rum.herbefe.ru

Bulboase: toamna și aterizare

bulbi de plantare de toamnă

Invitațiile pentru a trimite în toamna de minge de primăvară

Vremea ne-a cerut recent la sarcină atunci când a pus lukovichnye- că ei nu au germina înainte de Anul Nou?

Eu, de exemplu, datele de plantare mutat pentru o lună. Urmând această logică: pentru a înrădăcinării nevoie de două săptămâni aici și urmăriți prognoza meteo - stabil atunci când promisiunea de frig, măsurată de două săptămâni și funingine.

Ultimii doi ani de plantare mișcări bulboase de timp de cel puțin o lună. Dacă înainte de lalele, narcise, Muscari plantate în luna septembrie, dar acum este prea târziu, iar în octombrie și chiar și în noiembrie.

Anul trecut lucrurile nu au mers conform planului: este decembrie și a dat mugurii lalele, au urcat cu 10 cm Ce ar trebui să fac.? Doar ascuns ramuri de molid, iarba, frunzele căzute, pe scurt, tot ceea ce a fost la îndemână.

Este că totul a dezvoltat scenariu diferit. Becurile nu au plantat, și congelare a lovit. Ce să fac? Tot aceeași plantă. În primul rând, țara a două sau trei înghețurile nu au fost încă înghețat, iar în al doilea rând, există încă unele becuri dezgheț, în orice caz, va avea timp să prindă rădăcini.

Sadovody- „Excelent“ dezgropa bulbi de lalele în fiecare an, înainte de a-am făcut, de asemenea, dar apoi am observat;

la care am iernează mai bine decât acele becuri care nu am dezgropa. Prin urmare, în ultimii 3-4 ani, care nu ating, și înflorit superb. Uneori sap, dar numai în scopul de a separa copiii și stai jos. Testat grup de lalele, care sunt nepretențioasă și nu necesită săpat timp de 3-6 ani (acest grup Kaufman, Foster, Greig, specii, și a lui Darwin hibrizi, Triumph, Simplu devreme și chiar mai târziu).

Pentru înflorire bună găti un loc bun

Pentru becuri cu câțiva ani a crescut bine într-un singur loc, acesta este locul de a fi foarte bun: soare, windless, dar lucrul principal nu-au un nivel ridicat în picioare apa freatică, nici stagnarea apei! Și, în orice caz, terenul nu ar trebui să fie acidă. Bulbos cum ar fi solul ușor acid sau neutru.

Atunci când se plantează becuri pentru prima dată, pământul se pregătească în avans. În mod ideal pentru o lună are nevoie pentru a săpa, alege buruieni, rupe bolovanii și nivelul de pe suprafata trebuie sa fie libere de găuri. Ei primăvara și iarna va stagna apa.

Dar această teorie, în practică, în grădina o mulțime de alte lucruri, astfel încât godeurile gatiti direct înainte de plantare. E în regulă, lasă terenul înainte de plantare ar putea sta câteva zile, se stabilească și compact.


Link cu conținut similar: bulbi Frost rezistente și melkolukovichnye




Absolut nu poate face gunoi de grajd proaspăt. Reduce de apărare al organismului și provoacă boli fungice becuri.

Am plantat bulbi în caneluri sau găuri pe fundul pernei de nisip necesare pentru rădăcinile nu putrezesc.

Anul trecut, sub floarea-a adaptat paturi de legume. Lalele floare frumos după cartofi, varză, fasole. Dar, după roșii, și steliforme este mai bine să nu pentru a planta.

Și acum cel mai important lucru - adâncimea de plantare. Desigur, poate fi găsit în orice enciclopedie: cele trei înălțimi ale bulbilor. Și am observat că acest sistem funcționează bine doar în pământ afânat.

Dacă plantarea în strânsă, atunci adâncimea de două înălțimi becuri dimensiune.

Obișnuiam să cred că pentru becuri se preferă solul liber, dar cu experiență am realizat că solul sub influența ploaie, și apoi se topesc apă se acumulează, astfel încât rădăcinile sunt ridicate în sus. În general, acum încerc să planteze, astfel încât rădăcinile nu sunt odihnit în vrac, și în sol ferm.

Distanța dintre bulbi depinde de procesul de aterizare. Dacă vă gândiți la aterizare covor, apoi pentru 1 pătrat. m - 50-70 lalele. Și dacă floarea dintre plante perene, apoi distanta de 2-3 cm între bulbi.


A se vedea, de asemenea: Cultivarea bulboase


Cum de a umple golul?

De obicei, este format după bulbos stins. Desigur, puteți planta anuale, dar vor fi buni vecini și perene: gazde, Astilbe, daylilies.

 Plantarea in toamna, vom admira primăvară!

lalele
Cel mai popular grup de bulbi de toamnă. Mii de soiuri, plus o serie de noi soiuri hibride! Cu ajutorul lor, puteți converti colț de cele mai greu de definit grădină un pat de flori luminoase.
Amintiți-vă: lalele au nevoie pentru a cumpăra o mulțime dintr-o dată, ele arata doar grup spectaculos mare.
narcise
Cele mai fără probleme becuri. Odată plantate, puteți uita de ele pentru o lungă perioadă de timp. In fiecare an, narcisele cresc, și destul de curând un bec va crește un întreg perete cortina. In primavara ei vor fi multumiti cu alb și galben
paleta de culoare portocalie. Plantarea de bulbi narcise pot fi oriunde.
branduse
Începe să înflorească printre primii, odată ce zăpada se topește. brândușeii de flori în masă durează de obicei aproximativ 2-3 saptamani.
planta foarte undemanding. Ei arata foarte bine pe un gazon de primăvară în grădini de flori din prim-plan, sub copaci și arbuști. Ei iernează bine și să aibă o rezistență ridicată la îngheț.
zambilă
planta cu bulb universal. Infloreste la inceputul sezonului. Momentul de înflorire zambile sunt împărțite în mai devreme, de mijloc și târziu. În același timp, de regulă, prima floare de soiuri de zambile albastre, apoi alb, roz, rosu, violet, și mai târziu - toate hiacint galben și portocaliu. Blooming dureaza de obicei 7-12 zile, anumite soiuri - 12-15 zile, și la o temperatură de 10-15 ° C - 25 zile.
Allium
ceapa ornamentale - o plantă undemanding perene, o rudă apropiată a cepei comestibile obișnuite și usturoi. flori foarte frumos, aspect foarte arătos. începe
să înflorească la sfârșitul primăverii și flori lung exploatație. Nepretențioasă și aproape nici o atenție itrebuet, rezistente la secetă și rezistente la frig. Sub - merge pentru buchete uscate.
Muscari
Acest nume a acestei flori a fost din cauza mirosului, cum ar fi mirosul de mosc. Al doilea nume - „mouse zambilă“ - este din cauza asemănării cu tulpină zambile de flori. Foarte modest, pictura - de la alb la albastru inchis. folosind Muscari de primăvară poate crea spectaculos „marea albastră“, sub copaci și pe un pat.
Hionodoksa
floare asterisc Charming printre primii, de multe ori chiar și atunci când nu zăpadă topită. De aceea, hionodok-su este adesea numit „om de zăpadă“. Creste fara prea multe probleme, de îngrijire este necesară și este în creștere rapidă. Aceasta este o planta foarte in miniatura este de diferite nuanțe de albastru, roz, alb, violet.

© I.LUKINA Tver regiune.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru