rum.herbefe.ru

Cultivarea cartofi din regiunea Saratov - experiență parts

Ceea ce merită luat în considerare înainte de a planta cartofi

Vreau să-mi împărtășesc gândurile pe prima pâine de zi cu zi, cartofi.

La începutul unui truism: în pământ de arbori verticali cresc rădăcini și lăstari numite stoloni, care se formează tuberculi. Aceste stolons tuber apar mai ales în timpul înfloririi tufă, cu condiția ca temperatura solului de 18-20 °.

La temperaturi mai mari solul cu stolonii tuberculi pipernicit, cu toate că o parte ridicată a continuat să crească și să crească în volum. Noi în regiunea Volga (regiunea Saratov.) In apa Volga, în iulie este încălzită la 25 °, și pentru că este transparent. Imaginați-vă cât de fierbinte pământul negru! Prin urmare, în cele mai multe cazuri, o mare tuberculii de cartofi Bush - mazăre.

Cartofi și roșii - culturi solanacee, iar ei au aceeasi boala. pomidorinu aflate în dificultate sau un tufiș toate să încerce să distrugă - să ardă.

Și doriți să încercați o altă opțiune - un pomidorinu bolnav pus pe un pat de flori adiacente, și lângă noile răsaduri de plante sănătoase de tomate și în timp ce visez că puieți noi de la pacient nu este infectat. Într-adevăr? Asta-i drept, doar dreptul de a răsuci un deget la templul lui.

Și acum să vedem ce facem cu cartofi. Petrecuse iarna în pivniță culcat, atunci puterea lui a dat varza, și apoi în pământ ... putred!

Și eu încă mai doresc să adaug că să putrezească dimensiunea de ou de găină sub fiecare tufiș de cartofi sunt multe microbi patogeni - de diferite boli Solanaceae! Unde se duc mai departe? Da, doar du-te la tineri cartofi. Și noi stăm și visăm că cartofi noastră nu devine infectată și se îmbolnăvesc. Și după câțiva ani degenerează în condiții de siguranță.

Poate întrebarea va lăsa în jos cadre universitare noastre agricole?

Lăsați-i în laboratoarele lor pune cartofi de molecule năpasta și pentru a ne convinge că nu există agenți patogeni putregaiul boli Solanaceae. Personal, nu-mi vine să cred.

Concluzie: suntem greșit cartofi de plante.


A se vedea, de asemenea: Cultivarea cartofi în Siberia - o experiență personală


Un alt fapt. Fiecare tufiș de cartofi se poate vedea trunchiul principal, cealaltă mai mică. Deoarece în multe varza de tuberculi plantate, și ele sunt distanțate unul de celălalt cu 1 până la 20 mm. Credeți că rădăcinile lor nu concurează unele cu altele? Da, există un întreg război întâmplă între rădăcinile unui habitat!

Câte la aceleași forțe timp pierdut ... Pentru că în Bush doar un singur câștigător trunchi -Central (notă - nu extremă, în cazul în care concurența pare să fie mai puțin).

Tineri cartofi în lunile iulie și octombrie

Eu folosesc deja (mai mulți ani) este o altă opțiune în formă. Poate știți că, în timpul cartofi război mondial ochii plantat.

Eu aduc tuberculii din pivniță, mea, germinat, iar când lăstarii ajunge la 10-20 mm, le-am tăiat cu un cuțit ascuțit, cu o bucată de coajă de mărimea unei monede și o grosime de 2-3 mm, h - așa cum se va. Fiecare germeni de întâlnire individual într-un must. Acest cupe de argilă 2 + 0,5 + cupa cenușă apă până la o consistență de cremă lichid.

Nr lut - să ia un simplu teren de grădină. Strecurătoare pentru a elimina și a pus pe ziar pentru a da apă să se scurgă, apoi am trecerea într-o găleată, și acolo, acești microbi pot aștepta de plantare până la 2 săptămâni, când voi fi confortabil. Principalul lucru este că acestea nu sunt uscate - închide un ziar. În continuare. Toți cartofii sunt plantate în găuri situate la o distanță de 25-30 cm unul de altul. În fiecare cartof de cel puțin 4-7 împușcă. Deci, împărțiți 30 cu 5 cm, 6 cm va.

Am sapa fac concavității majore, fertiliza, apă și se toarnă în 5-7 cm (așa cum va) expus germenii, care au apărut deja rădăcini (acestea sunt vizibile în fotografie: care mici fulgi de zăpadă alb, raze merg în direcții diferite peste aluat). Și fiecare rădăcini de evacuare nu concurează unele cu altele, și imediat ia avânt și de creștere.

Nu am conta câte zile vor lăstari apar (a se vedea. Foto). Apoi a stropit brazda, dar nu mai mult de 5 cm la soarele de primăvară încălzit rapid pe pământ și pentru a proteja împotriva înghețului accidentale - Birch a înflorit deja! Aproximativ o săptămână (în funcție de vreme), de îndată ce prima lăstarul de frunze de cartofi, îmi petrec o hilling.

Apoi, atunci când trebuie să índepărta, am adăuga mai mult teren. Când devine fierbinte, și mulci iarba tăiată pentru a evita să fie purtat de vânt (ne-stepă zona - există vânt puternic), pentru a acoperi faptul că există la îndemână. Acest vechi benzi de covoare orientale (și prin ea trece aer și apă), saltele, în cazuri extreme îndoite în mai multe straturi de hârtie de carton ondulat, fixate în formă de T electrod.

La începutul lunii iulie, am avut cartofii mei. Plantez întregul 3040 de metri pătrați. m, dar suficient de familia mea. Și apoi în domeniu, după recoltarea de cartofi de plantare de ceapa pentru a doua oară, în octombrie sap. (La noapte mai rece august și terenuri pritenyat de căldură nu mai este necesară.)




A se vedea, de asemenea: Cultivarea cartofi din paie


Sunt un pic de plante, de altfel, nu este cartofi de înaltă calitate. În toamna cumpărării de pe piață, am pus primul care a inflorit, și a luat semințele, și așa de mai multe ori.

O varietate de dealeri de pe piață este inutil să întreb.

Acum, despre volumul recoltei. Fiecare germene dă câteva cartofi -. Depinde de vreme, de la participarea mea la udare, fertilizare, etc. Nu este un cartof, o grădină încă are nevoie de atenție. Aici sunt: ​​la o distanta medie de 30 cm, la orice canelură 5 germeni cel puțin 10 cartofi mari. Cu o serie de 4 m au două găleți de cartofi. Și nu se clasează cartofi.


rădăcinile războiului

Cartofii de plantare de obicei, există patru minus naturale.

Pe parcursul verii, putregaiuri ale tuberculilor. Chiar dacă mărimea unui ou, putregai va fi ușor mai mică, dar pentru fiecare tufiș, independent de locul de aterizare și de condițiile meteorologice. A rot - miliarde de organisme boala, deoarece proteina amidon putrezire și cartofi. Și prin capilarele de germeni, acești germeni ajunge în cartofii noi, care este principalul motiv pentru degenerare, în special a soiurilor de elită (după câțiva ani).

Fiecare germenilor de tubercul frunze puține, și toate acestea cresc pe verticală la o distanță de câțiva centimetri unul de altul. Dar lăstar - aceasta este o plantă separată care apare o duzină de rădăcini. Și această încâlceală de rădăcini mănâncă foarte repede o mână de cenușă și jumătate gunoi de grajd lopata, și apoi începe competiția acerbă din rădăcini - un adevărat război între ele. Ai nevoie de o cultură rădăcină sau război?

tufă de cartofi este format din 5-7 lăstari aflate la distanțe mici. Frunzisul Bush în mărime de o jumătate de palmier. Și acum, să ia și aproape cinci palme Matchbox: cât de mult de soare obține mai mici de palmier frunze de? Acesta este motivul pentru care florile sunt întotdeauna unul - cel care a câștigat războiul rădăcină și a făcut drum spre lumina soarelui. La aceasta se formează primul tubercul, și va fi cel mai mare. Sub orice Bush este întotdeauna un cartof - cea mai mare.

Înainte de vechi cartofi putrezite trezesc muguri latente și să dea lăstari noi. După căderea fiecărui tufiș nu este 5-7 muguri, și o duzină, poate mai mult. De unde au venit? Din muguri latente. Ei cresc mult mai târziu {o lună, sau chiar mai mult), iar ei se confruntă cu concurența acerbă, astfel încât acestea sunt slab și slab. În ciuda acestui fapt, ele constituie, de asemenea, un cartof pe: Aceasta este micile lucruri care de multe ori le lăsăm în pământ după recoltare. In timpul iernii putrezește, creșterea numărului de germeni.

Acest lucru nu este ideea mea - este cicluri de cartofi naturale. Am oferit o altă metodă în care patru din oțel minus, plus!

De ce în cartofii mici Volga

În primul rând, a scăpa de o cantitate mare de putregai - varza de plante. La mijlocul lunii martie, am adus cartofi din pivniță și a pus în bucătărie pe încolțit. La mijlocul lunii aprilie, cu fiecare cartofi taie impreuna cu germeni de piele grosimea de 1 -2 mm și dimensiunea unei monede. În coaja conține toate micro și macro elementele necesare pentru creșterea filmării.

În cazul în care germenii oarecum ca pe partea de sus, tăiate în jumătate, coaja sau rupe afară pe cei slabi, lăsând unul cel mai mare încolțesc. Și arunca într-o găleată de must: lut sau un teren de grădină, un pic de cenușă și apă (cum ar fi consistenta de smantana lichida).

Apoi am scoate strecurătoare lăstari pe un ziar. Când se scurge excesul de lichid, a pus într-o găleată. Acesta se află în bucătărie înainte de plantare (înainte de înflorire frunze pe mesteacăn). Pe parcursul acestor două săptămâni lăstarii cresc rădăcini deasupra coaja. Tot materialul vegetal este gata. Toate acestea mi durează 2 ore. (2 găleți de cartofi de sămânță tăiate și lăsate muguri slab doraschivat). Ia-galeata de 5 litri de germeni.

Acum, eu fac un elicopter brazdă adâncimea convențională canelurii de aproximativ 10 cm, la o distanță față de celălalt de 45-50 cm (anul viitor încerca să reducă până la 40 cm între canelurile). Scurgerea uluc încolțește de apă și dispuse la o distanță de 8-10 cm unul de altul. piepteni rake șape -posadka terminat. Prin 9-15 zile (în funcție de vreme) apar șutează. Notă: o săptămână mai devreme decât atunci când plantarea de tuberculi.

Când vârfurile ridica la 10-20 cm între rânduri tăiat iarbă strat mulching de 3-5 cm și acoperite cu carton. Pentru ce? Pentru a suflat vânt mulci pe gard. Noi în regiunea Volga de vânturi puternice, și pentru a salva sol între rânduri de căldură. În Volga, în iulie, temperatura apei este de 24-25 °, ne imaginăm temperatura la care se încălzește negru pământ!

Știați că cartofii opresc creșterea la temperaturi ale solului de peste 20 °, un topuri în creștere: Verzii nu se tem de căldură, este necesar doar la umiditate. Prin urmare, în toată regiunea Volga cartofii sunt, în principal mici.

N-am Spud (pe carton, care nu este posibil). Udarea își dau seama bryzgalku. Un cuplu de ori de la udare la rădăcinile ierburi fertiliza atitudine. Gunoiului de grajd nu am. Fiecare germeni cresc dimensiunea două sau patru cartofi de un pumn. De la sfârșitul lunii iunie încep să sape cartofii lor pentru alimente. Note nu știu: Dealerii Bazarul notele nu știu. Cartofi cu mine și cu pielea roșu și alb, și galben, și pestriț.

totală B format cu 30 mp. 12-13 m găleți de 10 litri de cartofi mari.

In toamna, atunci când săpat în pământ în loc de bălegar pentru a îngropa restul de fân, mulci și carton {el este mai bun decât ziare - mai putin de plumb). În timpul iernii toate putregai.

Am plantat cartofi în acest fel timp de cinci ani. rezultate:

  • fara putregai,
  • rădăcinile războiului acolo: varza de la o distanță mare față de altul și să crească, ca un copac,
  • concurență pentru soare acolo,
  • muguri nu latente - nu subțiri muguri,
  • puieți apar în fața
  • nu este necesar să se până, nici trudă,
  • și cel mai important - am în fiecare an cu o recoltă bună chiar și în condiții nefavorabile de mediu!

© Autor: N.Kashevarov Balakovo

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru