rum.herbefe.ru

Căpșuni în spații protejate - ca un drept?

Cultivarea căpșuni în spații protejate

Mărturisesc, cititorii susțin despre cum să crească căpșuni, am citit literalmente. Este interesant de fiecare detectiv! Cum atunci emoțiile și gândurile utile! Dar aici și am decis să împărtășească experiențele lor. Trebuie să spun - eu sunt unul dintre cei care crede că cresc căpșuni în spații protejate modul cel mai convenabil și cel mai bun. Cu toate acestea, eu nu folosesc de film, și materialul țesut plapumă neagră.

Așa cum am ajuns la o astfel de viață?

Este pur și simplu: formarea Paturi ukryvnyh pentru căpșuni A fost motivată de dorința de a reduce costurile forței de muncă de îngrijire pentru sol, pentru că în cartierul meu există zone abandonate, iar după plivitul buruienilor cu boabe de plantare a crescut din nou în două săptămâni covor dens. Ar trebui să adaug că cresc căpșuni în acest mod timp de șase ani, iar el mi-complet multumit. Ce?

Trecerea la această metodă, este recomandabil să se efectueze treptat peste un minim de trei ani, formând un pat timp de un an.

La noul site deschide calea: sunt de luare a gunoiului de grajd putrezit sau compost, cenușă, se adaugă un pic îngrășăminte complexe, sape, vărsat apă și tratat cu biofertilizer lichid. Uneori, câteva săptămâni de creastă a filmului la sol „copt“. Eu fac acest lucru, de regulă, în prima jumătate a lunii august, după recolta de usturoi de iarnă timpurie și ceapă în creștere în acest loc.


A se vedea, de asemenea: Îngrijire Calendar pentru căpșuni - căpșuni


Pattern nețesute și să le adăpost de căpșuni

Am decupat acoperirea densității mari de material negru nețesut. În general, așezați rânduri de găuri de-a lungul marginilor web, lăsând în centrul pasajului latime 60-80 cm. Apoi nanoshu săpun uscat felii subțiri sau secțiuni de linie de cretă de tip transversal. Găurile sunt situate în două rânduri pe fiecare latură de 25-30 cm, într-un model tip tablă de șah.

Am stiva de material de acoperire pe germinativ pregătit, apăsând pietre de margine sau cărămizi (recent a început să folosească substandard din beton pentru pavaj dimensiunea țiglă 20x10x6 cm pentru aceste scopuri). găuri de plantare antenele capsuna (un widget în fiecare gaură). Toate pat gata.

Când îndepărtate din materialul de acoperire căpșuni

După trei ani de utilizare, la sfârșitul lunii iulie - începutul lunii august, închiriate materiale de acoperire, se spală în apă cu săpun, este gravat într-o soluție de sulfat de cupru, iar pe terenul reutilizat noi paturi, îndepărtând-l înăuntru.



Trei ani tufe de căpșuni trage din pământ, iar locul I formează un pat (de-a lungul întregii sale lungime și lățime) adâncime dreptunghiular groapă-șanț. Pentru reciclare straturi morman săpat plante, tăiate frunze de căpșuni și mustață cu celelalte două paturi, intercalate cu straturi de turbă sau sol, se umezește cu apă și o soluție de agenți microbieni pentru decontaminarea și reciclarea resturilor vegetale și film adăpostind uscarea.

Mai târziu, pe același principiu în acest șanț adaugă decupaje iarbă, resturi alimentare, blaturi de tomate și cartofi și alte materii organice care rămâne după curățarea grădinii (cu excepția rădăcinilor pe termen lung ale buruienilor). In primavara anului viitor, la acest loc va pune dovlecelul si suc de fructe.

Cel mai important: de toamnă și de vară de tratament, precum si instalatiile de preparare „Shelter“ nu diferă de operațiuni similare de pe crestele de căpșuni clasice.


link Related: Cum să crească căpșuni fără chimicale


Despre culturi de căpșuni sub acoperire nu va minți ...

Asta mea tehnologie „avansat“. Iar rezultatele au fost obținute după cum urmează. Fructe de padure cresc mai mari, mai curat, mai devreme mature, iar plantele în sine nu au nevoie de udare frecvente (ceea ce este important mai ales pe solurile nisipoase noastre). Și ei se îmbolnăvesc mult mai rar arbuști. Cu toate acestea, o creștere marcată în recolta, nu am observat. Doar frumos pentru a colecta fructe de padure si arbuști nu au nevoie de nimic pentru a sprijini și cravată. Paturile au o formă dreptunghiulară distinctă, arată îngrijit.

Ele pot fi spălate cu un furtun și matura. Deși există aspecte negative: teren sub materialul de acoperire este compactat, slăbiți solul din jurul plantelor este problematică, deoarece este necesară proliferarea de arbuști pentru a extinde găuri, și de îndată ce acestea devin mai mari, ele se taraste imediat buruienile (cu toate că îndepărtarea lor, în acest caz, nu merge la comparație cu o operațiune similară pentru a deschide un pat). Există probleme cu înrădăcinare mustata pentru a fi utilizate ca material de plantare nouă.

În mod normal, într-o situație ca grădinari doraschivat mustață cu rădăcini în începuturile școlii puțin speciale sau să se substituie cazuri deosebit de semnificative de cupe la sol (fara a le separa de mustățile planta-mamă).

Dar cât de mult timp este salvat pe plivitul! În general, așa cum se spune, cred că pentru tine, să decidă pentru tine. Doar nu uitați că nu este ceva ce peștele, dar, de asemenea, boabe de mic nu este ușor să mănânce.

© Lyudmila Ivanova Minsk Fotografie de autor

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru