rum.herbefe.ru

Îngrijire și cultivarea unei cireșe simțit

cherry Felt - o descriere a cultivării în regiunea Moscova

Din ce în ce mai populare în rândul grădinari se bucură de cireșe simțit. Și nu e de mirare, pentru că în fața cireașa de obicei are o serie de avantaje semnificative: Bush-formă compactă, cu randament ridicat, maturitate timpurie, rezistență la secetă și rece (poate rezista la temperaturi de până la -30 °).

Eu însumi am vrut mult timp pentru a dobândi această cultură, dar nu a reușit. Un cuplu de ani în urmă sa întâmplat să văd un cireșe simțit de la un prieten în zonă. Și el mi-a dat la fel de mult ca și 3 răsaduri!

La cultura

Se pare că cireșe împâslită tufă gros 1.5-2 m inaltime, cu frunze plisate mici și tulpini păros. În luna mai este complet acoperit cu flori albe sau roz.

La sfârșitul lunii iunie, fructele se coc. Se întâmplă că ramurile sunt punctate cu ele la fel de groase ca și cea a cătină. Gustul de cireșe sunt dulci, suculente. Ele conțin o mulțime de vitamina C si este o revendicările familiare sunt utile pentru digestie, vasele de sânge și inima. Cultura începe să dea roade în anul următor după plantare și dă în continuare 7-8 kg de recolta dintr-un tufiș.


Link cu conținut similar: Prunus tomentosa - în creștere


Soiurile Prunus tomentosa

Note pentru regiunile centrale ale Rusiei folosesc următoarele:

  • mai devreme: Delight, Alice copii.
  • Mid: Tale, de Est, Printesa, Ocean Wyrowski, Natalie,
  • mai târziu: Altana, de vară, frumusețe.

O plantă de cireșe simțit în primăvara anului viitor, înainte de fluxul de seva, sau în primele zile ale toamnei.

Am răsaduri prezentat în luna noiembrie, pentru că le-am pentru prikopalis de iarnă. La începutul lunii aprilie, plantate în țară în locația uscată și însorită. Cultura nu-i place apa statuta sau zăpadă topită sau a apelor subterane. Solul se argilos sau argilos adecvat.

Fose răsaduri de sub simțit dimensiune cireșe dig de 0,5x0,5 m, la o distanță unul de celălalt până la 2 m. Imediat le umple cu 150 g sulfat de potasiu, 500 g de superfosfat și gunoi de grajd descompus găleată, se amestecă fertilizand sol.

Rădăcinile răsaduri, dacă este prea lung, tăiați până la 20cm (arbuști în creștere în lateral, nu în sus). Înainte de introducerea lor într-o groapă obmoknite într-un must de lut. Rădăcină gât de plante nu este aprofundat. Plantarea abundent se toarnă și se acoperă cu trunchiuri de copaci mulci din humus.

Reproducerea simțit cireșe



Se diluează o butași simțit cherry, butași rasinoase, sau pur și simplu semințe semănate înainte de iarnă, precum și răsaduri mele au fost cultivate.

Cunoștință mi-a spus că el ia oasele din fructe, le spală, se usucă la umbră, amestecat cu nisip umed într-o oală și să păstreze la subsol până în octombrie. Și apoi însămânțate în grădină adâncimea brazdei de 5 cm. Stropită cu nisip, iar partea de sus a mraniță.

Un an mai târziu, răsadurile creste pana la 50 cm. Un an mai târziu, el le transplanturi scaunele permanente (și așa am luat usurez). răsaduri de fructe în anul 3-4-lea.


link Related: Prunus tomentosa - soiuri și îngrijire


Felt cires: Ingrijirea

Udate moderat de cultură. slăbiți în mod regulat solul sub arbuști, dar nu și mai adâncă de 4 cm, pentru a evita deteriorarea rădăcinilor. Așa că bucșele de primăvară înflorit mai târziu și nu sunt deteriorate de ger, în jurul lor turnat o mulțime de zăpadă, calcă în picioare în jos și să acopere partea de sus cu așchii de lemn, paie. Pâsla înainte de înflorire cireșe tratat cu o soluție de sulfat de cupru din boala. Și când mugurul este perfect, hrana îngrășământ care conține azot și să efectueze un al doilea tratament cu sulfat de cupru.

Tunderea simțit cireșe

Yearlingi în primul arc sunt tunși la 40 cm. În anul următor, le taie la 1/3 din muguri laterale. Și apoi în fiecare an plantele sunt rărite coroana, îndepărtați îngroșarea, bolnavi, vechi (lăstarii mai vechi de 6 ani, care nu mai aduce rod).

Cultura este supusă boala la fața locului frunze de cireș, și este important să coroana tufele sunt bine ventilate. Prin urmare, nu lasă mai mult de 8 lăstari puternice și unele ramuri tinere pentru a le înlocui. Rădăcina lăstarii au simțit cireșe nu se întâmplă.

Contra a simțit cireșe

Printre neajunsurile culturii se poate observa că toate fructele acestora nu sunt aromatice și mari (până la 4 g) ca un fructe de cireșe obișnuite. Și gem ei a lua dulceag. Proaspete cireșe nu sunt stocate pentru o lungă perioadă de timp, și în timpul transportului din țara de origine mult mai cocoloși.

Bucșe simțit cireșe trebuie să fie actualizate la fiecare 10-15 ani. Iar pentru polenizarea lor este necesară pentru a pune o serie de alte feluri de pâslă obișnuite sau cireșe, înflorire în același timp. În caz contrar, o cultură nu așteptați.

© Serghei Pokrovsky, regiunea Moscova

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru