rezident începător de vară și, în plus, o tânără mamă cu un copil în vârstă de ani în brațe.

Sincer, totul a început cu un nevinovat, „Dar dacă?!“ Sau nu, totul a început cu faptul că îmi place foarte mult ridichi. Îmi place atât de mult, încât în ​​timpul iernii cumpăra pungi israeliene notorii doar încolțite un fruct puțin degerată fără gust și numai în scopul de a vedea în salata cercurile tale roz subțire. Apoi vine primăvara - și mama în aprilie lăsat mic dejun franțuzesc în seră, și în trei săptămâni

bucuria vine - ridiche proaspete de casă. Și apoi vine vara, ridichi și se termină înainte de primăvara anului viitor. Pentru că, conform literaturii de specialitate, această cultură iubește pe scurt timpul zilei, în caz contrar, totul a culorii. Așa că am pus cu ea timp de mai mulți ani. Dar vara trecuta, literalmente de foame fără ridichi, dintr-o dată gândit: „Dar voi lua, și a crescut în vara!“

Și chiar și în timpul iernii am cumpărat câteva pungi de semințe. Ca urmare a dorinței mele de a dovedi tuturor că în jurul valorii de ridichi face ceva si creste bine, a rezultat într-un experiment pe scară largă timp de trei luni mai strălucitoare. episcopia mea a avut nu numai pentru a demonstra capacitatea lor de a se dezvolta sub soare, dar, de asemenea, să arate toată dragostea lui de viață, în ciuda adversităților, cum ar fi opacitatea, îngroșarea, buruieni, melci, și ploaie de conducere. După aceea, liderii am supus la a doua etapă a testului (sau, mai degrabă, tortură): situată în frigider, au trebuit să arate toată competența sa de a păstra aspectul original și gustul.

Semințe Am ales principiul, cu atât mai frumoasă imaginea de pe sac, cu atât mai bine. Alte criterii nu au fost. Plantarea efectuate pe tot parcursul verii, începând din iunie și se încheie la începutul lunii august. Totul a fost foarte simplu: pămîntul moale și făcut, brazde udate în care o adâncime de aproximativ 2 cm în semințe de plante. Apoi, acest lucru presărat cu cenușă și apoi se închide zemelku. Germeni apoi umbrită materiale de acoperire, pentru care apoi udate.


soiuri de magazin Testarea de ridiche

următoarele rezultate:

Cupidon

Acest soi are titlul modest, dar ce abilități! Ridichi crescute în condiții perfecte îngroșată de aterizare, melcii de fapt, a fost atacat ține pasul cu împreună. Gustul a fost o plăcută, fără amărăciune. Frigiderul sa comportat perfect - rupt în septembrie, Cupidon a petrecut înainte de sfârșitul lunii noiembrie și a pierdut de fapt, prezentarea. Eu cred că acest lucru este o varietate foarte bună, din cauza faptului că aceasta este diferită calitate excelentă de păstrare, pe punga nu a fost un cuvânt.

Cranberry în zahăr

Un nume numai de udare gura! Din fericire, un fel justifică numele său. Bright roz (aproape stralucitoare), rădăcinile au crescut, în ciuda faptului că au fost plantate în umbra partiala sub o para de lângă spanac (a trebuit să tragă în sus pe salata atunci când individul părăsește o lumină vecin orb). Asta e într-adevăr condiții foarte spartan! Dar, afine, în zahăr a crescut, a fost puternic, gustos, fără amărăciune. Ei bine păstrate (până la sfârșitul lunii noiembrie). Va cumpara cu siguranta acest soi și mai mult - nepretențios, fără bătăi de cap, justifica speranțele odihnit pe ea.

gigant roșu

rădăcinoase a declarat cu „talie“ de 10 centimetri, în termenii propuși nu am crescut.

Rezultatul a fost doar puțin mai mare decât restul, ridiche (6 cm - cel mai mare exemplu). Și productivitate - atât de tine. Pe punga, sa subliniat faptul că o varietate destinată depozitării de iarnă. Sincer, inning foarte curat. Așteptările mele, el nu a îndeplinit.

gigant roșu

Dar acest soi sa dovedit în cel mai bun mod posibil. „cârnați“ foarte lungi de cozi mouse-ului în cele din urmă - unu la unu. Tear această plăcere ridiche -Un. El a trecut toate testele și de ieșire a arătat o aromă ușoară și fermă „crocant“ a dintilor. Singura negativ - stocare. În interiorul frigiderului gigant roșu făcut ușor transparent, așa cum au fost, au pierdut lor de comercializare. Acolo nu este foarte mult (dar arunca o astfel de frumusețe - prea). În general, soiul ideal pentru salate proaspete. Discounted conturile sale, în ciuda unei pene de cauciuc, cu spațiu de stocare, nu se poate.

Amestecul a hashul Cheerful

Diferite culori, prietenos muguri. Ridichi așezat pe un pat și a crescut mai mult decât perioada declarată. Unele rezultate deosebite am văzut. Da, a crescut ceva. Da, nu a fost manca melcii. Dar asta este tot.

îngheț albastru

În grădina sa dovedit a fi un mare - în ciuda ploilor abundente, nu a crăpat, nici rădăcină. În jurul mizerie de noroi - și merge propriul său de fabricare a berii. Dar pentru depozitare s-au dovedit inutile.

Amestecul Multitrio

Sa afirmat că necesitatea de a planta în primăvara anului. Dar foarte mult ca să știu dacă o vară varietate aventurat? Din păcate, da! Nu a fost crescut de aproape nimic. Dar atunci ce ar putea jura, producătorul pe ambalaj fără menajamente a subliniat că lunile calde - nu cel mai bun timp pentru plantare.

Poate cineva experiențele mele par inuman - Bună vara Resident, ridichi plantat oriunde. Dar veți fi de acord, paturi libere după-amiază de vară cu focul nu se va găsi. În ceea ce privește întreținerea, atunci într-adevăr nu este că a fost rulează pe partea mea. Pe cât posibil de plivit efectuate, udarea în timpul absenței prelungite de ploaie. Toate perioada de crestere ridiche a fost unul dintre bio-îngrășăminte și a îngrășămintelor mai multe „pulberi“ cenușă. Cum altfel izgalyatsya, în opinia mea, nu are sens. Nu doresc să crească o anumită varietate în aceste condiții - așa să fie, a pus un altul, care este de acord cu regulile propuse. La urma urmei, există atât de multe feluri interesante de ridichi, și fiecare dintre ei vrea sa într-o zi, cel puțin o dată pentru a găsi un loc în grădină.

© Autor: Victoria Rosenberg Chelyabinsk


Ridichea 12 luni

de obicei, cresc doar ridichi in primavara, dar în toamnă. Am aranjat la banda transportoare, și ridichi pe masa nu este în curs de traducere pe tot parcursul anului.

La sfârșitul lunii martie, după ce a selectat primele clase. (Preferate I - 18 zile, roșu cu vârful alb, mic dejun franțuzesc, duet, iar acum Odyssey), barbotat semințe timp de 12 ore O zi mai târziu ei în mișcare, și le-am semănat parțial într-o seră, și parțial - într-o jumătate de litru vase fabricate din sticle de plastic. Unele dintre aceste vase ține de cald (de pe fereastra de bucătărie), iar unele - în loggia, există rece. Primele lăstari apar pe o fereastră cald, în loggia din spatele 10-12 de zile, iar în seră și apar în 2-3 săptămâni. În general, atunci când cea mai timpurie ridiche dă 2-3 frunze adevărate, eu cu atenție

L-am transplant la un loc gol în aceeași seră. Aproximativ o săptămână mai târziu pe masă există o ridiche proaspătă. El a plecat mai devreme - ține pasul cu al doilea „schimbare“, urmat de un al treilea. Astfel, chiar și fără o seră încălzită, I a lua o ridiche aproape o lună mai devreme decât vecinii mei.

ridiche de toamnă (un pic mai devreme, dar mai ales de soiuri medii și târzii, cum ar fi Red Giant turturi) sunt semănate în sol la 15 iulie pe o pereche de linii cu un interval de 2 săptămâni, în cadrul sistemului de 15x5 cm, și pentru mai târziu. - 20x8 cm Remarcat . că el a fost mai în măsură să zonele ușor umbrite. Solul greu este contraindicat - ridiche se dovedește nu este mare.

Deoarece maturarea unor culturi rădăcinoase pentru uz alimentar. Restul stau până la jumătatea lunii octombrie, iar dacă vremea permite acest lucru - și până la sfârșitul lunii. Ridichi nu se tem de congelare. Depozitați-l în pivniță, precum morcovul, și se află până în martie, aproape fără a pierde aroma și prospețimea. Root legume ridiche soiuri târzii sunt mari, dar crocantă, suculentă, oferta și nu la fel de ager ca mai devreme, dryabnut lung.

© Autor: regiunea Kondrashov din Moscova.


Ridichi pe calendarul lunar

Ridichi plantate în teren deschis Turiști începe, de obicei, în primăvara devreme. Dar am în acest moment în zona sunt atât de multe alte lucrări urgente pe care le iau în sus semințele sale la sfârșitul lunii iulie, pristraivaya-le pentru a plasa usturoiul recoltat. Trebuie să spun că pe site-ul meu, am fost mult timp folosind cea mai simplă metodă de muchii înguste Mitlaydera cu solul rafinat, orientat în direcția de la nord la sud și este bine luminat de soare (nu recunosc chiar și o nuanță de lumină).

Deci, după recolta de usturoi voi da pământul pentru a ajuta cu avionul: aprox. 15 cm se dezintegrează in adancime aici pentru a divaga, și o voi duce despre lucruri, în general, a fost mult timp cunoscute, dar care, din anumite motive, majoritatea locuitorilor de vară încă nu se poate grăbește-te să adopte.

O lopată am refuzat mult timp, pentru că sapat distruge structura solului. Și este în stratul său superior populează o lume de creaturi vii (bacterii, ciuperci, toate insectele, gândaci, și, desigur, râme), toate de prelucrare organice și de a crește, astfel, fertilitatea terenului. Astfel, atunci când procesarea ploskorez nu încalcă nu numai habitatul acestor locuitori subterane, dar pur și simplu lăsați-le pe locurile obișnuite. Nu m-am rândul său, le-casa cu susul în jos, și dotate cu facilități moderne, permițând fluxul de aer și umiditate. Și în cazul în care terenul este bun, iar plantele cresc fara probleme.

Într-un moment, am decis să „corecteze“ Mitlaydera: el a propus îngrășământ Eu nu fac nici înlocuirea lor cu substanțe organice simple.

Și pentru același motiv - lasa „animale“ locuitori din sol crește cât mai mult posibil.

Dar să revenim la ridichi.

Astfel, prepararea unui pat, având grijă să-l alinia cu o grebla și barele de protecție recuperând încep semănat semințe. Toate aceleași ploskorez fac două șanțuri de-a lungul crestei, cu o distanță de 30 cm între acestea, o adâncime de 1-2 cm și o lățime de aproximativ 3 cm (lățimea lamei sculei). După aceea, semințele sunt semănate, concentrându-se asupra momentului calendarului lunar, atunci când Luna este într-o fază de scădere a semnelor zodiacale, elementul subordonat Pământului (Taur, Fecioara, Capricorn). Înainte de plantare brazde bine udate cu apă curată. Seminte semănat 2-3 cm unul de altul și să le acopere cu un strat subțire după această pochvosmesi constând din pământ compost și nisip.

După aproximativ 5-6 zile, apar primele lăstari. Astfel încât acestea să devină mai puternici și să nu devină o victimă a păsărilor vorace, acoperă patul de material alb, non-țesute. Alte cinci zile mai târziu și am închiriat un adăpost din stratul de mulci iarba de sol de 5 cm, înclinată masina de tuns iarba de pe gazon. Această grosime de mulci protejează solul de supraîncălzire și suprarăcirii. Dar, cel mai important, sub ea, chiar și în vreme caldă și uscată este întotdeauna o sursă de umiditate. Precipitarea și de a promova procesul de degradare sau de condens, care dă hrană viermii și microorganismele din sol. Iar cei care, la rândul său, de a crea condiții favorabile pentru construirea de humus, așa cum am spus mai sus. Se pare ciclul ecologic în grădină, la un cost minim.

Mai ales că eu nu sunt un pat de flori de udare pentru toate vegetație de ridiche, nu plivit și friabile. Din nou - economisind timp și efort.

În ceea ce privește ridiche în sine, el are o lungă taproot că fără mine știu unde să crească, precum și cum și de unde pentru a obține apă și hrană. Desigur, în cazul în care există o puternică de căldură într-un moment când plantele sunt încă germina și sistemul de rădăcină este doar începutul pentru a lua forma, eu nu le menține pe rațiile uscate și petrece udare regulată. Dar, încă o dată, în această perioadă.

Anul trecut am plantat unele noi soiuri de ridiche, dar numai unul a fost pe deplin satisfăcută - este Duro. El a fost precoce, productiv, cu bun gust, nu săgețile. Astfel, unele rădăcini au transformat atât de mare încât nu am deranja chiar pentru a elimina din grădină, pentru că îmi place să mănânc doar un mediu de dimensiuni - acestea sunt mai gustoase și mai fragede.

Salatele si imi place sa folosesc tinerii vârfurile de ridichi, care, potrivit multor medici, este mult mai util decât rădăcinile în sine.

Viktor Pavlovich


ridiche suculent și re-plantare

Aproape toate grădinari scrie că, pentru a crește fertilitatea pământului ei fac humus, gunoi de grajd și cenușă. Desigur, ei fac toate bine, m-am face același lucru. Dar asta e pe o experiență personală care cu îngrășăminte organice trebuie să fie poosmotritelnee în cazul în care va crește ridichi. După ce am închis primăvara în paturi de cenușă (nu am avea atunci), și ridichi am crescut de a fi extrem de suculent. Am crezut că a fost un accident, dar a decis să facă același lucru pentru anul următor (eu sunt de fapt o persoană meticuloasă și întotdeauna arde sub orice debarcare, atunci când și ce să contribuie, așa că am un moft aici) pentru puritatea experimentului. Dar sezonul următor, rădăcinile au fost la fel de gustoase.

Acum am face cenușă în toamnă, atunci când pregătește paturile eliberate pentru noi isprăvile de muncă.

Și ridichi nu le place la sol svezheunavozhennuyu. Dar bine răspunde la soluție mullein (găleată 10 litri de apă). Întotdeauna am fertiliza ei tineri rostochku săptămâni și jumătate după ce eclozează. În cazul în care șantierul merită vreme rece, adăugat la soluție timp de 1 oră. L. uree și plante în fața rezistenței câștig, ca și cum nimic nu a avut.

A doua recoltă de ridiche îmi dau seama în luna august gratuit de paturi usturoi.

În acest moment, și nu are nevoie de udare, pentru că ploaia este adesea cazul, și principalii dăunători - gândaci de purici crucifere - nu deranja lăstari tineri.

Pentru o astfel de plantare este cel mai potrivit soiuri de roșu gigant. Recunosc, recolta se dovedește nu prea generos, dar încă frumos toamna pohrustet ridichi proaspete. Am elimina până la îngheț, si capace de tuns și adăugate împreună cu legume rădăcinoase în cutii separate, care sunt puse în pivniță.

Bogdan Vasilevici Voronezh


Ridichea în timpul verii

Ridichi - un delicios și nepretențios la condițiile de cultivare a legumelor, care culturi pot fi produse pe tot parcursul verii. În primul rând, ar trebui să definească soiurile de ridiche - în picioare și a plantelor precoce-maturare și târziu la maturitate. soiuri Maturizarea se coc în termen de 20-25 de zile de la apariția. Ele pot fi semănate din nou în iunie și iulie, dar acestea sunt mai rele decât dezvoltate în a doua jumătate a verii. Pentru a avea o ridiche gustoase în luna august, este mai bine să semene soiuri târzii-maturare.

Pentru a elimina semințe de slabă calitate, le umple cu apă sărată pentru un timp și să rămână pe linia de plutire, apoi aruncate.

Se pune pentru cultivarea ridiche alege un bine luminat, cu un sol afânat, bogat în substanțe nutritive. Ridge fertiliza cu gunoi de grajd în avans, în toamna și primăvara, în plus, am face compost sau humus. Apoi am adăuga cenușă de lemn și superfosfat.

Când semănat semințe îngropa falanga. Schema Shoyu 8x5 cm. Rata medie a debitului de semințe de 3-4 g per 1 mp. m - este nevoie de mine în jurul valorii de 20 de grame pe un pat. Este adesea dificil de pus în fiecare godeu de o sămânță. Iar rata de germinare nu este de 100%, astfel încât să semene sămânța de 2-3 împreună. Astfel de răsaduri de prim set nu se poate forma un rădăcini complet, astfel încât, cu o bună germinație răsaduri trebuie să subțire afară.

Plivitul petrec cel puțin apariția buruienilor și a stratului de sol cu ​​atenție slăbit la rădăcinile au primit mai bine de aer și umiditate. Am apă creasta în seara cu apă caldă. Într-o zi cu soare, apa plantele nu ar trebui să fie, ca o picătură în topuri, cum ar fi o lentilă focalizează razele, și ca urmare a frunzelor de licitație apar ars. Cu rădăcini de udare insuficiente devin rigide sau golurile sunt formate în ele și au izbucnit.

Elena Kalensky, Korosten



Plantarea ridiche - un mic truc: Video

Un mic truc atunci când plantarea de ridichi.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru