rum.herbefe.ru

Dulce piper - câteva sfaturi practice despre creștere

Ardei dulci - plantare, îngrijirea și cultivarea

Germeni - o garanție a succesului

Vreau să spun despre tehnicile sale agricole, care îmi permite să randamente ridicate în mod constant, indiferent de capriciile vremii. Pentru toți acești ani am încercat mai multe soiuri, cumpara elemente noi, ceva de a alege de la ei.

Cu toate acestea, se acordă preferință favorit - Ivanhoe, este foarte timpurie, srednerosloe plantelor, compact, polushtambovoe. Fructele au formă conică, netedă, cu pereți groși, cântărind 100 până la 150 g, iar unele ajunge la 200 g Foarte aromat, frumos, identic aliniate. Pe piață sunt în mare a cererii. Această tulpină este mai rezistent la boli.

În primul rând, succesul este garantat răsaduri de calitate.

Gatesc sol-amestec de humus, teren gazon și nisip grosier (3: 3: 1). O galeata de amestec se adaugă un pahar de cenușă de lemn. Seminte primesc proaspete - anul trecut, tratat cu atenție timp de 20 minute cu o soluție puternică de permanganat de potasiu la o temperatură de 20-25 °, apoi se spală bine cu apă, întotdeauna germinat prin extinderea lor pe un șervețel umed și transformându-l într-o rolă de 2 zile la 25 de funcționare 30 °.

Semințe de germinativ sunt prevăzute incipient în rânduri cu forcepsul în godeuri la o adâncime de 5 mm, distanța dintre ryadochkami părăsi 4 cm și între plante - 1-2 cm, cutie răsad puse într-o pungă de plastic și se pune într-un loc cald. După 4-6 zile, există prietenos muguri, apoi le sta în locul cel mai aprins, dosvechivayu dimineața și seara, timp de 2-3 ore, astfel că plantele nu sunt întinse, temperatura scade la 17-18 °. Apa numai apa calda si proteja de fungicid la înnegrire (cenușă ineficientă în acest caz). O lună mai târziu răsaduri scufunda în pungi de polietilenă (făcute special) și de unică folosință (mensure puncție fund locations stud fierbinte 2-3). Teren pentru cules a lua fertil, precum și pentru plantarea în cutii. Când răsadurile să prindă rădăcini, prima dată fertiliza îngrășământ conform instrucțiunilor, se repetă în 10-12 zile.

Răsaduri ar trebui să bune, picioare puternice, unele sunt deja înmugurit. Zilele 10 și călește de pat.

Subtilități de aterizare și decolare

Cand pericolul de inghet a trecut răsaduri sunt plantate într-un loc fix. Atunci când aterizare pus în fiecare godeu 1-2 linguri. l. nitrophosphate, amestecarea acesteia cu grijă cu solul. Am menține o distanță între 40 cm între rânduri. - 50 cm Înainte de plantare cupe cu piper, nu apa, iese cu ușurință cu o bucată de teren, nu leza sistemul de rădăcină, dar imediat după aterizare udă abundent.



Trebuie să ne amintim că piper este adesea bolnav atunci când transplantare supraviețuiește slab în noua locație în cazul în care deteriora radacinile.

Peppers este foarte exigent asupra fertilității solului. Heavy, argilă și aciditate ridicată a solului nu este potrivit pentru cultivarea acestei culturi. Principalul lucru - nu îngropa aterizare piper sub guler rădăcină (frunzele de frontieră semidolnyh), are ca rezultat o întârziere prelungită în creștere.

În locul său ardeii nu mai devreme de patru ani a reveni. În caz contrar, să evite boala și degradare.

Ardei iute și răspund bine la îngrășăminte. Înainte de începutul de fructe care au nevoie de îngrășăminte cu azot, care accelerează dezvoltarea și formarea organelor vegetative, precum și sistemul de rădăcină, dar nu uita - excesul de azot este în creștere în mod activ masa verde în detrimentul fructoase. Dar, în formarea și maturarea fructelor au nevoie de fosfor. În mod regulat udat la rădăcini.

Cand caldura recomanda udare frecvente cu ajutorul unui pansament cu excremente de păsări. Acesta este un îngrășământ valoros, care combina elemente ale puterii principale: azot, fosfor, potasiu, și cu deficit de calciu. După fermentare săptămâna a fost diluată cu apă (1:10) și am face fiecare plantă sub 0,5 litri de soluție nutritivă. După 10-12 zile, repet. Și eu prefer mulcire între rânduri. Mulci bine proteja solul de la uscare, supraîncălzire și suprarăcirii în timpul zilei pe timp de noapte, nu crește buruieni.

Deoarece mulci organic poate fi orice plante tăiate de buruieni (în mod natural, fără semințe), și o formă conică ușor uscată de gazon de iarbă, paie, frunze, compost. Strat trebuie să fie de cel puțin 5-8 cm, se actualizează o dată pe lună.

Fructele de foarfece trage piper recomanda, de exemplu, tăiat. Eu fac acest lucru în mod regulat, nu perederzhivaya de fructe coapte. În acest caz, fructele imature sunt mai multe substante nutritive, planta nu reseteaza ovar nu consuma energie asupra maturării semințelor și dă un randament maxim.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru