rum.herbefe.ru

Cultivarea prune în zona Vladimir: varietatea și îngrijirea

Plum: mare, dulce, aromat și frumos - de plantare și îngrijire

Despre noi prune puțin scris. Ciudat! Este de cumpărare de peste mări -Beautiful, la fel ca în imagine, și complet lipsit de miros și gust? În general, dacă doriți să se bucure de două ori pe an (în timpul înfloririi și la recoltare), să ia act de această scrisoare detaliată.

Ghid pentru soiurile de prune

În 1985 am cumpărat un soiuri de prune Ochakovskaya galben, care inițial săraci a crescut în mod sistematic congela de iarnă. Până la începutul anilor '90, ea încă a adaptat și a mulțumit prima recoltă. Foarte bine stabilit arbori din acest soi altoit pe damson răsad. Ei vin repede rodi, nu a existat trunchi podoprevany și a oprit înghețarea de ramuri. Până în prezent, întreaga familie sa bucurat de fructe de mare ei, în formă de pară de chihlimbar de culoare galbenă și un gust excelent dulce. Piatra este bine separat.


Link cu conținut similar: Prune în suburbii - în creștere


În 1995, am cumpărat un butași de prune albastru ou și să fie vaccinate în coroana damson. Aspectul precoce al soiurilor de fructe au fost, vysokozimostoykim și rezistente la boli. Fructele sunt mari, aproximativ 30 g de culoare albastru-violet cu floare puternică. Cărnos excelent gust, acru-dulce. copac Srednerosloe cu o coroana rotunjite. Shtamb podoprevaniyu rezistente, rodirea anual. Ulterior, am constatat că răsadul soiul nu dă răsaduri de rădăcină, care am fost foarte multumit. Mai târziu am devenit răsaduri ei de prune cireș eficacității vaccinului, caise, nectarine, și alte soiuri de prune. Începând cu anul 2000, oferă anual un bogat recolta de prune galben mai târziu, marca nu a știut. Fructele de circa 20 g, galben, cu o cantitate mică de puncte violet. Când pe deplin coapte acestea sunt parfumate, un gust excelent desert. Piatra este bine separat.

Din 2008, oferă anual fructe mari (aproximativ 30 grame) de culoare visiniu închis cu o floare de ceară albăstruie Eurasia-21 grade. Carnea lor este suculent, cărnoase, bun gust acru-dulce. Grad vysokozimostoyky, productiv, a intrat in fructificare în al 4-lea an. gust de fructe bun din prune Centrul Expozițional cadou, Record. Pe notele mele de testare Dimineața, Stanley, frumusete Volzhskaya.

O atenție deosebită este acordată doresc prune soiuri chinezești, care sunt decorarea gradinii în perioada de înflorire, iar la momentul coacerii fructelor. Primul loc I dau soiul chinezesc reaprinde, care are rezistenta mare, rezistente la boli și skoroploden oferă cu generozitate randamente abundente. fructe Elegant - mare, aproximativ 30 de grame, deoarece au fost împărțite în două părți, de culoare galben-roz cu fard purpuriu ușor coborât. Carnea este de culoare galben-chihlimbar, foarte suculent, licitație, dulce gust excelent. Bone in forma de caise, bine separate.

Este ca și soi Alenka, fructele din care cantaresc o medie de 35-50 g, de culoare roșu închis cu fard violet și floare de ceară puternice, bine păstrate într-un loc răcoros. Carnea este de culoare crem, gelificare, altele decât gust acru-dulce, os este separat un pic mai rău. Dar Varietatea Hardy de iarnă, aspect cu randament ridicat, timpuriu, rezistent la boli.

Nu sunt inferioare el și frumusețe Manciuriei. mare (aproximativ 28 g) fructele sale sunt de culoare roșu-purpuriu, cu un strat de ceară puternică are un gust excelent acru-dulce. Sort ele însele au aratat aparitia precoce, vysokozimostoykim, rezistente la boli și de mare randament. slaboroslyh din lemn. Rezultate bune sunt afișate și Burbank. Mare, aproximativ 30 g de fruct galben cu un fard de obraz, gust desert. Grad apariția timpurie a fructelor, vysokozimostoyky, rezistente la boli, cu randament ridicat.

Un decor real al grădinii a devenit un chinez soiuri de prune de caise, fructe de mare, care, la fel ca caise, tencuite complet toate ramurile. Galben-roz, cu strălucire liliac și puternice fructe de acoperire ceroase, o medie de 25-35 g, gust parfumat, foarte bun acru-dulce. Fructele sunt constituite din cel puțin doi lobi, exterior similar cu caise. Piatra este bine separat.

La soiurile de testare Svetlana, Aspectul timpurie a fructelor, Timoshka. Foarte fericit cu nectarine Tema, care dă roade în 2010. Rozovokrasnogo fructele cu o greutate de aproximativ 25 g, cărnoase, suculente și aromate, gust foarte bun desert. Grad apariția timpurie a fructelor, cu randament ridicat, rezistent la boli si Hardy iarna destul.

recoltare Încântat și nectarine rubin. Grad aspect mai devreme, ca imediat urmatoare vaccinare ani îndoit sub greutatea culturii. Fructele sunt mari, aproximativ 35 g, de culoare roșu-roșu, cu un fard mov, și un strat de ceară albăstruie. Carnea este de culoarea chihlimbarului, suculent, desert gust bun. Bone in forma de caise, mici, bine separate. grad Vysokozimostoyky, rezistente la boli, cu randamente ridicate și de îngheț. În 2013, nectarine Ruby și Tema Ei au dat randamente excelente, în ciuda faptului că culoarea a intrat sub înghețarea noapte la -15 °.


A se vedea, de asemenea: prune hibrid rusesc sau prune cireșe - soiuri și îngrijire


prune plantare



Am scufunda la rasa îmbunătățită kopulirovkoy și împărțită în răsaduri de prune și Damson soiuri de iarnă rezistente locale rezistente la podoprevaniyu. Vaccinări face la o înălțime de 10 până la 20 cm de la sol. La sfârșitul lunii mai, banda adeziva este slăbit că nu a existat nici o îngustare Tulpini, apoi, la sfârșitul lunii iunie închiriate în întregime. Am planta o prună pe loc însorit sublimă, deoarece ea nu-i place solurile acide cu apele subterane de mică adâncime.

Am să acorde o atenție la fel de sol.

Dacă e greu, lut, apoi se adaugă nisip găleată groapă de aterizare pentru imprecizie. În cazul în care solul este nisipos, se adaugă o găleată de lut, astfel încât atunci când udare reține mai mult de umiditate.

Plum: de la plantare la recoltare

Când prune plantarea să sape o groapă dimensiuni 50x50x50 cm, care a pus două găleți humus polvedra dolomita, cenusa quart, sticla de superfosfat și sulfat de potasiu, și toate lopata bine. Fac movilă, care a pus rădăcinile de răsad și îndreptați sol fertil stropită pentru a îngropa gât rădăcină 2-3 cm. In jurul răsaduri face udare gaura de rază de 30 cm, care se toarnă lent la 5 găleți de apă. În termen de o lună, susțin solul umed, udarea periodic pentru transplant prins imediat.

In timpul verii, îngrijirea se reduce la îndepărtarea buruienilor și afânarea solului și udare (vremii). La sfârșitul lunii martie și începutul lunii aprilie, înainte de fluxul de seva, petrece o taiere sanitare si coroane reduse de arbori, urmat de vindecare chit smoală grădină sau vopsea de ulei pe ulei de uscare naturală.

B începutul lunii aprilie toate noastre grădină prune spray-uri cu soț sulfat de cupru sau o soluție de 3% din Bordeaux lichid (pentru prevenirea bolilor) și sulfat de fier (din mușchi și licheni).

De asemenea, primăvară copaci maturi în rinichi umflare înainte și după înflorire să stropească (conform instrucțiunilor) preparate de la dăunători grădină. Pe trunchiuri chiuveta în cazul în care iarba obkashivaem, a pus pe sticle de plastic, se taie pe lungime, fără fund și fără gât, nu deteriora în mod accidental coaja tulpinile. pruni înainte de înflorire neapărat udă abundent, iar în iunie se combină cu fertilizarea gunoi de grajd lichid de irigare (1:10) suplimentat cu 1 cană de cenușă.

În timpul verii, cu apariția de afide pe noi prune de creștere cheltui pulverizare extract de rostopască și usturoi, cu adăugarea a două picături de fum lichid. O dată în trei ani, în septembrie, în raza coroanei maruntita dolomita găleată și un pahar de superfosfat și sulfat de potasiu, urmată de slăbirea solului.


Link cu conținut similar: Sortare prune Rusă (prune cireșe) Lama - descriere și fotografii


La începutul lunii octombrie, îmi petrec vlagozaryadny de udare pre-iarna. La sfârșitul lunii octombrie și începutul lui vopsea de primăvară umbrire alb pe trunchiuri de soluție de var cu adaos de sulfat de cupru și 1 cană de lapte pentru a îmbunătăți lipicioasă. În noiembrie, pentru a pune pe trunchiurile-mi cateva crengute de molid lapnika pentru a îmbunătăți ventilația, în apropierea trunchiului în timpul iernii din crusta podoprevaniya.

soiuri de prune: fotografie

1. Nectarine rubin. 2. Alenka. 3. Eurasia 21,4. Galben. 6. Peresvet.7 5.Manchzhurskaya frumusete. Caise. albastru 8.Yaichnaya. 9.Toma

© regiunea Vera Okhotnikova Vladimir. (Kanabevo)

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru