rum.herbefe.ru

Cultivarea căpșuni în noua grădină

Cultivarea de soiuri remontant de căpșuni - de plantare și îngrijire

Plantarea o nouă grădină - un eveniment semnificativ. Aceasta este înrudită cu construirea unei case noi, în cazul în care totul trebuie să fie numărate la ultimul detaliu, în caz contrar, atunci procedura pur și simplu remodela. Desigur, o mulțime depinde de alegerea materialului de construcție.

Vezi de plante cu flori, nu lasă pe nimeni indiferent.

Iar dacă cineva spune că în oraș este mai bine - atunci el pur și simplu nu a fost niciodată la cabana. Acest lucru sa întâmplat la un prieten de-al meu: după ce și-a petrecut vacanța în zona mea, ea tocmai sa îmbolnăvit de viață suburban, gustat pământ și a început să economisi bani pentru a cumpăra propria lor „hacienda“ (încă vin la mine pentru a ajuta sape paturi, și experiența în același timp podnabiraetsya).

Și un alt lucru: nu este întâmplător că vorbim despre ceva bun, amintiți-vă doar Grădina Edenului. Lucrul cu plante este umplut cu bucuria de creativitate, crearea și deschideri mici. gradina ta ar trebui să fie pentru toată lumea! Cuvântul cheie aici - „lui“. Numai o astfel de atenție la detalii nopți nedormite, încălzit de căldura mâinilor sale și iubit cu toată inima ta gradina poate, în orice moment pentru a calma nervii și vindeca sufletul. În această grădină aduce toate cele bune, ales în mod deliberat dintr-o varietate de specii și varietăți, cele mai frumoase și delicioase. La urma urmei, roadele muncii de azi voi, copiii și nepoții de zeci de ani vor bucura.

Sunt o grădină boabe să-l cultive pe astfel de principii. Iar unele dintre practicile agricole ale culturilor în creștere ar dori să împărtășesc cu cititorii.


Link cu conținut similar: Grija pentru căpșuni după cules recolta fructe de pădure


Strawberry - plantare de îngrijire

Eu cred că acest boabe este fundamentul oricărei grădină, fără ea va fi incompletă. Oricum Glade căpșuni (sau paturile de aici ca cineva ar vrea sa) servește ca un talisman: Peek de sub frunziș fructe de padure coapte - prin urmare, proprietarii de bine. În afară de căpșuni - cultura timpurie, cel mai iubit și mult așteptată după o iarnă lungă.

Cum să se pregătească un pat pentru căpșuni

Pe site-ul său, am renunțat de mult la arat, săpat cu revolta formațiunilor de pământ.

Acum slăbiți solul numai la tufele de căpșuni locul de aterizare, apoi utilizați numai în acest scop cultivatori. pat de flori face lățime de 80 cm, astfel încât a fost convenabil pentru a planta două linii. Apoi am alinia la sol și fertiliza numai organice.

În același timp, expus doar în cazul în care va fi amplasat rândurile cu arbuști plantați, sau puse direct în gaura atunci când plantare.


Link cu conținut similar:  Calendarul de îngrijire de căpșuni - căpșuni


căpșuni de plantare

Schema două linii de plantare am distanța dintre puieți într-un rând - 35-40 cm (pentru soiurile gigant - 40-50 cm) între rândurile - 40-50 cm Pentru a vedea urmele lăsate pentru, iar această secțiune nu tratează cultivator .. În natură nu există nici un sol goale, și am încercat să o urmeze exemplul înțelept. Acest lucru mă ajută să mulci - paie sau agrovoloknom. In ultimul timp am inceput sa folosesc acum doar doi ani, dar au dat seama deja că este foarte confortabil în toate aspectele semnificative. Eu l cumpere numai în negru și o densitate de 60 de unități. Zăceam înaintea lor doar un pat, și se face treceri la linoleum vechi. Acum, toată zona de sub plantare de căpșuni blanketed care acoperă materiale vsploshnuyu. Este foarte convenabil - îmburuienare primăvara se efectuează numai la locul de plantare Bush.

Vara arbust în creștere și buruieni nu au nici un loc în gaura de plantare. Mai mult, materialul bine învelire potolește creșterea buruienilor, reține umiditatea în sol (și, prin urmare, mai puțin mizerie cu mine udări) servește ca un încălzitor pentru sistemul de rădăcină în timpul iernii și previne boabe de contactul cu solul. Și aceasta, la rândul său, protejează împotriva deteriorării botrytis.

Când aterizare pe sfoară întinsă prin 35-40 cm face tăieturi cruciforme în lungimea materialului 9 cm (ghivece cu diametrul în care înrădăcinare priză) sub formă de bine, am adăugați 1 lingura. l. cenușă și toate sunt bine umezite. Am trage din răsad oală, coborâți-l în gaura, se potrivesc de etanșare.


Link cu conținut similar:  Ce grad căpșuni mai bine


Soiurile de căpșuni (RECOMANDAT)

Alegerea unui grad bun - o etapă foarte importantă în cultivarea acestei culturi. Calculul corect va salva rezident vara a dezamăgirilor și a muncii inutile pentru miscand speranțele animale de companie.



soiuri de scurtă zi (cele care poartă de obicei, fructe o dată pe sezon) boboci de flori, pune doar la sfârșitul verii - începutul toamnei. Ei vin la începutul, mijlocul sezonului și târziu. Fiecare grup este suficient pentru a avea una sau două soiuri, ci de a le alege în funcție de gustul dumneavoastră, aveți nevoie pentru a încerca trei sau patru. Și cel mai preferat de cameră face pe pat și la duș. Este demn de atenție la astfel de soiuri: timpurie Asia, Jolie, Wendy, mediu-coapte Kiss-Nellis, Siria, Svithart- Mai târziu - Malvina, Florence, Salsa.

soiuri remontant (lungi neutre și lumina zilei), dau două sau trei recolte pe sezon, astfel încât acestea să poată pune boboci de flori sunt într-o perioadă mult mai lungă de timp. Acesta este motivul pentru care sunt din ce în ce mai populare în rândul grădinari, deoarece acestea oferă un favorit fructe de pădure din primăvară până la îngheț. Chiar și cu tufișuri de plantare de primăvară va incanta tine recolta.

Numărul de soiuri de remontant, nu puteți limita, deoarece acestea nu sunt același val de rodirea, și o varietate de arome de fructe de toamnă vă va aduce plăcere.

animalele mele de companie - l Ischia, Murano, Irma, Mike, Charlotte, Linos. Încă nu sunt obosit surprins productivitatea lor și gustul cu adevărat magic de fructe de padure.

besshipnaya mure

Adăugați mai multe din aceeași plantă

Aceasta este o nouă cultură destul în grădinile noastre, dar cele mai promițătoare. Cred că este cel mai bun prieten de căpșuni. Blackberry primăvară foarte elegant, atunci când flori frumoase flori albe și roz, și de dorit în vară, atunci când soiul matur în formă și gust de fructe de padure. După ce a moștenit de la rudele sălbatice ale unui sistem radicular puternic si un sistem imunitar puternic, Blackberry aduce o mare secetă, nici infestarea de afide, fainarii, Gal -Lyceum, omizi, frunze, nu necesita tratament chimic. Ea nu da răsaduri rădăcină, dacă nu deteriora radacinile.

De aceea, am liniștit sol friabil în tufișuri, la o adâncime de 5-7 cm, folosind săpături.

La fel ca zmeura de vară, murele au un ciclu de dezvoltare de doi ani: Primul an bici cresc, de stabilire a rinichilor, și fructele și mor în al doilea an. Această cultură este reprezentată de două grupuri: primul - mărăcini cu tulpini erecte pana la 3 m lungime, iar al doilea - rosyanika având puternic runner târâtoare până la 5 m.


link Related: Citiți, de asemenea, despre în creștere Partea mure 1  și partea 2


Pentru a obține boabe curat, fără prea multe probleme, trebuie să acorde atenția cuvenită de plantare. Cu o lună înainte de plantare, eu gătesc și mă umple de bine organice gaura de plantare 60x60 cm.

Schema de mărăcini plantare - 1,5 m între tufișuri, pentru rosyaniki - 2,5-3 m distanță între rânduri. - 3 m.

Culoar a fost acoperit în aceleași materiale de acoperire negru. Mulcirea trunchiuri de copaci cosită în continuare iarbă sau gazon. În timpul aterizării pritenyat săptămâni pentru o rată mai bună de supraviețuire. Lăstarii se apleacă la sol și fixați suportul sau poziția plăcii de sus. Creșterea paralelă cu solul mai ușor de bici adăpost pentru iarnă (aici deja folosiți un material de acoperire este de culoare albă, dar cu aceeași densitate și stivuite în două straturi). Tapiterie face numai al doilea an de la plantare, și nu am staționare, și timpul (de fapt, de backup simplu), astfel încât să le puteți elimina fără efort pentru iarnă în hambar.

Dar deja din al treilea an când puterea a marcat sistemul de rădăcină BlackBerry oferă imense de creștere muguri, plantele au nevoie de sprijin de încredere. recoltele BlackBerry au nu numai mulțumit, dar izbitoare. Sunt undeva 10-15 kg pe plantă. Dar acest lucru nu este limita: Cunosc oameni care reușesc să colecteze și 25 kg de tufiș.

În ceea ce privește soiurile, îmi place cel mai mult suntLoch Tay, natchez, Triple Crown, Polar, Apache, Chief Joseph, Jumbo. Acum, la vânzare acolo și soiuri remontant de mure, dar, în opinia mea, ei nu au trecut încă testul de timp suficient. Personal, eu încă mai aștept să fiu prieten cu ei.

Și despre alte culturi, fără de care este dificil să ne imaginăm gradina reală mă va acoperi într-o altă scrisoare.

© Alla G. CHAMATA Minsk

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru