rum.herbefe.ru

Pest varză - consiliilor populare

Dăunători varza - cum să lupte: sfaturi

In ultimul an am la 5 acri a crescut 88 găleți de cartofi 8 pistoane de morcovi, sac de sfeclă 2 furajeră, 30 găleți de roșii, ceapă din chimen negru - 4 găleți de varză - 50 Vilkov {Jaroslavna nu ca, tulpini foarte groase, și cioturi imens ). Un pic de fasole verde (semințe cumpărate, încolțite rău). Cartofi sorokadnevka, în general, - am avea timp de 40 de ani. Multe dintre răsaduri castravete. Un cartof este deja de rupere în sus, 10 iunie și vizita 19 pentru ziua mea a mâncat deja cu plăcere tineri cartofi.

Vreau să scriu despre varza - doar o ador! În timp ce omul nu a încercat, el nu crede în deșertăciunea eforturilor lor - și singura dată când nu am putut cunoaște toate detaliile de cultivare varză. Și acum pot împărtăși.

Atunci când semințele creștere răsaduri au fost încălzite în apă la 45 ° termos 20 min, apoi se toarnă apă rece în seră și Shoyu, o am încălzit. Despre terenul nu va scrie despre asta, puteți citi o mulțime acum peste tot la un moment dat, voi plăti doar o atenție.

gunoiul de grajd proaspăt nu se poate face în nici un caz! Puteți Muck și cenușă - conține potasiu și oligoelemente.

Varza necesită multă atenție.


Link cu conținut similar: Cultivarea varză - îngrijirea și drept de plantare


Babanuha - lupta

Încă de aterizare ar trebui să fie monitorizat îndeaproape pentru varza inima, să-l țină la babanuhi. Acest bug-smarald negru este foarte agila - să o atingă în cel mai scurt timp, și este deja pe teren, și nu o văd.

Babanuha Ea mănâncă ovar, dacă timpul nu tratează insecticid varză în ovar capului și în jurul picioarelor. Dacă ți-e dor punctul, pentru a primi frunze uriașe, dar capul absolut nu va fi.

Varza poate lovi gangrena gangrena - pete de culoare gri-maro pe frunze. Peronosporosis - pe partea de sus a frunzelor galbene de pe partea verso a foii - pete gri. bacteriozelor vasculare - frunzele se ipodsyhayut galben. Din toate aceste necazuri vor ajuta la Bordeaux de tratare a fluidului în conformitate cu instrucțiunile.

Qila - lupta

Dacă căderea nu tratează pământul cu sulfat de cupru (300 mg per 10 litri de apă) cu ajutorul unui pulverizator, atunci acesta trebuie să fie făcut în primăvara 200 mg per 10 litri de apă pe pământ - de la orice putregai. În timpul legându pulverizare varza recomanda nitrat sale de calciu (3,2 g per 1 litru de apă).

Rotting guler rădăcină, cum ar fi varza, atunci când aparent normală, și atingeți ei - ea a căzut, - o la înnegrire. Trebuie să eliminați și arde capul și cercul rădăcină coloidul vărsat sulf.

Este imposibil de a planta verze un strat gros. Cel mai bine este de a planta nu este o matrice mare, și în apropiere de piese, între paturi ceapa, între castraveți - chiar mama mea, astfel plantat, varza ea a crescut sărbătoare pentru ochi, și eu sunt încă de plantare între usturoi (2 rânduri de usturoi, 1 rând de varză), și sa nu trebuie să se ocupe de nimic, dar cenușă.

Pentru a creste o varza voinic, este necesar să-i hrănească, dar în orice caz, să nu supraalimenta. Prin overfeeding de azot, mai ales atunci când nu este suficient de bor și molibden, necroză focală se dezvoltă frunze. În plus, furculiță varză formată de vrac. Pentru a alimenta Eu folosesc îngrășăminte complexe în același timp și de udare micronutrienti he-placă sau infuzie de cenușă pe frunze.

I produce îngrășăminte, atunci când începe să se formeze kochanchiki. Varza poate dozhdevat întreaga iulie, este important numai pentru zona de rădăcină rămâne umed, dar nu ud. Eu iau o lopată, sapă o groapă și uita-te la sol la o adâncime de cazma baionetă.


Link cu conținut similar: Cum de combatere a dăunătorilor de varză - fluture alb, varza zburătoare și molia


Pest varză

împotriva clubroot

vorbăreț Clay cu mullein (1: 2) - în timpul plantarea rădăcinilor dip.

Varza zbura de vară



Se pare că, la sfârșitul lunii iunie - începutul lunii iulie. O săptămână mai târziu, larvele se nasc. Ei fac drumul lor spre rădăcina și tulpina, în cazul în care se hrănesc și să crească. Varza se estompeze se oprește creșterea, devine nuanță albastru-plumburiu - trebuie să slăbiți sol, în special în vecinătatea capului picioarelor.

varză molie

Este în a doua jumătate a lunii mai - omizi gnaw apicală SMOS ku. În fiecare zi am check-in dimineața și le trage. Și extract de brusture de prelucrare de ajutor, salvie, piper amar (1:10). Tratamentul se repetă la fiecare 5-7 zile.

musculița albă

În acest an, conform prognozelor, este de așteptat mult - puteți utiliza medicamentul pentru supt dăunători, este valabil timp de 14 zile.

Sper, ca de vechi, pe teren, și soarta lui Dumnezeu, și nici o sancțiune nu au bat din șa! Cel mai important, dragostea pentru pământ mama și diligență.

Varza de primăvară zbura

Atunci când flori de cireș Crashes atunci când au plantat puieți. Ajutor cenușă, tutun și insecticide achiziționate.

© regiunea Valentina Lebedeva Belgorod.


Lupta împotriva clubroot - Consiliul Poporului

Timp de mulți ani am fost varza bolnavă: hernie a fost mai mare decât masculul. Acum trei ani am descoperit accidental că la aterizarea în gaura este necesar pentru a adăuga sulf coloidal. Recolta a fost. Dar vânzarea de sulf este plecat, scos din producție.

Acum, eu fac acest lucru.

Cumpara soiuri de semințe Valentina (grad foarte bun!), Inmuiat in suc de aloe, timp de 2 ore și shoyu, fără a se spăla. Cu efect de seră în conformitate cu varză (frigider vechi) este pus capacul lateral. Solul este slăbit și moale: teren de grădină, nisip, humus, frasin, coji de ouă, făină de dolomită. Totul stabilește în toamna. Land, unde va fi varza, din săparea de toamnă și stropite cu var înainte de venirea iernii.

În primăvara întreaga zonă nu doar să sape: doar sub primul rând. Când plantat, vom săpa sub al doilea și de funingine. Apoi facem traseul (să meargă, să se uite), apoi - al treilea sau al patrulea rând, și traseul din nou. Cu trasee de udare convenabil. În humus bine pus, cenusa, nisip, rumeguș (descompus), coaja de ceapa, superfosfat, coaja de ou, se umple cu apă și se amestecă. Apoi, sticla cu apa fierbinte razvozhu bluestone.

vitriol Diluat turnat într-un material plastic (nu de fier!) Cupă pentru apa era albastru pal, într-un puț se toarna un pahar, se amestecă totul din nou și răsaduri plantate. Asigurați-vă că să se uite la mijloc - toate frunzele trebuie să fie în viață. În cazul în care, în timpul transplantului de pe frunze a lovit la sol, se spală imediat off.

Răsaduri în timpul transplantare nu este aprofundat. Apoi aterizare humus obkladyvayut, și întreaga serie de mulci cu iarbă proaspătă. Eu folosesc piscina pentru copii (trehlistka, gălbenele). Dimineața din nou un pic udat cu apă caldă. Când răsaduri ușor mai puternică, uree udate (1 cutie de chibrituri 10 litri de apă). Răsaduri pot fi acoperite cu un material nețesut.

Am 78 de ani. Deja uitat, așa cum sa întâmplat, am râs în tinerețe. Iar în toamna râs acum ... pe el însuși. Am crescut un cap de varza Oh, cât de mare a fost de frunze și furculițe surprinzător foarte bune, verde și puternic. Ieși din varză în sine de tăiere -pilyu, este mai convenabil. Toate curățat și a lăsat capul minunat trecut. Eu conduc o varză într-un bazin mare, cu marginea coarda a fost târât în ​​gaură. Taz spălat, pilă de unghii, de asemenea, a început să taie un cap furci care dețin, iar de o parte și a mers cu el. M-am uitat, și este gol, am tras liber. După cum se spune, o mare Fedor, dar un prost. Am râs pentru o lungă perioadă de timp, dar, deoarece copiii vrut să arate ceea ce am umelitsy cresc varză sănătoși&# 8230;

© Autor: Iraida A. Gurin n Katunki.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru