rum.herbefe.ru

Legume de plantare podzimny - Secretele recoltare

Cum să planteze înainte de iarnă - culturi de toamnă

Spun acest lucru: mi-a placut pentru a planta inainte de iarna, multe legume. Scary? Da, m-am considerat că anterior pentru capriciu. Dar eu încerc și văd că acest lucru are avantajele sale.

Se eliberează timp la normal, fără febră și fără griji pentru a efectua lucrările de primăvară (și că, de fapt, întotdeauna, atunci se dovedește că singurul lucru pe care am uitat să fac altceva).

Există o oportunitate pentru aproape o lună mai devreme decât devreme pentru a obține legume proaspete.

În cazul în care patul este eliberat, este posibil să semene din nou, și a obține o a doua recoltă.

În cele din urmă, tu nu riști nimic dacă nu germina culturile în primăvară, este posibil să se schimbe totul.


Link cu conținut similar: Sfeclă de iarnă (podzimny însămânțarea)


Anul trecut, am luat inima în dinți și plantat înainte de iarnă rădăcină de pătrunjel, morcovi si sfecla. Vei râde, dar a suferit teribil. Și sa dovedit că pentru nimic. Primii doi prieteni au dat o recoltă bună, și 6uryachok - 50% germinare, și este, de asemenea, un rezultat mare. Dar, cel mai important, am făcut pentru mine importante concluzii.

În primul rând, atunci când plantarea înainte de iarnă este necesară pentru a calcula corect timpul de semănat, semințele nu germinează prematur și înghețurile viitoare le-a distrus. legume și soiuri trebuie să aleagă pe cele care sunt adecvate pentru temperaturi scăzute. De exemplu, a soiurilor de morcovi sunt bune pentru podzimnego plantare Losinoostrovskaya, Nantes-4, Moscova. Și sfecla sunt sa dovedit cel mai bine balon roșu.

Acum, mai mult despre însămânțarea.

Flower pat soțul meu și am pregătit în prealabil. Neexistând solul acid, prima proizvestkovali (fabricat de săpat pulbere var var, la rata de 200 g per 1 mp. M). După săpat solul și nivelat făcut-ryadochki adâncimea șanțului de 2-3 cm, la o distanță de 20 cm unul de altul {drumul lor, am săpat peste paturile). Și au lăsat singur la inghet. În același timp, ne-am pregătit de compost.

Atenție! Compostul trebuie să fie depozitate și păstrate astfel încât să nu se răcește, iar apoi mai târziu, nu există nici o modalitate de a utiliza.



Când au ajuns la o răceală stabilă (era în decembrie), am plantat în gata canelura înghețată semințe de legume și acoperite cu compost uscat și supra-subțire strat de sol fertil, amestecat cu humus. Asta e tot.


A se vedea, de asemenea: Podzimny însămânțare morcovi


culturilor de primăvară a adus aminte când a văzut prietenos lăstari. Probabil exagerat: pătrunjel și morcovi încolțite atât de gros încât au avut trei subțire. sfecla înălțat după toate. Harvest sa dovedit bun, mai ales morcovul: rădăcinile sunt netede, fără bifurcatii, dulce, suculent. In timp ce de plantare morcovi de primăvară a început doar pentru a obține un impuls, am podzimnego deja utilizate pentru produsele alimentare.

Când a eliberat pat din nou, am semănat salată și mărar ei. În acest moment, primăvară mărar a plecat, iar noi a fost doar ceea ce am nevoie.

Singurul dezavantaj al acestor culturi - este că, de exemplu, morcovii sunt bune pentru depozitare de iarnă. Dar ea nevoie de toată vara! În acest an, semăna o iarnă, cu excepția morcovi și Buriak, chiar pastarnacul si telina.

În mod tradițional, mulți grădinari sunt plantate înainte de iarnă usturoi. Am planta, de asemenea, cele două paturi. În acest an, după recolta de usturoi (sfârșitul lunii iunie), un pat de flori am luat o capsuna, pe de altă parte cartofi plantate - germinare direct din pivniță.

Atunci când se plantează în godeuri se adaugă puțină humus. cartofi împreună și a urcat la jumătatea lunii iulie, el arata destul de bine (așa cum se vede în fotografie). După Blooming lui săpăm un pic și sa bucurat tinerii cartofi. Până la sfârșitul lunii septembrie complet săpat și plantat pentru secară de ameliorare a solului.

Nu există nici o îndoială că două sau chiar trei culturi - este minunat! Pământul - asistenta noastră, dar nu trebuie să uităm faptul că ea, de asemenea, nevoie de ajutor. Trebuie să aibă grijă nu numai despre cum să ridice de la sol, dar, de asemenea, cum să-l dea.


Link cu conținut similar: însămânțare podzimny. Cum și ce să semene


Este trist faptul că unii gradinari aduc să-și arunce legume supramaturate, blaturi, buruieni și multe altele. Dar toate acestea ar trebui să se întoarcă în țara din care a fost de a lua nutrienți pentru dezvoltarea lor. Dragostea pe pământ - așa că ai grijă de ea. Și ea, la rândul său, va vă mulțumesc recolta decentă.

© Vera Stepanova Dzuganov. Kremenchug

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru