rum.herbefe.ru

Cultivarea tomate timpurii maturare într-o seră

Cum să crească roșii în seră timpurie

Sunt pasionat de tomate în creștere pentru mai mult de douăzeci de ani. Locul principal în seră sub otvozhu soiurile timpurii maturare nepretențioase: acestea sunt bine legate în orice vreme, împreună da recolta, nu se îmbolnăvesc.

Mele de tomate tehnici agricole ușor diferite de cele standard, dar, în ciuda acestui fapt, garantează rezultate excelente în practică.

Ia-o cultură decentă de tomate termofile în condițiile noastre climatice este posibilă numai prin butasi lor în creștere (creând o cursă în 30-50 de zile) și condiții de seră favorabile. În câmp deschis, chiar și în cele mai fierbinți fructe de vară să se coacă pe viță de vie, încă nu au suficient de soare și căldură. Dar cât de enervant se întâmplă atunci când nalivshiesya deja fructe târziu în atacurile de sezon Phytophthora, și salvați-le de la acest flagel poate fi doar turnat cu grijă peste chimia tufe, și mai mult decât o dată.

Am construit o teplichku acum zece ani. (citește sere din policarbonat cu propriile lor mâini)

Wide, de mare, deși neîncălzită, dar se simte roșii 600 de kilometri spre sud. Într-un astfel de spațios, practic ar fi să crească roșii înalte, dar eu prefer soiurile timpurii de maturare scăzut de creștere.

Ei au timp să se coc pe viță de vie, și este un gust foarte diferit si aroma. Și, nu în ultimul rând, un conținut mai mare de nutrienți.

În acest caz, randamentul cu siguranță am pierdut, dar atunci când cultivate roșii pentru familia sa, nu cred că pentru a atinge maximul - acest lucru este important. Am alte priorități: primul obiectiv - pentru a obține fructe coapte, la sfârșitul lunii iunie la al doilea - cor coacere mai aproape de septembrie, să se rostogolească la băncile lor deja după Denivelările de căldură și ardei pentru podospeyut Lecho.

Iar al treilea - la roșii proaspete direct de la tufiș octombrie. Un mare plus este, de asemenea, faptul că, odată cu maturare timpurie răsaduri de roșii nu trebuie să-copil stau din februarie. La sfârșitul lunii martie, semințele sunt semănate în cutii, răsaduri se arunca cu capul într-un parnichok mic, iar la 5-10 răsaduri sunt plantate terminat un loc permanent în seră, în ultima decadă a lunii aprilie.

Timpurie de maturare soiuri de tomate într-o seră pentru creștere

Din cele 200 de bucăți de arbuști crescuți de mine în fiecare an, 150 - roșii subdimensionat. Mai mult decât atât, pentru însămânțare folosind semințe de soi, nu numai achiziționate (Novice, profitabile, de aur Regina, Sensei...), Precum și recoltele lor de fructe mi vending. Printre acestea „dezrădăcinat“ - „degetele mele“ preferate de la an la an, care arată rezultate consistente.

De la inaltime sunt plantate, doar două soiuri ma iubit: o magnifică sare de acoperire Auriya (Fun) și un soare Persimmon.

Dar nu suficient pentru a alege varietatea cel mai productiv, aveți nevoie pentru a dobândi mai multe de înaltă calitate semințe sănătoase. Calitatea lor depinde druzhnost apariția și dezvoltarea în continuare a plantelor și de rezistența la boli.

A se vedea, de asemenea: roșii determinat - plantarea și îngrijirea

Plantarea tomate în seră timpurie

Semințele selectate, de obicei, fructe frumoase și sănătoase ale unei tomate cultivate pe tufișuri cele mai productive. Ele se află pe pervazul ferestrei, atâta timp cât carnea nu devine lichid. Apoi am scoate semințele sunt spălate în apă și uscate. Deoarece semințele sunt întotdeauna în abundență, calibru de primăvară din greutatea lor specifică.

Pentru aceasta le-am înmoaie într-o soluție de sare de 5%, cu cea mai mare sedimentat. Toate zbârcite, plutea la suprafață sunt îndepărtate. Înainte de semănat semințele de nimic înmuiate, iar ei amândoi urca împreună.

Deoarece Senor tomate prefera soarele direct sau în vreme tulbure, își pierde aroma, roșiile sunt plantate, astfel încât bucșele nu sunt în contact unii cu alții și nu au umbra unul pe altul. soiuri de low-creștere nu sunt fiul vitreg, doar legat la Kolam de lemn și lăsate să crească în mod liber.

Curmale și Auriyu plumb în cele două tulpini. Toate tomatele după perie format complet, se îndepărtează frunzele la următorul.

Îngrijirea de tomate cu efect de seră

Solul sub tufișuri într-o seră menținută uscată, ca și apa plantele prin săpată lângă fiecare flacon. Apropo, este mare, și economisește apă. Prin ei și fertiliza soluție 0,1-0,3% din îngrășământ complex pentru sere, selectarea conținutului I dorit de azot, fosfor și potasiu, în diferite perioade de creștere de tomate. Se acordă prioritate cele care conțin minerale.

A se vedea, de asemenea: Cultivarea cireșe roșii în seră

Pentru un dispozitiv de astfel de irigare este cel mai convenabil de a folosi un sticle de 2,5 litri. Ei au tăiat partea de jos, un tub se face două găuri de unghii fierbinte (CM).

La plantare o sticlă de săpăturilor într-un pic mai puțin de jumătate. Și că, în timpul gaura de udare nu bloca teren, anexați gaura un pic de fân. „Apa“ este de lucru bine!

Phytophthora nu este văzut în astfel de tehnici agricole, de ce nu petrec nici spray-uri fungicide - nici preventiv, nici de plante deja infectate. În cazul în care se constată bolnav, imediat am rupt rădăcinile.

Doar atunci când vremea permite, deschide prima panoul, și apoi - și uși: a teplichke de tomate ar trebui să meargă întotdeauna proiect. Apoi, nici plante, nici pe film nu este de umiditate, și, prin urmare, va avea unde să ia Phytophtora. Pentru diseminarea de succes, în plus față de căldură, de agent patogen-ciuperca necesită o picătură de umiditate.

Paturile de la sol deschis Asigurați-vă că pentru a observa rotație. Și aici, în seră, în fiecare an am cresc roșii pe roșii.

Solul nu se schimbă niciodată, permanganat de potasiu și sulfatul de cupru nu a vărsat. Resortul în gaura de humus bine putrezit Înaintez și îngrășăminte complexe. Asigurați-vă că pentru a supraveghea aciditate. randamente mai mici nu se uită. Dacă aveți timp să scadă, atunci am semănat secară sau de iarnă de rapiță.

Cultivarea tomate în seră - gradinari împărtăși experiența lor

dus rece pentru dimineața pomdior, se agită lumina seara



De ziua lui am fost dat o seră. Mici - acoperiș numai 4 m, nas alunecare din policarbonat. Se răcește! Stai acum roșiile mele într-o casă caldă și bucurați-vă de viață!

În roșiile de seră plantate pentru prima dată, de aceea, a urmat cu strictețe vecinii recomandări.

Cu câteva zile înainte de plantare proryhlit și solului prelucrat mijloacele de protecție împotriva putrezirea rădăcinilor și a bolilor fungice.

Atunci când se plantează în sol nu a pus numai la rădăcină, dar, de asemenea, o parte a bucșei de tomate stem. Vor fi mai multe rădăcini, rasteniestanet mai puternic. Mai mult zazemlyaemuyuchaststeblya plasat vertical in loc de orizontal.

Frunzele inferioare sunt îndepărtate în timpul aterizării, astfel încât acestea să nu atingă solul. Partea de jos a stupului trebuie să fie bine ventilat, astfel încât infecția nu va începe.

Mulți exagera răsaduri pe pervazul ferestrei, cred că în momentul în care prima perie înflorit roșii trebuie să stea într-un loc fix în sol cald.

Tomate nu le place înghesuit. Prin urmare, o distanță între plante de cel puțin 50-60 cm. Dar pe pământ nu zazrya gol, între pătrunjel roșii plantare sau busuioc.

În cazul în care a devenit rece, apoi a pus între plante sticle de apă din plastic: acestea iau în exces de căldură în timpul zilei și îi conferă o noapte.

În timpul înfloririi, de multe ori ventilate cu efect de seră. În cazul în care aerul este foarte umed, polenul se lipește împreună, și polenizarea are loc rău, plus tot felul de boli.

pereți ha de sere de tomate nu ar trebui să fie picături de apă!

cabină de duș rece

Una dintre acestea ar dori să fie răsfățat tomate cald niște apă, dar vecinul experimentat a spus: „Este imposibil“ Ziua în care Pământul se va încălzi, plus apă caldă, ca urmare a rădăcinilor va apa aproape de fierbere. Nu poate fi atât de imposibil. De aceea, eu sunt de udare numai în dimineața și apă rece.

Am udat rar - aproximativ 1 dată pe săptămână, și numai atunci când roșiile încep să roșească, se adaugă încă o dată. Am udat strict de rădăcini, nu pulverizare. După fiecare udare ventila seră în mod necesar, mai ales atunci când roșiile înfloresc.

Am nevoie de un mulci în telpitse?

Eu cred că avem nevoie, ea protejează împotriva căldurii și a solului de la uscarea. În jurul zonei de rădăcină, am pus în fân, carton, rumeguș, ziare vechi. Puteți mulci și iarbă, dar atunci trebuie mai întâi bine &# 39- uscat la acarieni si alte insecte nedorite dispar.

Eu fac plantele într-o singură tulpină, lăsând nu mai mult de 6-9 perii. Vitregi (muguri laterale) se rup, se face acest lucru în dimineața. Tot nu se rupe imediat oprit, este necesar pentru a da timp de plante pentru a recupera, am șters unul câte unul la fiecare 3-4 zile.

Rămâne penechek 0,5-2 cm. Apoi, începe să crească un alt fiu vitreg. În același timp, voi rupe frunzele de la baza plantei. Dar face acest lucru, de îndată ce primele roade. Și, de asemenea, nu în grabă, îndepărtați cu atenție frunzele de nu mai mult de două pe zi.

Îmi petrec prima hrănire după 2 săptămâni după plantare material săditor, în cazul în care (deja a apărut ovar pe prima inflorescență. În timpul sezonului, un minim de 2 I-hrănire. În mod ideal, la fiecare 10-12 zile.

alimente hrănitor

îngrășământ organic clasic - șlam sau balegar uscat diluat cu apă într-un raport de 1:10. Bine-au comportat și a arătat gunoi de grajd de pui (250 g! 10 litri de apă). Tuc insista cel puțin o zi și apă roșii la rădăcina 2-3 litri pe plantă.

Esliproblemy gunoi de grajd, roșiile vor fi îngrășăminte fericit și complexe (Ammofos, fosfat de diamoniu și NPK). Eu le folosesc după ce a doua perie.

Băuturi cu grade

Și cum ar fi roșii „must“. Reteta: drojdie, zahăr și apă caldă. După terminarea razvozhu de fermentație 1:10. De trei ori pe sezon - și nici un Phytophthora.

După o zi de proceduri roșii poate scutura: se agită ușor planta și loviți ușor florile de perie. Se crede că această acțiune promovează set de fructe.

© T.OSIPOVA, Orsha, Belarus Foto autor P.Lanskaya. regiunea Leningrad.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru