rum.herbefe.ru

Soiuri de cartofi baladă

Așa cum am crescut cartofi „baladă“

Cum să crească o nouă varietate de semințe de karofelya cu un efort minim?

Acum, in magazine materialul de plantare doar musca - de la 80 de ruble și mai mult pe kilogram. Dar, pentru a găsi 15 de ruble pentru o pungă de semințe este mult mai ușor.

În timpul iernii 2013, soțul meu a mers la magazin, în cazul în care au fost vândute semințele. Ne uităm la tejghea este o cutie marcată „semințe libere, ia-o, te rog.“

Desigur, semințele de cartofi au fost restante.

Dar cine ar refuza, dacă gratuit? Așa că am luat doi saci soiuri de baladă și Ilona. Trebuie să spun că a crescut cu doar 30-40%.

La începutul lunii martie, le-am înmuiat, eclozat a pus într-o celulă cu un amestec de turbă de casă la sol.

Baladele a crescut 7 germeni și Ilona - 4. Au fost slabi, bolnăvicioși, chiar dacă am încercat să aibă grijă de ei.


A se vedea, de asemenea: Care este cel mai delicios varietate de cartofi


Am aterizat suferinzi mei la începutul lunii iunie pe marginea unui pat, pritenit timp de o săptămână, și apoi a început să se rotească: flori și legume a luat o mulțime de timp și atenție.

Despre cartofi răsaduri au fost aproape uitate. Aproape că, ocazional, încă liber și udate. Din acest tratament barbară a liniei de fund la începutul lunii septembrie, am fost lăsat cu un tufiș fiecare clasă, iar „recolta“ Am colectat trei tubercul Ilona și șapte -Ballady. În primul rând, ne-am respins, nu le-a placut la noi, dar al doilea, Balada, place.

În anul următor, la începutul lunii aprilie, am pus pe germinare, și la mijlocul lunii mai plantate într-o singură linie cu o distanță de 30 cm între tuberculi. De-a lungul verii, de două ori la deal, apoi zamulchirovat cosită iarba.

Plant vymahala deasupra genunchiului, tulpini groase, nu a pierit - și a stat până în august. Apoi, le-am tăiat și am așteptat încă 10 zile, tuberculii maturizat. Iar rezultatul final este un șapte tuberculi am săpat o găleată de cartofi.

Ceea ce ma impresionat cel mai mult a fost numărul de tuberculi în cuib: de la 23 la 30.

Acest lucru nu am văzut în viața mea! mărimea tuberculilor a fost diferită - de la 2 până la 12 cm și este solul nostru sărac podzolite fără gunoi de grajd, doar o mână de compost, dar o mână de cenușă în gaura .. În general, toate Ballad am plecat pentru semințe, chiar și un fleac. Speram ca in acest an la un rezultat chiar mai bine.




A se vedea, de asemenea: Soiul de cartofi Rocco (foto)


Și astfel, aproape nimic, am ajuns la al doilea an al unei elite găleată de grad. Dragi grădinari încercați să crească o nouă varietate de semințe! Acest lucru este interesant, și punct de vedere economic.


Modificat (din decembrie 2015)

În această scrisoare, să prezinte un raport detaliat cu privire la clasa.

Am pus Balada nostru 07 mai la locul de limba mielului vechi, luând un alt pat de flori, în cazul în care morcovii cultivate în ultimul an. caneluri lăsate 7 de 3,5 m. Au plantat în 25 cm și 60 cm brazdă între brazdele. Godeurile au fost puse gunoi de grajd putrezit și cenușă. Aici am făcut o primă greșeală.

Teren în limba mielului fertilizat slava, iar creasta vecină nu a fost ofensat. blaturi de cartofi în luna iulie a ajuns la o înălțime de mai mult de 1 m. Soțul este doar pe piept (în fotografie poate fi văzut), și creșterea lui 175 cm. Din cauza vântului puternic o zi de sus au fost uciși. A trebuit să pun o copie de rezervă, pentru a lega tufișuri. Imediat a venit la concluzia că overfed. Nu a fost nevoie de a pune gunoi de grajd sub pământ, ar fi suficient de cenușă! Dar ce-a făcut. chili Oku- de două ori și a așteptat rezultatul final.

La începutul lunii august, au tăiat tufișuri și am văzut o imagine. De-a lungul întregii zone (în brazdele dintre brazde peste tot) pe suprafața lipirea tuberculi. Ei au trebuit să fie acoperite cu solul, astfel încât să nu fi transformat verde. Două săptămâni mai târziu, a venit timpul să sape. Și cum? Gama de cartofi, în cazul în care stick-ul lopata pentru tubercul este să nu taie? Am decis să sape cu mâinile goale. Este dificil, dar ce să fac?

Am săpat o găleată cu caneluri. Cuiburile venit peste tot felul - au fost un fleac, au existat 20 de tuberculi netranzacționabile (le-am lăsat pe semințe). Kartoshinu cei care au fost culcat pe suprafață, dimensiunea medie a fost de la lucruri mici, ca și în cazul în care acestea nu au avut suficient timp să se ridice.

Dezavantajul acestui tip (și, probabil, demnitate?), În opinia noastră - este stoloni lungi, care ocupă o mulțime de spațiu, și tuberculii pot fi 30-35 cm din cuib.

Dar această aripă este a doua greșeală noastră! Distanța dintre canelurile trebuie să facă mult mai mult, și, în sine, este necesar să se mărească distanța canalului.

În general, anul viitor va încerca să pună Baladă metoda cluster-e pătrat - vezi ce vine din ea. Dar impresia de ansamblu a soiului este bun. Un cartof, delicios, nu se încadrează în afară, utile pentru curățarea formei chiftea, ochi de suprafață. Pulpa este de culoare albă, nu se întunecă atunci când este gătită.

În general, ne-a placut balada. Vă doresc toate recolte bune și experimente interesante!


© Svetlana Ivanova g Kirishi SA

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru