rum.herbefe.ru

Sfaturi pentru cultivarea cu succes a cartofului în condiții de vară. Experiența personală.

Sfaturi pentru cultivarea corectă de cartofi în grădină

Am un vis: pentru a obține o sută de o jumătate de tonă de cartofi.

În doar câțiva ani, el a obținut rezultate bune, dar numerele prețuite nu au fost încă atins. Și totuși, eu nu renunț.

Sper că planurile mele sbudutsya.A acum vreau să împărtășesc experiența mea.

Lucrul cu cartofi am incepe in luna februarie. 20 I de tuberculi de sămânță scot din subsol (toamna spălate și zelenkoj puful) și încălzite 35 de minute, încălzit la 50 ° soluție (3 litri de apa timp de 1 oră. L. de sulfat de cupru și un permanganat de potasiu pic). Așa că am apăra semințele de boli fungice. Apoi, se face o incizie de 1 cm adâncime peste tuberculului și stiva lăzi de pe clase într-unul sau două straturi de 20-25 zile.

Cutii dețin într-o cameră luminoasă.

La fiecare 3-4 zile pulverizati semințele. Odată ce magnetizat apă, celălalt - cu o soluție de îngrășământ, și așa alternativ. La o soluție, luând în 3 litri de apă timp de 1 oră. L. nitrofosfatic. În aceste aceleași proporții, este de asemenea posibil să se prepare o soluție cu uree. humate Uneori razvozhu de sodiu (1 lingura. L. 5 L de apă).

Apoi tuberculii prevăzute în 2-3 rânduri, cu ochii în sus, la o distanță de 2-3 cm unul de altul.

Pre-turnat în cutii vechi rumegușului umed doi ani, tratat cu o soluție: 10 litri de apă se dizolvă 60 g de superfosfat, 30 g de sulfat de potasiu, nu 2 g de sulfat de cupru și acid boric.
Zile la 10 apar varza de puternice albe. Cu trei zile înainte de plantare tuberculii pulveriza soluția de uree (30 g în apă 10 litri). De obicei, plantate cu 20 aprilie până la 8 mai, în conformitate cu soiurile de maturare timpurie și temperatura solului. La o adâncime de 8-10 cm, ar trebui să fie în intervalul 7-9 °.

Site-ul nu săpa în primăvară. În toamna anului după recoltare de cartofi grape creasta și scroafă de secară de iarnă sau măzăriche ovăz verde gunoi de grajd. La sfârșitul lunii octombrie, am cosi cositul miriște și încorporate într-o ploskorez creasta permanentă. Apoi am făcut o piepteni sapă pentru tuberculi de plantare de primăvară. În primăvara acestor crestelor se încălzesc rapid.

Am săpa gropi lingura (nu cu lopata!) 25-35 cm. În gaura am pus un pumn de compost, 1 lingura. l. superfosfat, 2 linguri. l. cenușă de lemn.



Toate amestecate cu solul și a pus tuberculul la o adâncime de 5-6 cm. În cazul în care solul este uscat, godeurile udare perfuzie mullein diluat (o jumătate de litru per godeu) și acoperite cu pământ. După o săptămână, îmi petrec prima mușuroirea, iar al doilea - în 10-15 zile.

Eu aduc la creasta înălțimea de 25-30 cm.
În cazul în care vara este uscat, apoi cu apă brazda în faza de înflorire în devenire și o dată la fiecare 8-10 zile. La o înălțime de 15-20 cm pulverizați napasta răsad (5 g de sulfat de cupru în 10 litri de apă). Double treat humate plantare de sodiu (1 lingura. L. 5 L de apă).

Prima dată - la înălțimea de topuri 10 cm, iar al doilea - în timpul devenire. Toate muguri, cu excepția controlului, am tăiat astfel încât cartofii nu consuma energie pe flori și fructe de pădure. În timpul înmugurirea și înflorire sub fiecare tufiș se toarnă 5 litri de soluție nutritivă (10 l apă 1 lingura. L. de sulfat de potasiu și 1 cană de cenușă de lemn).

15-20 de zile înainte de recoltarea vîrfurile prin pulverizare perfuziei (la 10 l apă 200 g de superfosfat, 2-3 ore). Debit 6-10 l per sută. Când curățarea este de săptămână pentru a cosi înălțimea tijei topuri de 10-12 cm sau se presară soluția de cinci la suta din sulfat de cupru (50 g în apă 10 litri). Aceasta accelerează coacerea cartofilor.

Timp de trei ani am testat 23 de soiuri, dintre care cele mai bune recolta din Zhigulevsky, Vineta, suveniruri rusești, resurse, Lorch, Nikulinskiy și Talisman. Pentru mai multe informații referitoare la soiurile de cartofi pot fi citite aici

soiuri de cartofi

devreme

  • Zhukovsky timpurie
  • Vineta
  • Zhiguli
  • noroc
  • Red Scarlet
  • rățușcă

Mediu timpuriu

  • suveniruri rusă
  • Svitanok Kiev
  • cardinal

mijlocul

  • Lorch
  • albastru
  • resursă
  • mascotă

srednepozdnie

  • Nikulinskiy
Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru