rum.herbefe.ru

Cultivarea pomilor fructiferi colonari - plantarea și îngrijirea

pomi fructiferi columnare - în creștere profitabilă!

Sunt total de acord cu acei turiști care cred că pentru culturi horticole columnare - viitor. După toate site-urile noastre în timp, în valoare de creștere nu se poate spune despre dorința de a crește noi soiuri și creșterea randamentelor.

Sunt de acord cu privire la informații în avans câteva tehnici agricole.

De aceea, vreau să împărtășesc experiența lor cu privire la modul de a planta și cum să aibă grijă de pomi fructiferi columnare.


Link cu conținut similar: copaci columnare - îngrijirea de plantare și de formare


pomi fructiferi columnare - poveste de dragoste

În primul rând, un pic de istorie. Acest miracol gradina am auzit pentru prima dată în 1996 de la unul dintre cele mai bune agricultor. Și odată ce am pierdut pacea!

Nu este o glumă: la o sută situată la 50 de copaci, distanța dintre ele într-o serie de 50 cm între rânduri de 75 cm, și cel mai important - pentru al treilea an, puteți obține 350 kg de fructe, în ciuda faptului că arborii nu sunt deosebit de nevoie de tăiere. În general, visul unui rezident de vară leneș. Deci, ca să nu muște pe o astfel de idee? Așa că am ciugulit.

Am cumpărat două răsaduri de meri columnare pe piață. Acestea diferă de la sistem normal de rădăcină bine dezvoltat și mugurele apical (cost cu o schimbare, în același timp, pe undeva de patru ori mai mult).

Le-am plantat, a început să se uite - adăpate, hrănite în sus, pulverizat. De fapt, au dat recolta în al treilea an, dar nefericit. Și merele erau fără gust, mici. În viitor, imaginea nu sa schimbat. Pe scurt, nu-mi place această coloană, și le-am lăsat.

Mult mai târziu, când am adăugat și de experiențe și de cunoștințe între grădinari experimentați, precum și analiza greșelile lor, am realizat că acești copaci sunt cultivate, producătorii locali, idee prea entuziast noi. De aceea, recomand tuturor cottagers nu se încadrează pentru aceeași momeală - cumpara plante numai de la oameni de încredere sau pepiniere dovedite.


A se vedea, de asemenea: Cultivam soiuri de mere și columnar lor


pomi fructiferi Favorabile columnare

Acum doi ani am decis să încerc din nou. Achiziționat și au plantat 4 columnare mere, pere două (vezi foto 1, acestea sunt doar vizibile), prune (foto 2), iar anul trecut compania a adăugat încă 4 pere (foto 3). Toți acești copaci iernat bine, deși am fost rece -20 °. Copacii din primul „partid“, mi-a plăcut fructele: ei erau în mărime medie, dar cu un gust foarte plăcut. Inspirat de acest an, am cumpărat 4 soiuri de piersici diferite.

Copaci Am plantat în rânduri: distanța de 1,5 m, iar între coloanele înseși - un pic mai mult de 0,5 m de vlăstaru am toate selecție de calitate dovedită (Germania și Polonia) .. Da, a trebuit să furculiță afară, pentru că la urma urmei, un rezultat excelent.

pomi fructiferi plantare columnare

Și acum important sub-robnostyah.



Pământ Poza gropi zling am fost bine Udo bryal organic abundent vărsat și așteptă apoi, când se stabilește. Acest lucru este pentru a nu îngropa gâtul rădăcină (la locul-vivki), altfel este în lung Șem va podoprevat și copacul din cauza moare.

Când de plantare de mere columnare și GRU-shek nu este nevoie de cronice-TION, astfel încât nel Gia le taie Verkhusha-ki. Dintre acestea, unele răsaduri am crescut două sau trei evadare, așa că am făcut-o: stanga pentru acoperișuri la o centrală, iar restul îndepărtat.

Uneori se întâmplă: scape din mugur apical creste slab, iar la 15 cm sub-devel de evacuare din partea puternică INDICĂ. Acest lucru se datorează faptului că vârful rupt îngheț. În acest caz, am elimina partea deteriorată, iar partea puternică trage o sută, nici o continuare a cilindrului.

În cazul în care mere și pere vstu Paiute-fruiting trebuie să se asigure că acestea nu au fost date pe partea puternică în țarcuri.

Dar există nuanțe. Cei care lungime de 5-8 cm. Nu decupa, deoarece acestea vor forma pinteni, dar mai puternice lăstari tăiate la 2-3 muguri undeva 20-25 iunie (nu o oră-ea mai devreme sau mai târziu) ca o vegetație con-zu au deja muguri de fructe pe-razovatsya.

cum să apă

Udarea pomi fructiferi columnare în două moduri: de suprafață (pe boroz Dame intercropingului și torsiune tracțiune caneluri pe diametrul trunchiurile copacilor) și ka-Pelny.

Hrănirea și prelucrare pomi fructiferi columnare

Protecția împotriva efectelor nocive lei și boala este aceeași ca și pentru arbori obișnuiți. Sa-mi principalul lucru - pentru a efectua tot timpul, de îndată ce detectăm soția „problema.“

Cad, după căderea grădina de frunze tratate cu soluție de uree apoasă 10% (1 kg la 10 litri de apă).

În primăvară, când temperatura aerului este stabilită în intervalul 5-10 °. dormind pe rinichi trec pentru soluție de uree apoasă 7% (0,7 kg în 10 I apă).

În timpul sezonului de creștere, până în septembrie sau octombrie (în funcție de vreme), se presara decocturi si infuzii de roiniță, rostopască, papadie, brusture, ardei rosu, cojile de portocale, piei de ceapa cu adăugarea obligatorie a 25-40 g de săpun (este necesară pentru o mai bună aderență a lichidelor}. 7 pulverizat în fiecare zi, eu nu folosesc produse chimice.

În general, am experimentat prima mana ca de copaci columnare, unele argumente pro și câștig solide (despre o stare de spirit bună și nu spun). Noi sfătuim toată inima cottagers prieteni cu ei!

© G.A.Naumenko. Dl Odesa

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru