rum.herbefe.ru

Melothria scabra (foto) - cultivare, plantare și îngrijire

Melothria scabra pepene verde sau castravete - cum să crească?

Fructe melothria scabra - mici (aproximativ 3 cm lungime) castravete pepene galben cu colorant. Prima lor dată când am văzut un prieten, împodobesc salate în vacanță.

Gustul fructului au fost similare cu castraveți obișnuiți, doar ușor acru. Prieten lăudat că au crescut în țară, și i-am luat niște semințe&# 8230;

MELOTRIYA: ATERIZARE

Îngrijire melotriey, așa cum experiența a demonstrat, în multe privințe similare cu grija castraveți. Pentru plantare, la sfârșitul lunii aprilie umple pahare de plastic (0,5 L) de pământ de grădină, repartizate de 2 seminte fiecare. Semințele solului nu pot fi oprite, acestea sunt foarte mult mai mici. Se toarnă apă caldă culturi apărat, se acoperă cu pungi transparente și se pune într-o fereastră însorită.

Răsaduri apar deja în a treia zi. Când răsaduri devin mari (3-5 cm), fereastră deschisă zi pentru stingere. Un transplant de răsaduri în grădină, în mijlocul lunii mai. Din noaptea înghețurile târzii a cuibări netesut ei.

Cultivarea în grădină MELOTRII

Locul Paturile melotriyu într-un loc însorit, sau umbra partiala, unde au fost cultivate anterior fasole, ceapă, roșii. După un dovleac, dovlecel, suc de fructe, pepeni, castraveți de viță de vie tropicale nu pune - acestea sunt rudele ei, și, prin urmare, pot transmite boli și dăunători.

lăsați o distanță de 45-50 cm între plante Aveți grijă ca are suportul pe care biciul va fi ridicat :. tapiserii întins pe peretele de sârmă, etc. Lăstarii cresc de până la 3 m lungime.

ALTERNATIVE CROP

Am citit că unii gradinari melotriyu semănate direct în sol deschis. Este, de asemenea bun la această creștere, cu toate acestea, ea începe să dea roade mai târziu. Această metodă este adecvată pentru plantare, foisoare peretii casei, garduri.

Melotriyu pot fi cultivate pe balcoane. Biciul ca un castravete, târâtor în sus, agățându-se de o mustață, și traversează sprijin. Și florile sunt aceleași gălbui, și lasă ca un castravete.

În cazul în care planta melotriyu într-un recipient agățat și se taie în jos în jos muguri, veți obține o plantă coș.

MELOTRIYA: CARE



Apa oaspeții exotice des și în cantități mari - apă încălzită la soare. Friabil sub pământ, elimina buruienile. La fiecare 10 zile, fertiliza îngrășăminte potasiu și fosfat (conform instrucțiunilor de pe ambalaj). Tulpinile nu ciupiți, ele cresc deja dens și să dea o recoltă bogată.

Dacă melotriya plantate pentru amenajare a teritoriului, Feed îngrășămintele sale azotate (conform instrucțiunilor) pentru a avea mai multe frunze.

De două ori în timpul verii apa presărare cățărătoare cu săpun (50 g săpun găleată de apă) pentru prevenirea mucegaiului. Alte rezistenta la boli a plantelor.


A se vedea, de asemenea: plante oleaginoase și de cultură Partea 1 și partea 2


RECOLTEI

Primele roade pot fi văzute în câteva săptămâni după plantarea de plante în grădină. Apoi, mini-castraveți vor apărea mai mult și mai mult, și așa mai departe până la primul inghet. În fructele melotrii au în comun cu perespevat castraveți de proprietate. Prin urmare, le colectează în timp și utilizarea în produsele alimentare ușor necoapte. O astfel de fructe undeva 2,5-3 cm lungime și elastic, iar melotriya răscoapte devine moale.

Se spune că o plantă poate colecta până la 5 kg de fructe. Eu în mod specific, nu se cântărește, dar mi se pare că am colecta mai mult cu melotrii mea. Și soțul meu și am mânca o mulțime, și nepoții vin la țară la sărbătoare, și vecinii, am dat o încercare. Harvest suficient chiar și pentru ceva să se rostogolească în sus câteva borcane amestecat cu alte legume murate.

După o surpriză plăcută fruiting parte activă teren camionagii melotrii - terenul este suculent recolta culturilor de rădăcină și 0,7 kg per tufiș. Pe cerul gurii, ele sunt similare cu cartofi dulci sau ridiche dulce. Trebuie doar să le mănânce în termen de 2-3 zile, aceasta poate fi crud. Root melotrii o lungă perioadă de timp nu mint - porturi.

Din melotrii fructe răscoapte am scos semințele. Spălați-le, se usucă și se păstrează într-o pungă de hârtie. Mergând din nou în însămânțarea de primăvară. Îmi place această cultură, așa că mă grăbesc să pun o vorbă bună pentru el în fața turiști.

Autor: K.SIDORENKO, Poltava

Distribuiți pe rețelele sociale:

înrudit
© 2021 rum.herbefe.ru