rum.herbefe.ru

Cultivarea căpșuni în regiunea Kirov - sfaturi și secrete

Despre experiența mea de creștere de căpșuni în Viatka

Primele „lovituri“, apoi boabe

S-ar părea că ar putea fi mai ușor: memorat succesiunea acțiunilor prin selectarea unui grad adecvat - și pune-te căpșuni. Da recipient liber pregătit sub o recoltă care vine fără precedent. Cu toate acestea, după cum a spus Ostap Bender, rapid doar pisicile născut. Și aceasta, probabil, marele strateg avea dreptate.

Am fost o dată o cunoștință - un rezident de vară începător - a spus, „Uite, eu sunt complet confuz. Un vecin mi-a spus că este necesar să crească căpșuni așa-și-atât. O rudă, care a venit din oraș să mă vadă la lucru în grădină, chiar și flutură brațele. Tocmai ai spus lui căpșunile doar distruge, trebuie să facem lucrurile în mod diferit! Deci, cine să asculte, atunci? "

L-am sfătuit să citesc articole de specialitate și apoi el a crezut. La urma urmei, în orice cititorii revistei deține, de asemenea, uneori opuse opinii cu privire la aceleași subiecte. Dar apoi el se îndreptă și, dacă numai să învețe din greșelile altora, este puțin probabil să se întâmple cu propriile boabe de gust.

În primul rând, aveți nevoie pentru a umple conuri, experiența lor este întotdeauna ceva mai mult de apreciat. Cu cât mai mult randamentul de căpșuni depinde de mulți factori, în prealabil, se calculează imediat că nu funcționează întotdeauna. Sunt importante și de teren și a solului compoziția foarte, iar capriciile orice clasă și prezența dăunătorilor.

Vremea, de asemenea, nu spun! Unul și același soi, care se dezvoltă bine în vecinul pe site-ul, nu vă poate da o recoltă bună, și pentru a înțelege motivul pentru eșecul poate doar empiric. Dar principalul lucru - este necesar să fie creativi în acest caz.

Cine este o astfel de varietate de clase, ei pot obține doar confundat cu ei, mai ales pentru incepatori. Aici soiuri de fructe și (mai devreme, de mijloc, cu întârziere), și rodirea continuu, zi și neutră (fructe în valuri toată vara) convenționale.

soiuri de remontant (re rodirea atunci când între prima și următoarea pauză lungă), mici și mari, și fără barbă. os de balenă

Numai prin experimentare poate determina pe cei care vor crește bine și aduce roade în tine am testat pe site-ul pentru mai mult de 20 de soiuri. Și în fiecare an, am adăuga câteva altele noi care să le înlocuiască pe cele care nu au îndeplinit așteptările mele (opinia celor. Cine te-a trata fructe de padure cultivate, de asemenea, am asculta). Ei cresc bine și dea roade îmi place: Gigantella, Vima Xima, Regina Elisabeta, Elvira, Evie-2, și, desigur, un cadou de soarta.

ultimul nume de grad vorbește de la sine, este un miracol căpșuni acum! Și unul dintre cele mai bune soiuri timpurii, a câștigat inima mea gradinarul vechi, este Elvira. El are un randament uimitor, de mare rezistenta de iarnă, fructe de pădure bun transportat, acestea sunt rotunde, de culoare rosu aprins, mare, genial.


A se vedea, de asemenea: Căpșuni și căpșuni - plante de sex masculin și feminin




Chiar mai devreme, în ritmul soiuri de miere de căpșuni. Dar calitățile sale nu va judeca, așa că, de îndată ce a început să crească.

Atunci când se plantează un nou soi pentru o recoltă bună în primăvara aceluiași an nu mă așteptam. Și nu asculta vânzătorii care pretind contrariul: acele povești goale doar șoferi de camion neexperimentați calculate.

De aceea, voi rupe toate tufele de pe tulpinile de flori (lăsați una sau două boabe, în scopul de a verifica conformitatea cu varietatea sa caracteristică), dar fiecare dintre prishpilivayut lui mustata. Iar eu iau înrădăcinare pentru divorț, aterizare la noul site. Productivitatea Viitorul depinde de numărul de plante într-o anumită zonă. Dar acest lucru nu înseamnă că terenul poate fi plantate fără a se limita la, prin definirea de mijloc aritmetică.

Am un număr suficient de răsaduri de a aplica o astfel de metodă de plantare (vezi. Fig.).

căpșuni de plantare Schema

Între rânduri, pentru o iluminare mai bună, o distanță minimă de 70 cm sunt puse într-un cuib de patru plante rombul, distanta dintre ele. - 10 cm între diamantele - 25 cm.

Pe teren, plantate astfel încât în ​​ultimul an, nu am găsit nici un boabe, care este afectat de Botrytis, ci pe un îngroșat au întâlnit (și nu mai puțin frecvente).


A se vedea, de asemenea: căpșuni cultivate în folie


În culoarele deschide placa (care nu mai este utilă în fermă) pentru ușurința de mișcare și de îngrijire. În plus, mai puține buruieni cresc râme crescute mai repede, și, în cele din urmă, este doar frumos!

Când se apropie de înghețurile adapostit în mod necesar toate debarcările materiale de acoperire. Dacă nu - recolta să fie văzut, în special în clasele timpurii (cel puțin în Viatka nostru exact).

Regiunea E.Igoshin Kirov.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru