rum.herbefe.ru

Cultivarea pere în regiunea Pskov

plantare de pere și de îngrijire - consiliere gradinarului

vis prețuite copilăriei mele - să crească în fructe de Sud dulce țară, care la acel moment ar putea fi cumpărate de pe piață numai pentru bani mari: pere, caise, piersici, cireșe. Dar, din păcate, partea de nord a regiunii Pskov nu este potrivit pentru arbori-sudiștii.

Numai câțiva vecini au crescut pere soiuri Miciurin. Erau copaci înalți, care au oferit fructe mici, acide, de culoare gri-verde, cu nici un gust.

soiuri adecvate de pere pentru regiunea Pskov

La sfârșitul anilor 1990, în literatura de specialitate au început să apară pe noile soiuri, crescute pentru regiunea Moscova.

le cumpere de pe piață, ne-a fost teamă, știind despre frecventă fraudă cu înlocuirea grade. Dar când noile răsaduri de pere apărut în pepiniere din apropiere, am cumpărat imediat două puieti.

Vânzătorul ne-a recomandat două soiuri diferite de coacere: timpurie și la sfârșitul verii Lada Chizhovski. Aceste soiuri sunt polenizatori excelente pentru unul de altul, astfel încât aterizarea lor comună - una dintre cheile de la o recoltă bună.

Locul pentru pere, am ales în colțul de sud-est a grădinii, soarele este bine coroana încălzită și luminată, iar la nord și la est de copaci iubitoare de căldură au fost acoperite cu meri și clădiri.

Argilos sol adecvat pentru pere, dar în zonă sunt aproape de apele subterane.

Prin urmare, nu am plantat într-o groapă adâncă, și într-o movilă pe locul fostului paturi. Land era liber, a facilitat formarea sistemului radicular de copaci.


Link cu conținut similar: Aterizare de îngrijire și propagarea de pere - alege soiurile


Notă: iepurilor!

Puieții de bine stabilit în jos, și a dat câștiguri iernat, dar iarna viitoare am suferit o problemă - grădina vizitat de iepurilor. Din copac crenguță au fost două de aproximativ 30 cm în înălțime. In primavara au dat lăstari, dar am fost siguri era deasupra sau sub locul de inoculare. Mai târziu, cu toate acestea, a devenit clar faptul că proprietățile de înaltă calitate sunt perele conservate. Numai coroana a fost formată fără participarea noastră, iar copacii au aproape nici un trunchi.

Acum, 10 ani mai târziu, cei doi copaci luxuriante aproximativ 4 m inaltime. Chron Chizhovski piramidă.

Lada mai mult ca un arbust gros răspândire (deși, desigur, pot fi formate prin tăierea arborelui odnoshtambovoe).



trunchiuri de copaci este conținut SOD, tuns iarbă să tundă și se lasă copaci. Pe partea de nord a pere este compost gramada, care servește ca sursă constantă de hrănire pentru copaci.

În plus, în pere împrăștie cenușă și o cantitate mică de îngrășăminte minerale.


Link cu conținut similar: Cu privire la cultivarea de pere și de îngrijire pentru un copac ...


Primele perele

Primele roade am încercat de 5 ani de la plantare (dacă nu pentru iepuri, s-ar fi întâmplat înainte). Iar ultimii ani se bucură deja de recoltare masive. Copacii floare atât de splendid că nu este ramuri vizibile.

Deosebit de multumit de Lada.

În primăvara anului infloreste abundent, iar fructele sale maturizează la mijlocul lunii august, atunci când copiii nu sunt peste concediu. Fructele Lada mari, galbene, uneori cu o ușoară fard de obraz. Carnea este foarte fragedă, suculentă, fără celule subcutanate pietroase. Gustul si aroma - la fel ca soiurile de sud. Singurul dezavantaj: fructele coapte ale Lada marca nu este stocat, iar împușcat ușor verzui - nu se coc. Căzut din fructul arborelui este rupt, asa ca le elimina foarte atent.

Timp de întărire este întins cu aproximativ 10 zile. În această perioadă, în jurul copacului am pus plodosemnik și toată lumea care trece prin toate mijloacele elimină pere foarte coapte și mănâncă-l pe loc. În zilele de coacere în masă de pere se fierbe gemuri și felii de conserve în sirop. Prefabricați păstra aroma și de iarnă sunt un mare succes.

Fructele Chizhovski mai mici, mai înguste, cu o culoare strălucitoare. Se coc la începutul lunii septembrie, eliminate sunt stocate pe săptămână, sunt apte pentru transport. Gustul dulce și acru, cu o ușoară tartness.

Toți vecinii au fost uimiți că în nord-vest pot fi cultivate perele nu sunt inferioare pentru a gusta din sud.

Acum și în alte grădini din satul nostru de vacanță au început să apară răsaduri de pere cu frunze lucioase elegante.

© Tatiana Ivanova. Regiunea Pskov.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru