rum.herbefe.ru

Zeuzera pyrina (foto) măsuri de combatere

Cum să se ocupe cu dăunătorilor „zeuzera pyrina“

Am decis să împartă cu turiști mod original de a face cu această amenințare teribilă ca zeuzera pyrina.

Ultima tulpină de vară în jurul unuia din yablonek sale bun pitic gasit morman mici granule luminoase portocalii aproximativ 4 mm în lungime și 2 mm în grosime. Surprins toate colectate și îngropate cu grijă.

Două zile mai târziu, din nou „cadou“. Cu o examinare atentă a găsit pe shtambe ușor peste acest grămezi ciudat, o gaură de aproximativ 3 mm în diametru. M-am uitat prin literatura de specialitate și a concluzionat că pentru mine acordat pyrina zeuzera care iubește mere, pere și prune.


A se vedea, de asemenea: Acarienii - dăunătorilor de fructe și plante ornamentale și controlul acestora


Adult insectă - fluture mare (7 cm). Caterpillar - urât gălbuie, acoperite cu fire de păr, negru cap.

Fluturi depun ouale la baza de muguri pe vârfurile lăstari. omizi eclozat purtat în ramuri tinere și de a face se mută în ele, ajungand treptat la portbagaj, în cazul în care acestea rămân pentru iarna. În primăvara viitoare, ei continuă activitățile lor subversive, care desfășoară în mai multe mișcări de rasinoase. Și a rămas acolo pentru iarna viitoare. În al treilea an în care sunt selectate sub scoarță și pupă, iar două săptămâni mai târziu, există fluturi.

S-ar părea un nonsens, dar în realitate - un coșmar.

Din cauza daune in lemn este ramuri de curgere seva rupte ofilesc și se rup. Copacii sunt fragile și pot cu ușurință

mor din cauza acestei boli pulmonare.

Sunt un astfel de rezultat pentru gradina ta nu este dorit.



În general, a trebuit să-mi salvez copac preferat de mere.


A se vedea, de asemenea: Mijloace de muscă morcov


M-ai înțeles, dacă te uiți (vezi foto 1 la centrul acesteia). Dar, ce să fac? Literatura de specialitate recomandă să taie și să distrugă ramurile deteriorate. Dar acest lucru nu este un panaceu.

A trebuit să amintesc cum ciocănitoarea reușește să obțină dăunătorilor limba lui de mici fisuri.

La sfatul unui prieten, un grădinar vechi, am făcut un dispozitiv special. A luat o bucată de sârmă de cupru de aproximativ 2 mm în diametru, capătul aplatizat cu un ciocan și închis, iar partea a făcut două incizii, ca pe un cârlig de pescuit.

Această „cheie master“ ușor introduse în gaura și a promovat-o să se oprească (l aruncat la o adâncime de aproximativ 15 cm), și apoi ușor tras înapoi pentru a nu lăsa reziduuri piese în butoi.

Gaura uns pas de grădină. Așa că am salvat ei favorit.

Fotografia piesele deteriorate și mișcările intestinale au atașat în fotografie 2. Ar fi bucuros dacă sfatul meu este util cuiva.

© regiune Serghei Barons Armavir Krasnodar

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru