rum.herbefe.ru

Molid albastru din semințe - în creștere

Cum să crească un molid albastru de la lovituri - propagarea semințelor

La cei 15 de acri și are o grădină și o grădină de legume. Îmi place să crească legume și flori, în special din semințe. La urma urmei, cum este mare atunci când de la un mic „pete“ încorporate în sol, există ceva gustos, sănătos și frumos.

Ei bine, am venit la povestea frumuseții (și util prea). mândria mea privată - cultivate din semințe de molid albastru.

Pe tot parcursul anului, decorează zona mea suburbană, ceea ce face cea mai evidentă în horticultură noastre.

Cea mai mare dintre aceste frumuseti spinoase (înălțimea de mai mult de șapte metri), în creștere chiar în fața casei, ca și în cazul în care crearea unui spațiu de recreere verde. Du-te afară pe verandă, în dimineața, uita-te okinesh este un miracol vesnic verde, inhaleze profund și cu adevărat uimitor revigorant miros de pin, și odată ce există vigoare în organism, starea de spirit și așa începe doar sub formă de rulouri.

Și este, în orice vreme! Lăstarii cresc înapoi atât a mâncat întotdeauna frumos, pufos si moale. Trecerea de acesta, și vreau să mângâi mâna acestor ramuri. Și atunci când există umflaturi rosiatice luminoase, decorare de vârful capului, apoi, în general, sentimentul de spirele de carnaval.

Cu conuri, de altfel, totul a început. în urmă cu 30 de ani, cu fetița în toamnă o dată ne-am dus la Moscova - am decis show-ul nostru de capital. Desigur, ne-am dus la Piața Roșie. Și acolo lângă perete crește molid albastru minunat.

Alinochka a mea a fost prima dată când am văzut acești copaci uimitoare și bucurie s-au grabit pentru a colecta conuri situate sub ele. Le-am adus acasă ca suvenir. Little nu știu că acest suvenir va fi cel mai bun în viața mea.


A se vedea, de asemenea: pom de Crăciun într-o oală


molid albastru din semințe

Când mugurii uscat, au început să cadă din semințe. Și aici avem fiica mea a avut o idee: „Ce s-ar întâmpla dacă au pus“ De dragul de interes și le-au plantat într-un ghiveci de flori. După ceva timp răsadurile ies din ouă împreună și au început să crească.

Apoi am fost doar un grădinar începător, experiența de a crește aceste firimituri eu nu.

Îngrijire răsaduri de molid albastru



Prin urmare, ține tot nu am putut răsaduri supraviețuit, probabil hardiest.

Apoi, în acei ani timpurii și dificile în vânzare au fost primite răsaduri cum ar fi conifere. Și când am ajuns site-ul meu, am ajuns la arborii crescuți de Crăciun (ei au fost în creștere doar 3-5 cm) la primul bine făcut personal un pat.

Acum știu deja că eclozat rostochku molid albastru nu are nevoie să fie udat așa cum am făcut-o apoi în necunoștință, și se pulverizează. Și în mod regulat, asigurând uniformă și umiditate constantă în țara recipient. Apropo, pe teren.


Link cu conținut similar: Grădinărit molid sau pin, brad, arborvitae și ienuperi, în loc de un pom de Crăciun pentru Anul Nou


plantarea semințelor de molid albastru

Pentru plantarea semințelor de molid albastru mai bine să se utilizeze un amestec de turbă cu îngrășăminte (5-6 kg 1 lingura. L. Ammophoska și pudra de calcar). Un container după plantare cu semințe pentru un timp poate acoperi film.

Timpul trece repede, fiica mea a crescut, și are un fiu, nepoata mea Vania. Dar, pe site-ul meu mândriți trei magnific copac albastru de Crăciun. Amintirea acelei călătorii, despre tinerețea mea, despre viața provocările pe care am biruit. Este o amintire pentru viață! Și acum fiica mea poate vorbi cu fiul său mic, cum ar fi vârsta lui, după ce a luat un con de brad, mic de semințe pus povestea unei vieți.

Vecinii de la cabana, de asemenea, au acum un pom de Crăciun albastru achiziționat de la o pepinieră. Dar toată lumea din cartier uimit cum am reușit, fără cunoștințele și experiența de a crește din semințele de molid în sine, dar totuși, cum se spune, a luat literalmente sub picioarele lor. Acum încă mai am cresc și două cu cinci picioare cedru pin.

Când să planteze arahide, gândi cedrii cresc. În primul rând, chiar și un pic supărat când am văzut în schimb comun la prima vedere, pin. Și abia recent am aflat că nuci de pin dau pini cedru și cedrii cresc foarte diferite pe umflaturi. Chiar și cedrii sunt în curs de dezvoltare mult mai lent decât pin cedru. frumusețea mea este dată în creștere anuală de 40-50 cm.

Și să nuci de la ei nu pot să aștept, atât de frumos să crească un copac și lasă memoria urmașilor lor.

© Autor: Tatyana Semenovskaya St. Petersburg

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru