rum.herbefe.ru

Soiuri de cartofi Rodrigo Rosario Karatop și noroc

Nu au existat probleme cu cartofii sunt cultivate soiuri de elita de cartofi

Cel mai simplu mod de a scrie în afara eșecul de vreme, ploile cu atât mai mult, atâta timp sunt într-adevăr în măsură să distrugă recolta de pe viță de vie. Dar nu toate! Se pare că există soiuri de uimitor, care poate păcăli vremea.

Surpriza Rozariului

Trăim în Bashkiria (o zonă a agriculturii riscante, si ne-am simți de la an la an). Voi începe din 2013.

soț Cape cartofi plantate în luna mai de cumpărarea semințelor înainte de: grădină de trandafiri - 10 găleți de la fermier, Rodrigo - 1 kg si Hostess - de asemenea 1 kg. La fel ca toți iubitorii de grădină, plantat cartofi incoltit cu o mână de cenușă și humus. El a urcat rovnenky, a reușit de două ori la deal, și plivitul în iunie și iulie.

La sfârșitul lunii iulie, am decis cartofi tineri răsfățate (Rodrigo). Deja la tufele de mină am găsit tuberculi mari, netede si frumoase. Nu ne-am așteptat ca o astfel de frumusețe va crește! Trei Bush - plin găleată de 8 litri. În general, și pentru tine să mănânce, și au fost tratați la rude.

Dar vremea a avut un efect: la începutul lunii august, a fost ploi torențiale, dusuri a durat timp de săptămâni, și cartofi meu a fost în apă. Numai la sfârșitul lunii august - începutul lunii septembrie am văzut soarele. Într-un fel, o săptămână după ce au venit ploile într-un câmp de cartofi și a fost îngrozită. putregaiul de cartofi a început puternic. Săpat - tuberculi mari roșii, și în interiorul golului și degradare. Salvați recolta nu a reușit. La sfârșitul lunii septembrie, soțul meu și am decis să treacă prin întregul câmp cultivator.

Am scos vârfurile de pe teren, iar oamenii mei au început să plug. Când am ajuns la gradul de Rozariului, spre surprinderea noastră nu a existat nici o limită: în tufișuri peste cartofi rasfatati impodobite cu 3-5 bucăți de produs nou brand tuberculi un pic mai mult decât un ou de gâscă și cu o coaja foarte scăzut! Acesta este modul în care Rozariul ... Se pare că ea ar putea pierde toată recolta, și de a crește după noile inundații! Cumpara cartofi pentru iarna nu trebuie să, au săpat 20 de găleți de Rosario.


Link cu conținut similar: Evaluăm soiuri de cartofi rezistente la boli și dăunători


Fără gândacul Colorado!

În 2014, soțul meu și am cumpărat noi soiuri - noroc și Karatop (2 kg). Și, de asemenea, ne-am pus Rozariul nostru. Cu mare entuziasm așteptăm vara. Dar, din nou, era rece și umed. Rosario a venit după toate -Cred că puterea ei nu este suficient, dar în liniște a mers la cartofi în creștere. Norocul este înflorit la sfârșitul lunii iunie și o lună mai târziu am mâncat cartofi tineri. Surprinzător, grad Karatop gândacul de Colorado nu mănâncă, pentru sezonul gasit doar o pereche de insecte. Și Rosario a mers pentru că ea a venit mai târziu.

Toamna a venit, la 15 septembrie a decis să elimine cartofii până când ploaia a mers. Bucuria noastră nu cunoștea limite: grad Karatop facut din 2 kg de doi saci, și toate ca de selecție, rovnenky, mare! Norocul am mâncat de două luni. Și Rosario ne-a dat o recoltă foarte mare - în fiecare cuib, 5-6 cartofi, alungite, de culoare roșie, cu o nuanta crem interior. Acest gustos, sfărâmicios!

Am dezgropat mai mult de 100 de găleți, chiar și prin a pierdut toate cu efect de seră au completat la uscat.

În general, ca urmare a doi ani de experimentare, am ajuns la concluzia: o sămânță - și un trib. Nu este nevoie să fie rău nici bani pentru clasa de elită, nici puterea, nici timpul. Atunci eu și copiii și nepoții de cartofi va fi suficient. Și ce plăcere veți obține de la care a cules o recoltă mare!



Am început să semene Siderate, iar rezultatul a fost imediat - pământul înnobilat, a oftat, și frumusețe este! Întregul sezon a fost înflorit și muștar parfumat. În toamna pentru a colecta semințe de muștar, și acoperite de usturoi de iarnă și ceapă.

În acest an, am plantat un nou soi meteor, stânga și Karatop, el este bine conservat. Și pentru Rosario nostru a avut cel mai bun loc. Eu cred că în acest sezon tot vom reuși!

Cartofii de sămânță ne cumpăra în magazine specializate sau scrie directoare. Semințe de expediere nu se face. Pe de fotografii - recolta de anul trecut. Vă dorim sănătate bună și noroc!


A se vedea, de asemenea: Care este cel mai delicios varietate de cartofi


alimentare de cartofi: ce si cum

În cazul în care cartofii trebuie să fie hrăniți, și dacă există o nevoie pentru asta? Primele semne că este timpul să se hrănească: plantele se dezvolta slab, au o culoare verde pal de frunze. Poate că sunt deteriorate de înghețurile de primăvară, și, probabil, tocmai a sosit epuizarea solului.

În aceste cazuri, utilizarea azotului fertilizator uree sau azotat de amoniu. Conduita ar trebui să fie în înălțime a plantelor de 12-15 cm în faza de lăstari complete. 20-30 g de nitrat de amoniu sau uree diluat în 10 litri de apă. Acest pansament poate fi înlocuită cu infuzie de plante: într-un butoi de 100 litri, se taie în aproximativ 10 kg de urzică, se amestecă și se lasă timp de 7 zile. Înainte de a se amestecă din nou flux de utilizare -1 l tufiș.

De asemenea, cartof cenușă uscată poate fi alimentat prin pulverizare pe plante, după o rouă sau ploaie.

Udare pentru accelerarea înflorire în 10 l apă 1 lingura. l. sulfat de potasiu, 3 linguri. l. cenușă de lemn.

Pentru a accelera formarea de tuberculi: 1 galeata de apa 2 linguri. l. superfosfat, mullein 1 cană (sau gunoi de grajd de pui). Debit - o jumatate de litru pe plantă.

Foto: cartofi galben, cu daikon - o varietate de noroc

© Lyudmila. Bashkortostan

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru