rum.herbefe.ru

Căpșuni - plantare și îngrijire în regiunea Voronej

Cultivarea căpșunilor în Voronezh (cv Gigantella și Komsomolka)

Trei prieten zemelku

S-au spus despre căpșuni, dar cred că toată lumea cottagers au ceva de spus despre asta. Am început să se ocupe de ea nu este atât de mult timp în urmă, în urmă cu doar cinci ani. Dar mama mea onorat întotdeauna acest boabe și ne spune în mod constant, „Aici am mânca un kilogram, și va fi mare, pentru că există atât de multe vitamine care acestea sunt pentru întregul an va fi de ajuns.“ Am fost râs la aceste învățături, dar acum spun același lucru pentru copiii lor. Sper ca experienta mea îi va ajuta, și ei, de asemenea, va crește. În general, nimic nu într-adevăr viclean nu este aici, trebuie doar să respecte cu strictețe anumite reguli.

Personal, am constatat că căpșuni trăiește în toate solurile, cu excepția foarte mult epuizate, mocirlos și acid (primul semn - coada calului).

Mai mult de trei ani într-o secțiune a acestei boabe Nu am crescut, deoarece plantațiile se acumulează rapid dăunători și agenți patogeni ai tuturor bolilor care reduc treptat randamentele. Eu fac acest lucru: am fost alocate în căpșunile sunt patru paturi, și în fiecare an, unul dintre ei stau într-un alt loc, sau da o odihnă, de însămânțare green-dejecții. Cele mai multe dintre toate în această privință, îmi place secară.


Link cu conținut similar: Calendarul de îngrijire de căpșuni - căpșuni


Ea la sol împotriva bolii salvează, și îmbogățită cu vitamine și oligoelemente, și pământ afânat, dar în același timp cu oferte de pir (această buruiană poate cineva aduce la alb-fierbinte). În al doilea rând am este muștar.

Dar i-am semănat doar la sfârșitul verii pe creasta liber, astfel încât să nu se adune în hoardele de grădină gândaci de purici cruciferelor.

Oh, și pe locul al treilea sideratnom - Frumusețe Phacelia. Cultura am semănat de-a lungul marginilor paturi, sistemul de rădăcină de mici ei, flori, albine încântare și umbrire frunze sculptate pentru tot felul de plante - cel mai mult la aceasta. Iar în toamna poate fi tocat și reparate în pământ, că tu și îngrășăminte cu azot.

metamorfoză vegetală

Voi fi înapoi la cele mai multe căpșuni. Note am un pic, și cel mai important dintre ele - Gigantella și Komsomolskaya. În primele fructe de padure sunt aproape de marimea unui pumn unui copil, iar în al doilea, deși nu la fel de mare, dar plăcut la îngheț. Cu toate acestea, gustul de fructe cu Gigantelloy nimic mai mult nu pot fi comparate, fructe de padure ea pur și simplu minunat! Apropo, în compoturi, le-am adăuga la feliile de acid citric sau lamaie: aici și miros picant, și acru.


A se vedea, de asemenea: Căpșuni Victoria - plante masculine și feminine: alege corect


căpșuni de plantare

Eu cred că cel mai bun timp de plantare - din august până la sfârșitul lunii septembrie. Avem in acest moment este de multe ori cald, așa că am o jumătate de a închide plantele de la soare cursa materiale sau iarbă fără semințe care acoperă și udate frecvent: prima săptămână a fiecărei zile, apoi - într-o zi, iar atunci când încep să crească frunze rândul său, la o udare pe săptămână.



Am pus într-o singură linie cu un interval de 15-20 cm în rând. Dar eu fac un culoar larg -. 70-80 cm Sunt sigur că pentru a economisi spațiu aici - ultimul lucru, deoarece este zona principală a nutriției plantelor, și „testarea la sol“ pentru cultivarea de prize pentru reproducere. Capsunile fertilizează cu generozitate cenușă îngropate în sol la o adâncime de aproximativ 10 cm.

Deci, pământul va fi învins, iar superfosfatul nu este necesară (și dacă vă lăsați cenușa pe suprafață, aceasta formează rapid o gaură, închizând accesul aerului la rădăcini). Plantarea petrece in gaura, fixarea lor în rădăcini, astfel încât miezul (gât rădăcină), nu au fost acoperite cu pământ, dar nu crește deasupra. Pământul este compactat, udare și mulcirea cu humus, rumeguș și uneori turbă.

Plantate în august și septembrie timp de căpșuni pentru a stabili boboci de flori și în sezonul următor dă o recoltă bună. Iar în al doilea an de fructe de padure de la ei atât de mult încât abia au timp pentru a colecta! În al treilea și al patrulea an, randamentul este redus, iar fructele devin mai mici - ce să facă în continuare, am descris mai sus.

Undeva în rumegușului octombrie mulci plantele suplimentare. Uneori mă folosesc de pin așternut, iar acest lucru de multe ori se dovedește că, împreună cu el, iar eu aduc furnicile. Dar împotriva lor, nu am nimic, deoarece acestea aduc mult mai multe beneficii - distruge tot felul de insecte mici și larvele lor. Și dacă cineva furnici tulpina, se presara recomanda locurile de acumularea lor de drojdie uscată, au aceasta femeie bună a învățat (și imaginați-vă, un sfat foarte puternic). Dar, pentru a continua îngrijirea plantări. Chiar înainte de a le acoperă gerul molid ramuri de retenție de zăpadă.

Ca primăvara grebla ordonat anul trecut căzut frunze, pământ afânat și sunt de luare de azot. și anume uree sau păsări excremente,

Și, uneori, fac eu soluție atât de inteligent: un razvozhu găleată de apă 1 lingura. l. sulfat de amoniu și 2 cupe mullein. A doua Pansamentul sus petrec chiar înainte de înflorire: 2 linguri. l. orice îngrășământ complex și 1 oră. l. sulfat de potasiu (1 cană sau cenușă) 1 găleată de apă.

Apropo, în timpul înfloririi pământul necesar în vrac între rânduri. Unul nu a făcut și nu am fost mulțumit cu recolta.

A treia Alimentarea se face după ultima recoltare - 2 linguri. l. nitrophosphate și 1 cană de apă la găleată de cenușă (1 L pentru fiecare bucșă). Aceasta este tot, desigur, se referă la primul an plantele. Apoi am și dozele de îngrășăminte crește ușor, adăugând "dieta „urzica căpșuni castă și două sau trei din cenușă sezon de fertilizare (1 pahar pe metru pătrat).

Asta e tot matematica, și, dacă nu pentru a fi leneș, asigurați-vă că pentru a obține toate în toți. Eu, de asemenea, atunci când mama mea a fost ocupat cu acest fruct, m-am gândit: e de lucru infernal, nu pot ... Asta pentru câțiva ani, fără o mamă și nu ating căpșuni, acum nu rupe, chiar și cel mai interesant, asta metamorfoze om în grădină!

© Lydia Kostina Elan, regiunea Voronej.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru