rum.herbefe.ru

Struguri în Siberia - adăpost și depozitare de iarnă

Cultivarea strugurilor din Siberia - Experiența Schimbul

Cu toate acestea, a fost depusă o dată

Numele meu este Sergey Budrys. Am 53 de ani, m-am născut și a crescut în 100 km de Kansk în Abansky District, în cazul în care nu a existat niciodată grădini, și mai ales vii.

Viticultura a început cu o mână ușoară Tatiana Nikolaevna Zhestovskaya, cunoscută în întreaga regiune a grădinar din Sayanogorsk, în urmă cu aproximativ 10 ani. Terenul este situat într-o mină de 50 de km de Krasnoyarsk pentru decontare Magan, și ceea ce este zona strugurilor rodirea a orașului, la granița taigalei, are nici o realizare.

Uneori scrie recomandări pentru struguri de adăpost pentru iarnă, dar până în prezent, Consiliul va avea în casă - tema nu este interesant, timpul este pierdut, munca în zadar, și este, desigur, dezamăgitoare, și, în opinia mea neprofesionist, este fundamental greșită.

Dar, din cauza faptului că ziarul „Fazenda“ oferit cu generozitate pentru mine de o mașină a timpului, am constant naveta între trecut și viitor, am încerca să păstreze cititorii la curent cu afaceri de struguri - în conformitate cu luna a anului, și chiar un pic mai departe. .


A se vedea, de asemenea: Struguri: tunel spalier și iarna uscat (foto)


În timp ce grădina doarme ...

23 noiembrie a scăzut așteptat solid iarnă zăpadă de până la 20 cm grosime și a acoperit întreaga podgorie fost de așteptare pentru o grădină.

În fiecare an, am călca în picioare pe zăpadă în jurul valorii de struguri și pomi fructiferi, făcând astfel dificilă pentru a muta zapada soareci omniprezente murit de foame. Otravă pentru a le pune în mod prudent sub fiecare viță de vie încă în toamnă.

Acum, înapoi la clasă.

În curte, în ianuarie, și struguri doarme confortabil sub o pătură de zăpadă. Știința numește această perioadă de viță de vie Somnolenta fiziologice, și nimic nu ar trebui să fie struguri în grădină, cu excepția straturilor de zăpadă boieresti, și de preferință mai bogat.

Depozitare răsaduri de struguri - Chubukov în subsol

Dar pentru depozitate în subsolul răsaduri tinere și butași tocate struguri în toamna târziu (chibouks) doglyad nevoi. Material săditor, precum și butași, se pot usca în timpul depozitării atât de important este umiditatea în pivniță.

pivnița mea este situat pe malul râului Enisei, deci este foarte umed și sol sub răsadurile nu se usuce.

În cazul în care subsolul este foarte uscat sau răsad depozitate în frigider, terenul trebuie să fie umezit periodic. Dar nu uitați că de struguri de răsad adormit, și multă apă poate ucide planta!


Link cu conținut similar: Cultivarea strugurilor în Siberia - vie cu adăpost


În butași de struguri ianuarie stocate (chibouks) pot inspecta și curăța mucegai prezența unei soluții de permanganat de potasiu.

Temperatura în subsol, care stochează răsaduri și chibouks nu trebuie să depășească + 7 ° C, altfel butași pot germina și petrece întreaga aprovizionare cu nutrienți chiar înainte de sosirea primăverii și plantarea acestora în sol.

Între timp, strugurii noștri sunt dormit pașnic, înfășurat o pătură de zăpadă, și mult în urma lucrărilor de excavare, este timpul să ne amintim ceea ce știm despre strugurii ca o cultură, sau să învețe ceva complet nou, care cu siguranță ne va ajuta în hobby-ul nostru.

10 soiuri de struguri pentru Siberia

Până în prezent, am in mod constant de fructe 10 struguri. acest Riddle Sharov, răsad Soloviov Zilga, Aleshenkin, Muscat alb, frumusețe foarte timpurie de Nord Sultana 342, Elegie, Magarach timpuriu, Rusven.

O duzină de soiuri sunt în etapa de testare, și vorbesc detaliate despre ele un pic mai devreme - de fapt să devină un adevărat Siberian oh atât de ușor!

Nu mă crezi? Verificați!

Participarea la diverse expoziții urbane, m-am simțit cu siguranță o neîncredere din Krasnoyarsk a strugurilor și pesimismul cu privire la cultivarea enormă în teritoriul Krasnoyarsk. Uneori se potrivește următor vizitatorilor expoziției au reprezentat admira soiuri de mere, pere, prune, diverse fructe de pădure - și fața lui este preocupat și plin de bucurie.

Dar acum privirea lui dă peste răsaduri de struguri, și interesul este pierdut, și o ușoară grimasă pe fața lui vorbește de la sine maestru: Ei bine, nu, struguri - acest lucru este prea mult, nu este în Siberia, este pentru profesioniști, și chiar dacă vom cultiva cartofi.




A se vedea, de asemenea: Cultivarea strugurilor din Siberia


Eu nu am fost, și încă nu sunt un expert. Viile ocupa, ca să spunem așa, în timpul liber, iar profesia mea nu are nimic de-a face cu grădinărit, dar cu toate acestea, aproape 10 de ani, am închiriat o recoltă anuală de struguri delicioase și dulci, iar acest lucru în ciuda iernile noastre aspre.

Într-una dintre temperaturile iernile anterioare aberante în grădină a scăzut la -47 ° C și menținut timp de trei săptămâni! În timpul iernii, aproape uciderea tuturor mere și pere, și strugurii sunt toate cu experiență și mi-a mulțumit recolta, și toate datorită faptului că în regiunea noastră este sub acoperire de zăpadă.

Special din nou pentru sceptici. În imediata apropiere a Krasnoyarsk, în afara limitelor orașului, este foarte dificil să se dezvolte o cultură de mere frumoase mari dulci, pere dulci - notele unitare, ci să crească &gustoase mari și frumoase struguri # 39- dulce zece, douăzeci sau chiar varietăți - aceasta este realitatea de azi, ceea ce am găsit pe experiența mea.

Avem aproape toate merele pe un singur gust (dulce-acrișor). Despre gust pere locale, în general, nu au nimic de spus. Dar fiecare tip de struguri

Pentru a stoca pivnița recolta de struguri ar trebui să fie rece, uscat, curat, bine ventilat, dar vorbim despre asta mai târziu

In aceasta toamna, degustare de struguri cu mica mea vie în ochii de mulți vizitatori pentru a citi uimirea entuziast. Nici unul dintre ei nu a avut nici o idee că strugurii pot fi atât de multe arome și arome diferite! Struguri, căpșuni, struguri, cireșe, struguri, struguri Muscat în orice estetică și pretențios, și în ciuda faptului că strugurii cresc și păstrează mult mai ușor decât de mere sau de pere. O viță de vie începe să dea roade în două sau chiar de trei ori mai repede.

Stimați cititori! Nimic nu este etern în această lume, toată lumea și totul se schimbă în ea. Deoarece flip-îndoială secular și scepticism - struguri a ajuns în Siberia. Ia un pas spre el, și veți găsi în grădina ta un nou prieten, și poate o nouă iubire.


Struguri temeri nici rece, nici caldura ....

Magazinul nostru de grădinărit este într-un anumit sens, un club grădinari. Oamenii discuta totul despre afaceri grădinărit. Multe cunoștințe vechi și prieteni. Atunci când a adus la vânzarea de răsaduri de struguri, grădinari de multe ori se pune întrebarea: să ia sau nu ia - datorită faptului că mulți nu știu cum să-l ascundă. Și cine citește cărți și articole de grădină specialiștii spun că totul este dificil și kanitelno.

Dar, personal, nutream struguri și coacăze lutrasilom (spanbond) №60 și film. Dar aici trebuie să ne uităm mai aproape de regiunile sudice necesare pentru a acoperi mai subțire de material de acoperire. Când înghețării bate frunze de struguri, îndepărtați-le cu atenție, astfel încât nu există o bucată de hârtie. Dacă nu a existat nici o ploaie, vlagozaryadny cheltui udare. Apoi, trunchiuri de copaci somn humus sau compost strat de 5-6 cm și un strat superior de humus, nisip este presărat, amestecat în părți egale cu cenușă de lemn (poate fi pur și simplu zgură de furnal) și blanketed lutrasila piese vechi. Anterior a folosit ramuri de brad, dar este un loc de muncă ingrată - ramuri fărâmă de conifere.

recolta de struguri, vita de vie sfoara si se leaga stivuite pe lutrasil. Top, de asemenea, adapostit lutrasilom (neaparat nou).

Strugurii adapostit undeva la mijloc sau a doua jumătate a lunii octombrie, dar aici din nou, trebuie să ne uităm la vreme și de regiune.

Vremea în Rusia acum instabilă, neclare. Dacă temperatura este negativ, peste lutrasila nutream de film mai convenționale, iar în cazul în care temperatura este peste zero în timpul zilei, apoi Tuck celofanul pe ambele părți - fac găurile de aer, iar pe timp de noapte închid din nou. La stabilirea temperaturi sub zero grade diurn bun de presă de film cărămizi mele sau alte materiale disponibile.

Da, am uitat să spun că viță de vie în fața prăfuirea adăpost de cenușă de lemn cernut.

Am trei reguli pentru plantare de struguri:

  1. Cel mai înalt loc.
  2. Cel mai insorit loc.
  3. Locul în care o mulțime de zăpadă se acumulează.

În 2010, cu o iarnă anormal la rece, când temperatura a scăzut la -48-50 °, erau meri congelate, trandafiri, crini si mai mult, iar solul era înghețat mai mult de doi metri, strugurii au dat o recoltă barei de protecție.

Nu vița umedă?

Da, uneori umezește, dar nu are nici un efect asupra sănătății sale. Este necesar doar în timp pentru a Tuck celofan sau elimina în întregime nu au început să putrezească de viță de vie. Este ca un trandafir - ai nevoie de timp pentru a arunca de pe zăpadă și deschide, dacă este necesar. Înainte de sfârșitul întoarcerea de struguri îngheț am cuibărit Loutra Shiloh, pentru că el este bine transmite lumina, si respira planta, iar în caz de geruri a reveni celofan păstra gata.

In primavara avem vântul, soarele bate în jos, astfel încât strugurii se usuca repede si nu issushivaetsya. La o zi de zero temperaturi sub noros vreme, windless, am deschis, dezlega viță de vie, anexați cutii de plastic de sub fructe, asa ca a fost liber, pentru că periile începe să crească, iar în curând va apărea culoarea.

Strugurii sunt pulverizate sau medicament de protecție, care este la îndemână, - propolis (flacon 1 farmacie 10 litri de apă) zelenkoj (1 flacon la 10 litri de apă), soluție roz închis de permanganat de potasiu. O săptămână mai târziu - fertilizat. Apoi, din nou nutream lutrasilom, și așa că așteaptă întoarcerea de îngheț. La începutul lunii iunie, am ridica viță de vie și cravată până la strugurii spalier deja în plină floare. Cu stimă,

© Autor: Valentina Goncharenko. Regiunea Novosibirsk. p. n. Krasnozerskoe. Str. Aniversare, d. / 2.


S.BUDRIS, Krasnoyarsk

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru