rum.herbefe.ru

Cum să crească cartofi în paie

Cultivarea cartofi din paie

Am observat că, uneori, pe marginea parcelei veni peste o recoltă deosebit de bun de arbuști de cartofi? Și amintiți-vă unde îngrămădite iarba iarba? Aici! Deci, de ce să nu crească un astfel de miracol nu este arbuști accidentale, și pe toate complot de cartofi?

Eu practic metoda cultivarea cartofului în paie. Se împarte porțiunea de primăvară în jumătate, iar o parte fără perepahivaya în prășitoare presecționați la fiecare 15 cm canelură superficială (lățime de 5 cm și o adâncime de 3-5 cm) au fost placate cu un amestec de ovăz și mazăre (sau măzăriche), grape greblă.

Pe de cealaltă parte a site-ului unde gunoiul de grajd verde este semănat în ultimul an, de asemenea, perepahivaya teren sunt plantate cartofi. Polegshuyu prin pai de ovăz și mazăre (plante iernează în secțiunea non-conică) face o gaură mică, am omite tuberculul este acoperit cu pământ și un strat de nu mai mult de 5 cm. Și așa alternativ

Pentru primul an pentru a compensa pierderea recoltei de cartofi din cauza aterizare sale pe jumătate site-ul, poate fi mai devreme de primăvară, imediat ce zăpada topită pe viitorul parcelei de cartofi pentru a semăna gunoi de grajd verde. O lună și jumătate pentru a le cosi (dar nu curate!) Și pune-l pe cartofii.

caz ajutat

Am plantat cartofi cu siguranta târziu. De ce? A apărut accidental. Revenim în înghețurile Ural sunt frecvente, și o dată a lovit cât mai multe 17 iunie! Recolta în cele din urmă a fost doar dezamăgitoare în toate zonele din județ. Dar unul în cazul în care proprietarii de „neglijență“ plantat cartofi doar la 12 iunie. De asemenea, am râs: „Ne-am trezit!“ Imaginează-ți surpriza mea în toamna, când am văzut cât de frumos au recolta!

Acum, cartofii sunt nu mai devreme de 12 iunie plantat. Pe lângă faptul că aproape 100 I% aterizare asigurat de întoarcerea de îngheț, astfel încât mai mulți cartofi în condițiile medii Urali se încadrează în regimul cel mai optim de temperatură și apă - este în creștere, la sfârșitul lunii iunie, flori la începutul lunii august, atunci când scade de căldură și de ploaie, de ce formează în mod activ tuberculi. Bucșe să crească atât de puternic, unele chiar înainte de a face îngrășăminte cu azot nu a funcționat niciodată.


A se vedea, de asemenea: Cultivarea cartofi în crestele


Și bug-uri și nu!

Datorită unei astfel de date sa dovedit mai târziu de aterizare și un alt plus neașteptat - am abandonat complet produsele chimice pentru a controla gândacul de Colorado. Doar pentru că nu există nimeni să distrugă! Atunci când există o invazie activă a dăunătorilor pe lotul meu de cartofi care nu sunt încă urcat. Și pentru a gândacilor stabilite ouă, am elimina buruienile de pe teren de cartofi. Mai târziu, în cazul în care un cuplu de Colorado, și mă uit în la aterizare mea, ele pot fi colectate manual.

îngrijire de bază pentru cartofi din paie

Grija pentru cartofii pai în simplu. In timpul sezonului doar de două ori taie buruienile prășitoare (înainte de plantare și la momentul de germinare). La urma urmei, sub mulci de paie nu supraviețuiește, nici buruiană. Numai ocazional, poate reduce în mod selectiv iarba înainte de mușuroirea, ceea ce face, de asemenea, o sapă.

Care este secretul?

În ciuda faptului că plantarea de cartofi în două ori mai puțin decât înainte de a obține recolta la fel, dacă nu mai mult, și petrece mai puține forțe.

Și toate pentru că solul sub paie imbunatateste structura sa, descompunându gunoi de grajd verde - alimentele pentru microorganisme benefice. Cartofi primește toate cele necesare pentru creștere și dezvoltare, precum și datorită unui mulci de paie nu suferă de secetă.

A.ISAKOV. oraș Pervouralsk,

Cultivarea cartofi din paie

(Două litere)



grădinari neexperimentati de multe ori scrie despre faptul că o metodă eficientă de cartofi de plantare în conformitate cu paie nu funcționează - se strică rozătoare. De fapt, ele nu pot fi acolo, dacă faci totul corect.

M-am născut în sat. După absolvire a fost trimis să lucreze în oraș, unde a trăit timp de mai mult de 30 de ani. Părinții mei locuiau în sat, iar când mama mea a fost lăsat singur, m-am mutat cu ea. Satul este cel mai important lucru - să crească cartofi, iar mama mea a plantat un pic de tot, și eu fac.

Primii ani au plantat în vechi și mai mult. Și-a lungul timpului, ea devine o plantă mai diferite culturi, mai puțin cartofi. M-am dus în oraș pentru a finaliza nepoata de pensii a condus în grădină. Cartofi plantate pentru a fi suficiente numai pentru iarna: gradina (8 ar) nu are timp pentru a procesa nu este suficient timp. Cartofi cultivate de la sine, nu am timp chiar pana, ci despre una și un pat la toate uitate. În grădina de toamnă pregătit prin arătură și am observat că tot nu a fost săpat, și a fost deja în octombrie. În general, am plantat și uitat, dar recolta a fost decent. Fiecare bine - de la 12 la 17 bucăți de mari, foarte bine nu.

Apoi, o mulțime de timp am plătit aranjamentul de grădină, ogorodiny cultivare. plantare de cartofi a devenit mai puțin și mai puțin - și într-un an nu am avut suficient pentru iarna. De data aceasta am fost deja retras și a început să mă întreb cum să obțineți o mică parte dintr-o recoltă mare.

Deci, un an am plantat doar suficient - și cartofi, și alte culturi. Dar când am terminat de plantare, a fost deja la sfârșitul lunii mai, și eu încă nu a plantat o bucată de pământ, wheatgrass a crescut cu 12-15 cm. Manevrați era prea târziu, ne-ar trebui să aștepte încă două săptămâni. Și cartofii au crescut, răsaduri cresc. Sons a venit, și ne-am decis pe acest site încă cartofi de plante (detaliu catalogheaza diferite soiuri). Plantat sub fiul lopata a fost de a face bine, eu sunt zăngănit de pe fiecare 1 linguriță .. Soda calcinata este amestecat cu solul, iar apoi a pus tuberculi ei. Ploaie a început să se cerne, și mi-e rusine sa spun crezut că cultura nu putem vedea: toate îneacă canapea, ar fi mai bine pepeni verzi plantate.

Băieții au plecat, de asteptare, îngrijorat cu privire la modul în care cartofii cresc. Și mă uitam: spectacol varza și iarbă de grâu ca el a fost de 12-15 cm, și a rămas .. culoar plivit, taie toate buruienile. cultură cartofi okuchit-l. Până în momentul în care principalul cartof plantație am manipulat substanțe chimice din gândacilor, gândacul în acest domeniu nu a fost. Nu voi scrie că cartofi cultivate pe o lira fiecare, nu, acest lucru nu a fost. A fost un obișnuit, în cazul în care mai mult în cazul în care mai puțin.

Concluzia am făcut acest lucru: paie de cartofi nu interferează și nu ajută, ea inhibă doar creșterea buruienilor, în special pir. În acest sens, am realizat încă o dată că, atunci când sunt tratate la sol după săpat căpșuni.

Am plantat cartofi și înainte de venirea iernii. Poate că el a ascuns rău - nu a urcat. Prietenul meu pune acest lucru: pune pe tuberculii la sol decalate, a adormit pe partea de sus a vechi, putrezit de paie, frunze de anul trecut (mai ales nuci), lăstarilor laici de sus, frunzele nu sunt suflate off. blaturi de cartofi de rupere prin voal, fara bug-uri. În ramurile toamna îndepărtate, frunze greblat și colectate de cartofi curat. Aceste frunze este folosit de mai multe ori.

Și eu fac în mod diferit. Hoe Să nu puțuri și șanțuri. Partea de jos a cenușii tranșee presară pe partea de sus a pus un pai, dar nu în stare proaspătă sau fân vechi, a pus în tuberculii la o distanță de 25-30 cm distanță între ele și acoperite cu pământ, făcând o creastă. După ce a abandonat-o pentru că coșul de cartofi, se încadrează adormit între rânduri de frunze vechi (mai multe nuci!), Partea de sus se transformă plat, crestele nu sunt vizibile.

Lăsând loc pentru pista, el pune al doilea compartiment, dar un pic diferit. Efectuarea unei sape tranșee, cenușile de stropit pe partea de sus a învăluit cu paie sau fân și acoperite cu pământ de a face creste. Întreaga parcelă a căzut frunze de nuc adormit. Următoarele două găleți plantate în limba olandeză, dar încă după prima mușuroirea de paie adormit și frunze.

Cartofi mai deal, nu pierde, precipitații a fost suficientă. Beetle a apărut atunci când vârfurile de cartofi a fost deasupra genunchilor. După procesare, nu a fost buruienile. Așa că am planta cartofi timp de doi ani, și prietena mea timp de zece ani - și nici ea, nici am avut nici un soarece sub paie nu a fost, pentru că luăm vechi, putrezit paie sau fân.

În toamna anului săpat un loc curat cartofi, mari, mici, aproape nu a fost. Gradul I sunt: ​​Sorokodnevka, Svitanok Kiev.

Această metodă Sunt destul de mulțumit, cartofii sunt destul de acum pentru mine și copiii și nepoții.

Galina Dubrova

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru