rum.herbefe.ru

Knifofiya Berry - tritoma (foto) de plantare și îngrijire

knifofii Cultivare (tritomy)

Uneori mă duc la grădină - totul pare a fi în floare și mirosuri, și trebuie să ne bucurăm și să se bucure astfel de frumusețe, dar ... ceva lipsește. Ce anume - greu de spus: fiecare exploatant având ideile cu privire la aceasta, și, uneori, foarte original.

Eu de obicei, pasionat de flori, și mi-au, prea banale, dar, uneori, așa că doresc ceva un fel de! Acum trei ani, starea de spirit a prins ochiul meu pachetul de semințe knifofii boabe sau tritomy.

In ciuda planta exotica, semințele pot fi cumpărate de la orice aspect floral. Pachetul de loturi de semințe.

knifofii plantare

Unii dintre ei am semănat răsaduri în luna martie, nu îngropa, și doar se presara ușor solul. Aproximativ trei săptămâni mai târziu, au început să înmugurească. frunze subțiri similare cu o iarbă obișnuită. Germinarea semințelor este foarte bun, dar răsaduri -Update neregulate pot apărea aproape o lună după prima germinative a semințelor.

Răsaduri au fost multumiti de rezistenta, cele mai multe dintre ele să îndure lipsa de irigare. Încercați doar să se usuce în sus ciuboțica-cucului răsaduri de sol - și ei vor fi plecat. Și frunze knifofii pierdut, deși saturației și atârnate, dar recuperat după udare. Prin urmare, anul viitor rămâne de semințe am plantat la sfârșitul lunii iunie, este deja în grădină. Am luat sticla de plastic de sub carne făcută în găuri și prikopalis ei până la refuz pe un pat la umbră, astfel încât umezeala zăbovit un pic mai mult, pentru că am ajuns la țară numai la sfârșit de săptămână. Înainte de apariția de top toate ramurile cireșe acoperite.

Și în apartament, și a fost ridicat în germinare grădină. Cu toate acestea, nu toate plantele au prins rădăcini și a fost transferat de iarnă.

Frunzele seamănă cu frunzele knifofii daylilies, dar textura diferite, aranjate diferit, și în jurul marginilor mici liniuțe.


link Related: De asemenea, pe îngrijirea puteți citi knifofiey  aici


Knifofiya - Muscari gigant

A treia vara a supraviețuit cinci tufișuri înflorite doar o singură plantă care avea o înălțime de aproximativ 70 cm.

În timpul procesului de înflorire este foarte interesant sa ma uit. În primul rând, între frunzele din centru, există o creștere rapidă inflorescență menta pal, ca un nodul. Primul lucru care a avut loc la mine: ei bine, doar câteva ananas. Pe „cucui“ va merge în sus pe un vârf.



Blooming knifofiya seamănă cu un muscari gigant, doar galben. Inflorescență este format din mai multe sute de muguri mici, alungite, care sunt ținute pe pețiolele scurte.

În termen de aproximativ două săptămâni, treptat, în sus, va înflori flori, cum ar fi clopote. Unii se estompeze, dar ele vor fi înlocuite altele. Iar când vine rândul său, la cele mai recente flori superioare -ORAȘUL, în partea de jos este deja încep să se formeze semințe. În timpul înfloririi mână întinsă de 15 cm, și a ajuns la o dimensiune impresionanta -70 cm. Se poate imagina cât de eficient va

Uita-te la benzi plante cu flori. Eu încă mai sper să văd această frumusețe. Knifofiya propagate nu numai prin semințe, dar prizele, care sunt formate în cantități considerabile. I-am dat vecin bienal arbust ei non-înflorire. Și pe unele capete rădăcini filiforme, am numărat șapte reborduri, dintre care tufe viitoare cresc.

Despre conflict consiliere cu privire la creștere knifofii ..

Am găsit o mulțime de informații cu privire la cultivarea acestei plante, dar există contradicții în diferite surse. De exemplu, am citit că „knifofiya originar din Africa, astfel încât site-ul ar trebui să fie ales pentru soarele ei, ea nu poate sta stagnarea apei.“ Și apoi a scris că „în natură de multe ori creste in zonele îmbibate cu apă, se uită în mod eficient la apele.“ Pentru floarea ta, am observat o plasticitate în raport cu condițiile de creștere. El a condus ferm seceta și un an înainte ploile lungi ultimul si ultimul an.


link Related: Mills (foto) în creștere și îngrijire de flori


iernare knifofii

Pentru succes knifofii adăpost iernării recomanda pentru iarna, sau sapa și se păstrează într-o oală în subsol. Frunzele nu sunt tăiate, și fasciculul de cravată sau panglica. Sunt vizita de vară Resident, așa că nici una dintre aceste metode nu se potrivește mine și plantele mele, eu nu port și nu sape.

de modul&# 8230;

Există un număr destul de mare de knifofii specii, iar dacă încercați, puteți alege plantele nu numai cu diferite flori de culoare, dar diferite în înălțime și calendarul de înflorire. Astfel, vă va extinde perioada de plante cu flori și sunt capabili de a crea compoziții originale trăiesc în grădina ta.

© Tatyana Kotova

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru