rum.herbefe.ru

Soiuri Hosta - noi și frumoase (foto)

soiuri gazdă pentru grădină

planta mea preferata - un daylily. Așa că m-am gândit, până când am dat seama că mai mult decât orice în grădina și gazda mea în fiecare an devine tot mai multe soiuri.

Îmi place ei să devină, splendoarea subtropicale de frunze, grație de forme, flori discrete, o varietate de dimensiuni si culori. Există doar o singură gazdele minus (care, de asemenea, este un plus) - ea nu-i place să crească în soare, prefera umbra partiala. Și astfel, gazda este bun în grădina mea, un număr mare de locuri umbrite, formate în timp.

Solul de la site-ul turba, astfel încât atunci când este necesar de plantare să sape o groapă mai mare și mai adânc. Am umple fundul gropii cu organice (gunoi de grajd descompus sau polupereprevshim compost) și cenușă amestecat cu pământ și a pus pe partea de sus a solului în grădină fără îngrășăminte.

Sunt adăpare și plantarea de plante. Atunci când se plantează rădăcinile ar trebui repartizate cu atenție în afară. Am cădea pământ de grădină adormit prea obișnuită. Top nu este udat. Se crede că, atâta timp cât umezeala la rădăcini rămân. îngrășămintelor chimice în gaura de plantare nu este pus. Abia mai târziu, în primăvară, împrăștie uree, iar vara I aduc îngrășăminte complexe sub un tufiș.

În primăvară, în timpul creșterii și desfășurarea de frunze, încerc să aranjeze udare - atunci ei vor fi mai mari. Doar se toarnă apă în partea de sus este imposibil, mai ales în așa-numitele gazde albastru - este probabil pentru a spăla stratul de ceară, care dă frunzele din senin.

Soiurile gazdă nu am atât de mult o colecție de până la 200 cade scurt. Aș dori mai mult, dar nu permit dimensiunile parcelei, pentru că trebuie să se potrivească armonios în zona de grădină înconjurătoare. Prin urmare, achiziționarea unui alt soi este acum vin foarte în serios. Deși nu este întotdeauna posibil să stați la vederea unei alte crescătorii capodoperă.

Desemnați soiuri preferate este dificil pentru că nu au o astfel de gazdă, pe care nu s-ar fi plăcut.


A se vedea, de asemenea: gazdă în creștere - de plantare și îngrijire, soiuri de reproducere și specii


Dar cea mai mai de departe - ea &# 39-Big Daddy&# 39-, „Great Expectations&# 39-, &# 39-guacamole&# 39-, &# 39-Îngerul păzitor&# 39-, „Ice Age Trail&# 39-, 'iunie', &# 39-Liberty&# 39-, &# 39-Pilgrim&# 39-, &# 39-Thunderbolt&# 39-, &# 39-Wolverine&# 39-, precum și gazdă ondulate.

De ce astăzi?

Pentru că am un plante tinere doi-trei ani, care nu se poate arăta în toată splendoarea sa. Khost este necesar să se crească de șase ani până la maturitate, atunci când văd tot felul de caracteristici, și începe deja să crească dimensiunea foilor declarate ameliorator, culori și forme.

consultanță de specialitate

Gazdele pot fi plantate cu multe plante, deoarece acestea se combină bine cu cea mai mare parte a culturii: Astilbe, ferigi, daylilies, chiar și cu brumărele. Frunzele ei cresc mai târziu - undeva la mijlocul lunii mai, deci este foarte convenabil pentru a fi plantate între arbuști de primăvară cultură melkolukovichnye (Corydalis, ERYTROMUL, Galanthus, hionodoksy, Crocus). Aceste copii înflorească în primăvara devreme, iar apoi se aterizează o parte se transformă treptat galben și moare.

Și apoi vin la ajutorul de gazde, care - a fost în acest moment răspândirea lor frunze tinere.


Link cu conținut similar: gazde pentru grădină - flori în creștere și de îngrijire pentru plantări


Gazdă: Grad

Big Daddy - gazdă albastru strălucitor cu dens, rotund, în formă de cupă dimensiune foaie 30x29 cm, având un Nervurile clar definit și zhatost. Vazoobraznoy Bush, flori de lavanda pal. În ciuda numelui, foarte elegant. Adaugă eleganță și partea inferioară a frunzei, vopsite în culoarea gri. Aceasta crește încet. Singurul dezavantaj - este acumulează gunoi în frunzele în formă de cupă.

Great Expectations - Un alt una dintre preferatele mele, în creștere pe veranda de la domiciliu, în locul de onoare. varietate Old obținut în 1988. gazdă în formă de inimă frunze majore cu inteligent dimensiuni 22x20 cm. Fiecare foaie de regiune verde-albastru, care merge la centrul de un verde deschis, cu luminos de mijloc perevidnoy cremos. Și ce flori frumoase! Aproape alb, cu ochii larg deschiși, ei sunt un plus. Aceasta crește încet.

gazdă guacamole Am cumpărat la licitație florar Club Moscova, pentru a sărbători aniversarea sa. Și ea a căzut în dragoste cu mine pentru flori mari parfumate.

Aroma era într-adevăr un lux atunci când infloreste, mă opresc să se bucure de ea. Aceasta varietate crește în colțul meu, în cazul în care soarele straluceste 16 ore, deoarece are nevoie de o mulțime de căldură să înflorească. Gazda infloreste mai târziu decât toate celelalte - la sfârșitul lunii august. Ne pare rau, dar uneori planta strica primii înghețurile. El are o frumoasă, mare (28x22 cm), verde-măr frunze luminoase, cu vene distincte. Până la sfârșitul verii ei devin de aur cu chenar verde închis. Mai multe culoare intensa apare atunci când cultivate în soare sau umbra partiala. Vârfurile frunzelor arcuiesc grațios. În 2002, Asociația Americană a acordat titlul acestui soi „Hosta al anului“ iubitorii de gazdă (Growers Association Hosta americane, AHS).

Îngerul păzitor - neobișnuit, gazda albastru mare. Foaie de dimensiuni 33x23 cm. Flori pal lavanda. Frunze cu bibelouri, albastru pe marginea si cremos în mijloc, groase, răsucite, foarte frumos. Dar gazdele mele această frumusețe în deplină nu apare întotdeauna. Poate că această declarație l depinde de condițiile meteorologice și poate, f pe vârsta plantei. În ultimul an ea a fost extrem de bună.

Bush creste destul de lent, dar este adevărat: am avut deja să-și extindă spațiul său de viață, pentru a transplanta un cuplu de plante - este prea asupra lui el pleacă.


Link cu conținut similar: gazde Solntsevynoslivye - grad


gazdă Ice Age Trail - unul dintre soiurile moderne.

Are dungi longitudinale și tușe cremoase. Două foi identice nu găsesc. Gazdă talie medie frunze aproape rotunde albastre-verzi de dimensiuni 18x15 cm. Un prieten de-al meu a numit „pepene galben.“ În opinia mea, un nume foarte precis.

gazdă iunie - , Dimensiuni extrem de eficient de utilizator independent al gazdei. Acesta a fost recunoscut ca fiind cel mai bun gazdă în 2001 (AHS). Coli cu dimensiuni 15x10 cm, vopsite în mai multe culori: mijlocul unui galben-auriu la culoare crem, pal verde situată la marginea pe marginea albastră. Am gazdă crește în umbră, dar am de gând să împartă stup și pentru transplant de parte într-un loc însorit, pentru că acolo se va arata mai elegant. Blossoms grad după alți reprezentanți ai colecției mele - în luna august, flori, delicate de lumină, care sunt foarte plante.

gazdă libertate - înălțime arbust destul de mare de 60 cm, cu o grosime, usor ondulat în formă de inimă frunze de 30x25 cm. Eu am această gazdă crește în fața casa-, astfel încât să poată fi văzut de departe. Vazoobrazny Bush decorat cu frunze mari, plutitoare, cu frontieră de culoare galben strălucitor, foarte largă în jurul marginii și gri-albastru, centrul albastru-verde. Acest soi - liderul unei grădini de primăvară. Fringe pe marginea seamănă cu panglica de satin, curge în centrul foii. De-a lungul anilor, devine foarte largă, și în plante mai vechi de 5 - 7 ani poate lua cea mai mare parte a foii. Treptat marginea galben strălucitor a mai ușoare și la sfârșitul verii devine o lactate care nu strica, dar oferă eleganță. Această frumusețe poartă pe bună dreptate titlul de „gazdă 2012“ în conformitate cu AHS. crește &# 39-Liberty&# 39- destul de lent, care este de asemenea bun, deoarece rugul nu are nevoie să împartă pentru anii următori. Aici sunt doar o floare pe ea, cumva nu am observat frumusetea frunzelor am mers.



pelerin Trimite-mi te rog, atât hostochka bordură, astfel încât, chiar cu un chic, flori de lavandă abundente pe pedunculi întunecate. Nu se teme să crească în soare, nu arde, și timp de mai mulți ani a format un bun benzi de frontieră în mixborders. Frunzele acestei varietăți sunt mici, dimensiunea de 8x5 cm, în formă de inimă, de culoare gri-verde, cu o marjă de cremă.

fulger - nu e de mirare că se numește „fulgerul“, este imposibil să treacă. Mare, arbust are asupra lui în formă de inimă frunze albastre-verzi dense de măsurare 25x15 cm cu mijloc perevidnoy de san si suficient de mare, flori aproape albe. Acest soi este bun pe tot parcursul sezonului, nu o creștere rapidă.

Wolverine - longifolia gazdă grațios, formând o frumoasă cascadă emisferă. Dimensiune foaie de 17x7 cm, albastru-verde cu chenar galben-crem. În a doua jumătate a frontierei de vară devine cremos. Ea creste intr-o nuanta puternica. Este în creștere destul de rapid. Înflorire flori de lavandă pal. Dar eu mai ales nu dau aceasta floare gazdă ca tulpini de flori strica punctul de vedere al cortinei. M-am întrebat de ce gazdă este numit astfel (în limba engleză înseamnă Wolverine „lacom“). Dar planta nu are în comun cu aceste animale. Sa dovedit faptul că găzduiește frunzele sunt vopsite în culorile Michigan Universități - albastru și auriu. Dar Michigan este poreclit „Wolverine“.

Gazdă ondulat (Hosta undulata var. undulata) A apărut în mea douăzeci și cinci de ani în urmă unul dintre primii. Acesta este un tip vechi, comun, care este adesea confundat cu un grad. frunze de primăvară foarte elegant, alb, cu contrast luminos măr verde, trecând în platoul verde închis ușor răsucite. Și în mijlocul verii, la noi frunze pe un fundal alb, arată în mod clar prin verde tulpini subtiri si acestea sunt dungi. Este în creștere destul de rapid.

soiuri Hosta: fotografie


Mini-gazde: Îngrijire

Acestea sunt din ce în ce mai populare în grădinile noastre. În funcție de mărimea bucșei (cu excepția peduncul) gazdele sunt împărțite în două grupe: miniatură (miniatură, Mini) - o inaltime de 10-15 cm, sau zona de frunze la 26 de metri pătrați. cm, și pitic (Dwarf, D) - mai puțin de 10 cm, sau suprafața foliară mai mică de 13 metri pătrați. cm.

Grad mini-gazdă, pur și simplu de neînlocuit în grădini mici, rockeries.

Potrivit pentru prelucrarea mixborders prim-plan.

Bine în grupuri mixte cu foioase subdimensionate și arbuști de conifere.

O alegere excelentă pentru creștere în containere.

Aprilie-mai

Primăvara, cu ieșirea din primele frunze-sol conuri, Feeduri fertilizatorul azot lichid (conform instrucțiunilor).

Pentru mai reține umezeala în suprafața solului din jurul tufelor pot zamulchirovat frunze de compost. scoarță de copac maruntita adecvate și pietriș, că totul va fi chiar descuraja cresterea buruienilor.

Iunie-iulie

Plantat! Timpul optim pentru acest lucru - începutul lunii iunie, când plantele sunt în faza de creștere activă (masă verde format și începe o creștere intensă rădăcină). Place - umbrite, cu vrac, bine drenat si bogat in sol organic. Înainte de plantare, solul făcând compost bine putrezit sau humus (1,5-2 găleți per 1 mp. M), săpat la o înălțime mai mare lopeți baionetă ușor.

Se toarnă în cazul absenței prelungite de ploaie în dimineața și seara udare creează condiții favorabile pentru dăunători, moluște (melci și melci), care sunt atrași de umiditate ridicată și noapte rece.

La mijlocul lunii iunie și iulie, hrana fertilizatorul fosfor-potasiu lichid (conform instrucțiunilor).

August-septembrie

Divid si transplant de gazde care cresc prea mult (mai mult de 5-6 ani). Faceți acest lucru până la mijlocul lunii august, dar nu pe o zi fierbinte. În acest moment, o bună vedere al dimensiunii tufiș, cu grijă săpat rădăcinile nu sunt deteriorate, delenki timp util să prindă rădăcini într-un loc nou și să se pregătească pentru gerul viitoare.

La sfârșitul lunii septembrie, rambleu pentru plantarea de compost proaspat - acest lucru va fi suficient pentru o iernare de succes.

Februarie-martie

La sfârșitul iernii, în magazinele de flori apar delenki gazdă ambalate în turbă. În cazul în care lăstarii nu au mai mult de 2 cm, poate fi un pic mai ține planta într-un loc răcoros (în pivniță). Dacă varza de 3-4 cm, este mai bine să planta într-o gazdă oală cu sol afânat, cu bile rădăcină dezinfectat în prealabil într-o soluție de permanganat de potasiu și îndepărtarea oricăror rădăcini deteriorate. Pot pune pe un pervaz rece cu iluminare difuză și menține aterizare în teren deschis, moderat udate. În camera gazda este de a face bine, uneori chiar floare.


Christina Klemeshova, Cap. laborator fito VNIITsiSK, dr. c / Științe Agricole, Soci

© Autor Irina Zhalyaletdinova, grădinar Moscova

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru