rum.herbefe.ru

Îngrășăminte grădină, Var grădină și tratarea pere

Tratamentul bolii pere și utilizarea de gradina Vara

Din cauza schimbărilor climatice din ultimii ani au fost rece, cu un arc umed, înghețuri mai, cottagers și a creat o mulțime de probleme pe care am întâlnit din nou în 2013 și nu au fost încă pe deplin scăpa de această zi. Așa că vreau să-ți spun cum animalele mele de companie - piatră și pomi fructiferi semințoase (și acolo am 23) - ostatici au devenit în VARA grădină (bine, cel puțin nu toate).

Potrivit grădinar calendaristic în 2013, în luna martie, toate lucrările au fost efectuate în perioada: trunchiuri de primăvară Ceruza și ramuri scheletice de tăiere a acestora, întinerirea copacilor, curățarea, dezinfectarea locurilor de tăiere și uscare chit cu smoală. L-am cumpărat de la un magazin de grădină. Acesta este indicat pe etichetă, că grădina Var - pin, negru, moale, adevăr, înainte de a mă producea o eu, și am, o culoare de lumină au, dar atunci când se lucrează fără probleme cu ea, totul a fost bine.

Și aici vin vara fierbinte, termometrul de pe teren a arătat 53 °, scoarța de ramurile tinere, care nu au fost acoperite în totalitate de frunze de la căldură intensă devine roșu (arde), apoi merge în negru, iar la capetele ramuri din scoarță de soare începând umfle. Deoarece acestea au fost acoperite cu smoală neagră!

După ce a descoperit acest lucru, am fost șocat. A fost necesar să ia urgent măsuri de urgență - pentru a goli coaja necrotică, crengi tăiate capete pentru stratul viu și apoi curățat și dezinfectat soluție sulfat imediat feros (1 lingura la 1 litru de apă ..) Cu o perie pentru a dezinfecta lemnul de boli fungice. După uscare, zonele cu probleme de vopsea vopsit alb. Vopseaua ea se produce: cretă ulei + uscare naturală.

vopsea albă reflectă razele soarelui, iar rana bine și rapid năpădită de buruieni. Acest lucru mi-am petrecut seara, iar dacă nu aveți timp, bandajarea zonele cu probleme Agrostofe alb și legat cu sfoară.


Link cu conținut similar: Alegerea o varietate de pere (foto și descriere)


Cum de a vindeca o para

În acest an promite să fie fructuos, dar, așa cum se spune, Dumnezeu îi ajută pe cei care se ajută singuri. Și am început să cumpere și colectarea de materiale de lucru, instrument de gătit. Da, clima sa schimbat foarte mult, ploios de primăvară și rece, cu înghețurile din luna mai, așa că 2014 a fost aproape nici un rod, deși de vară a fost foarte cald. Ecologie rea în matrice suburbane, dar plin de site-uri abandonate, perdelelor nu sunt prelucrate, copacii morți vechi nu sunt tăiate în jos, și, ca rezultat, a existat o mulțime de ciuperci și licheni copaci bolnavi și morți din, ale căror spori sunt transportate de vânt, păsări, infectarea nu numai copaci și arbuști, dar, de asemenea, teren.

Foto 1 se vede clar lemnul lipsă, și în spatele lui, și altele. După cum spune proverbul: oamenii trăiesc, și copacii mor în picioare. Că nu a existat nici o boala, este necesar să se efectueze un complex de lucrări de mai sus.

Fotografie 2 pozdneosennyaya foarte Harvest în vârstă de 28 de ani Cure pere. Iată ce a mai rămas din draga mea, având o coroană mare sferică. Scrie corect grădinari în „Lumea în aer liber“: nu este necesar pentru a distruge copaci vechi, este necesar să fie milă de ei, să le trateze, la asistenta medicala. Ei vor mulțumi pentru această cultură.

pere tratate I 1% Bordeaux lichid de fiecare dată când firele tăiate psihiatru să trăiască, apoi secțiunile au fost tratate așa cum sa arătat mai sus, și, de asemenea, face ca radacina si hranirea foliara. Ghidat în acest lucru prin astfel de recomandări pentru aplicarea îngrășămintelor pentru pomi fructiferi.


A se vedea, de asemenea: fertilizarea corectă a pomilor fructiferi și fructe de pădure în grădină


Îngrășământul sub pomi fructiferi

Apple, pere:

  • Organic - 3-5 kg ​​gunoi de grajd descompus, gunoi de pasăre 0,5 kg, 5 kg de compost;
  • Mineral - 10-15 mg fosfor, 12-16 mg de potasiu.

Cires, cires:

  • 20 g de sulfat de potasiu.

prune:

  • 4-6 kg orice substanțe organice.


piersic:

  • Organic - 5 kg de gunoi de grajd;
  • Mineral - 50 g de superfosfat, 50 g de clorură de potasiu, 300 g de cenușă de lemn.

caise:

  • Organic - 6-7 kg de gunoi de grajd descompus;
  • mineral-100-150g superfosfat, 30-35 g de sare de potasiu.

După utilizarea îngrășămintelor de mai sus și de manipulare copaci recuperate (deși nu toate) și a intrat în iarna sănătoasă.

Pregătirea pentru sezonul 2015, am început să scadă. Toate după copaci cu frunze, trunchiuri de copaci și frunze căzute au fost pulverizate cu soluție apoasă 7% de uree (carbamidă). Am curăța trunchiuri vechi și înălbite mortar de var lor tradiționale (numai fără lumânărică!), Adăugarea unei linguri 1. l. sulfat de fier dizolvat și clei pentru lemn dizolvat (100 g 8-10 l).

În fotografie 3 - prune, tratat cu soluția în noiembrie. Și până la lapte de var martie a avut loc bine, în ciuda faptului că, în decembrie, pune aproape strat metru de zăpadă.

Și în luna ianuarie a stabilit temperatura de zero, încărcat de ploaie și ceață, care se topește zăpada, - bine, că terenul nu este înghețat, și toată umiditatea absorbită în ea. Apoi - „fereastra de februarie“: temperatura aerului a crescut la 7 °.

Am ajuns la stația de a efectua pulverizarea copac de sus în jos, cu o soluție de 3% din muguri latente lichid Bordeaux - de boli și pentru a încetini înflorire timpurie. Și am reușit (vezi. Foto 4). Foto 5 arată că trunchiuri de cireși tineri nu sunt pulverizate și învelite alb Agrostofe și legat cu sfoară.


Link cu conținut similar: Cultivarea pere în suburbii - nota corespunzătoare


Soda în loc de balsam

Aici sunt recomandările producătorilor în Zaporozhye. Lui 600 piersici, inclusiv 150 de soiuri. Peach de primăvară tăiere de a face, ca o viță de vie, lăsând alergători pentru a înlocui, și la momentul înfloririi, atunci când se vedea în mod clar în cazul în care mugurii de fructe, și în cazul în care - nu, și cât de mulți dintre ei să plece (2-3 buc.), Pentru a nu supraîncărca copac. O ramuri otplodonosivshie ar trebui să fie tăiate după recoltare și înainte de căderea frunzelor.

Arborele își recapătă coroana sa. Dacă acest lucru nu se face, acesta va fi manipulat fructe, ramuri rupte începe GUMMOSIS, iar copacul poate muri. Deci, piersic are nevoie de tăiere anuală și coroana formirovke. Multe grădinari în scrisorile lor la „dacha“ a scris că, după tăiere, vaccinări, etc. Ai nevoie de luciu peste teren de grădină. Dar nu se știe cum va fi vara - cald sau nu, principalul lucru care nu a funcționat, așa cum am. Agronom recomandă N. Kurdyumov după tăierea vopsea pe loc „balsam“ de noroi.

Nu uita, dragi grădinari, terenul este, de asemenea, contaminat cu ciuperci și alte boli, asa ca nu-l recomand!

O lupta boli fungice și soluție lichen bine la 3% de bicarbonat de sodiu (nu caustice!) Pentru un rinichi de dormit, o bună aderență pentru a adăuga 30-50 g de săpun. Daca la inceput nu reusesti, este necesar să se repete, dar, în general, în cazul în care nu sunt lichenii atât de mare, după trei zile, ei se usuce și apoi osyplyutsya - acesta este verificat.

© G.Naumenko Odesa

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru