rum.herbefe.ru

Ce să planteze și cum să echipeze o mică zonă suburbană

Cum de a dota o secțiune de o sută?

Micul teren? Nu contează. Dacă ne apropiem de această problemă cu mintea-posibil. Iar experiența probei cititorului nostru. Recomandat pentru lectura obligatorie pentru incepatori!

Dragi turiști, Udacnik și fraieri! Implicați-vă în conversație plin de viață și, uneori, furios mi-a făcut două lucruri. În primul rând, gradinari novice, dar o mare dorinta de a avea totul aici și acum, de multe ori nu posedă cunoștințe minime despre caracteristicile unei plante, puneți-le acolo unde este necesar. În al doilea rând, în conversație nu participă cetățeni care locuiesc în case particulare, în cazul în care fiecare metru pătrat de teren este utilizat sau în orice fel, sau cât mai mult posibil.

De ce, place sau nu, și bani cu privire la cultivarea de tomate sau de castravete este deja socotit cu. Știind că sectorul privat din orașele sudice completată anual de către oameni din nord, vreau să îi ajute să stăpânească râtul terenurilor pe care au moștenit cu locuințe. Folosind propria noastră experiență, va ajuta la evitarea greșelilor inutile - în acest caz, eroarea poate fi vazut, cel mai bun caz, un an mai târziu.

Udarea cu furtun

Sa întâmplat că după ce au trăit toată viața în sat, a trebuit să se mute cu soția sa în oraș. Suprafața totală a mănăstirii - trei sute, teren liber - unul, și dacă scădem cele 12 pătrate de un rozariu este un nas gulkin. Și tu vrei să ai totul acum!

Am început prin a spune că jgheabul, apa de evacuare de pe acoperiș în stradă, deschis tuturor

apă în timpul ploii a intrat în curte. Am cumpărat două recipiente de 1 cu. m (polietilenă, împletit cu duraluminiu, din unele sifon), definindu-le mai mare deasupra solului, astfel că a fost o șansă bună.

Acum, în ploaie de toamnă și de iarnă care intră în rezervor, ca să spunem așa, apă gratuită este utilizată în mod automat pentru a reîncărca de irigare.

În acest scop, am luat tubul de plastic negru, de obicei, cu o lungime de paturi noastre și burghiu mm pentru a fora o gaură. Înecat un capăt al tubului - și prin conectarea furtunului la un somn calm vas. Atunci când este necesar să se transfere la un alt loc, și din nou

Sunt de treaba mea. În timpul verii, atunci când au loc ploile și containerul este plin, am pus la partea de sus a Uniunii, și echipamentele în orice moment, în legătură cu acesta. Astfel, am suficient apa de ploaie pentru irigarea culturilor.

viță de vie de mure

Și noi creștem soția mea și am pe plasture nostru o mulțime de lucruri: unii, dar nu văd, nu cred. De-a lungul gardului sud, chiar lângă hambarul unui vecin am plantat patru murul. Blackberry - cultura higrofile, iar apa de ploaie de la structura adiacentă, neavând jgheaburi, este folosit la 100%. Deoarece sistemul de rădăcină este situat în umbra gardului și vărsat, ea aruncă de mare liane care au acoperit soarele, și atunci am început până viță de vie pe partea de sus a gardului, folosind opt sârmă îndoită. Un capăt se agață de gard, al doilea ține de viță de vie.

Deoarece frunzele de la putin mure, ei nu fac umbra plantate în partea de jos a culturii, luminate de soare după-amiază, dă o recoltă abundentă. Pe partea de est adiacente clădirilor plantate două tufe de struguri, utilizarea la maximum a energiei solare și perioada de după-amiază masa de prânz, și pere, prune, mere și soiuri de copac de iarnă, apa de ploaie care provine dintr-o vecină, deja est vărsat.


A se vedea, de asemenea: afinele Cultivarea Partea 1 și Partea a 2-


Copacii sunt doi metri înălțime - și nu mai mult!

Doar face o rezervare: pomi fructiferi, i-am dat toată viața mea și nu dau naștere la o înălțime de peste 2 m Orice plantă, ca un copil, este posibil și necesar să se educe, în funcție de sarcina .. Recent am citit: nu este recomandată din cauza stresului de castravete tăiat mustață scurt. Desigur, dacă avem nevoie de o coroana, oferind umbra - nu este necesară forma de copac. Dar am o altă problemă: Vreau să am familia mea de produse ecologice. În plus, la cel mai mic cost al forței de muncă și a resurselor. De aceea forma de coroana de arbori și arbuști este de a produce fructe.

Da, și poate obține de la copilul nostru a unui om cinstit, dacă nu-l provoca stres în copilărie? Dar viața umană este o cale de la strămoși la copii, este dificil și spinoasă. Și numai unul este bun - gene a trecut vârsta secolului. O genă este cunoscută a fi un deget nu va șterge! un fel de experiență pentru copiii noștri, pentru că copiii sunt întotdeauna mai deștept decât părinții lor. Dar aceasta este calea&# 8230;


link Related: Pentru a afla cum să tăiați pomi fructiferi în grădină, citește aici


Soarele de dimineata - asta e secretul

Aproape de copaci am localizat zmeura remontant. Datorita amplasarii suprafetei sistemului radicular imediat după plantare tufe de zmeură întregi (care este de 10 mp -. Două rânduri, cu distanța de 70 cm) zamulchirovat pat (15 cm), paie anul trecut, iar partea de sus - sunt 7 cm coaja de pin. În mod similar, a făcut același lucru pe un pat de remontant căpșuni adiacente zmeură. La nord, foarte aproape de partea iluminată a gardului există un alt ciorchine de struguri, sub bice rod care două tufe de coacăze cresc. Următoarea creștere frumusete Ranetka, gem de fructe sa este în zbor. Și, în sfârșit, în partea de vest. Aproape de fundație stabilit patru Bush coacaze negre între care se extind în apropierea rețelei în sus castraveți.

Observăm că castraveți și tulpinile sunt trasate între viță de vie plantate pe partea de est, iar după recolta de usturoi cu daikon. Sistemul de rădăcină și coacăze, și castraveți de suprafață, apă (în ciuda mulci) au de multe ori: și ei amândoi iubesc soarele dimineții blând - ei sunt sub el beatitudine pe cale amiabilă.

Cineva sa plâns că coacăz negru este imposibil. Ți-ai dat soarele de dimineață timp de trei sau patru ore, iar în restul timpului - Chill, și anume exclude lumina directă a soarelui, sol Zamulchiruyte, apă și ... Și nu va ști ce să facă cu coacaze! Dacă nu îl tranzacționare&# 8230;

Și ai nevoie de roșii de cauciuc?

Acum, despre viitorul Purceluș noastre de umplere. 60 tufe roșii, ardei grași aceeași (cu 50cm spațierea în rândul 30) sunt situate de-a lungul gardului sud de la est la vest. În anul următor, în loc de tomate va piper, și vice-versa.

Chiar despre tomate ... Am fost păcat - soiuri olandeze entuziast, tot felul de încercat. Dar, timp de mai mulți ani acum plantarea numai lor - cei care au crescut părinții noștri. Și știi, tomatele noastre cina, oameni exclama: „Oh, am mâncat ultima dată când un astfel de copil!“ Cum se poate apela o rosie acelasi Bob Cat? Se va arunca pe drum - este ca o minge de cauciuc, care cade, și doar să păstreze tăcerea cu privire la gustul. Mai bine să mestece pe tălpi de pantofi. El nici măcar nu au miros de tomate!

rât Molten

De la nord la sud, paralela cu pat de căpșuni este usturoi, 60 de capete. Paralel - același pat de morcovi, sfecla, iar apoi echipa națională de pat: măcriș, patrunjel, marar si ceapa pe o pană lungă, busuioc. Menta crește mai multe soiuri de trunchiuri de copaci Ranetki. Dar, cu această Purceluș nu doar mânca toată vara două familii, fructe de pădure, de asemenea, du-te la gem și congela tomate - suc de roșii, castraveți - 20 polutoralitrovyh cutii de poftă de mâncare.



Dar botului, înconjurată din toate părțile de un gard și clădiri - este o tigaie pe aragaz. Singura diferență este că gazul strălucește jos pan, iar banut nostru - soarele de mai sus. Am încercat să ascundă lutrasilom subtilă. Nu, cea mai mică briza - rupte. Accidental am văzut într-o pepinieră întinsă pentru la-Teneev grilă care seamănă cu un cartof și ceapă saci. Am cumparat o astfel de rețea, și lucrurile au mers foarte diferit. Acum, aceste plase sunt vândute în piață.


Link cu conținut similar:  Proiectare, layout și design de o zonă mică și grădină


Nu avem nevoie de compost gramada

O importantă precizare: rotația culturilor într-un astfel de spațiu este practic imposibil. Și nu e că boala ar fi acumulat. Faptul este că fiecare plantă pe ideea Creatorului, poarta vindecarea bolilor. Și fiecare plantă - un singur medicament. Prin urmare, fiecare plantă, în plus față de produsele alimentare generale, încă mai iese din pământ numărul maxim al elementului său specific. De exemplu, de ce noi lucrăm din greu sârmă de viță trunchi de cupru? Deoarece strugurii face o mulțime de cupru și lipsa de a dezvolta anumite boli. De aceea, plasturele transdermic nostru este necesar tot timpul pentru a da o astfel de îngrășăminte pentru a planta tot timpul, era sănătos. Pentru că altfel începe imediat lupta împotriva bolilor și dăunătorilor.

Acum este posibil să fi observat, două-o pe Bush păduchele coacaze pune stăpânire frunze, și următoare - o frunze complet sănătoase și fără dăunători. Sau un măr în aparență este frumos, dar în interior au stricat. Deci, face nitrat de potasiu sau doar cenușă, și toți vor cădea în loc.

Pe plasture nostru pansament este de mai multe feluri. primăvara devreme, înainte de leafing Petrec pulverizare de două ori pe frunze: 150 g de uree în 10 litri de apă - toți copacii și arbuști.

Frezate colectate pe an, cojile de ou agitat cu cenușă (obținută din arderea tulpini piper, tomate, crengi de arbori și arbuști) într-un raport de 1: 1. Eu aduc îngrășământul finit atunci când plantarea de tomate, ardei, castraveți.

Toate resturile vegetale (peeling cartofi, morcovi, sfecla, pesmet) puse într-un rezervor sau o poate, și atunci când mai cald, două găleată 150 g deșeuri adăugarea de uree și se toarnă apă. Al doilea recipient: resturile de cultură (de preferință urzică) + o pereche de kilograme de gunoi de pui + la fel de mult cenușă + jumătate de litru de lapte sau iaurt pentru a începe fermentarea. Și gunoi de grajd de pui și cenușă conține toate elementele necesare urme pentru creșterea plantelor sănătoase. Fracțiunea lichidă după fermentare (5-6 zile) a fost adăugat la 1 litru până la 10 litri de apă. Firm, una care nu este descompus complet, re-utilizare sau aruncați zmeură în culoar - este nu numai îngrășăminte, ci și un mijloc de a sperie toate fluturi curioși.

Pe parcursul perioadei de vegetație vom petrece patru sau cinci tancuri, pentru că în cazul în care pentru tomate și ardei, numai o alimentare pe lună, pentru castraveți o dată pe săptămână -necesara. Ceapa si tarate de usturoi se colectează separat, se toarnă apă fierbinte și o dată în 10-20 zile într-o perioadă de creștere a plantelor presărare în primul rând castravete, pielea ceapa la fel de mici și de multe ori sufera de castravete.

Astfel, toate deșeurile noastre (cu excepția ambalaje de dulciuri și hârtie igienică) sunt comercializate pe favoarea.

O astfel de metodă de utilizare în mediul urban este indispensabilă: nu vom sufoca vecini compost grămadă ... Și unde este plasat? Și pesticide noi categoric nu se aplică.


A se vedea, de asemenea: compostare corectă


Și, în sfârșit ...

După aterizarea tuturor culturilor am toată suprafața acoperită cu un strat de paie mici uscat și cade top teșite pe loturi libere și iarbă provyalennaya, iar între rânduri de paturi și culturi stivuite plăci de 20 cm lățime și 2 m. Toate lucrările efectuate pe bord, care apoi se curăță după hambar . Pe teren, noi nu merge, nu-l calce în picioare în jos.

Pe scurt, putem concluziona: o sută de metri pătrați de teren poate oferi aproape totul, cu excepția cartofi, ceapă și varză. Nu insista asupra problemelor de soiuri de îngrășăminte verzi, tipuri de sol și alte tratamente, deoarece cred că aceste probleme sunt acoperite de multe și de multe ori.

În cazul în care experiența noastră de utilizare economică a resurselor și a maximiza impactul purcel teren util cuiva, vom fi fericiți.

Căsuțe pentru o porțiune mică

O mică zonă suburbană - este cu siguranță mai restrictivă și indiferent de locul pe care doriți, nu va funcționa. Dar nu vă întristați în valoare de ea, pentru că case cu metri patrati modeste poate fi foarte frumos și confortabil.

casa pentru o porțiune micăDesigur, opțiunea cea mai convenabilă va găzdui etajul al doilea. Piața pe site-ul ocupă mai puțin spațiu și rezidențiale - de 2 ori mai mare (Figura 1).!

mări spațiul vizual într-o casă mică, cu ferestre mari de ajutor. Se pare impresionant, dar este foarte ușor în interiorul casei (Figura 2).

Potrivit pentru o casă de familie mică, cu o baie spațioasă, care este compatibil și dormitoare și o cameră de zi cu bucătărie - apartamente studio de tip (Figura 3).

O casă mică este un aspect original și să fie mai convenabil, dacă nu construi doar o versiune pătrat și un design mai complex - de exemplu, un perete semicircular (Figura 4).

Pentru proprietarii de o familie mare, vom pleca în vara tot personalul de la vila, puteți lua în considerare posibilitatea de a furniza o bucătărie de vară suplimentară, în apropierea casei (fig. 5), sau baia comună (Figura 6)!

Și nu uita prispa, ca și în cazul în care pentru a crește lățimea casei și în lungiți puteți obține locuri suplimentare. Se decoreaza cu o terasa poate, aranjamente florale în afară.

© B. Leshchenko. Taganrog? Elena Elgin designer

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru