rum.herbefe.ru

Agrișe - cultivare, soiuri și de control al bolii

Cum să aibă grijă de agrișe în țară

Sezonul agrișe începe în iulie și selectarea cu succes a soiurilor durează până la toamnă. arbuști fructiferi ei întotdeauna abundente, acestea sunt destul de mulțumiți chiar și vara scurta noastră.

Și ei transporta la rece mai bine decât căldură.

Agrișe mai ușor să îndure temperaturi scăzute de iarnă decât vara de mare. Odată plantate tufiș - și stima pentru viață, pentru că într-un singur loc se poate crească și să producă recolte de zeci de ani.

Printre rezidenți și gradinari de vară agrișe are loc de cinste.

locuitori rare de gradina va fi capabil să concureze cu ei într-o varietate de dimensiuni și, desigur, gustul de fructe de padure.

Tu să știi

Royal coacăze Berry a început să cheme cu mâna lumina Ecaterina cea Mare. Ea a fost uimit atât de gem gust facut din fructe verzi, care ia dat bucuriile gatesti un inel prețios cu un smarald.

Zahărul este cunoscut a fi în coacăze, nu este suficient, astfel încât strugurii, chiar și la nord, acesta poate fi numit o intindere. Dar, în componența sa de coacăze fructe sunt foarte aproape de boabe de vin, iar numărul de vitamine sunt în picioare lângă un zmeura. Numai Gooseberry (fructe de pădure soiuri de verde, păros) este un vin, în gustul este mai amintește de un struguri.

Vreau să - mănânce kryzhovngik mature, doresc - imatur

Agrișe - singurul boabe care este utilizat pentru gătit în orice grad de maturitate. Ele sunt de obicei trei: agrișe necoapte, coapte solide și moale.

boabe necoapte - primii candidati pentru reciclare. Ele sunt bune pentru compoturi și marinare. Adună fructe de padure atunci când acestea sunt solide și nu au atins valoarea finală. Apropo, cu recolta timpurie de arbuști coacăze mai puțin epuizate.

notă

Conservă preparate din soiuri preferabil galbene și zelenoplodnyh (rus. Yellow, Grossular, Șalun). boabe de culoare închisă de fălțuire sunt sumbre și neatractive.

Conform calendarului agricol vechi slavon 2014 - coacăz-BER-senevy (Bersen în Staraya Russa - coacăze).

Un agrișe încă imatur conține o cantitate mare de acid succinic. În natură este rară: fructe necoapte numai agrișe, struguri, tulpini de rubarbă, napi. Este un biostimulator activ, stabilizarea activității enzimelor interne care „taxa“ proceselor metabolice. acid succinic Enorm joacă un rol în menținerea elasticității vaselor de sânge.

Polupospevshih de fructe este de obicei fiert gem. Boabele împușcat în faza de maturitate deplină atunci când ajung la dimensiunea normală, și să înceapă să-și asume culoare, un fel ciudat, dar era încă greu (timp de 6-7 zile înainte de a se coace). Într-un asemenea fruct conține cantități mari de acizi organici, taninuri și pectine.


Link cu conținut similar: Agrișe - plantare și îngrijire


Rețineți

Una dintre cele mai simple moduri de a salva toate calitățile utile ale coacăze - congelare rapidă.

Coapte Berry - una dintre cele mai bune deserturi și materii prime excelente pentru prepararea vinurilor de masă și de desert, o varietate de culori, cu un buchet delicat și un gust plăcut.

Pentru a prepara vinul de desert este soiurile cele mai potrivite cu culoare închisă fructe de pădure: african, negru Negus, prune, Chernomor, Yubilyar- pentru vinurile seci și demidulci - ruși, Kazachok.

Colecta agrișe și zgâriat

Mulți grădinari nu le place această cultură nepretențios de prickliness excesive. Atâta timp cât ați colectat toate boabele de tufiș, riscând zgâriat din cap până-n picioare. Minimizarea riscurilor pot fi, dacă eliminați tufișuri împreună: una ascensoare și deține sucursale, un alt culege fructe de padure.

sfat sănătos

Pentru a evita zgârieturile, Bush jumatate de ora-torus înainte de recoltarea se toarnă apă rece din abundență. Tepii sunt probleme moi și mai puțin cu ei. Un clothespins pentru a ajuta la rezolvarea ramura, astfel încât a fost convenabil să se dezbrace de fructe.

Spre deliciul fanilor crescătorilor coacăze au adus mai multe besshipnyh sau varietăți slaboshipovatyh (desigur, că răsadurile acestea nu sunt ieftine).

Cumpărarea astfel, știu acest lucru: indiferent de modul în care vânzătorii touted marfa lor, coacaz complet thornless în natură nu se întâmplă. Puieți, cum ar fi slaboshipovatyh de Nord Capitanul sau Tender, de obicei, puternic zgâriat în tinerețe, dar pe măsură ce cresc devin mai puțin agresive. Dar Vlad (Comandor), absolut netedă în tinerețe, cu vârsta, în măsură să crească spini. sucursale Da, și pay-per-lin de multe ori de culoare închisă, dimensiunea făinoasă mijlocii și gust de fructe de padure.

Dacă vă place coacăze mare și gustos, probabil va trebui să aleagă între soiurile cu spini: zahăr din Belarus, miere, Krasnoslavyansky, Jubilee, galben, struguri Ural Nesluhovsky ruși.

Cu toate acestea, piroane piroane la fel. Dacă acestea sunt mici și există doar ramuri de mai mult de doi ani, iar apoi ne putem împăca cu ei.

spini mai mici și gustoase soiuri de coacăze fructe au următoarele: Roz 2, Salute, Sadko, balet, Lada. Aproape complet fără spini Captain, Gingerbread Man, primăvară, Chernomor, Africa, Grossular. Și soiuri slaboshipnye mai rezistente la mucegai decât frații lor înțepător.


De asemenea, pe soiurile de coacăze pot fi citite aici, aici aici


Dacă agrisa cu pete

Persoanele în vârstă pot auzi, uneori, declarații cu privire la modul de coacăze uimitoare a fost în anii tinereții lor, dar acum „greșit.“ Și ei, în general, dreapta. soiuri moderne de coacăze nu sunt aceleași, dintre care celebrul regal fierte gem. În secolul al XX-lea, aproape toate dintre ele au fost distruse de fainarii american (sferotekoy).

Cele mai multe dintre noi soiuri rezistente la aceasta boala a fost derivat prin încrucișarea european dulce și fructe mari cu SUA, nu este un gust și dimensiunea boabelor (total 1-2 g), dar iarna-rezistente, rezistente la secetă, slaboshipovatymi nu a afectat cu făinare deosebit. De la părinții lor au primit o mulțime de avantaje, din păcate, nu este lipsit de dezavantaje: gustul plăcut, soiul capricios.

Cu tăiere corespunzătoare și de plantare într-o locație însorită suflate nu se poate pulveriza soiuri Rusă, prune, roz 2, de primăvară, Sadko, Lada, Nesluhovsky, Grushenka, bijuterie Ural Salute, african, Besshipny 2, vulturaș, căpitane Nord, Chernomor, prună ...

Nu face fără stropește pe clase Tamarind, Lemon gigantica, Londra, sticla Crown Bob Green, antagonist, masă boabe de la 20 la '50

În prezent, am găsit modalități eficiente de combatere a bolii. Înainte de înflorire și după pregătirea recoltei Topaz permis. Dar ar trebui să recurgă la ea numai dacă sunteți sigur că nimeni nu va dori să mănânce fructe de pădure, după pulverizare, înainte de acestea sunt datorate.

factor important

În lupta împotriva mucegaiului este esențial pentru a efectua procesare. Dacă întârziați, recolta nu este deja: a mâncat ciuperca.

În opinia mea, este mai bine să profite de chiar mai supărătoare, dar mod sigur, care, la primul semn al bucșelor de boală la fiecare 10-15 zile, compoziții alternative, pulverizat:

  • bicarbonat de sodiu (30-50 g per găleată de apă) cu săpun lichid (10 g) pentru o mai bună aderență;
  • sulfat de potasiu - 10 g per 10 litri de apă;
  • ser de lapte (diluat cu apă înainte de aplicare într-un raport de 1:10): miceliu ciuperci moare, ca forme de soluție de plenochku gras ser care nu respira miceliului;
  • infuzia de mullein, sau fân putrezit. Raw (1/3 găleată) se toarnă 3-4 litri de apă și de a da infuzat timp de 3 zile. Înainte de pulverizare se filtrează și se diluează cu apă (1: 3). Pulverizat la fiecare 10-12 zile, compoziții alternante.

Agrișe: Plantarea și îngrijire - Sfaturi cottagers


Agrișe la salvare

Cu câțiva ani în urmă soțul meu și am fost bolile cardiovasculare. Ne-am gândit să renunțe la țară, dar medicul ne-a sfătuit să mănânce mai mult de coacăze, deoarece boabele sale - farmacia naturala întreg. După aceea am decis imediat sa se inmulteasca aceasta planta. El a scris trei soiuri: Primăvara devreme de maturare, răsad la mijlocul Lefort, cu întârziere-date.

Deși se crede că răsadurile ar trebui să fie plantate la sfârșitul lunii septembrie, am făcut-o în mijlocul verii - asa ca grabeste. Privind în perspectivă să spunem că totul este bine blocat.

Există o condiție importantă este că nu există probleme cu cultivarea: plantare material săditor mai bune, care doi ani! În groapă humus pus (au săpat într-o adâncime de aproximativ două cazma baionetă la o distanță de 1,5 m unul de altul), a scăzut răsaduri, cu grijă netezit rădăcinile lor, le stropesc cu „tobogan“ teren, în scopul de a crescut rapid mai lăstari. Toate bine compactat, udate și apoi zamulchirovat cosită iarba.

Condiții de îngrijire agrișe destul de simplu. De exemplu, deoarece recolta următoare se pune la sfârșitul lunii august, imediat după recoltare, am fertiliza arbuști, dar fertilizator de potasiu-fosfor. Și de a face în mod regulat tăierea primăvara și toamna (aici, de asemenea, probleme acolo - totul este la fel ca și în coacăze).

Rețineți că coacăze soiului nu face rău, dar rugul, care a prezentat familiar, imediat a căzut bolnav de la mucegai. Am avut de două ori pe sezon infuzie de pulverizare de mullein (găleată umplut o treime din gunoi de grajd, până la refuz cu apă și a insistat dolila trei zile). Dar anul următor același tufiș antracnoza bolnav. Dacă ar fi pulverizat în timpul înfloririi de fier, și după recoltare - vitriol albastru.

Și sănătatea noastră, PAH-PAH, ca acum nimic.

După agrișe - randamentul culturilor foarte. Mai ales ne place blocajul din rodul ei. Am gătesc bine. Cozile din boabe îndepărtate, spălate, tolkushkoy lemn zdrobiți-le rulare în zahăr (1,5 părți la 1 parte boabe) și se fierbe cu adaos de felii de banane.

Uneori fac, „regal“ gem. Cu el probleme mult, dar foarte original și gustoase. Luând 1 parte boabe solide 1,5 părți de zahăr, nuci. Fiecare Berry incizată, stoarce interior. Aceasta șterge carnea de pe oase, amestecat cu zahăr și încălzite până se dizolvă. Și piei de boabe umple bucăți de nuc, formând un fruct. Am omite boabele în sirop și bucătar, de preferință, în două etape. Jam este transparent, frumos, neobișnuit.

© Vera V. Tomsk




Agrișe: păstra forma

Cel mai bun timp pentru plantare agrișe - Toamna (sfârșitul lunii septembrie-octombrie).

Formarea unui agrisa începe cu tăierea șutează imediat după plantare - contribuie la trezirea dormit in apropiere de mugurii și apariția de noi muguri bazale.

forma Bush, cu 6-7 ramuri puternice. Mai târziu, în primăvara fiecărui an, taie toate slabe, muguri deteriorate, lăsând 3-4 cel mai puternic. De 6-7 ani ar trebui să aibă o tufă de 15-18 ramuri de diferite vârste. Cea mai mare parte a culturii este concentrată pe o creștere de anul trecut. Sucursale acest tip de vârstă rodirea foarte repede: câștig slabesc sau se opreste cu totul, în scădere de fructe de padure. În plus, o îngroșare excesivă a plantelor contribuie la dezvoltarea bolilor fungice. Prin urmare, de la 5-6 ani, vechi ramuri trebuie să fie eliminate și înlocuite lăsați-le același număr de nou evoluat bazale lăstari.

Tatiana Andrushkevich, științific, și colab. RUE „Institutul pentru Pomicultură"


Vecinătate cu agrișe

Cât de multe pot aminti, el a fost întotdeauna în grădina noastră. Nepretențios de îngrijire, speciale de tine nu este necesară, iar fructele de padure pe ea a fost întotdeauna din abundență. Cu toate acestea, în anii 1990, a devenit mult mai deranjeaza mucegai ca soiuri erau vechi și fragile la boala. Am încercat să perie chimie mâner, ci pentru că în regiunea noastră, în iunie cea mai mare parte rece și ploios, uneori nu va alege timpul pentru procesare. Asta e un an, fără o cultură, două, trei&# 8230;

Și am decis să schimbe gradul meu de pe noul, rezistent la fainarii, în beneficiul acestora a fost suficient pentru a vinde. Vechile tufișuri dezrădăcinată și a plantat un nou loc în altul. Și după 2-3 ani, când a fost timp și fructe de pădure apar, a început ca ceva de neînțeles&# 8230;

În timpul verii uscat treptat un tufiș. În toamna a trebuit să taie de pe teren, în primăvară lăstarii tineri au dispărut, iar Bush a fost restaurat, dar de fructe de padure nu au apărut. În anul următor a început să se usuce un al doilea stup, ea a avut, de asemenea, să fie tăiat. Apoi, un al treilea, și deci, de câțiva ani: se usuca Bush, voi taia 2-3 ani este restaurat, apoi se usucă din nou. Și totuși, - fără boabe. Dar, cel mai important, familiar, pe care i-am dat butași de la aceste tufișuri, satisfăcut - acestea coacăze creste bine și dă roade! Deci, în acest an, în luna august, mă uit: din nou, a început să se usuce un tufiș. Ce fel de atac asta?!

Dintr-o dată mi-am dat seama: și totuși toate tufe de coacăze cresc aproape de pere mele. Iar cei care sunt mai aproape de ea, se usucă mai des, iar unul care este departe, uscat o dată. Aparent, nu numai viața coacaze agrișe otrăvuri, dar, de asemenea, pere este încearcă să supraviețuiască de sub coroana lui! Acum rămâne doar să-l mute departe de pere.

O metodă eficientă de a face cu molia de coacăze. Prompt.

În primăvara devreme, de îndată ce solul decongelate (fie din toamna, dacă vă este frică de a fi sfârșitul primăverii), solul sub tufele acoperă bucățile de linoleum, hârtie pentru acoperișuri, carton, etc, pentru a evita eventualele fisuri. Închideți toate proiecția coroanei necesare. Faptul că pupele de iarnă molie sub o tufă în sol la o adâncime mică adâncime. De primăvară, cu o temperatură a aerului de 10 ° din fluturi pupe, iar acoperirea ta îi va împiedica să iasă - ei mor sub el. Așa că am scăpat de moliei în coacăze timp de 2 ani, iar apoi, în al doilea an a fost considerabil mai mic. Un capac de film este inutil, fluturi vizuina ei. La sfârșitul lunii iunie, în cazul în care fluturele a apărut din nou, îndepărtați capacul omizile sub un tufiș la stadiul de pupa, și nu în altă parte într-un loc retras, în cazul în care nu-l lua. Și, în toamna sau primăvara devreme restabili din nou adăpost

© Autor: N.Vishnyakova


Agrișe - gryzhovnik

Dragoste agrișe cu satul copilăriei pe Volga, atunci când bunica mea mă urmărește de tufișuri cu „gryzhovnikom“. Deoarece cele mai delicioase părea absolut verde, tare, cum ar fi semințe, acru pip limba.

Apropo, bunica mea nu a avut dreptate: Una dintre proprietățile uimitoare ale coacăze - este că nu poate fi în orice stadiu de maturitate. O boabe subțiri în timpul maturizării utile - ramane cea mai mare creștere.

În ultimii 10 ani, colecția sa de diferite culori și nuanțe sale. Colecția este mică: șase arbuști - șase soiuri. Când selectarea acestora ghidat de trei condiții de bază: clar-hardiness este rezistența la făinare (sferoteke) și culoarea de boabe. Cineva din această listă include mai multe fructe mari. Cineva de important slab înțepător, cineva de mărimea și forma de Bush. Există aproximativ 1500 de soiuri de agrișe, alege câteva.

Cut, nu așteptați

Agrișe se trezește mai devreme decât alte arbuști fructiferi, în regiunea în luna martie. Deci, dacă nu am timp să prune și subțire, în vara, eu o fac la sfârșitul iernii. Principalul lucru - treaba înainte de papilele trezite. Plec impusca nu mai vechi de 6-7 ani. Unii proprietari plece și 8 ani, dar, în experiența mea, picături de productivitate, precum și boabe mici. Pe fiecare Bush plece nu mai mult de 20-25 muguri de ani diferiți.

Recunoaste ușor trage de vârstă. Escape primul an - un drept și luminos. pe ea există noi sucursale în fiecare an. Prin urmare, o ramură - 2 ani, doi - trei ani, și așa mai departe. Plantarea agrișe mai bine în septembrie și octombrie. Dar este posibil și la începutul primăverii. Săpat un diametru groapă de 50 cm și aceeași adâncime. stratul de sol fertil este amestecat cu 8-10 kg de humus (sau gunoi de grajd bine putrezit), se adaugă un pumn de îngrășământ complex și udate bine. Acest stoc Bush suficient timp de trei ani. Udarea este întotdeauna doar sub rădăcină, nu frunzele.

Agrișe și a mucegaiului

Cea mai gravă amenințare la mucegai lui coacăze, cred. Este, de asemenea, numit „american“, pentru că în cazul în care a fost adus în Europa, și apoi în Rusia la începutul secolului XX,. Și aproape ruinat agrișe ca un fel de general.

De aceea, la primele semne ale bolii - pe frunze și fructe de pădure, există o acoperire pulverulentă alb - începe să acționeze. arbuști Pulverizat soda (lenjerie) sifon (50 g de sodă în 10 litri de apă), se adaugă o soluție de 40-50 g de săpun, astfel încât să adere mai bine. Tratamentul se repetă de 2-3 ori in 8-10 zile.

Acesta poate fi folosit ca pulverizarea tufișuri și solul de sub sulfat de fier (300 g în 10 litri de apă), sau decolorant (1-2 v. L. 10 litri de apă). Dacă mai devreme de 5 ore după tratament începe să plouă, acesta va trebui să fie repetate. Dar, timp de 2 săptămâni înainte de recoltare toate de prelucrare boabe de oprire.

soiuri de agrișe

Dupa diverse experimente, inclusiv cele cu rezultate negative, sa oprit la o astfel de paletă.

Red - clasa turtă dulce. Boabele sunt de culoare roșu închis, mari, de până la 8 g gust, cu o ușoară aciditate. Soi-Bush mijloc slaboshipovaty.

Galben - White Nights. Early, fructe de dimensiuni medii, 1,5-4,3 g, dulce. Media Bush înălțime, spini mult.

Galben-verde - de primăvară. Timpuriu, 5-6 g fructe de pădure, acru-dulce, srednerosloe Bush și Shipo-vatost poate spune medie.

Pink - Flamingos. La mijlocul Boabele până la 4 g, dulce, cu aroma de muscat. Bush viguros și silnoshipovaty.

Green - Grossular. Mid-timpurie, fructe de pădure cu pielea subțire, de până la 8 g, gust dulce și acru, cu un parfum revigorant. Bush, puternic, dar slaboshipovaty.

Pentru negru Berry a ales un nou soi vulturaș. Dar am avea până la un mic, de 3 găuri de la robinet. Așa că sper să văd primul fruct de vara viitoare.

© Autor: OV Gusev, Pskov


Cum să transplant agrișe

În grădină este de multe ori apare o situație în care o agrisa începe să intervină. Cumpărarea unui mic copăcel, nu toate sunt, cât de repede și pe scară largă, el este capabil să crească. agrisa Adult (în funcție de soi), se poate ajunge la doi metri în diametru. Plantat în apropierea liniei în 2-3 ani, agrișe iesi pe propria lăstari tepi. Mulți oameni pun cu această situație de ani de zile și tolerată, Chaparral care împiedică trecerea. O-la agrișe departe nesigure, mai ales atunci când există copii.

spini coacăze au tendința de a rupe atunci când a lovit în braț. Rezultatul este o astfel de așchie de mic, încât nu poate fi văzută și este imposibil de a obține un ac, așa cum se face cu cioburi convenționale.

coacăze ghimpe mici poate provoca inflamație purulentă, care medicii numesc perie phlegmon. gonflează de mână, care este însoțită de înroșire severă și febră. Pentru a vindeca această inflamație poate fi realizată numai prin intervenție chirurgicală.

Din toate acestea rezultă că coacăze tot mai incomod, ai nevoie de transplant de! transplant agrișe poartă rău, dacă ai face dreptate.

transplant de tehnologie arbuști mari aproximativ la fel. Ramuri puternic tunși sau diluat pentru a echilibra rădăcinile deteriorate și părțile aeriene. În cazul agrișe ar fi de prisos pentru a elimina toate provine din considerente de securitate, sau de a părăsi cel mai tânăr, dar numai în centru. Nu-ți fie teamă să puternic culturi de coacăze. Ea îl va beneficia doar - cum ar fi procedura de reintinerire Bush.

După tăierea necesitatea de a săpa în jurul cozii pe toate părțile, pas cu pas înapoi cel puțin 30 cm. Apoi, a pus rădăcinile sub bord, odihnindu-l în pământ la un capăt. Sub acest bord (în apropierea bazei bucșei) pentru a pune un jurnal. Am un braț lung. Împingerea capătul lung al plăcii, rugul este posibil să se extragă din pământ.

Bush a transporta în mod convenabil pe film sau pânză. Noua groapă trebuie să fie pregătit și umplut cu pământ fertil. Puteți utiliza compost. Dar gunoiul de grajd proaspăt nu poate fi utilizat - trebuie să fie descompuse (cel puțin trei ani) și într-o cantitate mică. Ingrasaminte, de asemenea, mai bine să nu-l adăugați, nu arde radacinile.

Dacă este necesar, o gaura poate fi extins la dimensiunea de comă de lut, care este transformat atunci când săpat. Rădăcinile trebuie să fie liber pentru a rămâne în noua locație. Adâncimea gropii face acest lucru pentru bucșa "SAT" la nivelul său anterior sau chiar ușor mai adâncă (penetrare admisă de 5-7 cm, atunci când plantarea de agrișe și coacăze).

Înainte de a pune un tufiș în gaura, ar trebui să fie bun pentru a pune în apă (2-3 găleți se toarnă încet și așteptați până când acesta este absorbit). Udarea de mai sus, deoarece mulți nu dau efectul dorit, apa se evaporă repede.

Atunci când sunt lucrările pregătitoare pentru extinderea și aprofundarea gropii, rădăcinile coacăze nu ar trebui să rămână în aer, care au nevoie pentru a acoperi cu o cârpă umedă (sau cel puțin, hârtie umedă), astfel încât rădăcinile să nu se usuce.

În cele din urmă, am pus agrișe în groapă și cad rădăcini adormit în subteran. Se toarnă și se toarnă înapoi în țara în care este mult diminuat. Încă o dată, se toarnă și adormi pe partea de sus a solului uscat sau compost.

În ceea ce privește termenul de transplant, atunci face mai bine in toamna. Cu toate acestea, pentru a salva sezonul, pot fi transplantate în primăvara devreme, de îndată ce solul (de preferință înainte de pauză Bud). Principalul lucru cu echipamentul de plantare de primăvară - pentru a oferi udare regulată. Pentru a reține umezeala din cercul de sol din jurul trunchi poate fi închis cu bucăți de material pentru acoperișuri.

După tăiere va merge o mulțime de noi lăstari. Excesul ar trebui să fie eliminate imediat, fără a aștepta toamna, în timp ce acestea sunt încă verzi. Taie-le de 2-3 ori peste vara. Lăsați doar cele mai puternice și mai bine situate-lăstari. Fără tăiere tulpinile va creste foarte mult, ei slăbi stup, și va interfera unele cu altele. Un an mai târziu, Bush va purta din nou roade.


© Autor: Yuri Veremey, Smolensk Fotografie de autor

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru