rum.herbefe.ru

Zmeură remontant - avantaje soiuri remontant în creștere

zmeură remontant - caracteristici de îngrijire și de cultivare

boabe de zmeură remontant se coc doar la momentul vânzării de toamnă de răsaduri, prin urmare, în ciuda prețului ridicat, au vândut instantaneu.

Și cum putem rezista, în cazul în care vânzătorii oferă pentru a obține două recolte un mare și parfumate fructe de padure.

Kupivshis pentru trucuri de publicitate, mulți grădinari încep să aibă grijă de ei ca pentru o zmeură convenționale, și în loc de o recoltă abundentă ei vor fi dezamăgiți.

Succesul îi așteaptă doar cei care știu despre caracteristicile acestei culturi și competent de îngrijire pentru plantări.

zmeură remontant capabil să înflorească și dea roade de două ori în timpul sezonului de creștere. boabe de vară sunt formate pe ramuri de fructe anul trecut tulpini, iar in toamna - pe vârfurile lăstarii ale anului curent. Cu toate acestea, speranța pentru o dubla recolta de zmeură în regiunea noastră, mai ales nu-l merita.

Dacă obține mediocre: a face zmeura remontant fructe la începutul verii, va amâna la o dată ulterioară, la începutul toamnei rodirea, reducând astfel semnificativ dimensiunea potențialului culturii. Anul randament va fi, de asemenea modeste, deoarece tufele nu au timp să se retragă și să recupereze de la fructificare pozdneosennego.

Prin urmare, cel mai corect va primi o cultură de vară-toamnă în anul curent, lăstari.


Link cu conținut similar: Zmeură remontant - în creștere și soiuri, îngrijire și propagare


Cinci avantaje remontant zmeură

1. randamentului culturilor de zmeura remontant în primul an de la plantare. Dacă planta în luna octombrie (sau la începutul primăverii), de la sfârșitul lunii august va colecta deja boabe mari. Ei nu strica și nu a căzut de pe tufișuri, ei pot colecta o dată pe săptămână.

2. Acest arbust este aproape nu este deteriorat de orice paraziți sau boli. Toate insectele, iubitorii de fructe dulci, adaptate la ciclul de viață al comune zmeură, care dă roade în al doilea an de viață. Cu alte cuvinte, toate insectele sunt zmeură remontant confuze și boala nu sunt pe deplin dezvoltate, la fel ca în toamna târziu muguri sunt tăiate otplodonosivshie la zero și a distrus, împreună cu întreaga infecție.

3. Nu trebuie să vă faceți griji cu privire la iernat nici adăpost, nici sa se aplece nimic.

4. înflorire târzie. De obicei, începe după trecere de înghețurile severe de primăvară, astfel încât florile sunt suferă de ele este rară.

5. B Spre deosebire de zmeură obișnuite, răspândite în jurul valorii de puii ei, care este chiar mai dificil de manevrat decât buruienile, nu remontant atât de mult împrăștiate pe site-ul.

...și trei minusuri remontant zmeură

1. zmeura remontant sunt foarte exigent pe lumina. Ar trebui să fie plantate în locuri foarte întunecate ale grădinii. Chiar și o ușoară pritenenie care este acceptabil pentru zmeura normala rodirea, întârzie semnificativ apariția coacerii fructelor și conduce la randamente mai mici. Distanța dintre tufișuri într-un rând ar trebui să fie de aproximativ 0,7 m, culoar, nu mai mică de 1,5 m.

2. Este dificil să se propage prin metode convenționale, deoarece acest lucru dă foarte puține fraieri zmeură rădăcină.

3. Berry mare, frumos, recolta Bush, gustul de zmeură, dar nici un gust&# 8230;

Șapte lucruri de îngrijire corespunzătoare remontant zmeură

Dacă ne menținem practicile agricole de mai jos, zmeura remontant se coc câteva săptămâni mai devreme, iar recolta de fructe de padure este mai dulce și mai abundente.


A se vedea, de asemenea: zmeură Cultivarea remontant pe modelul american


1. zmeură de plantare în timp util remontant.

Plantele cultivate în timpul optim (începând din octombrie), înaintea creșterii și randamentului plantat în pozdneosennie și primăvară termeni.

2. În fiecare gaură înainte de plantare face 1-2 găleți humus și îngrășământ complet sticlă (fără clor).

3. Când plantarea gâtului rădăcină trebuie să fie la același nivel cu suprafața pchvy inacceptabilă atât penetrarea și bombarea acesteia. Numai pe soluri ușoare, în care chiar și în primăvară se usucă rapid rădăcini de plantare puțin adânci stratul superior și pot suferi din cauza lipsei de umiditate, gât adâncit de 3-5 cm. Principala evadare este tăiat la o înălțime de 35-40 cm (de asemenea, de pe zmeură remontant de tăiere poate fi citit aici).

4. Tulpinile cresc repede înapoi, dacă mai pentru a stabili arcul și acoperă lutrasilom arbuști. materiale de acoperire de lumină pot fi acoperite în stupi din iulie până toamna târziu.

5. In aprilie - mai, și apoi la începutul lunii iunie, bine face îngrășământ lichid sau gunoi de grajd de pui (1:20) sau gunoi de grajd lichid (1:10) sau o soluție de îngrășăminte minerale (într-o găleată de apă - 15 g de azotat de amoniu, 40 g de superfosfat, 20 g de sulfat de potasiu).

6. În toamna (sfârșitul lunii octombrie - începutul lunii noiembrie) se taie toate lăstari otplodonosivshie. Rush în tăierea nu este necesar, este posibil să se efectueze după căderile de zăpadă chiar și în primăvară. Până la înghețarea solului din frunze la rădăcini și lăstarii vor veni nutrienti care permit bucșele sa creasca mai repede anul viitor.

7 În cazul în care nu este în valoare de toamna foarte cald, pentru o maturizare mai completă a recolta de toamnă, are sens să efectueze o evaluare a inflorescențe. În acest caz, eliminați jumătate din cele mai slabe ramuri de fructe pe tulpina, iar mugurii și florile, care nu pot să renunțe la îngheț de fructe coapte. Această operațiune nu numai că accelerează maturizarea, dar, de asemenea, îmbunătățește calitatea fructelor rămase.

bufniță utileT

Dacă aveți nevoie pentru a propaga zmeura, pe al doilea sau al treilea an de viață Bush tăiat mijloc său. rădăcini supraviețuitoare dau răsaduri de bune pentru plantarea ulterioară.

zmeură Remontantanya - podorki și îngrășăminte

Zmeură - doi ani de plante. În primele varză an cresc în lungime și grosime. În al doilea sezon al mugurilor de fructe se dezvolta ramuri, pe care se formează o cultură. La scurt timp după ce mor anul trecut fructifere lăstari. Acestea sunt tăiate și îndepărtate de pe site.



Rădăcinile zmeura perene. La baza rugul și rădăcinile, situat în apropiere de suprafață, în mijlocul mugurii de vară stabilite de la care noi lăstari cresc în primăvara anului viitor. Rădăcinile furnizează un număr suficient de rinichi numai pe soluri moi. Recent, pe un picior de egalitate cu pansamente regulate - una dintre cele mai importante condiții pentru obținerea unui număr suficient de puternice muguri, și, prin urmare, o recoltă bună.

îngrășământ zmeură înainte de plantare sau în timpul plantării

Zmeură poartă aciditate moderată, dar în cazul în care solul este foarte acid (pH - mai mic de 5,5), aceasta va permite să crească în mod semnificativ randamentul de var. Cea mai bună formă de îngrășăminte var - făină de dolomită. locuri de zmeură cerințe ridicate asupra fertilității strat de humus superior atât pe soluri sărace trebuie să fie făcută de 15-20 kg per 1 metru pătrat de gunoi de grajd sau compost. La cultivarea solului ridicat mediu și pot limita 10-12 kg per 1 mp La sol de mijloc nutrienți îngrășămintele cu fosfor sunt aplicate într-o doză de 25 g de superfosfat per 1 kv.m- potasiu - sulfat de potasiu 30 g per 1 mp Fertilizatori sunt îngropate prin arătură sau săpat.

În cazul în care îngrășământul înainte de plantare o zmeura nu face, puteți face acest lucru în timpul aterizării. Plantarea plantelor în gaura sau șanț dimensiune 30x40x30 cm. In partea de jos 4-5 kg ​​face îngrășământ organic, 30 g de superfosfat și 40 g de sulfat de potasiu. După plantare și mulcirea zmeură turbă adăpate sau strat de humus de 3-5 cm.

plantații fructifere cu îngrășământ preplant bun de umplere a solului în primii 2-3 ani zmeură nu poate „hranei pentru animale“. În viitor, asigurați-vă că pentru a fertiliza. Anual 1 mp introdus sub arbuști 3-4 kg de materie organică, azot 9 g (26 g din acest azotat de amoniu și 20 g de uree și 44 g de sulfat de amoniu), 9 g de fosfor (a 19 g superfosfat), 12 g de potasiu ( este de 24 g sau 20 g de sulfat de potasiu sau 120-150 g de cenușă de lemn).

TIPS

zmeură Plantat poate fi atât în ​​primăvara și toamna. Cu toate acestea, de preferință plantarea toamna - la sfârșitul lunii septembrie, octombrie. În acest caz, solul este mai bine să se pregătească în avans (pentru plantare de primăvară - în toamnă, iar lungimea toamnei - 2-4 săptămâni înainte de plantare).

Cultivare și îngrijire zmeură remontant - camionagii opinie


Despre zmeură remontant în grădina noastră ..

Recent, o mulțime de controverse cu privire la zmeura remontant. Vreau să contribuie.

În primul rând, o astfel de judecată, este dezarmanta: meu al treilea an de creștere zmeură remontant, și sfătuiesc pe toți să nu-l taie in toamna. Cum se poate judeca un arbust peren timp de doi ani? Da zmeură la potențial maxim, se arată numai pe anul 4-5, atunci când rugul chiar mai cai putere si devin mai puternici!

În al doilea rând, a scrie cea mai mare parte locuitorii din regiunile sudice. Ei, desigur, iar vara este mai lung și mai multă căldură. Poate că, în partea de sud de fructe de zmeura remontant dubla cu ușurință peste vara, iar noi trebuie să Nechernozemie trebuie să fie tăiate în toamnă. O să-ți spun cum am ajuns la această concluzie.

La începutul anilor 1990, am ajuns un tufiș de soiuri de vară indiană (când a fost singura zmeura grad remontant de vanzare). Primii ani am crescut ca un singur zmeura (tăiate plin în mână Bush toamna nu a crescut), și mi-a plăcut, chiar și în timpul verii a început să dea roade mai devreme decât de obicei.

Cu toate acestea, pentru a doua oară (deja pe lăstari tineri) Zmeură începe să înflorească târziu, în luna septembrie, iar primele fructe de padure se coc la sfârșitul lunii septembrie, atunci când este frig, și chiar ploios. Ca urmare, au existat foarte puține fructe de pădure, mic gust si mediocru. Da, și cum să ia un gust, dacă sunteți deja nici căldură, nici soare? În doar câțiva ani de cultivare doar o singura data am avut toamna lung cald, și am fost în măsură să colecteze randamentele mai mult sau mai puțin decente.

Abandonați zmeură remontant a fost rău, ci pentru că toată frumusețea doar în osennemplodonoshenii, am decis să se concentreze pe ea - pentru vara si zmeura destul de simplu. În toamna taie toate tufele la nivelul solului, iar solul din jurul lor a adormit un strat de humus. În luna mai a anului următor a început un cor de lăstari tineri recreșterii. Când au crescut la 10-15 cm, le-am subțiat, lăsând rugul pentru 4-5 GUVERNAMENTALE foarte puternic. Ca recreșterea tufișuri pentru a lega spalier, iar în toamna m-au surprins. În primul rând, Bloom a început la mijlocul lunii august, mai degrabă decât în ​​luna septembrie, ca și mai înainte, și în al doilea rând, fructe de padure au fost mult mai mari și mai dulce, iar randamentul a fost semnificativ mai mare.

În ultimii ani, multe soiuri noi de zmeura remontant. Nu am putut rezista și a cumpărat un soiuri tufis Orange miracol. Cu el nu am experiment, cresc la fel de bine. În anul următor, Orange miracol, sa revelat în toată gloria sa: culoare boabe piersic, foarte mare, dulce! Se coc mai întâi la începutul lunii august, atunci când se termină zmeura normale fructoase, astfel încât conducta Berry nu este întreruptă.

zmeură fructoase remontant până la îngheț. Harvest în mod specific nu conta, eu pot spune doar că eu cad zmeura congela în timpul iernii (3-4 kg), și aproximativ la fel mânca proaspete, de multe ori direct de tufiș - pentru că la acel moment nu larve în ea nu poate fi, fructe de pădure curată. Și tot ce am zmeură remontant trei Bush.

Când devine foarte frig, am tăiat capetele ramurilor cu fructe de pădure și flori nevyzrevshie, asociat în mănunchiuri și le atârnă acasă în căldura. boabe necoapte se coc treptat, iar ramurile care au rămas cu flori și ovare am fost folosind răcelile teren și de iarnă. Îmi doresc toți prietenii cu zmeură remontant!

Natalya Vishnyakova. Dl Moore


Cum să crească zmeură pe teren virgin

Dacha, familia noastră nu a cumpărat atât de mult timp în urmă - în urmă cu trei ani. Toate foarte mulțumit: zona este în creștere tânără de pin, trăiesc alături de buni vecini, aproape de râu, dar de îndată ce a venit la plantare, o problemă serioasă - în jur de o virgina neatins! Am fost confuz la început, dar apoi a adunat curaj și au intrat în luptă!

Aceasta este o zonă aflată sub zmeură. Inițial, i-au luat terenul lui și mutat-l la locul viitoarelor paturi gradina de legume înseamnă „iarbă la iarbă, pământ pe pământ“, și apoi închide întregul împușcat gazon negru Acoperind material nețesut.

Un loc unde a fost împușcat, fertilizat cu cenușă, sulfat de potasiu, superfosfatul și zmeură plantate grad Credo.

Pe tot parcursul anului, sub un capac negru material de putregai gazon, iar în primăvară am deschis filmul și am văzut că procesul nu este încă complet, dar totul merge conform planului, asa ca suntem un pic pentru a săpa, fertiliza solul cu cenușă, îngrășăminte complexe, podryhlili și a închis din nou, cu același material . Apoi se taie prin gaura forma de cruce în ea și le-a pus în suc de fructe.

Toata vara fertilizate regulat și adăpate patul ridicat de toamnă filmat recolta minunat. Apoi am deschis pânză și am descoperit că procesul de descompunere se apropie de finalizare, iar în loc de gazon - solid, improprii pentru plantarea terenului - ne acum vrac, sol moale, fertil! Acest zemelku minunat răspândim în tufișuri deja în creștere zmeură, iar patul finit de noi rezidenți decontate - Zmeura de soiuri de inaltime, rubin gigant și mândria Rusiei.

Și acum de primăvară.

Zmeura se simte minunat. De îndată ce primele frunze verzi, am început imediat să caute tufe promițătoare. Zamulchirovat la sol, în jurul valorii de cutii de carton zmeură asediați și le-a acoperit cu iarbă tăiată. Fed îngrășământ complex și infuzie de ierburi fermentate {butoi de 200 litri, a pus un pachet de drojdie, au ridicat decupaje iarbă, buruieni, vechi turnat gem, turnat cruste pâine, deșeuri alimentare, umplut cu apă și lăsat timp de o săptămână).

Toata vara uitam zmeură noastre, și ne-a plăcut primele boabe mari - și anume cele care au fost declarate de către crescătorii de soiuri dobândite. În anul următor, a ajuns la scadență, crescut recolta de zmeură adus de mai multe ori mai mult decât anterior. Boabele au desert și tipul de masă cu o aromă caracteristică plăcută, foarte gustoase.

Deci, timp de trei ani, am făcut un nou pas in sol fertil și obținem acum randamente bune soiuri promițătoare de zmeură.

© Alina Khafizova Perm


© N.ZASTENKINA, agronom și R.Matveeva (podkormak și fertilizant zmeura remontant)

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru