rum.herbefe.ru

Căpșuni în regiunea Iaroslavl - varietatea și lupta împotriva Botrytis

Cultivarea plantelor de căpșun din regiunea Yaroslavl - plantare și îngrijire

Păstrare plantarea acestei culturi de boli si bibelouri vreme nu -problem atât de simplu. Dar este greu de realizat. Dacă doriți, puteți avea primăvara devreme pentru a gusta fructe de padure parfumate!

Lupta împotriva mucegaiului cenușiu în căpșuni

Iubirea mea specială - căpșuni.

De aceea, o astfel de placere pentru a citi întotdeauna articolele de pe acest boabe delicios, parfumat și util. Am decis să împartă o parte din experiența lor. Voi începe cu lucrurile neplăcute. Deci, mai ales în practicile agricole ale acestei culturi ma supara mucegai gri pe boabe, intermitent ca wildfire. Poate fi ochi închis, supraveghind umiditatea în paturi și exact cum o farmacie, verificarea de udare, dar dintr-o dată ploile coboară, iar boala este deja acolo.

Am început să caute o cale de ieșire. In primavara anului trecut, a decis să facă recolta căpșuni pentru a da mai devreme, înainte de ploile, în a doua jumătate a lunii iunie. În acest scop, în luna aprilie, zăpadă, pus pe paturile de arc de sârmă și fixați-le cu ajutorul unor cuie materiale de acoperire. Într-adevăr, pământul încălzit mult mai repede decât cei fără adăpost, arbuști decongelat și având în vedere posibilitatea de a le procesa (elimina frunzele vechi) mai devreme decât de obicei. Apoi am hrănit de planta NPK (1 lingura. L. 10 litri de apă, și apoi într-o jumătate de litru din această soluție a fost turnată în fiecare tufiș).

Incantati ca caldura timpurie și hrănire zemlyanichka a emis mele frunze noi, a început să se formeze o nouă mustață.

Acum este timpul pentru lupta preventivă împotriva mucegaiului cenușiu și dăunătorilor: fungicide și insecticide prelucrate aterizare larg de acțiune. Culoar adormit ace de pin. Înainte de înflorire (în faza de înmugurire) a dat fertiliza plante doilea - o soluție de gunoi de grajd de pui amestecat cu cenușă.

Mulți cred că este necesar să scadă gunoi de grajd de căpșuni adormit - și recolta este garantată. Nu este un pic de ea: de la astfel de arbuști tratează încep îngrășa, și ei rapid și să crească luxuriantly frunze. Dar pedunculi formate, dimpotrivă, mici, și din această cultură este redus în mod semnificativ. De aceea, este important să nu supraalimenta Berry parfumat. Și apoi cu bălegar de colectare fructe de pădure neplăcute. Mult mai igienic se combină cu irigare (sau după ploaie) pansament în cazul în care este posibil să se folosească de perfuzie și urzici și macerate pâine fermentate.

Asta Berry mea a crescut și a înflorit sub arcade împreună. Ploile cu moderatie, iar materialul de acoperire nu interferează cu biroul ceresc pentru a uda paturi. Dar, de îndată ce meteorologii au prezis pentru a doua jumătate a precipitatiilor iunie, am schimbat la filmul de acoperire pentru boabe maturate fără hidrică. Ca rezultat al tuturor eforturilor mele, am adunat o recoltă bogată cu două săptămâni mai devreme. Fructe de padure sunt mari, parfumate și botrytis aproape niciodată să apară.


A se vedea, de asemenea: căpșuni de plantare de toamnă


Soiuri de căpșuni pentru regiunea Iaroslavl



Și acum despre notele. Îmi place să experimenteze și să crească elemente noi. In primavara anului trecut am cumparat un crescător devreme Fleur și Gariguetta, Mediu timpuriu Sarah Marshall și, și, mai târziu Izauru și Maestro remontant. Și, deși acestea sunt, după cum spun ei, au venit la curte și m-au mulțumit cu randamentul său și aroma Berry, în special doresc să subliniez două dintre ele.

Mai întâi de toate, este Fleur (foto 1). Ce este el atât de entuziasmat despre mine?

În primul rând, acest lucru surprinzător de căpșuni devreme începe să înflorească (floarea codițe în picioare ei și lung) și, respectiv, să dea roade. Mai mult decât atât, fructele se coc în cantități mari, astfel încât recolta a trebuit să fie colectate în fiecare zi, maxim - la fiecare două zile. În al doilea rând, Fleur este foarte convenabil și rapid pentru a colecta fructe coapte. Fructe de padure sunt mari în sine, roșu închis, gros și aceeași dimensiune. Forma - alungite-conic. La depozitarea păstra luciul si, de transport bine tolerat bătut vreme.

Si cel mai important - acest soi este rezistent la făinare și este rezistent la ploaie prelungită. În plus, mustati Fleur cresc rapid și a lansat aproape o jumătate de metru, ceea ce face posibil să se propage planta într-un timp scurt.

Ei bine, a doua favorita mea - Maestro (foto 2). Acest nou grad de selecție francez de zi neutru. , Coacere timpurie medie cu randament ridicat, cu boabe mari de formă conică, frumos de culoare roșu aprins. Ele sunt foarte gustoase, suculent, cu un conținut ridicat de zahăr, gros. Greutatea medie a păstăi la '32 tufișurile Maestro puternic, dar compact. Datorită unui sistem radicular puternic este bine tolerat de căldură și secetă, și au o bună rezistență la boli.

Această varietate face posibilă pentru a recolta de la sfârșitul lunii mai până la sfârșitul lunii octombrie, în condițiile de câmp deschis. Mai mult decât atât, randamentul este întotdeauna ridicat și regulate. Într-un fructoase val în condiții de cultivare favorabile poate oferi până la 500 g de boabe de calitate excelentă. Ei bine, polenizate în toate condițiile. Maestro cum ar fi Fleur dă mustață rapid, deja cu vârful ascuțit, pe care am tăiat și transplantat într-o nouă locație, aproape toată vara. Iar principalele tufișuri fructifere nu este reflectată.

Dar nu e toate experimentele mele în sezonul trecut. Am vrut să savurez Maestro de iarnă și fructe de pădure proaspete. De aceea am transplantat un singur Bush într-un vas și se aduce la casa. În timpul iernii, este adevărat, este în mod clar nu este suficient lumii: el a dat o floare în decembrie, dar nu și maturate Berry. Dar eu nu am renunțat.


A se vedea, de asemenea: Calendarul de îngrijire de căpșuni - căpșuni


lămpi cu LED-uri Achiziționat în mod specific pentru plante (cu capacul de obicei), înșurubați în lampă de masă și a început dosvechivat Bush mea, fără a uita udat în mod regulat și hrana pentru cenușă de apă zăpadă și îngrășăminte complexe. Și la sfârșitul lunii februarie, a emis Maestro tulpini de flori abundente, iar el a început o în cele din urmă fructe de padure. Un 8 martie cu aroma de capsuni mi-a prezentat un cadou! Vara transplantată regrown mustața într-o seră pentru a recolta fructe de pădure până la îngheț-mi te rog.

© Autor :. Sofia Stolbunova n Volga Yaroslavl regiune.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru