rum.herbefe.ru

Struguri: tunel spalier și iarna uscat (foto)

Shelter (secreție) de struguri pentru hibernare

Toți vecinii mei după mai multe încercări de a crește struguri în cele din urmă a abandonat cazul. Întrebările mele despre toate respectă aceleași criterii: da bine este ascuns de la rece, apoi deschideți - Mayat unul. Nu pentru noi toți, alte lucruri care lipsesc&# 8230;

Da, adăpostirea struguri - nu chiar o chestiune simplă.

Cu toate acestea, în cele mai multe cazuri, în regiunile de nord și de sud a strugurilor, în prezent adăpostind metoda uscată, în care vița de vie poate respira liber de aer, dar nu se udă și nu preyut. Strugurii pentru că într-adevăr nu constituie o amenințare la îngheț și dezgheț, în care doar se întâmplă de amortizare-off de rinichi de umezeala (mai multe despre acest lucru în articolul "Acoperirea strugurilor“.

Opțiuni pentru o astfel de iarnă „uscat“ există o mare varietate. Sunt convins că, dacă selectați unul care se potrivește experiența și cunoștințele grădinarul, și apoi aduceți-l în minte, în conformitate cu particularitățile climatului local, plantele care adăpostesc iarna devenit un lucru obișnuit pentru mai multe ore.

Și strugurii, după care va necesita timp și atenție este mult mai mică decât alte culturi horticole obișnuite.

Personal, cresc un struguri care acoperă din anul 1998, iar în tot acest timp se aplică numai iernare proces uscat. A încercat diferite opțiuni, dar sa oprit ca urmare a doua, care se numește în mod convențional fixe și temporare.

tapiserie speciale folosite, pilonul principal al care a fost betonate pe un loc permanent. In interior au pus un cadru de țevi metalice de diferite diametre. Dimensiunile sale depind în principal de mărimea bucșei, și metoda de formare. Partea de jos a cadrului pentru șuruburile cremalieră, astfel încât să poată fi stabilite, dacă este necesar înainte sau înapoi direct pe sol (foto 1).

O parte superioară a unui fir moale, toate înregistrate la același rack de bază, care a păstrat rama în poziție verticală. În jurul perimetrului cadrului prin găuri forate prin fiecare 10-15 cm. După ce au ratat sârmă de 2-3 mm grosime, și am primit o grilă, care cu ajutorul unor cârlige de la un fir plasat crengi și lăstari tineri în timpul verii.

În toamnă, după tăiere viță de vie pentru a colecta o grămadă de ambalaj a materialului de acoperire, legat cu sfoară și un cârlig PIN-ul la sol, care au fost stabilite anterior pe placa de spuma, plantele nu ating solul.

Este clar că, în acest caz, am omite rama de pe teren și în colțurile anexați cărămizi. Important în acest exemplu de realizare, acoperirea - oferă un acoperiș solid deasupra viță de vie, deoarece în stratul de zăpadă iarna putem ajunge la un metru grosime. Materialul pentru acoperiș poate servi ca material plastic, policarbonat, linoleum - nu numai material pentru acoperișuri, care este zero temperaturi ușor de spart (și într-adevăr este incomod în funcțiune).


A se vedea, de asemenea: Grija pentru struguri afectați de îngheț


foi tăiate din aceste materiale dimensiuni relevante stabilite pe un cadru cu o grilă. Așa că ei nu sunt împinse, am repara cârligele lor.

Dar asta nu e tot.

Filmul rezultat de acoperire acoperiș, astfel încât muchia din față poate fi lipita sub cadru și partea din spate a culcat pe pământ cu rezervă de 10-15 cm (foto 2).

Acest teren am tăiat și înfășurați în jurul valorii de rafturi din interiorul adăpostului, iar partea de capăt agățat al filmului se ridică în sus și presează barele metalice. De ce nu închide adăpostul peretelui lateral? O ventilație -Nu face accidental prima literă a spus că strugurii trebuie să respire aer curat și sudoare în acest proces.

O parte din bare stabilite pe partea de sus a filmului, în care sunt deținute să-l de vânt, și de a crea o rezistență suplimentară în timpul unei căderi masive de zăpadă. Filmul cel mai practic pentru acest scop este un balon cu două straturi, pe care l-am servit pentru mai mult de 10 ani.

Acesta este vândut în magazinele de hardware, sau aruncate în containere ca materialul de ambalare în jurul marilor magazine de mobila (foto 3).



Odată cu debutul rezistent la îngheț, atunci când solul se usuca (pentru noi acest lucru este sfârșitul lunii octombrie - începutul lunii noiembrie), un film de pe partea este adesea omisă și PIN-ul de blocare.

Mai multe legări complexe nu sunt necesare, deoarece zăpada este de încredere marginile presoare ale filmului.

În primăvara (la sfârșitul lunii aprilie-începutul lunii martie), capete sunt libere de zăpadă - din nou, pentru ventilație. La începutul lunii mai, adăpost să înțeleagă. tije de metal ordonat și de a folosi vara ca suport pentru arbuști fructiferi și flori înalte. Film, spumă de plastic și post pe raft până toamna viitoare. Perioada de timp este lăsat în poziție orizontală, în caz de îngheț. În cazul în care viță de vie meteo distribuite în cele din urmă pe un spalier de fixare cârlige.

Distribuția de viță de vie pe un spalier în primăvara devreme - un mare risc. Nu există nici o garanție că în luna mai sau chiar la începutul lunii iunie, nu se va îngheț.

caz recules în cazul în care, în cele 20 de zile din luna mai nins și a petrecut două zile cu geruri de noapte la -2-3 °. Apoi, viță de vie cu

mugurii înfloriți au fost salvate doar din cauza unui spalier cu cadre mobile, care imediat am coborât și izolate. Vine apoi transferat în condiții de siguranță acest test neașteptat. Astfel, împletiturii cu cadru mobil poate fi numit pe orice vreme: oferă posibilitatea de a fi gata la capriciile vremii.

Iernat opțiuni temporare struguri chiar mai ușor și necesită mai puțin material. Se realizează ca un tunel temporar (Imaginea 4). Pentru arc său necesar de asamblare de la un diametru de sârmă de 5-10 mm, izolație, vândute în toate hozmagazinah și universal cu două straturi folie cu bule deja menționat.


A se vedea, de asemenea: struguri de Nord pentru Moscova și Rusia Centrală


În toamnă, după tăierea viță de vie se adună într-un coc, am înfășurați de izolare și fixare a firului în vrac. Beam pus pe spumă și, dacă este necesar, PIN-ul de un cârlig la sol. De-a lungul întregii lungimi grinzi, la fiecare 50 cm, pentru a stabili arc, lipit capetele lor în sol la o adâncime de 15-20 cm.

Principalul lucru - pentru a asigura rezistența tunelului. În acest scop, pe partea de sus a arcurilor I Lay sârmă laminată din întreaga lungime a grinzii și fixați-l cu sârmă de cupru.

Aceste sisteme de încălzire cu arc stivă și prishpilivayut. Acesta servește ca un cadru al tunelului și oferă o rezistență suplimentară.

I acoperă apoi întreaga structură superioară a bulei de film bistrat, dimensiunea pe care ar trebui să fie de 50 cm mai lung la capetele tunelului, iar marginile longitudinale trebuie să se afle pe sol, cu un stoc de 10-15 cm.

Am ultima întreaga lungime a construcției să se îndoaie spre interior și remediez pe partea de sus a arcurilor de vânt. Capetele tunelului părăsi temporar deschise pentru ventilație. Odată cu debutul temperaturi negative permanente (sub -3 °) de film buckled spre interior, de închidere gaura.

La începutul primăverii capetele deschise tunel, și cu debutul temperaturilor pozitive constante l demontați parțial. material de acoperire Tidy pentru depozitare și arc peste vița de vie să părăsească temporar în caz de îngheț. În condiții meteorologice favorabile vițele sunt plasate pe spalier.

Astfel de tuneluri temporare sunt adecvate pentru acoperirea nu numai struguri, dar, de asemenea, trandafiri. Dacă grădina folosind câteva dintre aceste tuneluri, este mai bine să facă marcare (vopsea) Arcele și filme pentru fiecare tunel, astfel încât să nu „îngroape“ ei.

Știu că pentru ceea ce și nu petrec prea mult timp pe asamblarea lor, adăpostind și apoi dehiscență, strugurii nu este o povară, ci o bucurie.

V. Khudyakov. Nijni Novgorod

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru