rum.herbefe.ru

Răsad cultivarea - este fascinant

Cum de a crește răsaduri - Sfaturi și Secretele

locuitorii de vară frecarea emoționat mâinile, începe răsaduri -posadka cele mai fascinante. Este în zilele geroase februarie și inselator calde din martie, stabilește recolta de vară. Iubitorii de paturi propriile reguli și propriile secrete.

Vecinul meu este o acțiune sacră are încredere deplină în soțul ei. Și vine doar: recoltate în vara de teren bun pune pe formochkam-cupe și o ușoară mișcare a degetului adâncește în sămânță la sol a viitorului ardei sau roșii. Nu înmuiere și sămânță vecinii pipping nu sunt angajate. Soțul meu pare să predea cu ușurință, astfel încât recolta este întotdeauna excelent.

De modă veche

. Mama mea, dimpotrivă, întotdeauna 3-4 ore înainte de plantarea semințelor pentru a rezista la stimulatori de creștere - câteva picături la un pahar de apă. Sora aruncă întotdeauna semințele în apă și caută: ce vor aparea - acele rebuturi.

Am planta răsaduri în pachetele tăiate dreptunghiulare de lapte, acestea sunt de sine foarte compacte pe pervazul ferestrei. Am încercat să crească răsaduri într-o sticlă de plastic, se taie în jumătate de-a lungul lungimii sale. Pe una dintre jumătățile de a plăti aproximativ zece straturi de țesuturi. Am pus pe partea de sus a semințelor, udate. Semințe ușor presată în jos, astfel încât acestea sunt bine fixate în contact cu hârtia. Se acoperă cu a doua jumătate a sticlei tăiate, acest design a fost plasat într-o pungă de plastic. Rezultatul a fost un mini-sera. Chiar si udare este de multe ori nu este necesară, condens în teplichke. La primele răsaduri au apărut rădăcini puternice, iar apoi a crescut rapid.

Pat de hârtie pentru răsaduri de

Dovlecel, dovleac și suc de fructe cultivate în hârtie. În primul rând, inmuiati semințele pentru câteva zile. Apoi, le întinse pe o cârpă umedă sau hârtie igienică. Hârtia este stivuită în mai multe straturi, pentru a primi apoi un fel de „pat“. Deasupra acoperire puieți cu polietilenă. Este important ca era cald, iar hârtia a rămas mereu umed. De îndată ce lăstarii, răsadurile, am pus pe fereastră la soare. Dar „hârtie“ răsaduri cresc mai aproape de luna mai, pentru a planta răsaduri cât mai curând posibil, în această țară.

eggshell

Uneori, lăcomia dunk prea multe semințe și un spațiu container nu este suficient. Apoi, semințele „extra“ de plantare din coji de ouă. Am întotdeauna

există o marjă mică. Eu o fac în a mea avans, terenuri, și „fundul“ poke ușor prin intermediul cu o sulă sau cui. Extinderea pe tăvi de ou coajă, se toarnă într-o jumătate de un pic de teren, iar apoi 1-2 seminte, din nou, a stropit strat centimetru de sol. De asemenea, este important să se monitorizeze umiditatea. Atunci când răsadurile sunt plantate în teren deschis, nu-l scoate din coajă, și doar ușor comprimat, astfel încât este crăpat, și cade în gaura. Coajă de ou este un aliment mai mult și mai mult de plante.

Germeni pe hidrogel

Răsaduri de varză, țelină, fasole, praz cresc cu ajutorul hidrogel. Este o modalitate pentru Neat, pentru că nu există nici o murdărie pe teren acolo. Capacitatea bilelor de gel adormi și se toarnă o cantitate mare de apă fiartă, la temperatura camerei. Apa pre-adaugă câteva picături de îngrășământ complex. După 6-8 ore. Masa cărnoase moale transparent obținut. I se amestecă semințele cu un hidrogel ca acestea să fie distribuite în mod egal și puse la adâncimea dorită. Această metodă nu necesită chiar udare. Foarte repede, în câteva zile, apar primele lăstari.

metoda buketny

Pelicule din polietilenă se taie în fâșii de aproximativ 10 cm lungime. hârtie igienică umezit și întins pe film. Extinderea semintelor in 2-3 rânduri. Pe partea de sus a acoperă din nou o hârtie igienică, și un alt strat superior - filmul. Apoi am pliat ca role de hârtie și a pus într-un pahar cu apă. După ceva timp, crește buchet verde. Când se desfășoară, vom vedea imediat ce germenii sunt puternice, și ceea ce - este așa-atât. Plantarea sol împreună cu hârtia. Dar această metodă este recomandată ca o distracție pentru copii. Într-o scară industrială, nu este necesar.


A se vedea, de asemenea: 2 articole foarte bune despre răsaduri în creștere partea 1 și partea 2


Când plantarea răsadurilor

Când să planteze legume pe varza, se poate calcula datele exacte?

Este posibil și chiar necesar. Datele de plantare depind de perioada de aterizare în sol, în regiunea în care locuiți, de la producător, de capriciile naturii. În plus, va trebui să rămână un pic mai mult matematician.

În ianuarie, m-am dus la un vecin, și ea lângă bradul de Crăciun arboretele de tomate. Răsaduri a plantat deja în luna decembrie, a declarat la sfarsitul anului trecut, acest lucru a decis să nu repete greșeala. Bineînțeles, până în luna mai, tomatele au murit, vechi și decolorat. Ea a avut la piață pentru a cumpăra răsaduri tinere. Chiar gradinari cu experiență fac greșeli în calcule. Dar acest lucru nu este foarte complicat.

I se calculează după cum urmează. De regulă, răsaduri sunt plantate în teren deschis până la 10 iunie (în seră 10-15 mai). Acum, trebuie să știți vârsta optimă de material săditor, gata pentru plantare. Fiecare cultură are propria lui.

Varsta ideala pentru plantarea răsadurilor

Ardei și vinete.

Vârsta de răsaduri - 50-60 zile de la semănat la germinare - aproximativ 14 de zile. Semănând - după 10 martie.

Tomate.

Vârsta de răsaduri - 50-60 zile de la semănat la germinare - aproximativ o săptămână. Însămânțarea - prima săptămână a lunii aprilie.

Țelină.

Varsta - 60-70 de zile de la semănat la germinare - până la 15 zile. Insamantarea-după 25 februarie.

Castraveții, dovleci, pepeni verzi.

Varsta - 20-25 zile de la semănat la germinare - 3 zile. Semănatul nu înainte de 25 aprilie.

Varza.

Varsta - 45 de zile, ceapa si praz - 50-60 zile de la semănat la germinare aproximativ 5 zile. Însămânțarea - la sfârșitul lunii aprilie.

Căpșuni.

Varsta - 60-70 de zile.

Nigella ceapa si praz.

Vârsta de răsaduri - până la 50 de zile. Semănând - după 15 martie.

Salată iceberg. Vârsta de răsaduri - până la 40 de zile de la semănat la germinare - 4 zile. Semănând - după 25 aprilie.

Și acum, de la așezarea la practica.

De exemplu, să ia răsaduri de tomate, am picătură în teren deschis, la 10 iunie această dată, am salva cele mai bune răsaduri de vârstă (tomate pentru 50-60 de zile) și încă mai are nevoie de timp de la plantare până la apariția, să zicem, 20 de zile. Se pare: 10 iunie - 60 zile - 20 zile = 20 martie.

Astfel, pot semăna răsaduri în ultima săptămână a lunii martie. Și acest calcul se face pentru fiecare cultură. Un alt exemplu de țelină. L-am pus pe 25 mai. Varsta optima a răsadurilor de țelină 70 zile și 15 zile - de data aceasta, înainte de răsărire. Se pare acest calcul: 25 - 70 zile -15 zile = 25 februarie (răsaduri de plantare).

Desigur, este o diagramă exemplară, dar mă ajută foarte mult. O mulțime de nuanțe. Propriile mele semințe germina mai repede decât magazin. După ce a plantat semințele de tomate importate scumpe și astfel să devină furios! Deja au trecut toate termenele, și încă nici germinare. Am urcat o săptămână mai târziu. apoi am explicat de ce sa întâmplat. Se pare că propriul său conținut de umiditate de semințe de 5-6%, dar unele companii proiectate pentru a crește durata de depozitare a semințelor este puternic uscată, conținutul lor de umiditate este de numai aproximativ 2%. Deci, ai nevoie de o afacere foarte mare de răbdare să aștepte pentru ca sămânța să se trezească. Dar acest lucru nu afectează cultura.


A se vedea, de asemenea: Răsaduri căpșuni Frigo - cum să crească?


Dovleac - o zonă de atenție specială

Aceste culturi cresc foarte repede, le cresc direct în vase de turbă, apoi au plantat, de asemenea, în teren deschis. Și nu încerca să păstreze pe pervazul ferestrei va fi mai mult de 3-4 frunze. Dovleacul este foarte devreme de maturare, răsaduri gata pentru plantarea la vârsta de 20-25 de zile, așa că, folosind calcule, a pus-o 10-20 aprilie.

Principalul lucru nu este să se grăbească

„Boala Sazhatelnaya“ si nu am primit rotund. Deja în luna februarie, îmi place să se joace în pământ. Odată ce am plantat tomate o lună înainte de timp, ca urmare a unor greutăți și plante, iar rezultatul nu a fost. Există două culturi care nu se tem de escaladare - este telina si piper. Conform experienței, chiar mai bine pentru a planta mai târziu, plantele prinde rapid. Nu a avut timp pentru a planta ardei, conform calculelor de plantare lor este întotdeauna în mijlocul lunii martie, ea a primit o lună mai târziu - și ce crezi că diferența cu cartier martie nu a existat!

8 moduri de a proteja răsaduri de picioare negre

ciuperca la înnegrire în sol este întotdeauna acolo, ele sunt microscopice, cu ochiul liber nu se poate vedea. Dar primele semne de leziuni vizibile la o dată: tânărul răsad blackens primul loc de tranziție a rădăcinii în tijă, iar apoi răsadurile tinere cad ca daramat. Ele nu pot fi vindecate, și pentru a preveni boala în puterea noastră.

Am plantat semințele în luna martie, piper amar interior, varza germinate la unison, toate grăsuț, ferm. O săptămână mai târziu, a observat că porțiunea de tijă a terenului a devenit subțire și transparentă, în timp ce nu sa transformat într-un fir. O săptămână mai târziu, toate răsadurile au fost culcat pe laturile lor, la înnegrire lor infirm. În acel an am fost lăsat fără ardei. Dar inamicul a studiat temeinic.

Numaratoarea avertizată, primejdia rea



Am observat că, uneori, la înnegrire atacuri răsaduri, și, uneori, uh, a trecut. A fost norocul? Sado-ducere știință exactă, nu există nici o magie. Așa că am început să vorbesc în ordine.

capacitate netă

Capacitatea de a păstra răsaduri sub baie, recunosc, ei nu sunt întotdeauna curate. La sfârșitul sezonului doar pentru a se agită din vechiul pământ, și umple recipientul cu arc proaspăt. Dar pereții erau vechi bulgări de pământ, nici măcar nu este înghețat, există mulți dăunători. Aici ai prima cauza a bolii. Deci, acum înainte de plantare capacitate este întotdeauna apa mea cu săpun.


link Related: semănat semințe pentru răsaduri de - termeni (Tabel)


teren dovedit

Umpleți containerele la sol. Și unde e ea? La fel ca mulți grădinari, am tip de seră, în cazul în care este gras și îngrășăminte. Și, ca o aplicație gratuită este o gamă completă de agenți patogeni. Vand teren gata făcute în magazin nu este de asemenea ideal. Producătorii viclean și să aducă țara aceleași sere, numai industriale. Deci, au acum o regulă: sol sau de a lua promorozhennaya sau abur bine (în cazul în care o cantitate mică, în cuptorul cu microunde). Și la pământ după această procedură nu a fost mort, am vărsat un preparat care conține vermicompost. La o săptămână după aceea, iar solul ar trebui să satura vitamine.

respirație

Solul trebuie să fie liber și respirabil. Deoarece la înnegrire iubește solul dens în cazul în care terenul fără aer se transformă rapid acru. Deschiderea din ultimii doi ani - substratul de cocos. Nu este solul, și anume substratul, astfel dăunători, cum ar fi picior negru, pur și simplu nu și sol fărâmicios răsaduri cresc bine.

iluminare suplimentară de material săditor

Iluminarea suplimentară - este necesar. La înnegrire, ca regulă, nu lovește răsaduri sănătoase, și ce fel de sănătate, atunci când lăstarii sunt slabe și palid. Țesături din aceste tulpini vrac alungite, delicate și foarte vulnerabile. În luna februarie, dar chiar și în luna martie, sunt acele zile sumbre, în acea zi, în seara poate fi confuz. Prin urmare, pentru câteva ore pe zi rândul său, pe lampa.

Nu îngroșa răsaduri

Înainte de semănat semințele unei foarte gros, în special cele mai mici. Răsaduri obține o mulțime de concurență între răsaduri de mare. Aer în interiorul stagnat. În cazul în care orice planta este bolnav, virusul sa răspândit rapid la vecinul. Toți au pierit. Acum, eu iau lăzi, fiecare cu două sau trei răsaduri în creștere. Și dacă ai pus într-o cutie, fie devreme în picaj, sau sunt decimate.

aerisi

Tender lăstari se tem de proiecte, dar asta nu înseamnă că acestea nu trebuie să fie difuzate. Nu că a deschis fereastra și a plecat. Deschis timp de 10-15 min., Și dacă timp de o oră, apoi se pune deoparte casetele de fereastra. camera Earthen repede se răcește, iar la sol umed la rece - bun teren propice pentru a detecta viruși.

Principalul lucru - să găsească un echilibru: nu prea cald și nu la rece.

nu umple

Udarea astfel încât apa nu este de turnat deplasare la. O mai bună rară, dar abundent decât puțin și des. Apoi suprafața se usucă repede.

dezoxida

pentru plantarea solului nu trebuie să fie acid. De aceea, am adăuga cenușă sau făină de dolomită. nisip teren stropit pe partea de sus - este un mijloc popular de combatere la înnegrire. Esența ei este faptul că umiditatea în gulerul rădăcină nu a fost întârziat. Poti presara cenusa sau cărbune activ, pulverizat.


A se vedea, de asemenea: Cultivarea răsaduri de roșii într-o groapă


Cum de a reduce răsaduri prea mare?

Cea mai frecventă greșeală - răsaduri de tomate semănate în februarie. Ei bine, încă câteva săptămâni să sufere! Într-adevăr, roșii dragoste de căldură și lumină. Dar de unde să-l ia, în cazul în care strada este acoperit de nori, zăpada nu a venit nici în jos. Pe plantele pervaz sub stres, așa cum o experimentăm în toamna, atunci când vom găsi recolta. Poate că nu va fi în grabă?

Am trei ferestre în apartament, două dintre ele sunt luminoase. O fereastră este plasat la aproximativ 25 de arbuști pomidorov- dacă setați raftul din mijloc și le-a pus în două rânduri, obțineți aproximativ 50 de arbuști.

lăcomie

Uneori aduce lăcomie: semăna gros, răsaduri prietenos, toate trase la lumina, foaia de tablă se suprapune peste cealaltă. Un subțiat rău. Desigur, să crească, și astfel numai, iar fructele vor fi răsaduri: pipernicit și mici. Prin urmare, ultima dată când am părăsi răsaduri la fel de mult ca și plasate, și nimeni nu mai. Urmați regulile: pentru vârsta răsad de 45 de zile au nevoie de spațiu de locuit de 10 x 10 cm.

însămânțare timpurie

Vrei întotdeauna să obțineți o recoltă timpurie, și că răsaduri plantate mai devreme, sa întâmplat că în luna februarie. Se pare că totul este logic: mai devreme a aterizat, a mâncat mai devreme, și a ieșit invers. Pentru plante, cel mai important lucru - lumina. Și nu este de ajuns. Apoi, într-un material săditor cu efect de seră a cheltui energie pe ea pentru a recupera. recolta timpurie eșuează. Acum am planta răsaduri o lună mai târziu, undeva la mijlocul lunii martie, și apoi la începutul lunii aprilie. Ea nu se întoarce și vesel care călătoresc în țară.

îngrijire excesivă

Dar chiar dacă plantarea destul de rare și de soare pentru însămânțare timpurie se ascunde o altă problemă - o foarte uscat și cald în camere. A trebuit să fie udate în fiecare zi. O umiditate stimulează creșterea. O mare literatură a citit, și întotdeauna sfătuiți până răsaduri mici, menținându-l la o temperatură de aproximativ 20 °, iar când este mai puternic, mai mică temperatura.

Când răsaduri devine subțire și palid, reacția naturală - este necesar să-i hrănească. Încep alimentarea cu azot. Situația este ca este corectata, tulpina devine mai gros, dar răsuciți frunzele superioare mici. Dacă vom continua în aceeași ordine de idei, întregul zakucheryavitsya de sus, deși există toate verde și veselă. Acesta este un semn sigur de supraalimentare cu azot. Și de sănătate nu se adaugă tomate.

Ce să fac?

Dar, în cazul în care roșiile sunt încă întinse, trebuie să faci ceva

În primul rând, reduce temperatura. Doar încetinește creșterea.

În al doilea rând, în tomate este o caracteristică remarcabilă. Dacă te uiți atent la tulpina plantei, veți vedea un set de puncte-denivelări.

Acest germen rădăcini, planta în sine sugerează că aceasta ar trebui să fie scufundat ca să crească un nou rădăcini. Cu ardei și vinete nu este permis să facă. Iau o sticlă și transplant de plante ridicate din plastic, tulpinile sunt îngropate aproximativ 10-15 cm. După transplant, udare, îngrășăminte chimice adăugate la apă, la rădăcinile perturbate nu se imbolnavesc.

În cazul în care, înainte de a ateriza în teren deschis, este încă departe, iar apoi o coroană vârf de cuțit. Dar nu vârful, în timp ce cea de a doua pereche de frunze mai mici.


A se vedea, de asemenea:Pentru a castravete răsaduri nu sunt întinse


Plantarea situată răsaduri napadite de buruieni

Unul-doi!

În cazul în care roșiile sunt foarte întinse, apoi se împarte tija în două părți egale. Am ridica un aparat de ras, măsurată din partea de jos 5 frunze și taie. Crown a pus într-un borcan cu apă. Apa găti special. 10 g de superfosfat se toarnă 100 ml de apă fierbinte, se completează până la 1 l și așteptați, când se dizolvă îngrășăminte. 50 ml din această soluție a fost adăugat la 1 litru de apă și se pune într-un tomate de apă. O săptămână mai târziu, coroana rădăcinilor cresc o instalație nouă răsaduri în ghivece individuale.

În partea de jos a face acest lucru. Curând, din axils de frunze mai mici vor avea noi lăstari (vitregi). Aștept cu nerăbdare să atunci când ajung la 5 cm, apoi se lasă doar primele două fiul vitreg, iar lăstarii inferioare sunt eliminate.

În cazul în care un escroc a reușit să-și păstreze răsaduri grădina năpădită de buruieni, apoi aterizare loc planta în canelura orizontal și acoperite cu pământ până la prima frunză adevărată. Curând stem crește în sine. Mult noroc, și amintiți-vă tot timpul!

© S.Glischuk, I.Muromova, P.Lokteva A. Muromova

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru