rum.herbefe.ru

Grefarea de mere și pere în grădină

În cazul în care începe grădina - insufle de mere și pere

Dezvoltați un pom fructifer - nu este un an. Mai ales în cazul în care nu se comportă foarte bine (sau nu acest lucru), așa cum a promis de către vânzător de material săditor. Și când copacii mult, grijile au reședința de vară este, de asemenea, plina. Și apoi totul depinde de experiența, mai ales într-o astfel de problemă gravă ca vaccinarea.

M-am născut în regiunea Kursk și în copilărie este asociată cu solul. Educație Tehnică, Facultatea de Mecanizare, specialitatea agronom solului virgin.

Din 1970, eu locuiesc în orașul Kursk, dar nu părăsesc casa părintească.

În 1988 a primit zona suburbană a cinci acri și imediat a început în curs de dezvoltare. Tractor săpat și plantat legume și cartofi.

Harvest succes ANULAT: roșii și castraveți, cartofi - ceva ce am plantat soiuri lor antice. Puteți scrie mult, dar vreau să-ți spun, Cum de a crea o grădină frumoasă a mai multor meri și peri.

A se vedea, de asemenea: grădinărit - întrebări și răspunsuri

Gradina de meri și peri - de la vis la recoltare

La sfârșitul lunii septembrie la Gril au fost luate de la răsaduri Rossoshansky plodopitomnik. Camionagii Prietenul meu -sosedom - a cumpărat trei mere, pere unul, trei cireșe, o caise, o prune, arbuști coacaze cinci.

Răsaduri de aceeași vârstă și au fost foarte bune, iar noi le-a pus imediat în aplicare, în conformitate cu statutul de grădină.

Iarna a fost zăpadă, geroasă, iar în primăvară a existat o mare de inundații, dar răsaduri iernat bine, doar partea de sus a iepurilor muscat de mere. M-am gândit că cineva a tăiat pentru altoire.

Deci, răsaduri noastre cresc, toamna anului următor au fost deja ca de doi ani, crescut de muguri de 20-25 cm, prin floare trei la patru ani.

Dar ceea ce a fost dezamăgirea noastră când toamna de fructe coapte - nu este absolut ceea ce am văzut în fereastra atunci când cumpără răsaduri!

Numai pere Memorial surprins - șase fetusi devreme, un gust excelent.

Cireșe, de asemenea, diferite de cele am cumparat, dar a crescut inaltime medie, mai devreme, mari și delicioase - foarte mulțumit cu recolta anuală.

Caisele și prunele sunt cultivate. Coacaze fost, de asemenea, foarte bun: Belarus dulce, Mina Shmyrev, Dove - boabe mari dulci.



În general, mere și pere a trebuit să se joace. Creșterea, am două: Sinap Orlowski și umplere alb. Și a cumpărat memorie Michurina, Hercules, Melbu.

Vecinul meu, de asemenea, nu totul a mers bine. Hercules și două Michurina memorie - nu ceea ce ai nevoie, dar cireșele pe care le avea toate Liubka.

În primăvară am început să realizeze visul:

  • umplere albă pe partea de sus a insuflat centrale Melbu și două butași de ramuri: Grushovka Moscova, Limonovka;
  • pe Sinap Orlowski pe ramurile laterale - Bogatyr, Jonathan Lobo;
  • al doilea Sinap Orlowski - principalul Shtrifel stem pe ramurile laterale - Bellefleur, Kitaika, Antonovka, Welsy.

Perele - vaccinul!


De asemenea, pere de vaccinare pot fi găsite aici


Cu pere toate șoferi de camion dezastru complet. Faptul că Gardener noastre de asociere Kursk Administrația orașului a prezentat terenurilor agricole în lunca râului Tuskar la doar 10 km de Root Hermitage, care atrage peste apă de izvor curativ din întreaga lume.

Prin urmare, am în cabane nivelul ridicat de apă subterană - 1,5-2 m, iar -chernozem sol chiar mai puțin, roditor nisipos. Pear Memorial bolnav după primul fruct. Noi grădinari, cu experiență. Am căutat în aceeași zonă Altoi.

Am găsit în plantații și păduri, mai multe pere locale, unii dintre ei au început să bine. O para-Altoi insuflat în mai multe soiuri, printre care: Duchesse, Marmura, memorie Yakovlev, Hope.

Pe al doilea Altoi grefate Comemorativa, ROSSOShANSKAJa frumos, ROSSOShANSKAJa desert, bergamot - Local varietate foarte devreme.

Instilat prin următoarea metodă, în divizare:

  • dacă diametrul vlăstarul și portaltoi corespunde - unul tulpină, scoarță combinat (în special Cambium);
  • în cazul în care diametrul este mai mare decât vlăstarul, puteți combina cele două mâner, cravată strâns cu bandă adezivă. Este posibil sa se vaccineze coaja, in timp ce fluxul de scoarță de copac seva se situează ușor în spatele:
  • Portaltoi tăiat, crusta tăiat pe lungimea unei tăiere oblică a altoi de tăiere, se introduce într-o fantă de tăiere, înfășurați bandă adezivă;
  • Dacă mai gros stoc Scion, aveți posibilitatea să inserați două sau mai multe butași. Când taie maneta împotriva oblic tăiat de dorit ca rinichi, atunci este cel mai bine grefat.

Încingând filmul ar trebui să fie uscat pe partea laterală a gambei, iar partea adezivă la scoarță de copac tinere din lipirea în timpul înfășurării, atunci când va incolti.

Toți arborii pereprivitye crescut bine împreună, și chiar neobservat faptul că același copac mai multe varietăți ale scheletului. În fiecare an, dau randamente bune Bogatyr, Antonovka, ducesă, Melba.

Am prune negre cresc, se coc în luna august, acestea sunt bogate în subarbust, pe care am planteze soiuri de fructe mari de prune cireșe prune - foarte bine de fructe urs.

V.SAPRYKIN Kursk

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru