rum.herbefe.ru

Rozariu în țară - consiliile rosarian

Cum sa faci o grădină de trandafiri în grădină, în țară - Schimbul de experienta

Rozariu - cel mai frumos vedere monosada.V bazat pe oricare din Rozariului așa cum este evident din numele propriu-zis sunt trandafiri și alte plante, indeplineste numai functiile fona.Rozary - este de multe ori o porțiune de colectie sau decorative (de exemplu, o parte a parcului, grădina) pentru cultivarea diferitelor specii și varietăți roz.Strogo vorbind, puteți planta un trandafir în cazul în care doriți să o facă, dar în acest caz este foarte dificil să aibă grijă de ei, mai ales ukrytie.Takzhe trebuie să ia în considerare faptul că trandafirii au adunat sub un adăpost comun de iarnă, mai bine tolerat IMU.Deci, a crea o grădină de trandafiri.Ea poate fi făcută într-un stil normal sau peisaj. Rozariu în stil normal ocupă mai mult spațiu, stilul peisaj este mai ușor de implementat, este nevoie de mai puțin spațiu. Teren pentru rozariul ar trebui să fie soare, protejate de vetrov.Rozy rece localiza „asupra creșterii la nord la sud: alpinism, înălțimea medie a unui trandafir, subdimensionat. Asigurați-vă că să se gândească prin schema de culori. Atunci când se plantează trandafiri, lasă loc între ele, sau să crească și vor interfera cu fiecare răsad drugu.Pokupaya, să fie ghidate nu numai o fotografie cu o floare, întrebați care grup este un fel de ce dimensiune va ajunge la tufiș, puietul ce robustetea altoiți sau din proprie inițiativă înrădăcinate.

Trandafiri Tea Hybrid sunt de obicei propagate prin altoire. În zona de mijloc material săditor altoit sunt plasate astfel încât locul a fost vaccinat la 3-4 cm sub nivelul solului. Trandafiri cu plantare goale-rădăcină în septembrie. Trandafiri în containere pot fi plantate din mai până în septembrie, dar este preferat de plantare de primăvară.

Ei bine, dacă în grădina de trandafiri vor participa fiecare dintre acestea a crescut de la grupurile de capăt. Varietatea va face posibilă obținerea înflorire continuă. Mai mici este mai bine pentru a planta tufele de trandafiri de mai multe soiuri, pete mari de culoare arata spectaculos.

În grădina de trandafiri poate crește nu numai trandafiri, dar și plante care arata atractiv, în primăvara și toamna: conifere (arborvitae, ienuperi) krasnolistnyh dracilă scăzut, lavanda, bulbos. Este logic să mulci solul în scoarța mărunțită grădină de trandafiri, caz în care este mai bine îngrijit.

Trandafiri: ceai hibrid, alpinism, multiflora, floribunda, miniaturale, specii acoperă sol (măceș).

Selecția și cultivarea de trandafiri pentru gradina de trandafiri - consiliere florar

Pentru plantarea de alpinism a crescut pentru a alege un loc însorit

alpinism nostru favorit a crescut vreodată - salută vizitatori, iar aceștia, la rândul ei admirat. Mulți visează să crească în propriile lor rozarii o astfel de frumusețe.

Am plantat, putem spune în grabă. A adus Bush și îngrășăminte speciale nu sunt cumpărate, astfel încât atunci când plantare în sol se adaugă humus și puțin îngrășăminte complexe. site-ul de destinație aleasă este spațioasă și însorită, partea de sud-vest a clădirii. Udate moderat, dar regulat, întotdeauna în seara soarele de apă încălzită. Nu apa ploaie artificială a crescut. umiditate excesivă provoacă boala ciuperci, cum ar fi făinare.

La începutul primăverii, înainte de pauza Bud, este de dorit pentru a pulveriza lichid Bordeaux. Începutul verii, la primul semn al bolii (placă albă) tratează imediat fungicide Bush. Sincer, care a preveni boala aproape niciodată nu reușește. De multe ori afecteaza tineri muguri de trandafir afidelor.

Uneori ordonat - am închiriat ușor de mână cu o cârpă moale - sau de a trata de droguri de afide. Îngrășăminte pentru trandafiri cumpăra în magazin.

Anul trecut, am fost sfătuit să îngrășământ sub formă de foi TM net pentru plante cu flori. Aceasta se aplică tuturor tipurilor de hrănire. Cu grijă lăstarii tineri cresc mai repede, așa că trebuie să pună imediat suport: fix sau detașabil pentru iarna. In jurul tufiș elimina buruienile și solul afânat, scroafa Mattioli și purslane - se pare frumos.

Rose - o planta iubitoare de căldură, astfel încât iarna are nevoie de adăpost. Lăstarii scoate din suport și este presat pe sol, pe partea de sus ramuri de molid, pin adapostire. trandafiri iernat sunt întotdeauna excelente, iar în perioada de primăvară, este important pentru a scoate capacul, nu au timp pentru a răsfăța papilele germinează incipient, și de a face tăiere. Îndepărtați genele vechi, prea subțiri și deteriorate. După această porțiune pe suport.

Chiar și folosind o scară, acest lucru nu este atât de simplu. Bun pentru a găti această suliță din lemn și să-l utilizați pentru a ridica și de sprijin pentru a atașa biciul pentru a sprijini.

Chiar dacă purtați mănuși de protecție - și acestea sunt foarte inconfortabil. - mâinile sunt întotdeauna în zgârieturilor și cioburile. Dar rănile se vor vindeca pe mâinile lor, iar trandafirul va crește și încânta pe toată lumea cu flori sale luxuriante.


A se vedea, de asemenea: Cultivarea trandafiri pentru începători - Partea 1 și Partea 2


Cele mai multe nepretentios în grădina de trandafiri - Rose Park

Regiunea Leningrad V. Korneev

Acum, în magazine a apărut o mulțime de soiuri de trandafiri cu numele de parcuri, canadian, tetracorals „Bush.

Vânzătorii spun că aceste trandafiri nu au nevoie de adăpost. Dar, mai presus de toate, numele de Bush este doar forma plantei - un trandafir - arbuști mari, și nimic mai mult. Așa că această caracteristică nu înseamnă că un trandafir nu are nevoie pentru a acoperi.

Park - un trandafir, care ar trebui să crească în locuri publice și nu implică îngrijire complexă. Ele sunt rezistente la condiții meteorologice nefavorabile și nu necesită acoperire. La parcul de trandafiri sunt bine cunoscute tetracorals Rose (Rose ridate) și alte tipuri de trandafiri, sau măceș. Acum, la vânzare sunt multe soiuri interesante pe baza acestor tipuri - atât de simplu și Terry.

Am fost fermecat complet tenderest soiuri de trandafiri tetracorals `Alba`. Ea este frumoasă în orice moment al anului: înălțimea de Bush -1,5-1,8 m, frunziș întunecat, lucios, puternic Tighting, infloreste pe tot parcursul sezonului, până în toamnă.

În a doua jumătate a verii Bush împodobesc atât fructe de mare, rosu-portocaliu, și 6elye pură, nemahrovye flori mari, și muguri roz pal. `Alba` dă o creștere destul de puternică, care trebuie să fie eliminate într-un tufiș care deține o formă frumoasă compactă. Am crescut acest soi crește în grădina de trandafiri sub o zadă uriașă și foarte bine comportat acolo se simte. Există o varietate similară, dar cu flori duble - `Blanc dublu de Coubert`.

Un alt unul dintre trandafiri mele preferate sălbatice - Rosa glauca (Rosa glauca). Lăstarii și frunze de un trandafir al acestei specii au nuanță roșu-purpuriu, și acoperit cu o tentă albăstruie sau albăstruie. Florile sunt de culoare roz pal cu alb la jumătatea distanței. Cu toate acestea, înflorire durează numai două luni, dar din cauza culorii neobișnuit de frunze nici flori foarte repede.

Acum, la vânzare o mulțime de soiuri de trandafir sălbatic, cu flori de culoare neobișnuită. Deci, de exemplu, `Robusta Pink` ele sunt de culoare roz și galben, mare, semi-dublu, în `Agnes` - Terry galben cremos.

Rose canadian nu a apărut atât de mult timp în urmă, și ele sunt adesea însoțite de o explicație a „acoperire nu este necesară.“ Acest lucru nu este destul de adevărat. Cele mai multe necesare pentru deal și îndoiți „kanadok“, astfel încât toți lăstarii au fost acoperite cu zăpadă. Mușuroirea au nevoie în cazul lipsei de zăpadă pentru a proteja locul de inoculare. „Canadian“ foarte bune „canadian“ foarte bine butași, și în cazul (achiziționarea de proprii înrădăcinate trandafiri mușuroirea nu va avea nevoie de Există soiuri de „kanadok“, „că în suburbii nu se poate îndoi în jos că .. - `David Thompson`, Jens Munk,` Hansaland`, `Hansa`, Fruhlingsgold,` Fruhlingsduft`, `Suaveolens`. Celelalte „canadieni“ hiberna în înălțimea stratului de zăpadă. Toate aceste trandafiri sunt foarte bune în grădinile de peisaj.


A se vedea, de asemenea: Arch pentru împletire (trandafirii cățărători), cu propriile sale mâini


trandafiri capricioasă

Deschideți crescut de primăvară ar trebui treptat

Rimma Vokhmyanin, Rybinsk

trandafiri plante la dacha lui, am ezitat mult timp, dar odată ce am fost prezentat tulpină de înrădăcinare. De atunci, am literalmente trandafiri bolnavi. Și ea a început să studieze literatura. Nu doar pentru a înțelege toate aceste Rambler, floribunda, o curte interioară, și alte soiuri de trandafiri.

Și nu înțelege, poți face greșeli, cum ar fi să nu efectueze cârlig de tăiere. Aici sunt prima cățărare a crescut tăiat, și ea a avut flori pe anul trecut lăstari.

Și cu trandafir de reproducere nu este atât de simplu. Unele trandafiri înfiptă în pământ, acoperite borcan - și să crească ei înșiși. Altele - incapatanat, nu doresc să reproducă orice butași sau stratificarea. De la altoit pe sălbatic de tufe de trandafiri se duce brusc de creștere sălbatic - gestiona numai să taie. În vara nu căsca, și lăstari atacurile afidelor proaspete și muguri. În vreme umedă trandafirii nu sunt asigurate împotriva bolii, și mai bine pentru a efectua un tratament preventiv cu fungicide. Legarea și fertilizat. Și, deși există o zicală: Rose - gunoi de grajd copil, gunoi de grajd proaspăt pentru a le hrăni este imposibil. Sunt doar mulci solul sub tufele putrezit compost. Pentru a alimenta infuzia de ierburi și cenușă.

muguri veștejite îndepărtate în mod regulat, fără a da fructe set, și trandafiri înfloresc abundent.

Nenorocirea vine toamna, atunci când aveți nevoie pentru a trage cu o cățărare a crescut arcade. Adăpostul trebuie să fie în 3 etape. În primul rând, se scoate și a pus biciul. La primul inghet grave le acopera ramuri de molid. În cele din urmă, să-și încheie toate trandafirii de film atunci când solul este deja înghețat, iar zăpada este încă acolo. Adăpostul trebuie să piardă (cu guri de aerisire laterale) la trandafiri sopreli în timpul dezgheață. La adăpostul condensului a fost, în conformitate cu filmul pune o hârtie grea sau carton. Nu folosesc niciodată găleți din metal și recipiente din plastic iau numai cu găuri.

Alpinism trandafiri într-un adăpost mai ușor, deoarece acestea pot apăsa pur și simplu, visele top-up. Trandafiri Tea Hybrid din toamna Spud uscatul, care câștigă într-un alt loc nu deteriora rădăcinile trandafiri. Se presara cu frunze uscate sau așchiile de lemn, apoi am acoperi cutii.

Pe lângă piesele cutiei stiva de folie de plastic este presată pe o cărămidă. Acest lucru salvează filmul de ploaie, care se întâmplă în mijlocul iernii. In primavara nu se poate grăbi la dezvăluirea. Deschis a crescut treptat ca fiind închisă.

În primăvara soarele strălucește viu, iar mugurii încep să se trezească, iar pământul este încă înghețat. Și dacă trandafirul este prea devreme pentru a dezvălui, poate distruge dragă.

In primavara planta care urmează să fie tratate medicamente cu conținut de cupru pentru prevenirea bolilor fungice.

Prin achiziționarea de trandafiri, ia în considerare dacă va fi în măsură să acorde o atenție suficientă pentru a le, sau mai bine pentru a limita 2-3 specii nepretențioase. Pregătiți un loc de aterizare, acesta trebuie să fie în mod necesar soare. Dacă plasturele umed, face drenaj.

Butasi de trandafiri la domiciliu



Valentina Korneeva, regiunea Leningrad.

În grădina mea față mică am găsit un loc câteva tufe de trandafiri de ceai. florile lor dimineața devreme imbatatoare aroma dulce plin de farmec. Frumusețe și durata de trandafir cu flori a fost clasat printre plantele ornamentale.

Am adus un mic tufă de trandafiri și înmulțiți prin butași. Teren de trandafiri sunt cel mai bine pregătite în proporție: 4 părți glinistodernovoy. 1 parte frunze, 1 parte humus gunoi de grajd, 1 parte nisip. Bun pentru a adăuga un pic de excremente de porumbei sau talaș corn.

Butasii pot fi cultivate la domiciliu sau într-o seră. La domiciliu, butași au fost plasate la o adâncime de 0,5 cm în oala cu nisip de râu spălat, borcan de sticlă acoperit și a pus într-un loc cald dim lumină. După 15-20 de zile în care sunt decojit și începe să toarne apă caldă (20 ° C). Când rădăcinile opletut brazdă de pământ în oală, este posibil să se producă transplant plante.

Urmând aceste sfaturi, veți putea cu ușurință să crească pe trandafiri teren - flori de o frumusețe incredibilă!

Potrivit experților

Cultivarea trandafiri pescăruș este adesea asociat cu apariția unor probleme, cum ar fi boala. Apariția multor boli cauzate de animale de companie de întreținere incorectă. De exemplu, în cazul în care decolează exemplu a început să se îngălbenească, acesta este primul indiciu că nu suficient de fier în sol.

Prin urmare, o dată la fiecare două sau trei săptămâni, este necesar să se efectueze alimentarea îngrășământ special, care pot fi achiziționate în magazine. In plus, boala poate fi dobândită: mucegaiului pufos, placa sooty, mucegai gri sau boli virale. Dăunători de asemenea, să mănânce plante licitație. dușmani Teribil sunt omizi, viespi viermele biliare, acarieni și nematozi.


Citește și: Cum și ce să ascundă trandafiri în timpul iernii


Favorită în grădina de trandafiri

„Fiecare trandafir are propriul său caracter“

Olga Krizhanovskaya, regiunea Ulyanovsk.

Spdovodstvu dragoste pentru mine încă din copilărie. Am trăit într-o casă particulară, și o porțiune g număr a fost de aproximativ 4 acri.

Tata a știut cum să insufle de mere, astfel încât întotdeauna am avut 3-4 soiuri de pe un copac. După ce părinții au retras, am avut și flori. În primul rând a crescut tatăl plantat. Deoarece aceste flori au ocupat o mare parte din grădină.

Ei au 40 de stupi: trandafiri ceai hibrid și alpinism, clasele `` Super Ekstselza` și Ekstselza`. `Alhimist`.

Fiecare trandafir are propriul său caracter și necesită o abordare specifică: îi place să fie în jurul unei galbenele în creștere, iar celălalt nu tolerează vecini. Diferite trandafiri dragoste și hrănire diferite: unul răspunde bine la urzica îngrășământ, celălalt - cu privire la pregătirea de udare Baikal.

Mai multe îngrijire necesită alpinism trandafiri, mai ales atunci cand vremurile sunt reci și ei trebuie să fie îndepărtate de pe suporturile și a pus iarna. trandafiri noastre alpinism toate cultivate din butași, iar acum ei au mai mult de 5 ani.

foarte mult timp să le bată cu nuiele (mai mult de 4 m), și să aibă grijă de ei este dificil. Dar când trandafirii încep să înflorească, așa că relaxați-vă sufletul, că toate problemele dispar de la sine.

trandafir sălbatic Cultivat, sau parc de trandafiri

„Este plante spectaculoase, dar destul de modest“

Alain Bobenko, regiunea Sverdlovsk.

Toată lumea iubește pentru trandafiri colorat de lux si aroma placuta. Din păcate, nu funcționează întotdeauna să le crească fără probleme, în special în ultimii ani, atunci când la sfârșitul lunii decembrie nici o acoperire de zăpadă. Prin urmare, tufele de trandafiri sunt adesea bolnavi, sau congela vyprevayut Un alt lucru - sălbatic cultivate a crescut sau a crescut de grădinărit. Ele sunt arbuști de la 1 până la 3 m în înălțime. Frunze 5-7 listochkovye. Florile pot fi simple (petalei 5) și semi-dublu Terry diferite dimensiuni și culoare, cu sau fără parfum. Este absolut plante nepretențioase, care sunt rezistente la condițiile meteorologice cele mai nefavorabile.

Cu toate acestea, în ciuda flori luminoase mari de trandafiri sălbatici culturale. frunze frumoase cutate și o aromă plăcută de mulți grădinari pentru a le indiferent Poate din cauza abundente rădăcină lăstari.

Mai ales o mulțime de randamentele puilor a crescut - tetracorals reală a plantelor-cuceritor, dar această problemă este rezolvată ușor. Dacă nu aveți nevoie de acoperire, și un singur stup, puteți restricționa zona sa săpat pe verticală în pământ cu plăci de fier sau de lemn, cum ar fi garduri off, de exemplu, hrean. Dar zona de produse alimentare, desigur, trebuie să fie mai mare de aproximativ 150x150 cm.

Dacă vă decideți pentru a aranja un gard viu, acesta este un trandafir de grădinărit va ajuta pentru a crea un zid viu dens și foarte frumos. În afară de a aduce beneficii utile.

Varietale câine-trandafiri merită mai multă atenție din partea grădinari. J. de exemplu, eu cresc parc a crescut.

La înălțimea crește până la 1 m, frunze ușor rugose sunt de culoare verde deschis. Blossoms trandafirul meu devreme în vara abundent, iar apoi flori unice deschise înainte de sfârșitul lunii iulie. Apoi am prune sucursale până la jumătate din lungimea, chiar și apoi ștergeți și creștere. Bush, de ceva timp de odihnă și în curând re-dobândește ierburi proaspete.


A se vedea, de asemenea: noi soiuri de trandafiri (străine)


Trandafiri si Rose Garden in Siberia

trandafiri mei tolera iarna grea

Elvira Lunin, regiunea Irkutsk.

În Siberia, trandafiri cresc foarte dificil - atât de mulți cred rosarian. Vreau să risipească acest mit. Trandafiri în grădina de trandafiri putem crește, chiar și fără a recurge la depozitarea de iarnă în subsoluri lor.

Primul Tea Hybrid a crescut iernat am deja a cincea iarnă, ierni bine și miniaturale soiuri de trandafir `Simfoniya` roz. Ambele au crescut treptat, ne-am ferit de îngheț.

  1. Pregătirea pentru adăpost începe cu îndepărtarea frunzelor. foarfece ascuțite taie frunzele de la baza, tulpini muguri nedesfăcute nevyzrevshie si flori, doar hapsân tesut lemnos.
  2. Noi conectam tulpinile în ciorchini cu fir moale.
  3. Mare deal.
  4. La apariția temperaturii susținută -10 ° C adăpostind ramuri de molid. Am pus pe partea de sus o cutie mare din carton gros, și adăpost cu folie de plastic. În timpul iernii, a grebla în mod repetat până zăpadă pe capacul bazei.

În condiții de siguranță iernat am data alpinism a crescut din grupul Klayming.

Rosa `Kir Roll` El a inflorit din nou, iar în timpul verii întinse la 150cm. Dar, în curs de pregătire pentru iarna acestui trandafir am aplicat o abordare diferită.

De asemenea, elimina frunzele, florile, mugurii și moi lăstari. Tulpini legat într-un coc în mai multe locuri, astfel încât să nu le rupă atunci când se stabilesc, pentru a submina rădăcina unui pitchfork, iar apoi se apleca plante și pus pe ramuri de molid, țintuindu tulpini de vechi catapulte electrozi. Rădăcinile acoperite cu pământ, ei agatat din nou la deal și izola materialul mulcire (humus uscat). Tulpinile ramuri de molid, hid apoi materialul nețesut, și un pic mai târziu - cu folie de plastic. Rose iernat bine și primăvara părea ca și în cazul în care a ascuns-o ieri.

Creștere de trandafiri, și conținutul Rozariului desigur, necesită un efort. Este necesar să se respecte regulile de ingrijire, trandafiri adăpost, să respecte regimul de temperatură în timp util pentru a da un potasiu și fosfor îngrășământ susținut pentru a accelera îmbătrânirea și crește rezistența de iarnă.

În vara de conduită îngrășământ foliar azotat de calciu - acest lucru va proteja de boli de trandafiri.

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru